Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvky: 30
Registrován: 28 lis 2007 20:35
Bydliště: Vlašimsko

Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod JJJirkaaa » 30 lis 2007 17:16

Jaké značky používáte ,jak jste spokojeni , pořizovací cena ,přesnost
+jednoduchost nastavení .Pište pište.

Příspěvky: 15
Registrován: 19 bře 2008 16:14

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod clip » 19 úno 2009 23:13

Dobrý den,
uvažujeme o koupi nového rozmetadla. Ve firmě aplikujeme veškerý N pouze formou granulovaných hnojiv, takže chceme koupit špičkový stroj, s objemem přes 3000l v max. výbavě. Chtěl jsem se zeptat na váš názor, doporučení, případně rada čemu se vyhnout a na co si dát pozor.
Děkuji :)

Příspěvky: 208
Registrován: 02 pro 2006 15:53
Bydliště: Čížkovice 83

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod Martin Hruška » 27 úno 2009 21:50

Můžu se zeptat kolik máte ha?

Příspěvky: 15
Registrován: 19 bře 2008 16:14

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod clip » 01 bře 2009 20:23

Martin Hruška píše:Můžu se zeptat kolik máte ha?


V současné době cca 700 ha. Na dohled je ale další nezanedbatelné rozšíření.

Příspěvky: 208
Registrován: 02 pro 2006 15:53
Bydliště: Čížkovice 83

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod Martin Hruška » 01 bře 2009 21:16

Ve východním Německu ,ale i u nás se postupně prosazují universílní taženž rozmetadla s automatickým řízením dávky na farmách od 500 ha. Takovéto rozmetadlo by mělo zvládnout přihnojování n hnojivy, práci v porostu,základní hnojení, vápnění případně rozmetání masokostní moučky.

Farmář si na dvoře nebo v ACHP naloží hnojivo a odveze a pohnojí jedním strojem se sníženými náklady .Odpadá dovoz hnojiva a další člověk.

Příspěvky: 15
Registrován: 19 bře 2008 16:14

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod clip » 03 bře 2009 20:41

Martin Hruška píše:Ve východním Německu ,ale i u nás se postupně prosazují universílní taženž rozmetadla s automatickým řízením dávky na farmách od 500 ha. Takovéto rozmetadlo by mělo zvládnout přihnojování n hnojivy, práci v porostu,základní hnojení, vápnění případně rozmetání masokostní moučky.

Farmář si na dvoře nebo v ACHP naloží hnojivo a odveze a pohnojí jedním strojem se sníženými náklady .Odpadá dovoz hnojiva a další člověk.



Má pravdu předsedo :)

Taky je tato varianta ve hře, zatím pořád ještě sbíráme nabídky a získáváme podrobnější informace. Až se finanční situace v zemědělství trošku urovná, tak bychom chtěli přejít na systém "Precizního zemědělství". Takže když teď budeme kupovat nové rozmetadlo, tak jedna z hlavních podmínek je to, že bude schopno v tomto systému pracovat. Některé i renomované značky mě v tomto značně zklamaly.

Příspěvky: 208
Registrován: 02 pro 2006 15:53
Bydliště: Čížkovice 83

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod Martin Hruška » 03 bře 2009 21:40

Můžu se zeptat v čem tě zklamaly. Rozmetadlo které pracuje v systému GPS by mělo být schopno měmit dávku v určitém předepsaném čase a především měnit dávku od 0 - 5000 kg/ha. Podle toho by mělo rozmetadlo hnojit a vápnit podle hnojných map. Asi nejdůležitější je "dobrá"kartotéka honů s možností přenášení dat z postřikovače a rozmetadla + další parametry jako výnosové mapy, N -senzor, letecké snímky. Úplně jsem zapoměl na to ,že rozmetadlo by mělo být co nejuniversálnější, tedy mělo by dělat základní hnojení, přihnojování a taky vápnění.

Úplně naposled, v podniku by měl být někdo ,kdo se v celém systému vyhodnocení vyzná, což vidím asi jako největší problém.

Příspěvky: 15
Registrován: 19 bře 2008 16:14

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod clip » 03 bře 2009 23:44

Martin Hruška píše:Můžu se zeptat v čem tě zklamaly.


Hlavně jde o to, že v prospektech a jiných propagačních materiálech uvádějí různé informace o schopnostech spolupráce rozmetadel v systému precizního zemědělství, ale při konkrétních dotazech jsou odpovědi velice mlživé a nekonkrétní. Osobně jsem si myslel, že tento systém je v ČR alespoň trochu rozšířen, ale některé značky (raději nebudu jmenovat) neprovozují dle dostupných informací u nás ani jedno rozmetadlo. To se dá ještě pochopit, ale to, že na tuto možnost nejsou připraveni ani teoreticky je už zarážející. Třeba se ovšem pletu a bylo to jen selhání jednotlivce :lol:

Jinak s tím člověkěm, který se v tom systému orientuje taky musím souhlasit. Snažím se do toho taky proniknout :wink:

Příspěvky: 208
Registrován: 02 pro 2006 15:53
Bydliště: Čížkovice 83

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod Martin Hruška » 04 bře 2009 14:00

Důležité je aby rozmetadlo bylo schopno pracovat s různými systémy GPS a aby bylo schopno dávkovat variabilně. Například u velkopološných rozmetadel Gustrower máš standardní počítač LH Agro 500, který lze přes kabel propojit s Yara-N senzorem a rozmetadlo hnojí podle zadání N senzoru variabilně.

Přes Data-link modul můžeš počítač LH agro spojit s jakýmkoliv systémem GPS.

Existuje u nás ještě jedna možnost a to ovládání rozmetadla přes ISO-BUS terminál WTK 300, kde máš GPS anténu , počítač LH agro odpadá, na rozmetadle máš Jobrechner.
V ISO-BUs terminálu zadáš zakázku, vložíš hnojnou kartu a můžeš pracovat. Na konci dne si údaje z ISO-BUs terminálu stáhneš přes kartu do počítače a můžeš sledovat náklady na hnojení.

K tomu jsou potřeba lidi. Jí jsem jednoho takového našel, Je to kolega Schmieder z Německa, kderý bydlí na krušných horách a je schopen propojit cokoliv z elektroniky. Takovýchto lidí moc není.

Obecně platí, že farmáři si pod pojmem GPS představují spíše paraelní navádění. Osvěta tu trochu chybí a to platí i o prodejcích. Pro mně je tato věc otázkou budoucnosti ,ale již dnes jsem schopen zájemcům nabídnout řešení.

Vím ,ale že v praxi to není jednoduché protože většina lidí o těchto věcech nemá žádnou konkrétní představu.

Příspěvky: 15
Registrován: 19 bře 2008 16:14

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod clip » 05 bře 2009 15:27

Nákup rozmetadla se schopností spolupráce GPS a variabilního dávkování je pro nás samozřejmost, to je bez diskuse. Fakt je ten, že tento stroj bude sloužit určitou dobu a doufám, že je jen otázka času, kdy finanční situace dovolí plně se věnovat preciznímu zemědělství.
Díval jsem se na Vaše stránky a vidím, že se můžu něčemu přiučit. Chtěl jsem se zeptat, o kolika podnicích víte, že u nich systém precizního zemědělství funguje?
Zajímala by mě jedna věc. Dejme tomu, že výše uvedené rozmetadlo mám a mám např. výnosovou mapu pozemků, nebo ještě lépe mapu zásobenosti pozemků. Moje představa je taková, že v kanceláři na PC v "nějakém" softwaru zadám určité rozmezí dávek hnojiva, popř. další požadavky, to pak přenesu do ovládacího terminálu rozmetadla a traktorista pak vybavený výše uvedenou technikou přijede na pozemek, pomocí GPS se na něm lokalizuje a ovládací terminál rozmetadla pak řídí dávku podle uložených instrukcí. Po skončení se uloží konkrétní data o aplikaci hnojiva a já si po skončení směny data stáhnu opět k sobě do PC a budu schopen vyhodnotit přesně kolik a kde jsem pohnojil. Doufám, že to takhle funguje. Chtěl jsem se proto zeptat, jaký software se k tomuto účelu dá použít, co všechno umí, popř. kde se dá pořídit a hlavně kolik stojí?
Díky za Váš čas.

Příspěvky: 208
Registrován: 02 pro 2006 15:53
Bydliště: Čížkovice 83

Re: Rozmetadla(nesená) s automatickým řízením dávky (počítačem).

Příspěvekod Martin Hruška » 05 bře 2009 17:38

Je to přesně tak jak jsi to popsal. Je vidět,že o tom něco víš. Naše firma spolupracuje s firmou Hansenhoff, která prodává kartotéku honů Navikat a také elektroniku WTK, tedy ISO-BUs terminály. Mám v plánu kartotéku honů přeložit do roka do češtiny, stejně tak software na ISO-bus terminálu v češtině.

Kolega Schmieder dělá nyní na jednom projektu sledování techniky v Rusku na podniku, který má 100 000 ha. Systém sledování se jmenuje ODOKUS a kompletně sleduje spotřebu a ekonomiku provozu všech důležitých strojů.

Protože mám dovolenou pošlu ti informaci o ceně systému. Soušastí rozšířeného programu je taky možnost tvoření hnojných map a vkládání různých zdrojů pro tvrobu hnoných map. Ostatní jsi popsal. Nejlepší na tomto systému je kontrola dat a sledování ekonomiky. Data z ISO-BUS termínálu přehraješ a míš taky možnost je zkontrolovat nebo opravit, protože elektronika je elektronika. U postřikovače je schopen ISO-Bus terminál sedovat dávku a množství postřiku na daném poli.

Podle legislativy EU je třeba aby farmářzpětně deklaroval práce na poli, proto slouží tento systém také k bezpapírové evidenci. Chytrý farmář si tak ušetří čas na jiné věci.

Zpět na Rozmetadla granulátů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků