Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvky: 128
Registrován: 27 čer 2013 00:11

Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod fastluk » 11 bře 2015 13:30

Chcem sa opytat co je lepsie na pripravu pody.
A to v jeseni na psenicu a v jari na soju.
Ja mam teraz brany 3 metrove teraz som si pred nich dal predny smyk a do zad som si teraz namontoval 2 drviace valce.
Ale rozmyslam zeby som namiesto bran tam dal 3 riadky radliciek ci to je zbytocne ?

Lebo mi bolo povedane ze tie radlicky vytahuju z pody slamu burinu.

Ake mate skusenosti

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod Novas » 16 bře 2015 20:03

čau, To záleží na víc věcech a vše má své pro a proti. Taky záleží na půdě a na tom jestli jedeš bezrebku nebo normální orbu.
Ale na jaro na předse´tovou přípravu bohatě stačí jen i brány (jestli jsi na podzim zoral a zem přemrzla tak se hrudy krásně rozpadnou a hlína se nadělá).
Radličky bych na přípravu volil pouze jeden druh a to šipky na kultivátorových perech. (kultivátorová pera proto, že pružením pomáhají k zpracování půdy) a šipky radličky (ostří) kvůli schopnosti podřezávat plevele a půdní profil (Když třeba nedokonale napodzim zaoráš vzrostlí výdrol ozimé pšenice, tak jí na jaře bránama nezlikvzduješ a šípovýma radličkama jí podřízneš a zaschne a to i jiné plevele.
Není také špatné, když je časné jaro a nehlásejí déšť povláčet měkoty (nezáleží čím) jde o rozdrobení hrud a srovnání pozemku = menší vysichání a jako další výhod to má že za cca 14 dní můžou vzejít plevele a ty je radličkama pak při přípravě před setím zlikvyduješ :)

Já osobně mám - střední tažené brány 10m (bez smyku) používám je na první rozvláčení měkot
- pak mám samostatnej těžkej smyk 5m (používám ho na podzim, když mám rozvláčenou měkotu a potřebuju trošku zlikvidovat hrudy a když
je ještě na setí čas třeba 14dní a chci omezit vzlínání vody tak utáhnu pole smykem)
- A pak mám na konečnou přípravu kombinátor Pb6 se šípovými radličkami, smykovou lištou a scháním válečky za něj ještě :)

Ale záleží na podmínkách :) Podle mě by ti měli na nějakej menší kousek brány bohatě stačit, ale pokud máš čas tak je nejlepší si to vyzkoušet. Hlavně s těma radličkama to nepřežeň. Nevím co máš za secí stroj a jak drží hloubku. Aby jsi pak neudělal přípravu moc hluboko a nesel moc do hloubky to pak není také dobré, třeba pšenice pak špatně odnožuje :)

Příspěvky: 128
Registrován: 27 čer 2013 00:11

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod fastluk » 16 bře 2015 21:59

bezrebku ? to co znamena
ja som klasik ja vsetko orem a za pluhom ale za pluhom netaham ten pelech ci ako sa to vola.
a radlicky myslis tieto napr http://www.google.sk/url?sa=i&rct=j&q=& ... 2108287895
alebo ktore konkretne ked mi posli link bude lepsie

Tak na siatie mam staru roudnicku sejacku 6 ale som si z nej spravil 3 metrovu diskovu .
a ako to nemam prehnat s radlickami ?

a kde je lepsie namontovat smyk v predu ci v zadu ?

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod Novas » 17 bře 2015 21:25

Bezorebka zjednodušeně je pokrok minimalizace :D Jednoduše řečeno, kvůli snížení nákladů se neprovádí orba, ale druhá hlubší podmítka a občas podrývání.
Ale já osobně jsem zastánce orby :)

jj přesně tyhle radličky mám. A ty kombinátorová pera mám tyto:
https://www.google.cz/search?q=kultiv%C ... B300%3B171

akorát že na nich mám přesně ty radličky co jsi ukazoval.

Kde je smyková lišta lepší je dosti záludná otázka :D Já mám smykovou lištu za radličkama a chtěl bych za ní ještě válečky. Ale co jsem koukal tak se mě líbí nejvíc způsob 1. lišta smyková dělená pérové držáky. 2.prutové válce na udržování hloubky. 3. radličky 4. smyková lišta klasická a pak prutové nebo crosskill válečky.
dělená smyková lišta:
https://www.google.cz/search?biw=1366&b ... 1024%3B682

https://www.google.cz/search?biw=1366&b ... 1024%3B682

Jinak pokud by jsi chtěl jít do radliček tak by chtělo mít ve předu trubkový/prutový válec nebo kola na držení stejné hloubky.

Jestli seješ diskovkou tak si myslím že ti smykobrány s válečkami budou stačit bohatě :)

Tou hloubkou sem myslel spíš to že když bys nakpřil radličkami moc hluboko tak by ti pak mašina šla moc do hloubky (např. 5-6cm) a to by třeba pro pšenici nebylo dobré. Ideální hloubka se udává pro pšenici 2 - max. 4cm já se snažím jí spíš set u nás 2-3cm. Kdyby jsi třeba pšenici nasel 5-6cm hluboko. Tak by dlouho vzcházela, spořebovala by na vzejití dost energie= oslabení rostliny, a také by špatně dělala odnože.

Jinak soju a pšenici budeš set teď na jaře a nebo jen soju ? A pšenici mš už nasetou ozimou ? :)

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod mate » 19 bře 2015 20:28

Omlouvám se, že nepíši přímo k tématu, ale zmínil jste pérové držáky na smykovou lištu. Hledám je na internetu pod různými názvy ale nemohu se dohledat. Nemáte po ruce nějaké katalogové číslo nebo přesný název, podle kterého bych ho mohl najít? Plánuji vyrobit luční brány na principu Einböck a chtěl bych použít na jištění smykové lišty místo pružin pérové držáky.

Letos jsem porovnával síťové luční brány a byl jsem celkem zklamaný z jejich provzdušnění.

Děkuji

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod Novas » 19 bře 2015 22:39

Nevím jejich přesný název, ale řikám tomu tak. Nevím nikde v katalogu náhradních dílu jsem nepochodil. U Bednar jsem ani katalog nedokázal najít. Nebo spíš nebyl tam žádný, kde měl bejt.
Ale co jsem koukal tak v podstatě je to to samí jako péro od radličky akorá na tom je dělená smyková lišta, a nebo sem na tom viděl i celou.
https://www.google.cz/search?q=kombin%C ... 600%3B1200
Myslím si že je to, to samé.

S lučními bránami moc zkušenost nemám, ale docela by na to nemuseli být špatné prutové brány.
https://www.google.cz/search?q=kombin%C ... B600%3B327

https://www.google.cz/search?q=kombin%C ... B500%3B335

Ale osobně doma na těch pár luk co mám používám nesené hřebové brany 3dílné dopředu hodím klacek kvůli krtincům a jede se :twisted:
A docela to po nich nevypadá ani špatně :)

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod Novas » 19 bře 2015 22:42

Jo jinak ještě k tomu smyku jsou to v podstatě péra přidělaná na profilu, který se otáčí a tím se mění vzdálenost konce per od země a tim i přítlak. Dá se to nastavovat hydraulicky a nebo pomocí malého třetího bodu.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod medulin » 19 bře 2015 22:49

nemyslite crossboard?

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod mate » 20 bře 2015 08:37

Děkuji za Vaší ochotu hledání ;). Jak píšete, chtěl bych tam prutové brány, myslím si, že by to provzdušnilo lépe. Těch luk taky moc nemáme (30ha), ale u nás by našly využití i při pletí obilí (máme eko). Sousední ZD má síťové brány a díval jsem se, že to dělá stejnou práci jak naše "luční brány" . Máme je tažené a nebaví mě je nakládat na vlečku a zase zpět.

pro inspiraci http://thelegends.rajce.idnes.cz/nasten ... 134922.jpg

Díval jsem se na tovární prutové brány a ta cena je hodně vysoká. Když jsem počítal tak by výroba prutových bran se smykem měla být na úrovni polských sítových bran.

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod Novas » 20 bře 2015 17:38

No y máme luk cca 5ha :D Jo taky sem o nich přemýšlel v souvislosti s obilím, ale eko nejsem a spíše kvůli narušení škraloupu na jaře u ozimů. Ale zatím používáme 6m nejlehčí brány co jsou s hřebami protočenými o 180 stupňu kolem osy.
Provzdušnění by bylo určitě lepší.
Ta smyková lišta na těch pérech by na to nemusela být špatná akorát, nevím jestli by na ní nechtělo vymyslet ještě nějak jištění. Kdby byl někde nějaký hrbol a nebo něco v trávě tak aby pera nepraskla. :) A nebo ji používat dost ze šikma směrem od traktoru, aby měla větší možnost se uhnout a přeskočit. To už je na promyšlení a na zvážení takhle z hlavy těžko říct.

Ty prutové brány by nemuseli být na výrobu složité a nákladné. Jen to chce vše dobře promyslet :)

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod mate » 20 bře 2015 18:39

Úhel smykové lišty bude asi potřeba udělat stavitelný. Nevím, jestli by při velkém odklonu od traktoru lišta jen "přejela" krtinec. Ale k nám na vysočinu s né úplně rovnými loukami je tohle lepší řešení než má Einbock (smyková lušta z vynglu který je bohužel vykloněn k traktoru.

S výrobou začneme až v zimě kdy bude čas. Poté Vám dám vědět jak to funguje ;)

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Priprava pody na siatie psenice a soje

Příspěvekod Novas » 20 bře 2015 20:33

jj to musí být stavitelné přez 3bod nebo písnici. Přemýšlím že by se to dalo udělat třeba jako je u tarý rotačky zubová spojka s pérem na nastavení přepětí, zkusím to nějak namalovat a pak o sem dám :D Až bude čas.
Jo taky to tu tak máme, že přez ro není na nic moc čas. Teř přez zimu jsme dělali GO na postřikovači :)

Zpět na Brány, smyky, válce.....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků