Terrano FX

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 09 črc 2015 21:47

Tak ale radličkové podmítače by přece měly mít na TBZ plovoucí díru na třetí bod,kde při správném seštelování chodí třetí bod volně. Podmíťák pak pěkně kopíruje terén a nechodí zbytečně na špici,ani na patu. Mě na Farmetu teda válec chodí volně po povrchu,občas se to o něj opře,ale nějak moc to nedrobí. Na patu ani špici to nervu,zbytečně se pak zvedá spotřeba a pole je nerovnoměrně zpracovaný.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Terrano FX

Příspěvekod winis » 10 črc 2015 22:32

Jinak tady je jedno video s teranem a zetorem.... https://www.youtube.com/watch?v=BVZOLiV1AQQ

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 19 črc 2015 19:22

Našel jsem video Agrotronu 110 + Terrano. Je vidět,že je to za možnostmi tohohle traktoru. Staví se to na zadek i na rovině a při troše mokra se zahrabe.
https://www.youtube.com/watch?v=fY1V4y-VcTE

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod w690i » 19 črc 2015 23:12

Taky jsem měl k bezorebné technologii a hlavně k Horsch averzi jako prase. Pak mě přestalo bavit se furt srát s pluhem po poli. Ta příprava u nás byla opravdu hrozná. Teď máme Terrano 3 FX, Joker 5 CT a je pokoj. Dělá to parádně! Terrano luxusně udržuje vláhu na poli. Jednak zmizly močály a bažiny, ale na druhou stranu voda nechybí a pěkně se udržuje. (Po pluhu bažiny nebo sucho.) Za mě určitě Terrano než nějakou konkurenci, člověk si připlatí, ale má pokoj a všechno šlape. Je to perfektní náhrada pluhu! Udělá se rychle, levně a výsledný efekt je daleko lepší. Člověk si nesmí myslet, že to jde všechno samo. Doporučuji číst novinky na webu Horsche, nebo starý web bezorebne.cz :) :wink: :!:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 20 črc 2015 08:34

taky jsem bezorebku odsuzoval... nyní na podzimní bezorebnou variantu nedám dopustit
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod w690i » 20 črc 2015 16:38

Třeba taky rozlišovat minimalizaci a bezorebné zpracování. :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 21 črc 2015 14:16

Jelikož jsem poněkud jiného vzdělání tak se rád něco nového dozvím, neb osobně jsem v tomhle názvosloví moc rozdílu neviděl. Tudíž bych se dovolil zeptati, kteraké jsou hlavní rozdíly či v čem se to liší?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod w690i » 23 črc 2015 19:27

Nevím jak ostatní, ale já jsem se naučil nebo mě učili. :)

Minimalizace: Je to systém obdělávání poli za co nejmenších nákladu. Čím jak nejmíň přejezdu po poli a sdružené pracovní operace. Setí s minimální přípravou nebo úplně bez ní. A příprava se jede na co nejmenší a nejvhodnější hloubku. Prakticky se pole obdělává jen mělko disky nebo radličkovými kypřiči cca do 5-10cm.

Bezorebná technologie: Je systém obdělávání polí bez použití pluhu. Pluh se zde nahrazuje hloubkovými kypřiči a jede se na stejnou hloubku jako s pluhem. (Samozřejmě podle situace jaká je v daném roce.) Ale i zde se uplatňuje co nejméně přejezdu po poli. Proč taky pálit naftu a ztrácet čas, že? :)

Minimalizace se hojně začala používat po převratu. Pač to bylo in! Ale ne každý to dokázal udržet a dělat s tím výnosy. Proto sousta zemědělců když vidí podmítač nadává. Ale je třeba si uvědomit, že ne každá technologie je pro danou oblast ta nejlepší. Ono udělat hroudy pluhem umí každý deb*l. :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 25 črc 2015 09:11

takže minimalizace= lechtání povrchu, a bezorebka je bezorebka :-) Nuž dříve toliko obdivovaná "minimalizace" je na ústupu neb dochází k utužení půdy. Takže terrano jest stroj na bezorebné zpracování půdy.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod w690i » 25 črc 2015 20:45

Přesně tak! :) Jinak minimalizace není až tak na ústupu. :) Řekl bych, že se hodí do USA, Austrálie skoro všude mimo Evropu. :D A navíc minimalizace prošla "revolucí" v podobě strip-till. Ale to je zase trošku něco jiného. :wink: Nejlepší je Terrano a valit s tím jako dřív. Jinak na řepky se chystám na 25 cm bez hřídel (předtím pole podmítnuto cca 8-10cm Jokerem po kombajně). Jak to vidíte vy? :?:

Online
Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Terrano FX

Příspěvekod tomous » 25 črc 2015 20:58

Nemám ani terrano,ani řepku a ani jsem nezačal nic síct,takže já to vidím blbě :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Terrano FX

Příspěvekod winis » 28 črc 2015 08:44

Já mělce podmítnu diskama, pak roundup na výdrol a pak hluboká podmítka před setím, nakonec ještě nějaká příprava pomocí disků na secím stroji.

Příspěvky: 62
Registrován: 18 bře 2011 20:41
Bydliště: KE - okolie

Re: Terrano FX

Příspěvekod ejo » 29 črc 2015 12:26

winis píše:Jinak tady je jedno video s teranem a zetorem.... https://www.youtube.com/watch?v=BVZOLiV1AQQ



Máte niekto skúsenosť s 3m terrranom a zetrom 16145, ak to zvláda forterra mala by aj 160 či ? predpokladám že pri plnej hĺbke a kopcovitom teréne už bude problém s rýchlosťou.

Bolde mal si už pred aresom terrano? v časoch keď si používal 161? resp. neskúšal si zo 161 ťahať terrano?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 29 črc 2015 16:06

no pokud můžu porovnat tahové schopnosti 16145 a aresa tak je tam těch 40 koní znát. Avšak nejde tak o tahové schopnosti, ale o stav a typ půdy. Na píscích to opravdu zvládne 120 koní v pohodě avšak na naší hroudě toho má i 200 koní plné zuby. Kdybych to měl přirovnat tak v našich normálních podmínkách do 20cm by to měla 16145 zvládnout (je to můj odhad) když bude sucho tak se budu ploužit i s 200 kobylama. Kolegové tady rvali 4m terrano 300-350 kobylama a jenom kňučeli. Teď popršelo tak je to o něco lepší. Výhodou je že nastaví hloubku a jedou, jde do země a drží výšku.
Tudíž za mně bych se nebál 3m terrana za 16145, ovšem je nutno prověřit stav a typ půdy. Nejlépe půjčit a vyzkoušet. Ovšem pozor na vlastní váhu terrana je to 2,5 tuny na velkou páku, ony ty hydrauliky na 16145 nejsou v kondici abys to zvednul, neb je to nesené.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 30 črc 2015 07:44

Přesně tak,bál bych se o hydrauliku,aby to vůbec zvedla.

Příspěvky: 10
Registrován: 25 bře 2015 00:42

Re: Terrano FX

Příspěvekod Felipe » 04 zář 2015 23:06

Prosím vás, máte tu niekto skúsenosti s využitím tohto stroja v kamenistých pôdach? Myslím také riadne kamenisté, zavše sa podarí vyorať aj takú skalu ako pol predného kolesa ale bežne také ako pol chleba a také ako päsť ani nespomínam. Máme roudnický otočný štvorák aj s pružinovým istením (má približne 800 až 900 kg) ale na určitých miestach iba tak tancuje a šklbe z celým traktorom. Na Terrane mi nejde ani tak o istenie, to by to malo zvládnuť ale skôr o životnosť špičiek. Jeden pán ktorý tento stroj používal na výmere niekoľko sto hektárov mi tvrdil že pri veľkom množstve kameňov sa zo špičiek odlupuje a majú nízku životnosť.

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod w690i » 06 zář 2015 22:38

Letos jsem dělal jeden kamenec. Pole po bývalým řečišti. Hodně malých kamenu místy i pořádné balvany. (Ale podle toho co popisuješ asi až ne tak moc.) A v pohodě opotřebení špiček je určitě větší a na těch 25 ha to šlo znát, ale neuštípla se mi ani jedna. A že to místy opravdu bečelo. Měl jsem strach, naštěstí všechno oka. :) Mám ještě dva podobné kousky co mě letos čekají, ale to už bude pohodička. :D Možná by nebylo špatné si to půjčit a vyzkoušet přímo na poli. Jinak mám model 2015, který je jištěny již dvěma šrouby.

Příspěvky: 10
Registrován: 25 bře 2015 00:42

Re: Terrano FX

Příspěvekod Felipe » 15 zář 2015 23:29

Ďakujem za info. Chcel by som sa ešte opýtať ako je to pri tomto stroji s hrudami. Neviem ak u vás ale tu bolo veľmi suché leto a stále chýba vlaha. Je to podobné ako pri pluhu, že ak ide človek do pôdy v nesprávnom čase tak sa narobia hrudy, alebo je oproti pluhu lepší?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Terrano FX

Příspěvekod poulm » 15 zář 2015 23:53

Vidím,že to Terrano dělá pěknou práci.
Můžu se zeptat jestli někdo počítal,jak to vychází nákladově na 1ha?
Resp. kdybych s něčím takovým dělal někomu službu,tak jak bude asi vypadat cena na 1ha,když do ní promítnu pořizovací cenu na přepokládanou životnost ve středně kamenitém poli a ceny jeho opotřebitelných dílů?
Můj hrubý odhad bude asi takový,že to určitě nebude levnější jak klasický pluh,výkonnost sice větší a ušetří to další přejezd místo příprav,ale na dobrou práci vidím těch 200k jako minimum pro nějaký ten třímetr,když bude sem tam i nějaký kopeček.
Dělá se to Terrano i v nějaké polonesené verzi? Na videích koukám,že je to na hydrauliku slušný záhul.

Jen tak mimo téma,kdysi před pár léty jsem tu na foru někde psal,že je a bude potřebný i pro malé zemědělce (cca 30-100ha) traktor 200k a výš. Většina se mi vysmála,že na ty hektary stačí nějaké dvě 70ky. No možná některým ano, ale nové stroje na hlavní práce už moc nepočítají s traktory pod 150k.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 16 zář 2015 07:34

Terrano je podle mě dobrá varianta místo orby na erozně ohrožený pozemky,kde se nemůže orat. Tam je to jednoznačný. Stejně tak cgystání po řepkách pod pšenici,kde se prokypří relativně hluboko s 2x větší výkonností,než orba.
Pokud držíš starý nářadí,není problém. Ale pokud nakupuješ nový,který je 3x těžší,je problém. Máme na 200 ha Forterru,105ku a 120tku a je problém za to sehnat nějaký nářadí.
Třeba blbý 3m krátký nesený disky od Vogelnootu váží zhruba 25q a zvedně je jenom Forterra s tunou na předku. Ale hodně záleží,jaký výrobce nářadí se zvolí. Alespoň podle údajů od výrobce bývají rozdíly ve hmotnosti dost velký. Třeba když jmse vybírali sečku,tak 3m Pronto od Horsche vážilo zhruba 3200 kg,Vaderstad Rapid 3500 kg a Pottinger terrasem 4500 kg. Je teda asi poměrně velký rozdíl v použitých materiálech. 3m Terrano je mezi 3 řadými kypřiči asi taky jedno s nejlehčích

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Terrano FX

Příspěvekod poulm » 16 zář 2015 09:28

Já osobně jsem zastánce orání,nicméně poslední roky občas polní podmínky neumožňují orbu tak jako třeba nyní příprava na řepky. U nás jsou jílovitější půdy a jak je takové sucho,tak pluh buď nejde do země vůbec,nebo se naopak zarve a vytahuje neuvěřitelné hroudy,které nejdou ani kladivem rozbít. Lotos mně zachránily těžké Ciferské disky,kterými jsem strniště 2-3x přepodmítal a do toho se zaselo diskovým secím strojem.Jenže tohle je zmiňovaná minimalizace,nikoliv bezorebka,tohle se nedá dělat pořád.
Takové těžké nesené nářadí od 2t nahoru je nesmysl,to dám raději přednost polonesené verzi,nikdo nemůže tvrdit,že to traktoru nevadí,když se musí na čumák doložit tunu a víc aby to nejezdilo po zadních.
Je to tak,výrobců je hodně a není jednoduché vybrat stroj,který bude po konstrukční a technologické stránce optimální.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 16 zář 2015 11:22

Osobně jsem koupil terrano kvůli ozimům, neb jsem na ozimy neoral. Holt zavčas zorat, nechat slehnout a následně zasít byl prostě problém ohledně času. Rovněž to vyžadovalo skoro ideální podmínky s vláhou, neboť jak píšeš někdy sucho znemožňovalo řádně zpracovat půdu a někdy bylo naopak zase mokro. Nyní prostě zavčas podmítnu, nechám vyrazit výdrol a pak chystám terranem (dřív jsem to podmítnul ještě jednou a zasel) Pod ozimý ječmen (který dělám poprvé) jsem volil variantu nepodmítat, chemicky likvidovat pozůstatky porostu a nyní se chystám zpracovat terranem a zasít. Tímto bych se chtěl zeptat odborníků, jakou hloubku zvolit coby přípravu před setím, jestli to urvat celé (nadvakrát) nebo stačí cca 15cm s radličkama či bez. Dík
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Terrano FX

Příspěvekod tele » 16 zář 2015 15:41

poulm píše:Vidím,že to Terrano dělá pěknou práci.
Můžu se zeptat jestli někdo počítal,jak to vychází nákladově na 1ha?
Resp. kdybych s něčím takovým dělal někomu službu,tak jak bude asi vypadat cena na 1ha,když do ní promítnu pořizovací cenu na přepokládanou životnost ve středně kamenitém poli a ceny jeho opotřebitelných dílů?
Můj hrubý odhad bude asi takový,že to určitě nebude levnější jak klasický pluh,výkonnost sice větší a ušetří to další přejezd místo příprav,ale na dobrou práci vidím těch 200k jako minimum pro nějaký ten třímetr,když bude sem tam i nějaký kopeček.
Dělá se to Terrano i v nějaké polonesené verzi? Na videích koukám,že je to na hydrauliku slušný záhul.

Jen tak mimo téma,kdysi před pár léty jsem tu na foru někde psal,že je a bude potřebný i pro malé zemědělce (cca 30-100ha) traktor 200k a výš. Většina se mi vysmála,že na ty hektary stačí nějaké dvě 70ky. No možná některým ano, ale nové stroje na hlavní práce už moc nepočítají s traktory pod 150k.

Opotřebitelné díly vychází 70-200,- po hektaru podle ročníku a vytížení. Službařská cena začíná někde kolem 650 Kč/ha za podmítku do 15 cm. Terrano končí na 12 m záběru - FG a FM, FX 8 m.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Terrano FX

Příspěvekod tele » 16 zář 2015 15:44

bold píše:Osobně jsem koupil terrano kvůli ozimům, neb jsem na ozimy neoral. Holt zavčas zorat, nechat slehnout a následně zasít byl prostě problém ohledně času. Rovněž to vyžadovalo skoro ideální podmínky s vláhou, neboť jak píšeš někdy sucho znemožňovalo řádně zpracovat půdu a někdy bylo naopak zase mokro. Nyní prostě zavčas podmítnu, nechám vyrazit výdrol a pak chystám terranem (dřív jsem to podmítnul ještě jednou a zasel) Pod ozimý ječmen (který dělám poprvé) jsem volil variantu nepodmítat, chemicky likvidovat pozůstatky porostu a nyní se chystám zpracovat terranem a zasít. Tímto bych se chtěl zeptat odborníků, jakou hloubku zvolit coby přípravu před setím, jestli to urvat celé (nadvakrát) nebo stačí cca 15cm s radličkama či bez. Dík

Vzal bych to nadvakrát, ječmen je trochu choulostivější na kvalitu seťového lůžka.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Terrano FX

Příspěvekod winis » 16 zář 2015 16:24

Co se týče našeho terrana, mám na štítku 2400 kg. Zapřahuju do JD 7530 nebo 7810 a vepředu cca 600 kg v ramenou stačí. Ono je taky strašně důležitý jak dlouhej ten stroj je..... na Petingr terradisc ve 4 metrech 600 kg taky v pohodě stačí, je těžší ale kratší......
Ač by ty traktory měly být výkonově stejné, 185 koní, tak při 20 cm hloubky 7810 nerozjedu víc jak 10 kmh, 7530 Premium jede v pohodě 13 a to nemluvím o komfortu odpružené nápravy a kabiny (7810 ani náprava). Mezi traktorama je 12000 motohodin a 13 let rozdíl. Hloubš to ale ten traktor s normálníma radličkama, při zachování určité potřebné rychlosti, nedá.

Slyšel sem názor jednoho uživatele že radši 20 cm bez křídel než 15 s křídlama, výkon i spotřeba sou prej lepší, co vy na to?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Terrano FX

Příspěvekod tele » 16 zář 2015 21:16

winis píše:Co se týče našeho terrana, mám na štítku 2400 kg. Zapřahuju do JD 7530 nebo 7810 a vepředu cca 600 kg v ramenou stačí. Ono je taky strašně důležitý jak dlouhej ten stroj je..... na Petingr terradisc ve 4 metrech 600 kg taky v pohodě stačí, je těžší ale kratší......
Ač by ty traktory měly být výkonově stejné, 185 koní, tak při 20 cm hloubky 7810 nerozjedu víc jak 10 kmh, 7530 Premium jede v pohodě 13 a to nemluvím o komfortu odpružené nápravy a kabiny (7810 ani náprava). Mezi traktorama je 12000 motohodin a 13 let rozdíl. Hloubš to ale ten traktor s normálníma radličkama, při zachování určité potřebné rychlosti, nedá.

Slyšel sem názor jednoho uživatele že radši 20 cm bez křídel než 15 s křídlama, výkon i spotřeba sou prej lepší, co vy na to?

Pro mě je 20 cm s křídlama strop, do 30 XXL a pod 30 LD.

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod w690i » 18 zář 2015 19:10

Tele má pravdu do 20 křídla, do 30 dláta nad LD. Já jsem letos jel hluboko disky cca 8-10-12cm a teď terranem s křídly 18cm a sejeme. Půda je nádherně nachystaná s malýma hrouda a je krásně sypká. :) S letošní přípravou jsem opravdu spokojený. :) To co jsem nachystal za den, bych jenom dva dny oral. :D :lol: Spotřeba cca 7-14l/ha podle půdy a kopců. Bože žehnej bezorebné technologii a Horší! :D

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Terrano FX

Příspěvekod tele » 18 zář 2015 20:32

w690i píše:Tele má pravdu do 20 křídla, do 30 dláta nad LD. Já jsem letos jel hluboko disky cca 8-10-12cm a teď terranem s křídly 18cm a sejeme. Půda je nádherně nachystaná s malýma hrouda a je krásně sypká. :) S letošní přípravou jsem opravdu spokojený. :) To co jsem nachystal za den, bych jenom dva dny oral. :D :lol: Spotřeba cca 7-14l/ha podle půdy a kopců. Bože žehnej bezorebné technologii a Horší! :D

To buď rád, některé pozemky s poškozenou strukturou se na agregáty za sucha prostě nerozpadnou :mrgreen:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Terrano FX

Příspěvekod winis » 18 zář 2015 21:31

A čím to taháte 20 cm s křídlama? Já sem rád za 20 bez křídel při 185 hp, pravda, že se přes 5 let zpracovávalo max 15 cm diskama. ale i když sem jel druhý přejezd třeba na souvrati tak žádná sláva.....

Dělá mi to malinko hrby když chytnu utuženou vrstvu a stroj zpomalí naráz o 2 kmh :( naštěstí to rapid perfektně rozhrne

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Terrano FX

Příspěvekod tele » 18 zář 2015 22:27

winis píše:A čím to taháte 20 cm s křídlama? Já sem rád za 20 bez křídel při 185 hp, pravda, že se přes 5 let zpracovávalo max 15 cm diskama. ale i když sem jel druhý přejezd třeba na souvrati tak žádná sláva.....

Dělá mi to malinko hrby když chytnu utuženou vrstvu a stroj zpomalí naráz o 2 kmh :( naštěstí to rapid perfektně rozhrne

Až to dáš během 2 sezón do kupy, tak budeš jezdit jako hulán. Klidně o 2 kvalty víc při stejné hloubce :wink:

PředchozíDalší

Zpět na Kompaktory a kultivátory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník