Orba zamrznutej pôdy

Příspěvky: 6
Registrován: 23 čer 2014 15:10

Orba zamrznutej pôdy

Příspěvekod norokiss » 15 pro 2016 22:55

Ako mladý začínajúci farmár som sa bohužiaľ neskoro dostal k ornej pôde, ktorá medzitým stihla zamrznúť. Keď som skúšal orbu, vyvalovalo mi to celé kusy zeme, nedalo sa to. Poraďte, čom by som mal robiť, aké plodiny pestovať, keď teraz už nestihnem zorať mne vyčlenené pozemky (doterajší nájomca ich naposledy pred 3 rokmi podryl, inak nič, jedna parcela už 2 roky leží úhorom).

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Orba zamrznutej pôdy

Příspěvekod poulm » 16 pro 2016 10:39

Poorej to hned jak to trochu rozmrzne,celou zimu to už málo kdy vydrží zrmznuté, častokrát jsem orával i mezi vánocemi, v lednu či v únoru,prostě jak se dalo. Ještě nyní mně čeká 10ha, takže se asi mezi vánocemi nebudu nudit, do teď se u nás moc nedalo orat,pořád bylo mokro a bláto.
Jestli ty tvé pozemky nebyly dlouho orané,tak tam asi budeš mít dost bordelu,co můžeš tak raději pomulčuj,lépe se to pak zaklápí.
No a na jaře posmýkovat nebo rozbránit bránama a zaset nějakou jařinu,záleží co potřebuješ,nebo co máš možnost prodat,počínaje ječmenem,jarní pšenice atd. U nás se už objevuje i nějaký druh jarní řepky,to už si musíš dál zvážit sám.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 6
Registrován: 23 čer 2014 15:10

Re: Orba zamrznutej pôdy

Příspěvekod norokiss » 16 pro 2016 11:14

Ďakujem za rady. Som rád, že nasledujúci rok nie je stratený, aspoň podľa toho čo píšeš. Začínam, takže nemám skúsenosti.

Příspěvky: 35
Registrován: 21 lis 2012 19:24

Re: Orba zamrznutej pôdy

Příspěvekod berdys » 16 pro 2016 13:01

Klidně mužeš orat na jaře podle pořekadla NA SVATEHO ŘEHOŘE LÍNÝ SEDLAK NEOŘE

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Orba zamrznutej pôdy

Příspěvekod miki » 16 pro 2016 14:09

Pokud poořeš na jaře tak můžeš mít problém to rozdělat (půjde to hůř). To víš, mráz udělá hodně práce
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Orba zamrznutej pôdy

Příspěvekod poulm » 16 pro 2016 15:13

Neodkládal bych orbu až na jaro, často se stává,že pak přijde sucho a plodina pak nemá vláhu,tím že je odříznutá od spodní vody,je dobré poorat dřív,ať se to slehne aspoň 2-3měsíce a pak znovu začne vzlínat vláha nahoru. Navíc se to čerstvě naorané na jaře velice zle připravuje pod setí a je více škody jak užitku.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Orba zamrznutej pôdy

Příspěvekod bold » 16 pro 2016 15:54

Přesně tak, počkat jak povolí, a znovu začne mrznout (ideál tak -1 až -4) a hned na to vlítnout. Nemá smysl orat povolené, musí to znovu přituhnout, pak to jde krásně. Jde to prasit i při povoleném, ale budeš mít hrozný prokluz. Nepředpokládám že toho máš velkou rozlohu, takže počkat a jak začne přituhovat a nebude se vrch bablat tak hurá na to.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 67
Registrován: 16 zář 2009 23:58

Re: Orba zamrznutej pôdy

Příspěvekod rakosniklubomir » 18 pro 2016 19:41

Zdravím,táké jsem oral po Novém roce pole co bylo asi 15 let ladem.Osvědčilo se mi to rozdiskovat,pak jsem to zoral.Šlo to dobře,měl jsem na to tehdy B 200,ten má velký rozestup mezi tělesy.Jak je uvedeno výše,mráz udělá moc práce.Na jaře se mi osvědčila na to jarní pšenice,protože šlo dobře Monitorem poničit pýr co tam byl.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 147
Registrován: 06 kvě 2007 21:00
Bydliště: ostrava Stará Bělá

Re: Orba zamrznutej pôdy

Příspěvekod fortschritt » 26 pro 2016 13:10

Určitě neorat najaře.. už ve škole se učí,že jarní orba je z nouze-cnost.. Kor v posledních letech, kdy všichni tak nějak bojujeme s vláhou.... Každý rok je jinačí...Zimní orba je rozhodně lepší, nehledě na to,že z jara bude stačit do toho vletět bránami a krásně připravíš seťové lůžko za minimální peníz.

Samozřejmě neznám Tvé možnosti a stavy živočišné, ale vzhledem k tomu, že píšeš, že se o pozemky nikdo moc nestaral, fláknul bych tam vojtěšku, která se mi dostane hluboko do země, povolí utužené vrstvy, doplní dusík... Velmi dobrá plodina a předplodina... Ale jak říkám, vše záleží na podmínkách.
co se plazí neuteče

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník