Terrano FX

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 31 říj 2015 18:59

miso243 píše:Možno sa to nezdá ale tiež píšem o poznatkoch z praxe. Keď sme kúpili Lemken Thorit tak sme skúšali kadečo pre lepšie kopírovanie terénu. Všimol som si , že sa čosi deje a pouvažoval som na tým prečo. Vyšlo mi z toho, že daňou za plávajúci tretí bod je nerovnomerná hĺbka práce radlíc a odľahčenie valca. Lepší je správne zoradený tretí bod a ramená traktora v plávajúcej polohe. Hĺbku spracovania tak určuje zadný valec a stroj tak nekopíruje pohyby traktora. V prudkých terénnych zlomoch pracuje nerovnomerne každý stroj ale ako píšu kolegovia časom sa to zrovná.
Predné kolesá nie sú ani na 3 m Thorite. Kúpily sme kolesá na Rubina a prispôsobili ich. Podľa mňa ale na nesenom kypriči pokiaľ človek nechce pracovať bez zadného valca sú úplne zbytočné. Ak sa dotknú pôdy a začnú regulovať hĺbku, spravidla tiež odľahčia zadný valec. Neskôr sme dorobili oje a nápravu a Thorit máme ťahaný. Tam tieto kolesá používame. Sú ale nadstavené tesne nad povrchom pôdy a zachytávajú len príliš veľké rázy vznikajúce náhlim zvýšením odporu predných radlíc.
Náhodou mám vysokú školu a na traktore jazdím. :D


Nechci se dotknout vysokoškoláků, ale jak jsi odborně popsal v předešlém příspěvku práci strojů, tak to většina traktoristů s učňovským vzděláním nemůže pochopit. A je otázka k čemu jim ta informace je platná.
Jaký je rozdíl mezi vaší plovoucí polohou a když jste Thorit předělaly na tažený? Třeba VADERSTAD Cultus a Strom a Bednar FMT dělají nesené verze předělatelné na tážené a potom se jezdí po silnici po pěchu.
Kolik najezdíš za rok Mh.

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Terrano FX

Příspěvekod miso243 » 01 lis 2015 15:44

Kurnik už dvakrát mi to vymazalo príspevok pri odosielaní.
Ja napríklad nerozumiem niektorým tvojim otázkam. Výhody ťahaného náradia proti nesenému sú dostatočne známe. A vôbec nerozumiem čo sem pletieš Vaderstad a Strom, odhliadnuc od toho, že to je iné riešenie rovnakého problému (obmedzené na použitie len jedného pomerne ťažkého a drahého valca, ktorý podľa mňa musí dosť trpieť pri presunoch na spevnených cestách).
Mne osobne môj príspevok príliš odborný nepripadá. Niekto čosi tvrdil, ja som nesúhlasil a popísal som prečo. Skôr som čakal, že niekto môj názor opraví alebo vyvráti, ale že ho označí za zbytočný? Platný môže byť niekomu, kto sa zaujíma o to čo robí a hľadá informácie ako to robiť lepšie.
Koľko mth najazdím neviem, lebo to nesledujem. Mth sledujem len kôli údržbe strojov. Robím sám na seba a zamestnancov neplatím od výkonu.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 01 lis 2015 20:33

Já nejsem rejpal, ale jenom mně není jasné proč jste pořizovaly nesené nářadí, když jsou výhody taženého stroje tak jasné, jak jste předělali Lemken Thorit na tažený, nápravu máte až za pěchem? Jak se zvětšila hmotnost vašeho stroje?
A hlavně jak se změnila práce stroje? Z tohoto důvodu jsem přirovnal Vaderstad a Strom.
Nejsem mistr světa co rozumí všemu, o informace se zajímám a svoji práci chci zdokonalovat. Proto jsem se ptal jak pracuje váš stroj po vaší úpravě? Jsem majitel Terrano 3FX , suprovej stroj, ale třeba v kopcích s ním dost zápasím.
Traktor v kopci začne víc prohrabovat a tím se Terrano 3FX více zahloubí, když ho trochu přizvednu tak se prvně přizvedne pěch a to nemluvím o tom že celá hmotnost podmítače se přenáší na traktor.
Na Mh jsem se ptal z toho důvodu, kolik s tím najezdíte, jestli děláte 10, 100 nebo 1000 hektarů. A už vůbec mně nezajímá jak a podle čeho platíte zaměstnance.
Mám v plánu na Terranu 3FX udělat drobné úpravy proto sháním zkušenosti uživatelů.
Nevím co máte za traktor , ale na mém, když dám ramena dolu do stanovené polohy, tak jsou ve směru vzhůru vždy v plovoucí poloze. To znamená, že při všech pracích mám ramena ve směru vzhůru vždy v plovoucí poloze.

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Terrano FX

Příspěvekod miso243 » 01 lis 2015 22:42

Teraz už rozumiem. Pôvodne sme chceli kúpiť ťahaný stroj. V tej dobe ale zrovna Lemken prestal vyrábať Thorit Combiliner - ťahaný Thorit s pneumatikovým pechom a možnosťou pripojiť sejačku. Kúpili sme teda nesený s tým, že sa časom svojpomocne upraví do podoby combilineru a budeme naň vešať aj sejačku amazone. Z toho však zišlo a prerobil sa len na ťahaný pridaním nápravy a oja. Náprava je za valcom, je to ľahšia cesta a ani hmotnosť sa príliš nezvýši. Výhodnejšia by ale bola za radličkami pre lepšie manévrovanie na úvrati a aj preto, že zdvihnutá náprava za valcom pri práci spravidla viac či menej vybruje. Takéto usporiadanie ale už chce náročnejšie úpravy rámu a tým aj stúpa hmotnosť.
Výhody ťahného sú jasné. Traktor pri prejazdoch nenesie celú váhu stroja a preto pneumatiky nemusia byť nahustené na vyššie zaťaženie. Lepšie kopírovanie terénu. Sila vťahujúca radličky do pôdy sa prenáša na zadnú nápravu traktora a zvyšuje trakciu.
Iste, jednoduchšie je kúpiť rovno ťahaný stroj. Chcel som ale vyslovene Lemken pretože jediný mal 12 radlíc. Ako som písal chcel som naň vešať sejačku. Mala 24 riadkov. Na predok traktora ďalšiu sejačku a ňou dávkovať hnojivo za radličky kypriča. Také prihnojovanie "pod pätu" medzi dva riadky osiva. A mala to by taká stavebnica. Thorit by sa dal meniť podľa potreby za disky alebo rotačné brány. Ale išli sme iným smerom ( o dosť drahším, čo možno bola chyba ale jeden nikdy nevie).
Ak aj ide čisto len o kyprič tak v 3 m pokiaľ viem nie je príliš na výber. Ťahané sú len tie čo si spomínal - výhrady som popísal minule, alebo Tiger a Topdown. Tie zase potrebujú trochu iný výkon traktora. Alebo prerábka samodoma. Hoci kedysi mi predajca Horsch tvrdil, že sú schopný tú nápravu a oje domontovať.
Kyprič ťaháme New Hollandom T7030 s navýšením výkonu Steinbauer takže asi ako T7050. Máme asi 270 ha ornej ale pripravujeme s ním spravidla len pod oziminy, cca 160 ha ročne. Zamestnancov som spomenul len preto, že nábeh mth na človeka nesledujem ani kôli nim.
Jasné, že dohora sú ramená traktora vždy v plávajúcej polohe. Dvojčinnú hydrauliku ponúka tuším len Fendt. Ja som to ale myslel tak, že pri správne nadstavenom treťom bode môžem volič polohy ramien presunúť až do najspodnejšej polohy a ramená potom plávajú voľne v celom rozsahu. Pracovnú hĺbku potom určuje len zadný valec a podľa neho aj kopíruje povch pôdy celý stroj.

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Terrano FX

Příspěvekod Denis » 21 lis 2015 13:17

Před nedávnem se tu řešila agregace se 160. Našel jsem jedno video z Polska. :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=ggGe8RWCUBw

Zvedne to bez problémů, ale je to 162, ta uzvedla dle prospektu o 500 kg víc než 161.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 21 lis 2015 13:53

tak to je písek, jakmile přijde trošku těžší půda tak klesá rychlost. U terrana je ideál 10km/h. Terrano má kolem 3600kg nevím jak se na to bude tvářit hydraulika na 161. Jak dám dohromady spojku tak to schválně zkusím zvednout, ale sundal jsem z claasu přední kanystry (nechal jsem pouze litinový kus -750kg) a dost to odlehčí předek, při prudším přidání plynu se má snahu zvednout.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod medulin » 21 lis 2015 16:42

na stránkách výrobce je uvedená hmotnost v základní výbavě 1860kg s terragripem a rollflexem

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Terrano FX

Příspěvekod tele » 21 lis 2015 17:37

Denis píše:Před nedávnem se tu řešila agregace se 160. Našel jsem jedno video z Polska. :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=ggGe8RWCUBw

Zvedne to bez problémů, ale je to 162, ta uzvedla dle prospektu o 500 kg víc než 161.

Tak to je hodně nouzová agregace. Hlavně, že kameraman stačil chůzí :mrgreen:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 21 lis 2015 18:45

medulin píše:na stránkách výrobce je uvedená hmotnost v základní výbavě 1860kg s terragripem a rollflexem

mám ho doma a na štítku má 2400kg a v "techničáku" nejvyšší přípustnou 3600kg což jsem řešil s výrobcem, neb nesedí štítek, návod,a "techničák". Doteď se kua neozvali, tak nevím. Ta váha snad bez teragripu, jinak nevím. jo a výrobce ber s rezervou v návodu mám napsaných 85kw požadovaný výkon, a 200kobyl toho má plné kecky, možná tak lehká podmítka do 10cm :lol: .
Toho kameramana jsem si taky všiml, stíhat točit a jít tak to asi neběžel, navíc přehrnovat písek je něco jiného než mám já :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 59
Registrován: 15 úno 2010 17:49

Re: Terrano FX

Příspěvekod hahukuku » 27 lis 2015 18:45

Terrano 3 FX jsme vážili, protože na šťítku má 2400kg, což je ale zřejmě váha v maximální výbavě (hydraulicky stavitelná hloubka a s gumovým válcem), aby nemuseli vyrábět víc typů šťítků. :) S rollflexem byla hmotnost nějakých těch 1900 kg. ;)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 28 lis 2015 08:22

tak proč mám v "techničáku" 3600kg. Nějak jsem ty váhy nepochopil. :lol: Je pravdou že jsem ho nevážil, ale jak bude po cestě nějaká váha tak ho zvážím. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 59
Registrován: 15 úno 2010 17:49

Re: Terrano FX

Příspěvekod hahukuku » 28 lis 2015 18:09

No my ho kupovali letos a v techničáku máme provozní hmotnost 1770-3600kg a největší technicky přípustná je psáno 1770 kg. :D

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Terrano FX

Příspěvekod chose » 28 lis 2015 23:23

Já mám na 4 fx na štítku 3600kg.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 29 lis 2015 08:22

mám pocit že vydávající osoba má poněkud zmatek v těch typech a váhách....... :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod w690i » 29 lis 2015 12:34

Kdyby to někdo zvážil nebylo by to špatné! :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 29 lis 2015 13:05

teď to už nedám, ale na jaro to zvážím.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 59
Registrován: 15 úno 2010 17:49

Re: Terrano FX

Příspěvekod hahukuku » 29 lis 2015 18:41

Ty hmotnosti co jsou uvedeny tady budou sedět. :) http://www.horsch.com/cz/produkte/boden ... d-techdata
Jak jsem říkal 3FX s terragrip a rollflex jsme vážili mám zafixováno kolem těch 1900 kg tak to bude těch 1860 kg. :)

Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2015 12:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod haryg » 07 pro 2015 12:34

Zdravím páni, ak ste už niekto kupoval,koľko stoja radličky na terrano ako náhradné diely.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Terrano FX

Příspěvekod tele » 07 pro 2015 13:27

haryg píše:Zdravím páni, ak ste už niekto kupoval,koľko stoja radličky na terrano ako náhradné diely.

Formuluj přesně - clip-on, mulch-mix, LD ?

Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2015 12:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod haryg » 08 pro 2015 07:37

tele píše:
haryg píše:Zdravím páni, ak ste už niekto kupoval,koľko stoja radličky na terrano ako náhradné diely.

Formuluj přesně - clip-on, mulch-mix, LD ?



.... sorry zaujíma ma mulch-mix a LD

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Terrano FX

Příspěvekod tele » 08 pro 2015 18:22

haryg píše:
tele píše:
haryg píše:Zdravím páni, ak ste už niekto kupoval,koľko stoja radličky na terrano ako náhradné diely.

Formuluj přesně - clip-on, mulch-mix, LD ?



.... sorry zaujíma ma mulch-mix a LD

LD náhrada s jedním karbidem 679, XXL originál 1450,-

Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2015 12:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod haryg » 09 pro 2015 07:06

No celkom zaujímavý peniaz, Mulch-mix nemá nikto? .....inak vďaka za info

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Terrano FX

Příspěvekod winis » 09 pro 2015 09:15

Ja se v tom oznacovani porad ztracim ale špice s jednim karbidem asi 650 v akci jinak 750-800. Neni nic jednodussiho nez to poptat u prodejce. Pekass dělá to že naskladní třeba 100 špic za 650 a když je prodá tak doobjednání je dražší.

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Terrano FX

Příspěvekod chose » 09 pro 2015 14:30

Já naposledy kupoval špice 3xxl na dva šrouby (originál) za 1581 , jinak belota (náhrada) je o něco levnější. S jedním karbidem a nebo železný už moc nekupuju.
Pokud se nepletu, tak ta špice o který se bavíme je součástí Mulch-mix, ale pro lepší míchací efekt se přidají křídla.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Terrano FX

Příspěvekod tele » 09 pro 2015 19:45

haryg píše:No celkom zaujímavý peniaz, Mulch-mix nemá nikto? .....inak vďaka za info

Jestli myslíš plechovky, tak ty už se moc nepoužívaj. V r. 2009 jsem je kupoval kolem 90,- v náhradě.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 14 pro 2016 21:03

Kdysi se tu terrano 3FX porovnávalo se Synkrem od Pottingeru,tak o synkru můžu něco poreferovat.Agregace Forterraou HD 140 + Pottinger Synkro 3030
Dělal jsem s tím na zimu některé kopce + 1 pozemek na zkoušku pro jarní mák

1. varianta: kopec se středně těžkou půdou
Po sklizni pšenice podmítka Synkrem bez křídel na hloubku 15 cm. Spotřeba kolem 12 L/ha a rychlost do 10 km/h
Na podzim podmítka Synkrem bez křídel na hloubku 20 cm. Spotřeba 15 L/ha a rychlost taktéž 10 km/h. Šlo by to i na 25 cm,ale zdálo se mi to zbytečné

2. varianta: rovina s těžkou černozemí
Po sklizni ječmene podmítka 7 cm disky,později zaseta meziplodina (disková příprava na secím stroji taky asi 7 cm,kvůli vzrostlému výdrolu)
Na podzim podmítka Synkrem bez křídel na hloubku 15 cm. Spotřeba 17 L/ha a rychlost 7-8 km/h. Zkoušel jsem 20 cm,ale to už nešlo,rychlost byla 5-6 km/h a nafta by tekla proudem. Věřím tomu,že kdyby první podmítka byla radličkami na 10 cm,20 cm na podzim by šlo

Pro srovnání stejným traktorem tahám pluh Kverneland 150 B 4x40 cm a při hloubce 27 cm,rychlosti 8-9 km/h si vezme cca 22-25 L/ha

Synkro se nakonec koupilo,byla s ním spokojenost a prodejce udělal solidní cenu. Válec se zvolil segmentový. Rozumně utužuje a nelepí se za mokra
Prodejce navíc nechal podmítač osadit radličkami Durastar (1 kus stojí asi 2000,-). Najeto je na nich zatím asi 70 ha,z toho půlka v kamení a zatím zmizelo pouze drážkování uprostřed,karbidová špička drží.Se zahlubováním problém není,jak se tu někde psalo. Jde to do země velice dobře a hloubku to taky krásně drží bez tendence vybíhání.

Každopádně je ale 140 koní na hraně. Ideál by bylo tak 160. Váhově je Forterra HD s čelní hydraulikou a 900 kg závažím v ní akorát.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 15 pro 2016 16:14

spíš by mně zajímalo přímé porovnání s terranem. Páč když jsem chodil po různých akcích kde prodejci chválili hlavně svůj ocas a právě červenou značku mnozí citovali s tím že zrovna v tomhle parametru jsou lepší. Když jsem se už po několikráte dozvěděl že to všichni porovnávají právě s horschem tak mně napadlo proč asi. Ano, některé stroje jezdili za menší spotřebu, některé stroje ve 3m zvládl traktor se 140 kobylama ale osobně jsem nikde nenašel stroj, který by udělal to samé co dokáže právě terrano. Tím nechci hanit ostatní značky, kolegové mají v okolí amazonku a taky si vychvalují ale osobně bych právě horsche přirovnal ke špičce. Je pravdou že první rok byl ve znamení navážení nafty ve vyšší míře, druhý rok to vycházelo stejně jak oračka, teď to jde kupodivu líp.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 15 pro 2016 17:29

Srovnání bohužel nemám,protože dealer Horsche nebyl moc sdílný na půjčení. Pottinger s tím neměl problém. Vyrobili nám stroj podle našich požadavků a půjčili na celou sezónu.
Horsch má údajně nejnižší tahový výkon ve své třídě.Pochybuju ale,že by ve 140 k traktoru chodil výrazně lehčeji,než třeba Synkro. Každopádně ale na Terrano se dají dát o něco užší radličky,takže nějaký tahový rozdíl tam určitě bude,ale zřejmě až ve větších hloubkách

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 16 pro 2016 16:02

no tak u terrana ve 3 metrech na dobrou práci potřebuješ 200koní. Na podmítky do 15cm stačí 150HP. Ale pokud to chceš využít a šáhnout si s LD radličkama na 35cm tak určitě 200kobyl.
Asi jsi natrefil na ne moc ochotného prodejce, tady nebyl problém půjčit 3m terrano na dva měsíce (nakonec u mně bylo od podzimu do jara, jelikož jsem měl vážný zájem tak se zkušební doba prodloužila a už tady zůstalo)
Stejně tak kolega zapůjčil 4m disky a taky tady zůstali. Nebyl problém půjčit i 6m pronto. Je pravdou že kdybych potkal neochotného prodejce tak stroj nevezmu.
Terrano je takový multifunkční stroj. Nemám tyhle varianty moc rád, protože většinou je multifunkce na úkor omezení vlastností, ale u terrana je to trochu jinak, funguje jak u mělkých podmítek tak i u hlubšího kypření s LD radličkama. Někdy si připadám jak placený prodejce, ale i přes počáteční skepsi musím uznat že to holt funguje velmi dobře.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 16 pro 2016 17:40

Argumentoval tím,že kdybychom to nevzali,neprodá to. Stejně tak secí stroj.

PředchozíDalší

Zpět na Kompaktory a kultivátory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník