Terrano FX

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Terrano FX

Příspěvekod aram » 26 bře 2021 00:36

Už jsem párkrát slyšel názor, že tažené jde lehčeji. Dokonce mě bylo doporučeno, abych vyměnil nesené 3 m za tažené 4 m, že to půjde možná i lehčeji. :D Takže je možné, že tažená 4 bude i lepší než nesená 4. Samozřejmě pak budeš kupovat podle toho, jaké máš pole skrz otáčení apod. Já mám tažený zatím jen postřikovač a už i ten mě sere, neumím si představit se motat ještě se strojem na zpracování půdy, kór když je všude kolem zaseto. :mrgreen: Jediné, u čeho by mi to dávalo opravdu smysl, je kompaktor, jestli bude někdy potřeba, tam bych o nesenym asi nepřemýšlel.
Rozhodoval bych se po vyzkoušení hlavně podle toho, co od toho stroje čekáš a co s tím budeš dělat. Jestli bude dělat řekněme do 20 cm hloubky, tak by 230 koní mělo vpohodě dát 4m. :wink: 230 koní jezdí ve 3m terranu i 12 km/h při hloubce 30 cm, takže to by jsi měl myslím si zbytečně moc výkonu - menší plošný výkon a vyšší spotřeba.

to medulin: díky za podrobnosti, ano, víceméně to vysvětluje vše a teď už chápu. :wink: Pro mě osobně je třeba rychlost řekněme pod 8 km/h nemyslitelná, to pak dělá větší hroudy, než kdybych tam vzal pluh, s kterým bych dokázal jet i rychleji. :D Beru 10 jako minimum, snažím se alespoň 11, raději uberu trochu hloubky a přidám na rychlosti. Zvláště když jedu s křidýlkama podmítku, tak raději rychleji.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 26 bře 2021 22:30

Už jsem to tu někde psal, mám JD 7530 cca 170 koní v základu, Půdy od lehčích po těžké a kamenité. Koupil jsem nové Terrano 3Fx, super , ale při mělčím zpracování bych jezdil 18 km, tak jsem se rohodl , že si na pšenice pořídím ještě starší 4FX a vzhledem k tomu, že žádné starší nebylo tak jsem koupil 5fx ( s tím , že ho případně zůžím) a nakonec se stejně ještě koupilo 4Fx. Takže jsem tahal za JD 7530 3FX, 4 FX a 5fx, v pořadí hluboká 25cm , střední 18cm a mělká 7-10cm podmítka. Dnes je situace taková, že 5Fx je prodaná ( tu práci dělá diskový podmítač ) , 3fx je už třetím rokem v kůlně a vše se dělá 4FX , když potřebuji hloubějí sundám krajní radlice ( každá 2x štoub M16 ) Případně se sundá ještě pár. 3 je nesená 4 a 5 polonesené . Polonesená verze má podle mně menší tahovou náročnost a oproti nesené se třeba o 30 % méně cpe. prostě tam kde jsem třeba v ležákách , nebo po prasatech FX ucpal, tak tažené 4FX to zvládlo bez problémů.
Osobně bych koupil starší polonesené 4 FX mode 2006 s cenou od 200 do 300 tisíc. ( né to co je na Bazoši v Brně )
celkem na tom nic není a docela levně se to dá třeba přečepovat.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Terrano FX

Příspěvekod aram » 26 bře 2021 23:44

To sundání radlic mě napadlo v létě vyzkoušet při kypření pod řepku, ale nakonec jsem to ani nezkoušel. Ale jestli to tak praktikuješ, tak to taky zkusím. Dík. Jen to už tedy bude tak tak, aby byl záběr stroje větší než traktor, mám totiž tu 3. :)

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Terrano FX

Příspěvekod Jarda X » 27 bře 2021 00:05

To s tím odděláním slupic, pokud bych někdy potřeboval hlouběji mne napadlo také, ale od technika z Horsche jsem se dozvěděl, že ty slupice tam jsou na kraji údajně jiné a jsou všechny poskládané dle určité geometrie a tu bych tím úplně rozhodil a byla by pak každá jízda vidět. Ale koukám, že je to vyzkoušené, tak další důvod na víc proč se 4m nebát :wink: .

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 27 bře 2021 09:23

Hluboké kypření není poslední operace, tak nějaká nerovnost tam je, ALE ta je u každého stroje spíš záleží na rychlosti a půdních podmínkách.
Nevím, jakého technika jste potkal, ale já těch šikovných za svůj život moc ne . Rad hloupé blondýnky jsem slišel dost. Radlice jsou stejné, pouze je na každé usměrňovací jazyk a nasměřovíní je v návodu. Krajní ma ještě takové krojidlo, ALE pokud se někde podíváte na starší, tak krajní s krojidlem tam není a ostatní jsou přeházené , jak co bylo po ruce.
Osobně bych ale šel cestou staršího stroje a staršího modelu .

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Terrano FX

Příspěvekod aram » 27 bře 2021 09:33

Já mám ve 3.řadě oboje ty krajní akorát s takovou rozšířenou odhrnovačkou nebo jak to nazvat, aby ta hlína lítala víc "doprostřed" a ne na kraj. Ale že by tohle mělo mít vliv na nějakou geometrii, to asi těžko. Navíc oboje sundám na obou stranách zaráz. Jen možná zvednu ty krajní rovnací talíře, ty jakoby nebudou mít skoro co brát.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Terrano FX

Příspěvekod kas » 27 bře 2021 13:25

Poučka starejch mistrů zní: Co nemusíš, nerozebírej.... Podle mě je pitomost dělat s novým strojem takový psí kusy jako sundávat slupice, opěrný válec a pod. Jak budou ty šroubový spoje vypadat po několika letech takovýho kutilství?

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod medulin » 27 bře 2021 13:47

Já mám na terranu slupice taky stejné jen jsou na každé řadě jinak odhrnovačky, navíc pokud se dávají LD radličky tak jdou odhrnovačky dolů. Takže pokud bych chtěl jít na hloubku zkusil bych nejdřív LD které by měli mít menší tahové nároky.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 27 bře 2021 15:54

kas píše:Poučka starejch mistrů zní: Co nemusíš, nerozebírej.... Podle mě je pitomost dělat s novým strojem takový psí kusy jako sundávat slupice, opěrný válec a pod. Jak budou ty šroubový spoje vypadat po několika letech takovýho kutilství?


Nevím o čem mluvíte, nebo nevíte jak to vypadá ...... Slupice je k Terragripu přišroubovaná dvěma šrouby M16 x 75 s pevností 10.9, tak k jedinému opotřebení dochází s povolováním matice M16. Pohud ovšem podle vašeho dojde ke zničení šroubu nebo matice, tak není nic jednotušího než dát šroub a matici novou cca 50kč. Ostatní jako opěrný válec a pod tam zůstává.

pozice 29-32
Screenshot_2021-03-27 Catalog - HORSCH Parts Service [DEBUG].png

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Terrano FX

Příspěvekod chose » 27 bře 2021 21:10

Já na kraje používám klasický odhrnovačky , ty okrajový jsem koupil asi jen dvakrát. Když se mi opotřebila a já neměl okrajovou, tak jsem tam dal normální a nějaký velký rozdíl jsem neviděl, tak už jsem je nekupoval.

Příspěvky: 35
Registrován: 21 lis 2012 19:24

Re: Terrano FX

Příspěvekod berdys » 28 bře 2021 20:17

u všech radličkovych stroju je problem když to zahloubiš udělaš dolik a na druhy straně pole to vyhloubiš a udelaš bouli . Jednou jsem slyšel jak chlapy řikali , DOKUD JSME NEMĚLI HORSCHE MELI JSME ROVNY POLE , ted s nimy plně souhlasim

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 29 bře 2021 01:22

berdys píše:u všech radličkovych stroju je problem když to zahloubiš udělaš dolik a na druhy straně pole to vyhloubiš a udelaš bouli . Jednou jsem slyšel jak chlapy řikali , DOKUD JSME NEMĚLI HORSCHE MELI JSME ROVNY POLE , ted s nimy plně souhlasim


Udělejte prvně souvrať tam kde vyhlubujete a je po problému , Když přijedu na pole tok vemu prvně souvrať tam a zpět cca 7m a je po problému, chce to trochu přemýšlet.

Příspěvky: 35
Registrován: 21 lis 2012 19:24

Re: Terrano FX

Příspěvekod berdys » 29 bře 2021 06:06

Myslíš ,že jsme nezkoušeli ruzne fígle . Ale hrby tam jsou pořad , někdy menši někdy větši ,podle toho jak hodně PŘEMYŠLIM

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 29 bře 2021 08:50

Máte nesenou verzi ? Co tedy podle vás způsobuje ty hrby ? Proč myslíte že se vám vytváří ?

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Terrano FX

Příspěvekod aram » 29 bře 2021 10:42

berdys píše:u všech radličkovych stroju je problem když to zahloubiš udělaš dolik a na druhy straně pole to vyhloubiš a udelaš bouli . Jednou jsem slyšel jak chlapy řikali , DOKUD JSME NEMĚLI HORSCHE MELI JSME ROVNY POLE , ted s nimy plně souhlasim

Tohle je teda za mě totální nesmysl. Pole mám naopak díky bezorebce srovnané, když třeba jedu s prázdným rozmetadlem zpátky, tak i ve 16145 jedu jak po silnici. Naopak tam, kde se orá a třeba jen smykuje, i když víckrát, tak to nikdy nejde tak srovnat. Snad jedině kompaktorem.

Dělám to tak, že si vždycky přejedu jednou ouvrať a v tom zpracovanym to vytahuju. Navíc pak nehrozí dřívější vytáhnutí/spuštění. Ten souvraťovej přejezd dělám jakoby 4.záběr od kraje, abych to nevytahoval tam, kde bude potom koleják, to je pravda, že se pak trochu skáče, když se jede napříč předchodzím zpracováním. Ale to není ani radličkama ani horschem. :lol:
Edit: jo a samozřejmě že se to musí vytahovat za jízdy, alespoň snížené rychlosti.

Příspěvky: 35
Registrován: 21 lis 2012 19:24

Re: Terrano FX

Příspěvekod berdys » 29 bře 2021 20:09

Verzi mame taženou ted mame i kockerlinga a dela to taky ne tolik jako terano .nejvic to je poznat při sklizni kdy delam male strnište co děla lišta od kombajnu . Vic už tady nebudu draždit . myslim ,že za sedumnact let bych přišel na nějaky fígl. Z principu ty radličky musi na jedne straně hlinu nabrat a na druhe nechat ležet

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Terrano FX

Příspěvekod aram » 29 bře 2021 23:46

Principiálně máš pravdu, ale prakticky už ne. Ty sice na jedné straně ubereš a na druhé přidáš, ale každým druhým záběrem to děláš přesně naopak a poté při zpracování úvratí se to krásně srovná. Nehaním konkurenci, ani neprotěžuju horsche, (popravdě jsem byl velmi nalomen koupit právě zrovna kockerling diskáče místo Jokera), ale prostě a jednoduše nemáš pravdu. Jestli máte tyto problémy, tak promiň, ale pracujete s tím nějak blbě. :P A neberu to jako dráždění, tak to tak taky neber. :wink:

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Terrano FX

Příspěvekod miso243 » 02 dub 2021 07:53

To platí ak chodíš člnkovou metódou. Ak jazdia podľa navigácie a neotáča sa do susedných záberov, môže sa vedľa seba stretnúť niekoľko záberov rovnakým smerom. Ja vyhlbujem kyprič len zdvihom ramien a po úvrati ho ťahám po valci ( valec 2x1,5 m takže nehrnie pôdu). Vyhlbuje sa postupne spredu dozadu a hrobkovanie je tak minimálne. Pomáha aj pomalšie vyhlbovanie - viac sa to roztiahne. Inak toto robí aj pluh, možno ešte viac lebo telesá sú oveľa väčšie, len je to inak rozložené v priestore.

Předchozí

Zpět na Kompaktory a kultivátory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků