Jaké disky???

Příspěvky: 14
Registrován: 01 říj 2011 21:57

Re: Jaké disky???

Příspěvekod adriana » 22 říj 2014 19:09

Můj názor je takový ,že nejsem zastánkyňi "hlavně ,že máme podmítnuté" podmítka by měla taky trochu vypadat a ně,že si po průjezdu po ní překousnu jazyk ,já sázím na kvalitní stroje letos jsem si zakoupila Horsch Joker 4ct ,po zkušenosti mojí i mojich kamárádů, nechci nikoho rýpat ale na kvalitní stroje si dovedu vydělat :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Jaké disky???

Příspěvekod poulm » 22 říj 2014 20:00

Tak jasně,každý má jinou obchodní politiku a podle toho se finančně rozhoduje.
Také chci aby podmítka vypadala a měla nějaký smysl a aspoň v našich podmínkách je velmi důležitá,proto se snažím vybrat nějaký diskáč,co odvede nějakou slušnou práci a je mi jedno jestli je rezatý nebo krásně namalovaný.
Měl jsem teď tu čest naorávat nějaké hektary na oziminy a kvalita orby podmítnutého pole a nepodmítnutého byla strašně rozdílná a následná příprava i samotné setí také.Takže osobně považuji kvalitní podmítku nejlépe hned za kombajnem za velice důležitou,tedy aspoň v těch našich těžkých jílovitých půdách. Tam kde jsou písky,tak se pracuje mnohem snáž a lze některé úkony bez vážnějších důsledků vypustit.
To že si dovedeš vydělat na nový stroj je nanejvýš chválihodné a fandím v tom všem, ale na druhou stranu snad není velká hanba koupit si nějaký starší slušný stroj,co ještě odvede nějakou práci. :roll:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaké disky???

Příspěvekod neznalek » 22 říj 2014 20:36

adriana píše:Můj názor je takový ,že nejsem zastánkyňi "hlavně ,že máme podmítnuté" podmítka by měla taky trochu vypadat a ně,že si po průjezdu po ní překousnu jazyk ,já sázím na kvalitní stroje letos jsem si zakoupila Horsch Joker 4ct ,po zkušenosti mojí i mojich kamárádů, nechci nikoho rýpat ale na kvalitní stroje si dovedu vydělat :D


Samozřejmě, začala jste podnikat letos a hned jste si na vše vydělala, máte vše nové a nejlepší :lol: Ale taky nechci rejpat, každý nejak začíná/začínal... od starého po novejší a nové, jak je potřeba a dle možností. Někdo dělá soju za 11 a pšenici za 5500, nekdo na to nedosáhne nebo nevyjde rok/ někdo zdědil, převzal, zrestituoval/ někdo naopak nic z toho. Ale na to každý musí přijít sám a podle sebe nemužete posuzovat jednání druhých ;) Ale zpátky k tématu, BDTčka odvádí dobrou práci i v suchu, nicméně nejvetší mínus vidim v tom, že nedelaji "rovinu"- zadni sekce nahrnuje hrůbek ( co se neda uplně odstranit), ale to je neduh asi vsech hřídelových podmítačů, pokud ořete, tak nebude problém.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Jaké disky???

Příspěvekod tomous » 22 říj 2014 20:38

adriana píše:Můj názor je takový ,že nejsem zastánkyňi "hlavně ,že máme podmítnuté" podmítka by měla taky trochu vypadat a ně,že si po průjezdu po ní překousnu jazyk ,já sázím na kvalitní stroje letos jsem si zakoupila Horsch Joker 4ct ,po zkušenosti mojí i mojich kamárádů, nechci nikoho rýpat ale na kvalitní stroje si dovedu vydělat :D


No chápu,že horsch je jednička,ale ruku na srdce,když podmítnu pole horschem a hned vedle diskama za 150tis. poznáš rozdíl? Silně o tom pochybuju.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Jaké disky???

Příspěvekod winis » 22 říj 2014 21:32

Máme Potinger terradisc 4000, disky 510 mm, cca 8 let starý(dneska už se nedělá), na podmítku za kombajnem super, ale na základní zpracování půdy bída s nouzí, malá průchodnost když se pustí do země, ideál tak do 10cm. Pořizovací cena tenkrát asi 350 tis nový. Co si myslim, že je horší než hrůbky sou dolíky. Terradisk ho z jedné strany dělá, dá se to strašně špatně seřídit a po zasetí to vypadá dost blbě když je každých 8 metrů úhlopříčná čára..... Hodně důležitý je válec na konci aby trochu rozdrtil hroudy.
Jinak je nesený neskládaný 4m, obděláváme cca 3 km od Prahy na západ, máme pole max 2 km od farmy. Jako troufnu si s tim jet bez doprovodu, když s tim člověk jede hodně při kraji, tak do silnice dou jen 3 metry a osobák projede, ale jak je větší provoz nebo užší silnice tak člověk furt lítá do krajnice a zastavuje.... Delší trasy bych si asi netroufl. Musí se u toho trochu přemýšlet a ne jen valit plnej plyn..... To samé se Rapidem 4m neskládanym....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaké disky???

Příspěvekod bold » 23 říj 2014 08:41

tak ohledně cíferů byl dotaz zodpovězen o dost výš, za mně asi cífery, dokážou podmítnout i totálně vyschlé strniště.
ohledně rozdílu mezi horsch joker a ostatní, pokud to bude diskáč podobné konstrukce tak rozdíl moc vidět nebude. možná bude rozdíl mezi spotřebou a opotřebováním stroje, ale na podmítce to znát moc nebude.

Zamyšlení další: Brzáček se zde přestal vyskytovat, zato zde vykukuje adriana, která má nemlich stejné názory, mrkněte se na její příspěvky, jak přes kopírák.
Pokud tomu tak není, tak jsem se holt zmýlil a omlouvám se. Každopádně chvástat se že v zemědělství si umím vydělat na nové stroje a naznačovat ostatním že pokud nedělají to samé, tak jsou méněcení...... no nevím, nemám rád chvástaly, rovněž jsem zjistil že zemědělství jde dělat jak zdroj dobrého výdělku ovšem vyžaduje hroší kůži.Bohužel mladší jedinci, jejichž životní zkušenosti jsou omezeny na rozlohu jejich farmy a to že přežívají je hlavně "jejich" zásluha a ostatní jim nesahají ani po kotníky.To že většinou přebrali podnik který někdo vyšlapal ze země za cenu vlastního odříkání to pro ně nic neznamená.
Navíc dotační podmínky jsou rozdílné, my v nížinách si nešáhneme na moc, zatímco znevýhodněné oblasti jsou na tom o dost lépe. Tím nechci znevažovat práci kolegů z těchto oblastí. Ovšem dělat TTP je něco jiného než ornou. Rovněž komodity které pěstujeme se odvíjí od poptávky, k čemu je mně produkt který nikdo nevykoupí.
Dalším aspektem hospodaření je jeho start. Odvážnější z nás nastartovali hned v počátku s větší rozlohou a nyní jsou jinde. Méně odvážnější začínali pomalu a nyní jsou na dobré úrovni. V zemědělství dělám víc jak 20let začínali jsme na jednom hektaru s jedním traktorem vydaným z restitucí (co to bylo za trosku si dokáží pamětníci představit) Nyní dyž jsem zdolal hranici 50ha začínám kupovat zánovní stroje (vše bez dluhů a půjček) a začínám zvažovat výměnu technologií za bezorebnou. Několikrát jsem zmiňoval že jdu cestou kvalitního nářadí, sice starší ale kvalitní, proto seju horschem, rozmetám bogballe, a aplikuji hardinou. To že to tahají stařičké zetory je moje mínus, ale zpracování je precizní.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 14
Registrován: 01 říj 2011 21:57

Re: Jaké disky???

Příspěvekod adriana » 23 říj 2014 09:16

Pouze zareaguji,ano podnik jsem přebrala před pěti lety s 34ha a stádem 15ks plemených krav ,taky jsem se zasloužila o rozvoj farmy dnešní stav je 87ha a 50ks plemenic z kterých potomstvo jde do zahraničí, pouze jsem napsala ,že se mi nelíbí takové stroje ,ale tady platí jen to co napíše bold,někde výše už to bylo napsáno , nechci do nikoho rýpat ale myslím , že od toho je fórum aby každý napsal co se mu líbí, nebo ne,taky nemám úvěry a dotace investuji do nových strojů ale tady neplatí sto lidí sto názoru ale pár názoru pro všechny .Tak Vám všem popřeji úspěšné hospodaření a pro mne je to tady ztráta času . :roll:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Jaké disky???

Příspěvekod poulm » 23 říj 2014 09:54

OK,každý dělá jak umí dle svých možností a možností ve svém okolí.

Co se týče strojů použitelné pro podmítky, tak se v našem okolí čím dál více používají dlátové kypřiče, které se do těžkých půd dobře hodí a jsou použitelné i pro bezorebku.
Co si ještě myslíte o kvalitě podmítky diskáč versus dlátový kypřič?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaké disky???

Příspěvekod neznalek » 23 říj 2014 10:21

poulm píše:OK,každý dělá jak umí dle svých možností a možností ve svém okolí.

Co se týče strojů použitelné pro podmítky, tak se v našem okolí čím dál více používají dlátové kypřiče, které se do těžkých půd dobře hodí a jsou použitelné i pro bezorebku.
Co si ještě myslíte o kvalitě podmítky diskáč versus dlátový kypřič?


Diskáč bych viděl jako ideální stroj právě pro první podmítky/eventuelně přípravu, dlátový kyprič na vše ostatní. V bezorebce bych se bez něj asi dost dobře neobešel, aby to vypadalo a fungovalo jak má- jak jsem psal výše, pokud oráte, tak by měl stačit disk.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaké disky???

Příspěvekod bold » 23 říj 2014 11:57

adriana píše:Pouze zareaguji,ano podnik jsem přebrala před pěti lety s 34ha a stádem 15ks plemených krav ,taky jsem se zasloužila o rozvoj farmy dnešní stav je 87ha a 50ks plemenic z kterých potomstvo jde do zahraničí, pouze jsem napsala ,že se mi nelíbí takové stroje ,ale tady platí jen to co napíše bold,někde výše už to bylo napsáno , nechci do nikoho rýpat ale myslím , že od toho je fórum aby každý napsal co se mu líbí, nebo ne,taky nemám úvěry a dotace investuji do nových strojů ale tady neplatí sto lidí sto názoru ale pár názoru pro všechny .Tak Vám všem popřeji úspěšné hospodaření a pro mne je to tady ztráta času . :roll:

Tady neplatí co napíše bold. fórum je opravdu od toho aby každý napsal svůj názor. Já jsem tak učinil, vyslovil jsem svůj názor jelikož se mně moc nelíbí zatracování staré techniky či kolegů kteří prostě nemají na to aby dali půl mega za stroj na zpracování půdy. Možná hovořím ze závisti na vaše podnikání i to je možné. Jen bych se chtěl zeptat v jaké oblasti působíte a kolik z těch 87ha je orná. Děkuji.
Pokud se vás dotklo přirovnání k brzáčkovi tak se omlouvám, ale i jeho názor zde byl publikován a každý měl možnost se tu vyjádřit. Zablokoval jsem si ho až po osobních útocích. Dokud měl co říct k danému tématu tak jsem si vždy jeho názor přečetl. Pokud vám vadí že má někdo jiný názor tak je to asi opravdu ztráta času.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Jaké disky???

Příspěvekod winis » 23 říj 2014 11:58

Disky na mělkou podmítku před orbou ideální, nižší tahové nároky - možný větší záběr, lépe drobí a mísí.
Radličky/dláta na hlubší zpracování, do bezorebky, výhoda je záměna radliček s křidélky na mělkou podmítku, a dlát na hlubokou podmítku.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaké disky???

Příspěvekod bold » 23 říj 2014 12:10

poulm píše:OK,každý dělá jak umí dle svých možností a možností ve svém okolí.

Co se týče strojů použitelné pro podmítky, tak se v našem okolí čím dál více používají dlátové kypřiče, které se do těžkých půd dobře hodí a jsou použitelné i pro bezorebku.
Co si ještě myslíte o kvalitě podmítky diskáč versus dlátový kypřič?

Z vlastní zkušenosti bych řekl asi toto,
polské disky akpil- dobré na přípravu po zaschlé oračce či potřebě řezat měkkou půdu, na suché ubyté naprosto nedostačující.V konstrukce
disky BDT- dokážou udělat podmítku v rozumné hloubce dokážou obrátit, v extrému to taky moc nejde X konstrukce
disky cífer- výhoda velkých talířů a většího rozestupu+ váha, jdou dobře i při suchém strništi dokážou relativně dobře obrátit a míchat (dělají k jedné straně hromádku) V konstrukce
radličky SMS- při suchu problematické pronikání do půdy (letos jsem je nedostal do země) jinak velmi dobře víří, potřebují ale rychlost. Poměrně robustní konstrukce, dělal jsem s tím uježděné kukuřice a 200koní jsem měl ve 2,5m záběru a bylo toho tak akorát a nic se nenatáhlo.(dělá hrůbky- ale nic velikého)
horsch terrano- špičková práce špičkově míchá, nedělá hrůbky, lze namontovat úzké radličky pro hloubkové kypření (nevytahují podorničí) ze začátku je to náročné na naftu, protože to podrývá utužené pod orbou ale postupem času jde lépe- lze poznat na stavu půdy a roslin. (pořízení docela ranec)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Jaké disky???

Příspěvekod miso243 » 23 říj 2014 12:31

Keď sa to tak vezme všeky diskové podmietače sú do X alebo V. Aj moderné krátke konštrukcie.Jednoducho buď je predný rad otočený na jednu stranu a zadný na druhú alebo rady sú delené približne v strede a taniere sú v prvom otočené od stredu dovonka a v zadnom dovnútra. Takže každé disky tvoria hrobček buď v strede alebo na kraji. Na novších konštrukciách sa to obmedzuje krajovámi tienitkami, vejárovými diskami a podobne. Šikovný užívateľ si takto dokáže upraviť ľubovolne staré náradie.
Ďalej podľa mňa nové konštrukcie s diskami na vlastných stĺpiciach sú super, povrch je za nimi rovnejší a lepšie znášajú vlhké podmienky. Spravidla ale pri suchej tvrdej pôde dosť trpia ložiská a samozrejme cena samotného stroja a náhradných dielov je dosť vysoká. Staršie disky klasickej konštrukcie na hriadeľoch sú lacnejšie a odolnejšie v suchých podmienkach a pre meších farmárov podľa mňa univerzálnejšie. Povrch za nimi nie je taký rovný ale ako som písal, keď je človek šikovný dajú sa pomerne ľahko "šlachtiť", prípadne doplniť aj valcom a podobne.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Jaké disky???

Příspěvekod Buclík » 23 říj 2014 14:57

neznalek píše:
poulm píše:OK,každý dělá jak umí dle svých možností a možností ve svém okolí.

Co se týče strojů použitelné pro podmítky, tak se v našem okolí čím dál více používají dlátové kypřiče, které se do těžkých půd dobře hodí a jsou použitelné i pro bezorebku.
Co si ještě myslíte o kvalitě podmítky diskáč versus dlátový kypřič?


Diskáč bych viděl jako ideální stroj právě pro první podmítky/eventuelně přípravu, dlátový kyprič na vše ostatní. V bezorebce bych se bez něj asi dost dobře neobešel, aby to vypadalo a fungovalo jak má- jak jsem psal výše, pokud oráte, tak by měl stačit disk.


U nás je sedlák se synem s 60ha, co točí řepku, ozimou pšenici a jarní ječmen. Mjí jen dva traktory, dva pluhy, dva smyky s bránama, sečku 6m(složenou ze dvou 3m) bez přípravy, vály a nesený postřikovač 800l. Za kombajnem nepodmítají, hned ořou pod řepky a sejou je, pak ořou pod ozimé pšenice a podle stavu pozmků je sejou a až mají na podzim všechno zaseté, tak na podzim ořou pro jarní ječmeny. Pokud jim někde, než ořou přerůstá plevel nebo výdrol, tak ho zdesikují, třeba jen část pole. Připadá mi, že pole mají čisté a bez chorob. Na pšenice dávají herbicid jen na podzim. Stříkají zavčas a co nejméně. Myslíte, že při bezorebce potlačíte plevele a škůdce s vyššími postřiky dostatečně jako při orbě a vyjde vás ta bezorebka včetně kypření v 30-40cm bez míchání celkem ekonomičtěji ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Jaké disky???

Příspěvekod poulm » 23 říj 2014 16:21

Máš pravdu,ale to je zase na dlouhé povídání do jiného vlákna.
Osobně jsem také zastánce orání. V bezorebkách vidím jenom jednu výhodu, a to hlavně pokud člověk obdělává pole sám tak tím nažene čas,ale najde se samozřejmě mnoho názorů dalších, o tom nepochybuji. Pokud už jsou na to dva tak je časově i ekonomicky srovnatelná klasická orba + příprava a setí,to jsou mé postřehy za ty roky co se rejpu v hlíně.
Ale jak jsem již psal,u nás jsou těžké jíly a bez slušné podmítky je následné orání a přípravy pro setí ozimin dost náročné a i pokud se nyní na podzim s tou bezorebkou u nás vjede do zarostlého strniště bez podmítky,byť podesikovaného,tak je ten výsledek hodně hnusný,takže se ta podmítka musí udělat pokud to má vypadat,tím se to pořád odvíjí od včas a řádně provedeného podmítání.
Samozřejmě ne vždy se to dá včas stihnout díky počasí,tak jak tomu bylo nyní,že se to strniště muselo zaorat rovnou,přotože už zvonily agrotechnické lhůty.Holt je to neustálý boj a vidím to tak,že je potřeba mít k dispozici vícero strojů a používat je podle konkrétních podmínek na poli.Zatím podmítáme třímetrovým Kromexinem,ale s tím se dá stihnout jenom pár hekatrů a ne vždy se u nás ty radličky dají použít,takže pokoukávám po nějakém tom diskáči co by mohl odvést nějaku slušnou práci.
Máme tady jednoho zemědělce, kterému se daří a vše už roky dělá bezorebně,ale jak vidím ty nároky na výkon těch traktorů pro ta nářadí, tak mně přechází na to chuť. Dělá sám cca 500ha a nyní si pořizoval nového Claasa, tuším že je to Axion co má něco málo přes 400k a už teď říkal že by se mu hodil i mnohem silnější traktor.
Takže to zase vidím tak,že ty bezorebky jsou zase na úkor drahých silných strojů. :roll:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jaké disky???

Příspěvekod tele » 23 říj 2014 18:31

adriana píše:Můj názor je takový ,že nejsem zastánkyňi "hlavně ,že máme podmítnuté" podmítka by měla taky trochu vypadat a ně,že si po průjezdu po ní překousnu jazyk ,já sázím na kvalitní stroje letos jsem si zakoupila Horsch Joker 4ct ,po zkušenosti mojí i mojich kamárádů, nechci nikoho rýpat ale na kvalitní stroje si dovedu vydělat :D

Jako skalní horschista mohu pouze konstatovat, žes vybrala nejhorší harapák z jejich sortimentu. Malý průměr disku a ještě nesená varianta :cry: Nerovná to, nezadělá to strniště, do hloubky se tomu nechce a větší množství posklizňových zbytků pro stroj neřešitelný problém :mrgreen: Přiznávám bez mučení, že na podmítku používám diskové nářadí zcela výjimečně :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaké disky???

Příspěvekod bold » 23 říj 2014 19:31

Buclík píše:
neznalek píše:
poulm píše:OK,každý dělá jak umí dle svých možností a možností ve svém okolí.

Co se týče strojů použitelné pro podmítky, tak se v našem okolí čím dál více používají dlátové kypřiče, které se do těžkých půd dobře hodí a jsou použitelné i pro bezorebku.
Co si ještě myslíte o kvalitě podmítky diskáč versus dlátový kypřič?


Diskáč bych viděl jako ideální stroj právě pro první podmítky/eventuelně přípravu, dlátový kyprič na vše ostatní. V bezorebce bych se bez něj asi dost dobře neobešel, aby to vypadalo a fungovalo jak má- jak jsem psal výše, pokud oráte, tak by měl stačit disk.


U nás je sedlák se synem s 60ha, co točí řepku, ozimou pšenici a jarní ječmen. Mjí jen dva traktory, dva pluhy, dva smyky s bránama, sečku 6m(složenou ze dvou 3m) bez přípravy, vály a nesený postřikovač 800l. Za kombajnem nepodmítají, hned ořou pod řepky a sejou je, pak ořou pod ozimé pšenice a podle stavu pozmků je sejou a až mají na podzim všechno zaseté, tak na podzim ořou pro jarní ječmeny. Pokud jim někde, než ořou přerůstá plevel nebo výdrol, tak ho zdesikují, třeba jen část pole. Připadá mi, že pole mají čisté a bez chorob. Na pšenice dávají herbicid jen na podzim. Stříkají zavčas a co nejméně. Myslíte, že při bezorebce potlačíte plevele a škůdce s vyššími postřiky dostatečně jako při orbě a vyjde vás ta bezorebka včetně kypření v 30-40cm bez míchání celkem ekonomičtěji ?

Taky jsem byl zastánce orby, ovšem vzhledem k úspoře času jsem začal dělat ozimy bezorebně. U orby jde o hloubku kterou používám, na obiloviny se všeobecně oře mělčeji a vzniká pak utužený koláč pod hloubkou orby, taky je potřeba podotknout že řepka je dobrý přerušovač avšak dle mého názoru na hanáckou hroudu nepatří. bohužel eliminace cukrové řepy nám odnesla "naši" hlavní plodinu a nyní se z oblasti řepařské stává oblast obilnářská či kukuřičná.
To že orba potlačuje plevele a choroby je všeobecně známo, avšak nevím zdali je úplně eliminuje, rovněž herbicidní ochrana pouze na podzim mně poněkud zaráží. osobně řeším herbicid na jaře používám regulátory růstu a umělá hnojiva. Celkem by mně zajímaly výnosy výše zmíněného sedláka. Samozřejmě bez jakéhokoliv náznaku ironie.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Jaké disky???

Příspěvekod medulin » 23 říj 2014 20:22

U nás je herbicid na podzim základ, opravu na jaře jsem neprováděl roky. Pšenice zakládáme bezorebne.
Tele: a ty špatné zkušenosti jsou se současným jokkerem? Žiju v domění že ted už dávají větší talíře než na předešlé-tak nějak jsem si na něj dělal zálusk.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jaké disky???

Příspěvekod tele » 23 říj 2014 20:38

medulin píše:U nás je herbicid na podzim základ, opravu na jaře jsem neprováděl roky. Pšenice zakládáme bezorebne.
Tele: a ty špatné zkušenosti jsou se současným jokkerem? Žiju v domění že ted už dávají větší talíře než na předešlé-tak nějak jsem si na něj dělal zálusk.

ct je na šukátkování v ideálních podmínkách, když už tak hd nebo rt na pořádnou práci :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jaké disky???

Příspěvekod tele » 23 říj 2014 20:52

poulm píše:OK,každý dělá jak umí dle svých možností a možností ve svém okolí.

Co se týče strojů použitelné pro podmítky, tak se v našem okolí čím dál více používají dlátové kypřiče, které se do těžkých půd dobře hodí a jsou použitelné i pro bezorebku.
Co si ještě myslíte o kvalitě podmítky diskáč versus dlátový kypřič?

I já si přiložím polínko :mrgreen: podmítku zásadně radličkou - pole pořád rovnám, přesně dodržím nastavenou hloubku, mám na výběr několik druhů radliček, hloubka zpracování 5-20 cm, kvalitní zapravení většího množství posklizňových zbytků, intenzivní míchání půdy, dostatečná izolační vrstva při suchém průběhu počasí i přívalových deštích, kvalitní zpětné utužení. Doporučená barva je červená, modrá nebo zelená :mrgreen: žlutou nebrat, neumím se svářečkou a flexou :lol: :lol: :lol: Z toho lze snadno odvodit, kde je slabá stránka diskových podmítačů. Beru je na milost pouze na první operaci po zrnovce nebo po orbě :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Jaké disky???

Příspěvekod bigbul » 23 říj 2014 21:06

Poslední tři roky si půjčuji podmítač Horsch Joker přímo od prodejce a opravdu nemůžu říct nic negativního ,podmítka je rovná dá se po ní jezdit s postřikovačem bez problému a s rostlinýma zbytkama opravdu nemám problém , harapákem bych nazval Pegas od opallagri s kterým jsem letos bojoval byl jsem opravdu zklamaný na to jak mi ho vychvalovali .

poslední dva roky taky používám herbicidní ochranu na podzim a jsem plně spokojený ,na jaře už nic neopravuji ,udrží čistý porost do sklizně .

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Jaké disky???

Příspěvekod chose » 23 říj 2014 21:38

Taky většinu podmítám radličkami s křídly(terano fx), odřízlý celý profil a ne žádný zuby jako po diskách, ale někdy musím šáhnout po diskách, již zmiňovaný joker ct kvůli "nařezání" dlouhý slámy z poválených míst od prasat, nebo ležáků. Při suchu moc ochotně do země nejde, ale jinak dělá celkem slušnou práci.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Jaké disky???

Příspěvekod Buclík » 23 říj 2014 22:01

Okres Třebíč, řepka mu dává 4,5-5t/ha, ozimá pš. 8-10(Tobak)t/ha, jarní ječmen krmný 6t/ha. Vše hnojí plošně před setím, na pšenici 140kg čistého dusíku na ha celkem za vegetaci.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Jaké disky???

Příspěvekod poulm » 24 říj 2014 08:29

Ještě dotaz,kolik hektarů se dá nějak rozumně udělat za den (cca 10-12h) třeba s diskáčem 4m za den s traktorem okolo 180-200k,střední kopcovitost a spíš střědně těžké až těžké jílovité půdy?
Nejspíš bych utáhl i větší záběr okolo 5-6m,ale obávám se,že by to zase bylo na úkor rychlosti a kvality.
Abych byl přesnější, škodolibci co jezdí v leštěnkách se mi zase budou nejspíš smát, ale tažný prostředek budu mít slušnou oturbenou škodovku, a vážně se mi rýsuje na podmítky okolo 300ha, tak si dělám dopředu rozvahu na jaký podmítač se zaměřit,aby byla práce slušná a pokud možno co nejefektivnější. Vím že za škodovkou se tahaly i celé sedmimetrové BDTéčka,ale ta práce po nich co jsem měl možnost vidět mne moc neoslovila,takže se mi zatím zamlouvají ty Ciferské disky,mají větší kotouče a kdybych za něj ještě dal nějaký válec,popř smyk či brány,tak co do rychlosti si myslím ty 4metry asi budou akorát,jen ještě neumím odhadnout denní výkonnost,co si o tom myslíte?
Někdo může namítnou,že když se pouštím na takové hektary,tak proč nejdu do něčeho novějšího.Ano,zní to logicky,ale zatím se jedná o jednorázovou akci plánovanou na příští rok,pokud se obchodní vstahy zlepší,tak už začnu uvažovat i nad úvěrem na něco novějšího,ale nechci předbíhat události,zatím se mi vyplatilo postupovat pomalu a obezřetně.Toť vše.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaké disky???

Příspěvekod bold » 24 říj 2014 08:45

můj názor na koně znáš :lol: každopádně počítej s pracovní rychlostí cca 10km/h při záběru 4m to vychází na 4ha/h 8) Záleží jak velké celky to budou, pokud je to většinou velký celek tak ty 4ha dáš.
Ještě jeden poznatek, má někdo zkušenosti s disky SMS? Mám možnost je pořídit tak jestli to nebude krok zpět (nyní mám cífer)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Jaké disky???

Příspěvekod poulm » 24 říj 2014 09:12

Ty chceš ty 4metrové Cifry pustit do světa?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaké disky???

Příspěvekod bold » 24 říj 2014 10:20

uvidím jak se vycajchnují s cenou těch SMS a taky jakou dělají práci. S cífery jsem byl letos spokojen a tak aby to nebyl krok zpět. navíc já pokukuju po terranu, sice ranec ale dělá nádhernou práci. Tudíž cífery nebo SMS bude přebírat kolega přes ulici :-) Ale uvidím jak se vyjádří prodejce ohledně horsche a taky jak nastaví financování... 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Jaké disky???

Příspěvekod winis » 24 říj 2014 15:50

4 ha za hodinu je pěkná teorie, já bych spíš počítal 3,5 na větších polích a na menších polích při přejezdech 2,5 - 3 ha/hod.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaké disky???

Příspěvekod bold » 24 říj 2014 15:54

ono se počítá 10km/h záleží jak jsou na tom převodové poměry, disky zvládnou i 12km/h. Takto počítám základní odhad výkonu soupravy, jakmile najedu na pozemek tak už lehce svůj odhad přizpůsobím aktuálním podmínkám. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Jaké disky???

Příspěvekod tomous » 24 říj 2014 16:00

No se 3m diskama Mandam udělám cca2ha za hodinu. Největší pole 7ha jsem dělal 3hod. Rychlost 9-12km

PředchozíDalší

Zpět na Podmítací disky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků