Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod Buclík » 25 led 2016 15:25

Někde jsem četl teorii orby a nabyl jsem dojem, že pro stejnou hloubku a stejnou celkovou šířku orby je lepší mít více užších radlic než méně širších radlic. Že je potřeba při více užších radlicích méně výkonu na tah a méně výkonu za zaklopení půdy a že jsou rostlinné zbytky lépe zapraveny. Jak to vidíte vy? Kdybych si náhodou pořizoval pluh !!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 264
Registrován: 05 bře 2006 19:50
Bydliště: Jižní Morava

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod Jan » 25 led 2016 16:12

Čistě teoreticky i prakticky ano ale potíž nastává s větším množstvím posklizňových zbytku. Ty jsou potom huře zapraveny a hlavně se jima pluh ucpává.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod tele » 25 led 2016 16:31

Tak pokud si dobře vzpomínám na SaZ v II. ročníku SZeŠ, měl by být zachován orebný poměr mezi šířkou záběru a hloubkou orby. Při hodnotě nižší než 1,27 se skýva nepřeklápí. Takže s radlicí o šíři 35 cm je max. hloubka kolem 27 cm a při šířce 25 cm je to cca 20 cm. Takže čím užší radlice, tím horší zapravení a kvalita. Prosím tě, ty ses dal do studia depozitu Národního zemědělského muzea?

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod tomous » 25 led 2016 20:35

No a taky záleží jaký kola má traktor aby se vešel do brázdy a neujížděl zoraný.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 264
Registrován: 05 bře 2006 19:50
Bydliště: Jižní Morava

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod Jan » 25 led 2016 22:45

To je pravda ale to již záleží taky na tvaru odhrnovačky na kolik je schopna hodit a vyčistit brázdu.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod aram » 25 led 2016 22:53

Když už se to tu nakouslo, tak právě řeším problém s loupáním hroznejch balvanů při orbě. Máme pottinger servo 35 4 radlice ve 16145 a máme tam max záběr. Plánuji snížit záběr. Myslíte, že dohromady s vyšší rychlostí to udělá své a půda se bude lépe drobit ? Kdyžtak mě vyveďte z omylu. :-)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 264
Registrován: 05 bře 2006 19:50
Bydliště: Jižní Morava

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod Jan » 25 led 2016 23:11

Pomuže to že ty balvany budou menší ale pokud je sucho a utužená zem tak asi ani větší rychlost nepomuže nehledě na to že rychlost orby má taky svá maxima.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod aram » 25 led 2016 23:43

No mám z toho strach docela, že v dalších letech to o moc lepší nebude než loni :-( A co např. terrano, to v optimálních rychlostech hrudy nevytvoří ve velkém suchu ?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod tele » 25 led 2016 23:51

aram píše:No mám z toho strach docela, že v dalších letech to o moc lepší nebude než loni :-( A co např. terrano, to v optimálních rychlostech hrudy nevytvoří ve velkém suchu ?

Těžké půdy jdou obtížně zpracovávat, hroudy Ti udělá i radličkový podmítač. Je to otázka přístupu ke zpracování půdy, musíš se snažit být v pravý čas na pravém místě :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod bold » 26 led 2016 10:34

s terranem to jakž takž jde, letos jsem s tím zpracoval vcelku bez problémů. Musíš to brát nadvakrát a jde to.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod tomous » 26 led 2016 11:34

tele píše:
aram píše:No mám z toho strach docela, že v dalších letech to o moc lepší nebude než loni :-( A co např. terrano, to v optimálních rychlostech hrudy nevytvoří ve velkém suchu ?

Těžké půdy jdou obtížně zpracovávat, hroudy Ti udělá i radličkový podmítač. Je to otázka přístupu ke zpracování půdy, musíš se snažit být v pravý čas na pravém místě :wink:


A valit organickou hmotu!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod bold » 26 led 2016 13:53

tak organika celkově prospívá, ovšem kde ji vzít.... kvalitní.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod tomous » 26 led 2016 21:49

Pro ty co nemají dobytek asi smůla. A cena hnoje je taky zajímavá. Tady jeden podnik prodává za 50kč metrák......

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod bold » 27 led 2016 10:40

vrátím se k pluhu s menšími radlicemi. mám 6radličný roudničák záběr kolem 30cm (píšou 25 :-) na podzimní oračku ideální, dobře drobí nedělá velké "hromady". Na zimní oračku je toto ale nevýhodou, neb na jaře je to skoro rovné a hůř to vysychá. Bohužel podzim dělám bezorebně (terrano)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 94
Registrován: 03 bře 2008 13:04

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod Honza Sedlák » 27 led 2016 20:14

aram píše:No mám z toho strach docela, že v dalších letech to o moc lepší nebude než loni :-( A co např. terrano, to v optimálních rychlostech hrudy nevytvoří ve velkém suchu ?


Z loňska se nám ukázalo, že udělá hodně kvalitní podmítka do 10cm diskovým podmítačem. Pokud umí kvalitně zapravit velké množství hmoty, je to poloviční výhra. Následná operace může být buďto diskovým podmítačem, pro ozimy a nebo radličkama. Tam ale doporučuju co nejužší dlátka bez křídel a třeba na dvakrát. Takto se nám to osvědčilo a to jsme pracovali do 25cm hloubky.

Sousední podnik vedle nás pracoval jen s radličkovým kypřičem se slupicemi s orebním úhlem, měli na spod široká dláta + křídla. Vypadalo to tak, že ta hmota co byla na povrchu, tam byla i po podmítce - což je živná půda pro myšičky a druhak se po tom nedalo ani jít. Ty hroudy ztvrdly, vyschly a hotovo. Mezitím narostl výdrol... Takže hodně zdaru následným operacím. Spotřebu u toho 600hp Quadtracu při pracovním záběru 8m a opotřebení materiálu raději neberu v potaz ani 8)
Jinak jak píše kolega tele, to je pravda ale to asi není nárok vystihnout...

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod aram » 28 led 2016 00:49

Díky za odpovědi :) Letos poprvé už bude podmítat naše chlouba Joker :) takže bude práce od začátku lepší, tomu také věřím. Na pluhu určitě stáhnu záběr a uvidíme co to udělá. Dále plánuji půjčit terrano od sousedního zemědělce a vyzkoušet, ale mám z toho obavy v té 16145 kvůli rychlosti a hydraulice :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod bold » 28 led 2016 08:13

podmítka do 15cm ano, pokud to tedy zvedneš. Hodně záleží jaké máš půdy.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 77
Registrován: 30 kvě 2014 22:47

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod Jirka X » 28 led 2016 21:35

Ty těžký půdy jsem Vám vždy záviděl, ale při letošním suchu věřím, že to byl boj to zpracovat. I my jsme měli problém (střední půdy - hlinitopísčitý, písčitohlinitý). Pod řepku vždycky oráme a sejeme secí kombinací. Letos navzdory suchu jsme dvakrát podmítali. Jendou Jokerem a podruhé Terranem bez křídel a pak setí secí kombinací Solitair. Čistej stůl jako po orbě samozřejmě nebyl, ale výsledek jaksi taksi uspokojivý. Ale byl jsem naštvanej, jelikož asi 5 dní po zasetí začlo pršet. A co Vám budu povídat, všichni kdo měli zoráno, tak mají řepky krásné. U nás udělaly hroznou paseku myši. Zasahovali jsme nějakýma granulkama, ale i tak škody jsou patrné dost a čtyřicítka to letos výnosově asi nebude... A mám takový tušení, že letos ty sucha budou zase, zima prozatím není žádná. Ale budeme doufat, že: Únor bílý, pole sílí:) Jinak my máme pluh na maximální záběr, hlavně aby se to nezacpávalo a byla co největší výkonnost. Jestli můžu poradit, tak kup spíš s míň radlicema. Pořizovací cena bude menší a ušetříš i za to, že budeš poté kupovat míň opotřebitelnejch dílů -dláta, železa a tak.
Naposledy upravil Jirka X dne 28 led 2016 21:41, celkově upraveno 1

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod tele » 28 led 2016 22:30

Jirka X píše:Ty těžký půdy jsem Vám vždy záviděl, ale při letošním suchu věřím, že to byl boj to zpracovat. I my jsme měli problém (střední půdy - hlinitopísčitý, písčitohlinitý). Pod řepku vždycky oráme a sejeme secí kombinací. Letos navzdory suchu jsme dvakrát podmítali. Jendou Jokerem a podruhé Terranem bez křídel a pak setí secí kombinací Solitair. Čistej stůl jako po orbě samozřejmě nebyl, ale výsledek jaksi taksi uspokojivý. Ale byl jsem naštvanej, jelikož asi 5 dní po zasetí začlo pršet. A co Vám budu povídat, všichni kdo měli zoráno, tak mají řepky krásné. U nás udělaly hroznou paseku myši. Zasahovali jsme nějakýma granulkama, ale i tak škody jsou patrné dost a čtyřicítka to letos výnosově asi nebude... A mám takový tušení, že letos ty sucha budou zase, zima prozatím není žádná. Ale budeme doufat, že: Únor bílý, pole sílí:) Jinak my máme pluh na maximální záběr, hlavně aby se to nezacpávalo a byla co největší výkonnost. Jestli můžu poradit, tak kup spíš s míň radlicema. Pořizovací cena bude menší a ušetříš i za to, že budeš poté kupovat míň opotřebitelnejch dílů -dláta, železa a tak.

Jirko, potřebuji poradit. Jaká je úspora opotřebitelných dílů v Kč/ha, ořu-li ten hektar 3 radličným pluhem versus 6 radličným? :mrgreen:

Příspěvky: 77
Registrován: 30 kvě 2014 22:47

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod Jirka X » 28 led 2016 22:34

Vím, že si ze mě utahuješ:) Nemám to vyzkoušené,ale podle mě, když je tam víc radlic při stejném záběru tak se to opotřebuje stejně,ne? Ale asi se pletu tedy:)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod tele » 28 led 2016 22:47

Honza Sedlák píše:
aram píše:No mám z toho strach docela, že v dalších letech to o moc lepší nebude než loni :-( A co např. terrano, to v optimálních rychlostech hrudy nevytvoří ve velkém suchu ?


Z loňska se nám ukázalo, že udělá hodně kvalitní podmítka do 10cm diskovým podmítačem. Pokud umí kvalitně zapravit velké množství hmoty, je to poloviční výhra. Následná operace může být buďto diskovým podmítačem, pro ozimy a nebo radličkama. Tam ale doporučuju co nejužší dlátka bez křídel a třeba na dvakrát. Takto se nám to osvědčilo a to jsme pracovali do 25cm hloubky.

Sousední podnik vedle nás pracoval jen s radličkovým kypřičem se slupicemi s orebním úhlem, měli na spod široká dláta + křídla. Vypadalo to tak, že ta hmota co byla na povrchu, tam byla i po podmítce - což je živná půda pro myšičky a druhak se po tom nedalo ani jít. Ty hroudy ztvrdly, vyschly a hotovo. Mezitím narostl výdrol... Takže hodně zdaru následným operacím. Spotřebu u toho 600hp Quadtracu při pracovním záběru 8m a opotřebení materiálu raději neberu v potaz ani 8)
Jinak jak píše kolega tele, to je pravda ale to asi není nárok vystihnout...

Pokusím se maličko oponovat. Podnik s 1000 ha orné. Čtyřhonný osevák řepka-pšenice-kukuřice-pšenice. Tady budu agrotechniku stíhat s odřenýma ušima. Když to rozložím např. na tři oddělené 5-6 honné oseváky s oddělenou rotací, doplním o hrách, soju, mák, ječmen, oves apod. tak mi to umožní lépe diverzifikovat pracovní špičku - pohodově naseju 120 ha řepky místo 250, rozložím si žně - začínám ječmenem, končím sojou. Je to náročnější na skladování a organizaci, ale jednodušší z pohledu zakládání a vedení porostů :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod tele » 28 led 2016 22:48

Jirka X píše:Vím, že si ze mě utahuješ:) Nemám to vyzkoušené,ale podle mě, když je tam víc radlic při stejném záběru tak se to opotřebuje stejně,ne? Ale asi se pletu tedy:)

Proč tedy píšeš, že ušetříš na opotřebitelných dílech?

Příspěvky: 51
Registrován: 07 říj 2012 13:52
Bydliště: Ivančicko

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod kolda91 » 29 led 2016 01:01

Podle mě to Jirka myslel tak, že méně radlic, ale větší záběr na jednu radlici.
„Národ, který ničí půdu, ničí sebe.“ Franklin D. Roosevelt

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod Bartuc » 29 led 2016 01:40

ano tak to myslel, v principe ma jirka pravdu, avsak kupujes tri dlhsie noze, tym padom su drahsie a bla bla... :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Pro stejnou šířku orby více radlic ?

Příspěvekod poulm » 30 led 2016 15:06

Je to jenom taková poloteorie.Orával jsem s pluhem s tělesy 30cm,teoreticky by to pole mělo být více rozdrobené,ale celkový efekt byl špatný,skýby špatně zaklopené,trčící nezaklopené zbytky,první radlice špatně zahazuje brázdu za zadním kolem traktoru atd.
Optimální záběr na radlici je 40-50cm,to vám potvrdí každý,kdo více oře a vyzkoušel více pluhů.
Pokud se má hned následně do oraného set,tak je dobré používat nějaké drobící zařícení počínaje traverzy a konče u půdního pěchu.
Já si už půdní pěch pořídíl,ale loňské sucho vyloučilo orby,tak jsem to ještě neměl možnost vyzkoušet.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník