Terrano FX

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 17 zář 2018 22:29

Nesená verze je pevně spojená s traktorem a veškerá nerovnost z pole se přes traktor přenáší na podmítač a nebo z podmítače na traktor. Dotížení traktoru je u nesené asi větší, ale třeba při vyhloubení na souvrati se prvně zamáčknou zadní kola a pak podmítač málem vyskočí a udělá hromadu. Tažená verze se zvedne postupně a žádnou hromadu to nedělá. Proto jsem se ptal co budeš kupovat, já bych taženou 4 a při hlubší podmítce bych vyndal krajní slupice, 2x 2 šrouby.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Terrano FX

Příspěvekod aram » 18 zář 2018 22:28

Tak dneska prvních 6 ha ! S 900 kg žádný problém ani při otáčení v nerovnosti. Když se vyhlubuje za pohybu, tak ta hromada skoro není. Já sice zůstanu u neseného kvůli úvratím a otáčení, ale zbytek toniku dává smysl. Jinak jsem dělal na těžší půdě a prvně nechtěně asi 25 cm a na rovince tak 9 max 10 víc 170 koní nedalo. Na 15-18 cm 12 km/h vklidku na 1600 otáček a jel by i 15. :mrgreen:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Terrano FX

Příspěvekod bold » 20 zář 2018 08:30

Mám nesenou verzi, jediný problém který bych shledal je vytvoření "hromady" při vytažení na místě. Když to dělám za pohybu tak za sebou nepozoruji nic. Výšku nastavím pěchem a hydrauliku mám na plovoucí polohu pole to pěkně rovná, nepozoruju žádné přenášení nerovností. Ale už to rýpu nějaký ten rok a pole je jakž takž rovné :-D
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Terrano FX

Příspěvekod winis » 21 zář 2018 12:50

Jediný problém je že při zahlubování uděláš dolík a při vyhlubování hromádku, dá se to pak rozhodit když se to 2x přejede kolmo, nebo já to roztahám secím strojem. Jinak v poli bych řekl že nesený kopíruje bezvadně.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Terrano FX

Příspěvekod aram » 25 zář 2018 10:33

Však on to tonik to kopírování pole myslel jako nevýhodu, ale to už je jedno. Když vyhlubuji za pohybu, tak hromada není. Je však pravda že když sem jel poslední záběr úvratě už v hotovym, tak to skákalo fest, ale to není o nesenym nebo polonesenym. :mrgreen: každopádně pole je srovnané parádně a o úspoře vláhy co dole zbyla nemusím ani mluvit. 8)

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Terrano FX

Příspěvekod tomous » 25 zář 2018 15:40

Zkoušel někdo terranem zapravit hnůj? Mám Mandam top a chcu to na kousku zkusit jak to bude vypadat. Dík

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 25 zář 2018 19:13

Čau, jde to, ale musíš počítat s tím, že třeba 10 % zůstane na povrchu. Prostě je to rovnoměrně promíchané a není to pluh.

Příspěvky: 401
Registrován: 04 led 2011 15:45

Re: Terrano FX

Příspěvekod roman7711 » 26 zář 2018 06:35

Taky hodně záleží, jakým rozmetadle bude hnůj rozmeten a není hnůj jako hnůj. Když není čerstvý, ale je pěkně uleželý a rozmetený nějakým novým moderním rozmetadlem nadrobený na malé kousky, tak toho moc na vršku nezůstane.

Příspěvky: 70
Registrován: 01 pro 2012 23:53

Re: Terrano FX

Příspěvekod MartinT » 14 úno 2021 17:25

https://www.lafranceagricole.fr/nouveau ... 33905.html

https://youtu.be/T2C-HqpJWCs

Myslím se, že je to celkem zajímavá varianta pro toho kdo využívá kypřič i k podzimnímu kypření pro jařiny. Obzvláště pak na těžkých mokrých půdách kde se může jiný válec zalepovat a je lepší když povrch zůstane hřebenovitý. Ovšem nabízí se otázka nakolik se vyplatí držet dva pěchy a jaká je pořizovací cena.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 17 úno 2021 08:43

Lepit se nejspíš nebude,ale otázka je,na kolik to bude v mokré těžké půdě držet hloubku. Nicméně šikovný člověk si to doma spíchne sám. Letos už to nestihnu,ale příští zimu asi budu tvořit pneumatikový. To by se teoreticky taky nemělo lepit

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 17 úno 2021 18:05

Vyndám pěch a místo ložisek mám držák na každé straně na jedno opěrné kolo.

Příspěvky: 70
Registrován: 01 pro 2012 23:53

Re: Terrano FX

Příspěvekod MartinT » 17 úno 2021 18:23

skacel99 píše:Lepit se nejspíš nebude,ale otázka je,na kolik to bude v mokré těžké půdě držet hloubku. Nicméně šikovný člověk si to doma spíchne sám. Letos už to nestihnu,ale příští zimu asi budu tvořit pneumatikový. To by se teoreticky taky nemělo lepit


To je jasný, že kdo má nějaké prostory a vybavení, že to zmákne vyrobit, nebo něco podobného. Narazil jsem na to, tak jsem to hodil do placu jako takovou, aspoň pro mě, trochu zajímavou variantu výbavy. To plánujete pneumatiky po celé šiřce jako má třeba Horsch Tiger AS? Co mám zkušenosti z bývalé práce tak, když jsme třeba po kukuřici na podzim jeli právě s Tiger 6 AS tak sice nebyl tak nachylný k zalepeni jako třeba dvojitý U válec ale na těch mazavých jílech to připlácnul a když to uschlo tak to bylo jako kámen.

tonik píše:Vyndám pěch a místo ložisek mám držák na každé straně na jedno opěrné kolo.


Viděl jsem tady ve fóru od vás nějaké fotky, to se mi moc líbilo. Jednoduché řešení za pár korun.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 17 úno 2021 18:34

Momentálně pracuji na výrobě náhradních nápravnic na Pronto, jedno na 4 kola a druhé na 3, podle toho jak se zadaří , zkusím udělat ještě jednu nápravnici na Terrano 3FX na 4 kola z Pronta.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 17 úno 2021 18:38

Já to měl v plánu na 6 kol po 0,5 m. Mám doma spoustu obutých disků z auta se sjetýma gumama a na toto by to mohlo být dostatečné.
Ty fotky kol místo ložisek jsem asi nepostřehl,je to v tématu o Terranu?

Příspěvky: 70
Registrován: 01 pro 2012 23:53

Re: Terrano FX

Příspěvekod MartinT » 17 úno 2021 18:51

skacel99 píše:Já to měl v plánu na 6 kol po 0,5 m. Mám doma spoustu obutých disků z auta se sjetýma gumama a na toto by to mohlo být dostatečné.
Ty fotky kol místo ložisek jsem asi nepostřehl,je to v tématu o Terranu?


Takže spíš taky něco aby to úplně nedupalo. Teď jsem to hledal, je to myslím 7. stránka tady v tématu o Terranu.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 17 úno 2021 19:08

Jo,projel jsem to ještě jednou a našel. Vypadá to dobře,ale podle mě to bude za mokra dost dělat koleje. Uvidím,co vybádám příští zimu. Letos už vím,že to nezvládnu. Za chvíli se vjede do polí a ještě se hrabu ve 162...

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 17 úno 2021 19:17

Jináč tu zas trochu zaplevelím Terrano téma informací o Syncru :-)
Vzhledem k velice mokrému podzimku (za celý loňský rok u nás asi 900 mm) jsem Synkro ani nezapřáhl a na jařiny rovnou vše naoral. Na spoustě polí stála voda,tak jsem to ani nepokoušel.

Na radličkách Durastar (nejdražší karbidová radlička od pottingeru) už je najeto pár stovek ha a stále drží. Za mě se zaplatí několikanásobně oproti plechovkám. Už jsem je teda několikrát prohazoval mezi sebou,aby se za kolama sjely rovnoměrně,ale minimálně ještě jednu sezónu dají.

Tahám to primárně Forterrou 140 HD,kde je to dost na hraně. Pořídili jsme k tomu 16245 Super. Na zkoušku jsem to zapřáhl a jal se za mrazu rozhrnovat a kypřit ornici ze stavby. Když pominu,že na originálních gumách má traktor snahu se zakopat,tak výkonově chodí mnohem lépe,jak Forterra. Blbých 20 koní dělá obrovský rozdíl

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Terrano FX

Příspěvekod aram » 17 úno 2021 19:29

Pro mě zajímavé postřehy s tím výkonem. Loni, jak bylo mokro tak pod ozimy bylo poznat, že by to terrano chtělo klidně i 200 koní, 7810 v ní jela v uvozovkách. Víc než cca 18 cm při rychlosti 9 km/h nedala. :?
Jinak loni jsem taky všechno na zimu navoral, ale jinak mám v plánu něco kypřit i na zimu, přecejen ta příprava na jaře je o dost lehčí a rychlejší (méně utužení a méně ztrát vláhy). Druhá varianta je (protože budu mít před jařinou meziplodinu) to na podzim fakt jen zdiskovat, protože ta meziplodina to krásně nakypří sama, říkám si, jestli není blbost do toho ještě na podzim tolik rýpat. :mrgreen:

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 17 úno 2021 19:49

Loni jsme "naštěstí" zaseli kolem 20. září,než začalo pršet. Tudíž se se Syncrem dělalo normálně,asi ideální podmínky. I po silážní kukuřici to šlo velice pěkně. Sice pomaleji,ale 15-18 cm bylo. Děláme to tak pravidelně kvůli času - vybereme brambory,zaseju pšenice a od 20. září až do listopadu sklízíme zelí. Tím pádem bych se k setí už nedostal.
Selo se pěkně,porosty pěkně vzešly. Bohužel to vyšlo zrovna na těžší pozemky a už v listopadu bylo znát,jak porosty místy žloutnou. Jsem zvědav,jak budou vypadat,až sleze sníh.
Bezorebně na jaro chystám pouze pod mák. Jeví se mi to lepší jak pro vzcházení porostu (rovnoměrnější prosychání na jaře) tak skrz erozi. Nějaká sláma zůstane na povrchu a voda lépe zasakuje a neutíká. Pod ječmeny a zeleninu ořeme.

Jinak už vím o jednom + pro Terrano,aniž bych ho vyzkoušel - variabilita dlát. Je tam x druhů jak materiálově,tak hlavně tvarově a velikostně. Co jsem pátral,na Syncro se nedá dát asi nic užšího,než je originál. Pátral jsem po něčem,jako je LD od Horsche a nenašel nic pasujícího. I Farmet má radličky o šířce jenom 25 mm,tak třeba kluci v Rakousku taky něco vymyslí

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Terrano FX

Příspěvekod tonik » 17 úno 2021 20:37

A od Horshe si tam dláta nezkoušel, dávám na Terrano od Bednáře , pouze je uchyceno na prvním a třetím šroubu aproti origo Horsch 1 a 2 a musí se trochu ubrousit to lízátko.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 17 úno 2021 20:53

Šel jsem podle roztečí šroubů a co jsem dohledal,nic nepasuje. Blížil se Farmet,ale odchylka +- nějaký milimetr,což na rozteči šroubů udělá hodně a nechtělo se mi vyhodil litr jenom tak za nepasující kus

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Terrano FX

Příspěvekod Jarda X » 24 bře 2021 19:38

Zdravím všechny uživatele terrana fx, zvažuji koupi 4 metrové verze, ale nevím zda mi bude stačit cca 230 koní ve variu. Použití bude na podmítku a hlubší zpracování pod setí ozimů, místo naorávání. S maximální hloubkou počítám kolem 20cm, víc tady na vysočině půdy není, orám také do 20cm. A nebo mám zvolit 3 m verzi a mít případně dost rezervy výkonu. Ať 3m nebo 4m budu volit každopádně nesenou verzi. Díky za postřehy z praxe. Jarda.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Terrano FX

Příspěvekod skacel99 » 24 bře 2021 20:10

Sice nejsem uživatel Terrana,ale na kolik to chceš ha? 4 metrová verze bude o dost dražší skrz sklápění

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Terrano FX

Příspěvekod Jarda X » 24 bře 2021 21:11

Co se týká ha tak těch moc není - orná cca 55 a výhledově +cca25, nekupuji kvůli velikosti obdělávání, mám k tomu ještě cca 70 ks skotu a tak spíše řeším čas.

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Terrano FX

Příspěvekod chose » 24 bře 2021 22:23

Když jsem před lety měnil technologii zpracování a setí, tak jsem měl stejnej problém., jestli vzít 3m a nebo 4m. Měl jsem doma nejsilnější traktor NH TM155 se 155 koni. Půdy tu mám střední. prodejce se mi ptal, jestli do budoucna uvažuji o silnějším traktoru, že by bylo lepší vzít verzi 4m, abych nemusel znova kupovat nějaký kypřič. Kdyby to nešlo, tak že si můžu sundat z každý strany radlici. Podmítky jsem dělal s křídlama co nejhlubší, aby to nedělalo moc velký hroudy a následný hlubší kypření už nedělalo takový odpor. Rychlost nebyla nijak velká, ale šlo to. Tak jsem to dělal asi 5let. Pak jsem koupil 230 koňovej s plynulou převodovkou a rychlost se zvedla a šlo to líp. Takže si myslím, že by ti to mohlo fungovat, ale tu rychlost jsem stejně neměl ideální.

Já osobně bych šel asi do 4m. Na podmítky je to asi rychlejší a hlubší kypření bez křídel taky asi dáš. Ale zase 3m můžeš při poruše silnějšího traktoru zapřáhnout do slabšího traktoru. Na tý tvý výměře ušetříš čas určitě oproti orbě a přípravě, ale v rozdílu 3m a 4m tam ten rozdíl nebude moc velkej, spíš jen v podmítce. Záleží pak, jestli se ti to vyplatí (ušetřený čas vůči ceně).
Koukni po sousedech, co u sebe s jak silným traktorem tahají. Ve Stagře možná mají i stroj na pučení. A jestli tam máš půdy co mají oni kolem Studený, tak bys ty 4m měl utáhnout.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Terrano FX

Příspěvekod Jarda X » 24 bře 2021 22:39

Řeším to s lukrom a nabídku zapůjčení mi dali, tak uvidíme, ale musím v létě nebo na podzim, teď to není na čem zkoušet. Jinak co se poruchy traktoru týká, tak si myslím, že u svého prodejce(servisu) traktorů by neměl být problém v době opravy mít zapůjčený adekvátní traktor.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod medulin » 25 bře 2021 09:12

mám 4fx tahám to s variem 160koní, před tím jsem si půjčoval 3fx. Rozhodnutí pořídit si 4fx a dost si za to připlatit nelituju. Výkon je jinde a spotřeba vychází taky lépe.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Terrano FX

Příspěvekod aram » 25 bře 2021 11:11

Promiň, ale napiš k tomu alespoň lokalitu nebo druh půdy. Tahat 4 m terrano 160 konima, to máš buď totální písek nebo to škrábeš do 15 cm. A ještě při jaké rychlosti cca ?

to JardaX: Pokud zpracování jen do 20 cm, tak bych do 230 koní koupil klidně 4 m. Ale zamyslel bych se, jestli do budoucna opravdu nebude prohlubovat na 30 cm, tam bych to viděl spíš na ten 3m. Ale pokud máš půdu opravdu jen 20 cm, pak je to jasný.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Terrano FX

Příspěvekod medulin » 25 bře 2021 20:51

Aram: ano abych to doplnil půdy tu máme převážně lehčí, kopcovité posázaví, ale místy jsou jílovité. Hloubka bez křídel 20cm víc tu nemá smysl už takhle jsem zlikvidoval 3slupice.
rychlost při mělké podmítce 10cm se pohybuje 9-11km/hod při hloubce 20cm 6-9km/hod. Záleží na stavu půdy. S 3m terranem jsem měl pracovní rychlost vyšší ale tak max o 2km/hod možná ani ne. Netvrdím že 160koní stačí, ale jde to, aspon v systému, který mám nastavený já.
Beztak bude nejlepší, když si tazatel vyzkouší obě varianty ve svém prostředí.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Terrano FX

Příspěvekod Jarda X » 26 bře 2021 00:04

Vyzkoušení v plánu je, ale bude jen 4m a asi tažená verze, pokud to nepůjde, jak má, tak bude rozhodnuto - i když každý rok jsou podmínky jiné. Za všechny vaše názory děkuji a za každý další, který ještě přijde děkuji též. Rozhodně mám vybranou značku - Horsch.

PředchozíDalší

Zpět na Kompaktory a kultivátory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků