Bubnové vs. lopatkové rozmetadla na hnůj

Příspěvky: 77
Registrován: 30 kvě 2014 22:47

Bubnové vs. lopatkové rozmetadla na hnůj

Příspěvekod Jirka X » 20 úno 2017 20:05

Rád bych slyšel Váš názor ohledně rozmetadel bubnových a lopatkových. Abych objasnil, tak bubnové rozmetadla jsou často na jedný nápravě na velkých kolech. Bubny bývají 2 nebo 4. Výrobci, který tento systém preferují jsou Jeantil, Joskin, polské Apollo, britské Nc Engeering, Samson, Fliegl... Výhoda těchto rozmetadel je, že se dobře tahají, jelikož mají menší hmotnost, cca 20% hmotnosti dotěžuje zadní nápravu traktoru. Další výhodou je podle mě dobrá manévrovatelnost a nízké těžiště. Nevýhodou je, že podle legislativy můžou po silnici jen 25 km/hod, takže je u tohoto systému lepší, když je hnojiště na poli. Lopatková rozmetadla mají systém jako klasická RMA 8 s podávacími válci, který rozmělňují hnůj a posílají ho na rozmetací lopatky. Výrobci Annaburger, Bergmann, Tebee, ZDT,Strautmann, Pelhřimov... Výhodou těchto rozmetadel je, že pokryjí větší záběr a mají rovnoměrnější rozhoz a dá se s nimi i vápnit podle mě. Bývají ale dražší...

Jelikož o koupi nějakýho rozmetadla uvažuji, tak by mě zajímaly vaše názory a také jaká rozmetadla u Vás používáte, jakou značku, poruchy a jak jste s nimi spokojení.

Díky za odpovědi.

Příspěvky: 401
Registrován: 04 led 2011 15:45

Re: Bubnové vs. lopatkové rozmetadla na hnůj

Příspěvekod roman7711 » 20 úno 2017 20:49

Podle mě záleží na tom, co budete chtít s rozmetadlem rozmetat. Pokud to bude pouze hnůj, máme vyzkoušeno, že nejlépe z vertikálních rozmetadel, podle vás bubnových, rozmetá nejlépe Jeantil. Kvalita drobení byla uspokojivá a rovnoměrnost celkem dobrá. S Jeantilem jsme zkoušeli ještě kaly z čističky odpadních vod, ale to není vhodný materiál pro toto rozmetadlo. Kvalitu rozmetání beru v porovnání s rozmetadlem Annaburger a jelikož jezdíme po službách, tak práce musí vypadat. Ještě jsme zkoušeli Samson a Joskin, ale tam ta kvalita rozmetání není taková. Jak píšete, tato rozmetadla mají velká kola, takže po poli nemají velký valivý odpor a traktor je jimi hodně dotížen. Rozmetadla nemají takový odpor při rozmetání, takže i spotřeba je u těchto rozmetadel nížší. Nevýhodou je, že při rozmetání se musí překrývat, přeprava s plným rozmetadlem po silnici není moc pohodlná, celkem to s traktorem houpe. Stabilně máme na rozmetání Annaburger 20.04 a tam je kvalita rozmetání jinde. Rozmetadlo rozmetá hnuj na 24m do plného záběru, takže odpadá nutnost překrývání, navíc je to lépe nadrobené a tam, kde hnůj nezaorávají se jim to líbí, jelikož podmítačem, je vše krásně zapraveno. Vápenec jezdím na 15-18m, záleží jak je vlhký. Kompost také podle toho jak je vlhký, ale převážně na 21m. Kaly z čístírny také rozmetáme a tam je aplikační záběr 22m, ale také záleží jak jsou vlhké. S poruchovostí to není tak hrozné. Když je v materiálu něco, co tam být nenmá, na rozmetadle jsou vačkové spojky jak na frézovací válce, tak na rozmetací kotouče. Někdy se stane, že je tem opravdu něco velkého, většinou kámen, a potom praskne křížek a ohne se taková vidlička kardanu , které slouží k pohonu kotoučů. Výměna trvá asi hodinu a stojí to asi 8000kč, ale to se mi stalo loni pouze jednou a to jsem rozmetl necelých 25 000 t různých materiálů. Kamarád zkoušel Tebbe model MS 140 a to bylo kvalitou rozmetání na stejné úrovni jako Annaburger. Kvalitou nevim, protože to měl pouze pujčené a za 3 dny rozmetání toho člověk moc nezjistí. Co chcete s rozmetadlem rozmetat a kolik toho chcete rozmetat?

Příspěvky: 77
Registrován: 30 kvě 2014 22:47

Re: Bubnové vs. lopatkové rozmetadla na hnůj

Příspěvekod Jirka X » 20 úno 2017 20:58

Jsme měnší až střední farma okolo 250 ha, dobytek nemáme. Hnůj většinou vyměníme za slámu, služby neděláme. Jednalo by se cca o nějakou 10 tunu ke 100 hp traktoru. Ročně se pohnojí jak kdy, ale většinou do 30 ha. Vím, zdá se to málo a člověk by řekl, že to se nemůže vyplatit, ale ono jsou ty služby drahý a ročně na to může padnout až 100 000... Jinak máme jen RUR 5, na nakládku používáme manipulátor.

Příspěvky: 401
Registrován: 04 led 2011 15:45

Re: Bubnové vs. lopatkové rozmetadla na hnůj

Příspěvekod roman7711 » 20 úno 2017 21:36

Někomu se vyplatí rozmetadlo na 1000 t, někomu se nevyplatí na 35 000 t, protože každý má jiné podmínky. To je super pro toho kdo nemá vlastní hnůj a má možnost ho vyměnit za slámu. Mohu vedět kolik platíte za rozmetání za 1 rozmetenou tunu na poli? Nebo vám to rozmetadlem i převáží? Klidně SZ. Díky

Příspěvky: 77
Registrován: 30 kvě 2014 22:47

Re: Bubnové vs. lopatkové rozmetadla na hnůj

Příspěvekod Jirka X » 21 úno 2017 21:59

Fakturu mám někde založenou a nechce se i ji hledat,ale bude to kolem 45 Kč/tunu. Pokud je to dál, tak se počítá jeden kilometr zhruba si na 30 Kč....

Stejně by mě zajímalo, kdo tenhle koncept vymyslel těch jednonápravových rozmetadel s vertikálními šneky. Zbytek to jistě pak okopíroval jako je to dneska se vším. Těch výrobců je jako šafránu a dvě ruce by Ti na to nestačily...

Příspěvky: 77
Registrován: 30 kvě 2014 22:47

Re: Bubnové vs. lopatkové rozmetadla na hnůj

Příspěvekod Jirka X » 24 úno 2017 19:46

Tady posílám fotku tohoto konceptu asi od nejlevnějšího výrobce, který toto jednonápravové rozmetadlo nabízí. URSUS n265/a, je to desetituna. Nevýhoda je, že náprava ani oj není odpružená,ale ta cena je opravdu lákavá:-) Neviděl jste to někdo někde jezdit?
Přílohy
big_rozrzutnik-n-265a[245].jpg

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Re: Bubnové vs. lopatkové rozmetadla na hnůj

Příspěvekod Lnena » 05 říj 2018 21:13

Cena hnoje na poli, přepočítáno na živiny a jejich ceny v minerálních hnojivech - hnůj ze chléva cca 90Kč N, 20Kč P, 80 Kč K tedy cca 190 Kč za obsah NPK. ALe hnůj obsahuje i Mg, S, Ca a vše v organické formě, plus C, který slouží jako krmení pro mikroorganismy, které svou činností půdu provzdušňují, tvoří se humus, který zadržuje vodu, urychluje se vsakování, což omezuje erozi, zlepšuje se zpracovatelnost atd atd.

Hnůj z hluboké podestýlky má cenu vyšší, N cca 130Kč, P 30, K 100 tedy cca 260Kč za tunu hnoje. Cena aplikace a jakékoli manipulace tuto hodnotu snižuje o náklady. Přepravovat to kamionovou (nejlevnější) zpět nevytíženou dopravou na sto km znamená, že cena hnoje rovná se náklady na přepravu.

Po aplikaci je však nutné hnůj okamžitě taky zapravit. Během 24 hodin se vypaří až 25% N, tedy u hnoje z hluboké podestýlky uteče do povětří až 32 Kč z každé tuny. Nitrátová směrnice to však neuzná. Krom toho aplikace hnoje něco stojí. Koupí rozmetadla náklady na aplikaci neskončily. Rozmetadlo je vystavené silně korozním činidlům, dlouho nevydrží. Opotřebovává se traktor, poruchy, mzdové náklady... Pokud mám jeden silný traktor, jeden den hnojím, pak přepřahám a zapravuji, je fakt lepší rozmetadlo prodat, za čtyřicet pět korun si nechat tunu naházet a hned za rozmetadlem raději zapravovat. Nedivím se, že si podniky nechají naházet i desetitisíce tun ročně. Když si takhle pomůžou ve špičce, ušetří mimo jiné třeba i roční mzdové náklady na člověku, kterého mohou oželet. Krom toho službaři se snaží o kvalitní práci s gps, stejnoměrnou aplikaci, mají obvykle spíš lepší stroje... Nechat si to udělat má svoji logiku. Svoji logiku má i holport dvou malých farmářů, kdy jeden na obou farmách hnojí a druhý na obou zoře. Místo čtyř strojů mají oba dohromady dva stroje, po zápočtu neplatí nikdo moc, ztráty se nekonají... Dokud jeden nezačne chytračit, má to svoji logiku.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Zpět na Vozy a vleky na aplikaci hnojiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník