Výroba bránosmyku

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Výroba bránosmyku

Příspěvekod skacel99 » 02 dub 2021 19:01

Zdravím. Začínám si pohrávat s myšlenkou,že přes zimu vyrobím nový smyk. Pořídili jsme 16245 super,která aktuální 6m tahá s prstem v nose i bez předku,takže příjde na řadu asi 8m záběr. Každopádně nesený,skládaný kvůli malým pozemkům.
Tovární výroba výjde cca na 150 000,- i s bránami. Když ale kouknu na konstrukci našeho současného,nepřipadá mi to jako nic,co by se doma nedalo vyrobit. Mám ale pár dotazů na znalejší.
Používáme je pouze na jaře na přípravu před setím. Většinou se snažíme 1 přejezdem,aby se pole zbytečně neušlapalo. Pak hned seju mašinou s diskovou přípravou.
Přemýšlel jsem nad tím,udělat 3 řady smykových desek. Buďto ob nejhrubší (něco jako krossboard na cambridgích) ,přes klasickou zubovou po rovnou,nebo klasika zub + rovná a ještě jedna zubatá plovoucí za bránami,jako je to třeba na kompaktorech. Není to blbost? Nikde jsem totiž 3 řadý smyk neviděl. Slibuju si od toho lepší rovnání na 1 přejezd.
Další dotaz je na brány - nikdy jsem nepracoval s těžkými bránami (60 kg a víc). Měli jsme původně lehké,ty se vyměnily za střední (42 kg),které se používají dlouhodobě. Je velký rozdíl v rovnání a trhání hrubé brázdy u těžkých a středních bran?
Další idea byla dát 1 řadu středních a za ně ještě řadu lehkých bran.
Celkově jde o to,jestli je lepší laborovat s množstvím a nastavením smykových desek či s bránami?
Konstrukci rámu chci zkopírovat z našich současných s tím,že použiju silnější materiál pro větší záběr. Střední brány bych použil ze starého smyku,loni jsem předělával hřeby a 2 kusy bych dokoupil.
Sváření a výroba různých věcí mě baví,takže úspora financí není jediný důvod :-)

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Výroba bránosmyku

Příspěvekod miso243 » 02 dub 2021 21:22

Tretia doska alebo dvoje brány ti stroj zbytočne predĺžia, bude to neohrabané a podľa mňa to rovnaniu nepomôže. Tiež sme mali nesené smykobrány a práca bola oveľa lepšia, keď sme na zadnej hladkej doske vypálili zuby (aj sa menej upchávala zeminou). Ťažké brány proti stredným idú o poznanie hlbšie, majú väčší odpor a je po nich hrebenatejší povrch - máš sejačku s prípravou tak je to jedno. Ak chceš zlepšiť rovnanie, išiel by som cestou samostatnej crossboard lišty v prednom TBZ. Bude nezávislá na smyku vzadu čiastočne vyváži traktor a aj pohyb v oráčine je pre traktor a vodiča príjemnejší. Ale je to drahšie. Ale a rád zváraš a ak máš v okolí možnosť rezania vodným lúčom al. laserom stačí sa pohrať v nejakom cad programe.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Výroba bránosmyku

Příspěvekod Jarda X » 02 dub 2021 21:31

zdravím, mám také 6m smyk a brány mám 92 kg a tahal jsem to valtrou cca 140 koní a nějak moc se s nimi rozjet nedalo, teď je v nich 240 koní a na příští sezónu budu rozšiřovat na osmimetrový. Brány super, měl jsem před tím 42kg a ty byli po 400ha úplně zohýbané(hold vysočina a kamení, ale ty lehčí kamen po chvíli pustili, tyhle těžké se přes něj nepřevalí), tady ty drží, jen ubylo hřebů(asi 600ha). Je to skoro jak po škrabáku(hřeby měli myslím 25cm) a svou váhou šli pěkně do země. Lehčí kamen po chvíli pustili, tyhle těžké se přes něj nepřevalí. Smykoval jsem původně 2x místo, ale tady po těch mi to po jednom přejezdu přijde stejné.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Výroba bránosmyku

Příspěvekod skacel99 » 03 dub 2021 08:29

Díky za postřehy. Nad předním smykem před traktorem jsem taky přemýšlel,ale jednak nemáme čelní TBZ a zadruhé,obratnost s předním smykem 8m bude podle mě násobně menší,než se zadními dlouhými ve stejném záběru. Jízda by sice byla pohodlnější,ale zas pojede traktor neustále v částečně rozdělaném a za trochu vlhčích podmínek bude zbytečně ušlapávat. Po hrubé brázdě se přece jenom jede furt po suchých hřebenech. Na rovnání by byl ideální 6m kompaktor,ale za mě je to zbytečně moc nafty na přípravu a pokud není 100% sucho,dělá knedle. Bránosmyk je v tomhle přívětivější a hlavně nemá válec,takže odpustí i trochu vlhkosti.

Možnost řezání laserem v okolí je. Sice by to bylo přes prostředníka,ale dá se to domluvit,takže se dá vytvořit ledaco :)

K výkonu traktoru - smyky jsou od Kovo Novák,brány 42 kg a tahala to dlouhý léta 10540,případně 12145 řekl bych tak akorát i v kopcích. Teď to je ve 16245 a traktor je zbytečně silný,proto chci 8m. Spotřebou jsme šli ze 6l u předešlých traktorů na 4,5 L/ha u 162. Ale nedělaly se moc kopce. Smyk má v rámu místo výstuhy k třtímu bodu řetěz,takže kopíruje terén a nehrne kubíky hlíny,jako smyky s pevnou kozou. Proto menší tahový odpor,ale možná i trochu horší rovnání. Zas ale tak neutahuje vlhká místa,prostě si plave po povrchu,jak je třeba.

Jarda X: Šlo by sem prosím vložit fotku nosníků pro uchycení 92 kg brán? Přece jenom je to kus železa,zajímá mě,jak to mají řešené

Nedávno jsem zahlídl v okolí pro mě nevídaný smyk,možná domácí konstrukce. Celkový záběr odhadem 10m+,přepravní šířka 4m,výška křídel 3m určitě,tažený,na 4 kolech. Pokud jsem dobře zahlédl konstrukci,tak smyk,brány,brány,smyk. Celé jako by ve čtvercovém rámu. Ví někdo,jestli je to tovární,případně kdo to vyráběl? Rád bych si o tom něco našel. Dle velikosti to nebude naše výroba,ale něco z východu a není to Sybr

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Výroba bránosmyku

Příspěvekod tonik » 03 dub 2021 09:32

Osobně bych šel úpravou staršího. Používal jsem tažený skládací k oji , ( Asi STS KRŠKANY ) předělaný na nesený , na každé straně ubraná jedna brána. Jen s taženou verzí se lépe otáčelo, nesená při otáčení nechce pustit traktor do zatáčení.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Výroba bránosmyku

Příspěvekod skacel99 » 03 dub 2021 18:11

Původně jsem chtěl předělat náš 6m na 8 metr,ale rám by to asi nedal a vystužování asi není nejlepší varianta. Mám půl roku na to hledat inspiraci a vymýšlet nejlepší variantu

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Výroba bránosmyku

Příspěvekod tonik » 03 dub 2021 23:12

Já bych šel cestou kompaktoru, Když to budeš hlidat, tak se dá sehnat pěkný Farmet kolem 100 tisíc a práce je úplně jiná. Ale je jasné, pokud chceš smyk, tak tě nikdo nepřesvědčí.


Když třeba vemu tohle, tak je to zadarmo https://www.hkagro.cz/2020/11/09/radlic ... e-pb6-022/

Mám klasický KOMPAKTOMAT 600PSII cena 100 r.v. 2001 a docela slušný stav tedy mnohem lepší než tohle

https://www.verejnedrazby.cz/aukce/komp ... 2020-5628/

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Výroba bránosmyku

Příspěvekod skacel99 » 04 dub 2021 08:02

Kompaktor od Farmetu máme ve 3m verzi. Je to ale zbytečné pálení nafty před secí kombinací s přípravou a pomalé. Navíc na jaře nechci nic,co se točí. Používáme ho jenom pod kukuřici,aby se pole neutáhlo a pod zelí,kde je potřeba pěkně nachystat. Kombinátor je zadarmo,ale kus železa,který bych do kopce asi s ničím jiným,než 162 neutáhl. Smyk utáhne případně i Forterra

Zpět na Brány, smyky, válce.....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků