Bezorební setí

Příspěvky: 17
Registrován: 09 kvě 2008 11:25
Bydliště: Šumvald

Bezorební setí

Příspěvekod Proxima » 19 kvě 2008 20:38

Jak se vám zamlouvá tento styl setí ? Prosazujete ho ?
Zemědělství : To je oč tu běží !

Příspěvky: 8
Registrován: 30 dub 2008 15:44

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Rexik » 26 čer 2008 21:01

---
Naposledy upravil Rexik dne 02 črc 2008 21:09, celkově upraveno 2

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Bezorební setí

Příspěvekod bold » 26 čer 2008 21:51

Proxima píše:Jak se vám zamlouvá tento styl setí ? Prosazujete ho ?

jednou za 2 roky ořu na ječmeny,na ozimou pšenici udělám podmítku diskáčem 2. a zaseju do toho,je fakt že je potřeba použit chemickou sekačku aby nebylo pole zaneřáděné plevelem.takže bezorební= větší náklady na chemii
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Bezorební setí

Příspěvekod neznalek » 26 čer 2008 22:03

bezorebně, proč ne, ale určitě ne dlouhodobě, nikdy nezapomenu, jak sem dostal ple po ZD je delaly nekolik let bezorební a ja ho nemohl tři roky poradne proorat...idealne to vidim na stridani nejdele jednou za tri roky proste zorat.... neco jinyho to je u velkych podniku, tedka mluvim za sebe jako za soukromnika....

Příspěvky: 94
Registrován: 03 bře 2008 13:04

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Honza Sedlák » 27 čer 2008 21:56

Základem je zpracovávat půdu do hloubky podle plodiny až ke 35cm. Velice dobře má sestavenou technologii Horsch, Vaderstad nebo Kockerling.
Kypřením odstranit utužené vrstvy, zamíchat zbytky, provzdušnit a docílit toho aby půda byla schopna vsakovat vláhu.
Podívám li se na výsledky výzkumu, pokusů které sleduji tak vychází velice slušně a nějaké tvrzení že bezorebnou technologií se šíří plevele a houbové choroby jsou zcestné. Pokud děláte ječmen na slad, musíte ošetřit porost proti plevelu, proti fuzáriím a tomu se neubráníte ať ořete nebo ne. Kdo potřebuje k hospodaření chemickou sekačku tak ať to raději nedělá vůbec.
Doporučil bych srovnat si pozemky které byly loni orané a které byly kypřené Tigrem nebo Cultusem. Po oranisku jezdily traktory s bránama a kompaktory na třikrát a pozemek nebyly schopní urovnat. Koleje kde jel traktor poznáte ještě teď a krásně bylo vidět jak vzcházel porost nerovnoměrně protože na pozemku došlo k zahrnutí vlhké vrstvy suchou, nerovnoměrně připravený povrch. Zaplevelenost je na oraných polích stejná ne li i vyšší než po bezorebkách (vycházím z posledních tří ročníků).
Pokud někdo namítne že je třeba dávat větší množství chemie - je to zcestné tvrzení.
Pole kde se půda zpracovala diskovým podmítačem na cca 15cm nebo kypřičem na 20-25cm jsou rovná, na jaře stačil jeden přejezd kompaktorem, porost vzcházel rovnoměrně, ošetření bylo stejné jako u orby a žádné vyšší dávky chemie a masívní zaplevelení a napadené porosty vidět rozhodně není.
Znám i několik soukromých zemědělců kteří se zřekli pluhu, nebrečeli nikde a uplatňují dlouhodobě technologie založené na kypřičích a mají špičkové výsledky stejně jako velké zemědělské podniky. A rozhodně si za těch 10 - 12 let tu větev pod sebou nepodřezaly jak někteří statně tvrdily.

Příspěvky: 8
Registrován: 30 dub 2008 15:44

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Rexik » 28 čer 2008 11:23

---
Naposledy upravil Rexik dne 29 čer 2008 01:17, celkově upraveno 1

Příspěvky: 94
Registrován: 03 bře 2008 13:04

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Honza Sedlák » 28 čer 2008 18:26

No tak sem myslel že se třeba bude dát pokecat o tom. Je to dobry téma a dá se o tom diskutovat donekonečna. Ale jak vidím z posledního příspěvku nemá to cenu.
Žádné stránky nemám, John Deery s úzkýma kolama taky ne a pásáka u nás akorát jednoho a ty další tři jsou teprve na cestě akorát ne pro místní podnik.
Vláčely to traktory s dvojmontážema protože na půdách jaké tu máme to ani jinak nejde na jaře. Zoraná půda má daleko větší tendenci k utužení a má menší únosnost než např. po kypřičích do 25cm.
Další věc - chtěl bych vidět ty co tvrdí že bez orby to nejde a bezorebka je špatná jak by připravovaly pole pluhem pro ozimy, kdy je sucho a pozemek stěží lze připravit k setí. To musí být potom náklady :roll: A chemická ochrana ve finále přijde stejně jako po bezorebce :idea:

Příspěvky: 17
Registrován: 09 kvě 2008 11:25
Bydliště: Šumvald

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Proxima » 10 črc 2008 20:54

Náš podnik začíná praktikovat bezorební setí i když neco ořeme. Používáme jen stroje Horsch Sprinter a Terrano 6FX. Když sem se na jaře podíval na řepky zaseté bezorebkou tak byli hodně vyžrané od hrabošů atd A někdy i vymrzlé (ale to se letos nestalo). Když sem přijel na pole, na které bylo naoráváno tak to bylo jak zahrádka celé zelené a husté bez vynechyných "fleků". Už po dvou letech se na poli po dešti udržuje voda déle než na každoročnš oraném poli, podle mého názoru bych bezorebku praktikoval tak 3 maximálně 4 roky a navoral bych - poku by to dopadlo tak, že by pluh nechtěl do země tak bych nasadil podrýváky a cely by se to muselo podrít. Byl sem učen vždy naorávat před každou zimou a nebudu tomu ustupovat. Nového stylu ze západu se uchytili i velké podniky jako sou třeba Rostěnice , ale přece jen orba je orba. Bez orby to pořád nepude............. no pude ale nic neporoste :D Chápu to, že se při tehle práci šetří pohoné hmoty, práce či čas, ale výnos je učitě lepší s orbou. - je to jen můj názor :!:

Ktěm kypřičům s Horschy nejsme zatim nějak extra spokojeni, ale v nedalekém podniku koupili kombinaci Vaderstadt Rapid sejí sní do připravené půdy kypřičem Quadro tuším od Köckerling a sou maximálně spokojeni, mluvil sem s agronomem a ten si tyhle dvě kombinace nemohl vynachválit - perfektně připraveno, prokypřeno a zaseto. A z vlastní zkušenosti stroje Vaderstadt dělají perfektní a efektivní práci :!:


A pro rexíka : Když seš takovej expert přes utužování půdy mohl bys taky přidat pár slov k bezorebce ne? :!:
Zemědělství : To je oč tu běží !

Příspěvky: 141
Registrován: 05 srp 2007 22:27

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Hanzi » 11 črc 2008 00:51

Ahoj je poznat že Honza Sedlák má dlouholetou skušenost. Ono to totiž několik let trvá než se puda vzamatuje z nadmnněrne péče (prokypřit a utužit) má to logiku? Po prvním roce (nebo letech dle stavu ,,ornice" :D ) dojde k namnožení mkroorganismu,žížal,a stoupne obsah humusu v horní časti ,,ornice",zlepší se kapilaryta. Pokud se vše dělá přesně a po pozemku se jezdí co nejmeně jsou nadprumněrné vísledky a puda je kyprá. Ale je pravda že orba odpouští více chyb a nepřesností agronoma. Již 5 let se učím dělat spravně mini till a no till na plodinách: pšenice (7.6t/ha loni), mák, řepka, ječmen, nahý oves, oves, Anejsem z nížin cca 600 m/n.m. a jilovitá zem. hodnně lidí se mně smálo adodnes mají někteří radost když se mně něco nepovede :lol: sel jsem SEX BJ 20 a teď mam JOHN DEERE 750a. Muj sen je GREAT PLAINS NTA a KOCKERLING VARIO. Doba kdy palivo, lidská práce, a množství techniky nestáli nic je pryč.
Kdyby stroje oplácely lidem stejným dílem, to by bylo mrzáků :)

Příspěvky: 94
Registrován: 03 bře 2008 13:04

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Honza Sedlák » 11 črc 2008 15:52

[quote="Proxima"]Náš podnik začíná praktikovat bezorební setí i když neco ořeme. Používáme jen stroje Horsch Sprinter a Terrano 6FX. Když sem se na jaře podíval na řepky zaseté bezorebkou tak byli hodně vyžrané od hrabošů atd A někdy i vymrzlé (ale to se letos nestalo). Když sem přijel na pole, na které bylo naoráváno tak to bylo jak zahrádka celé zelené a husté bez vynechyných "fleků". Už po dvou letech se na poli po dešti udržuje voda déle než na každoročnš oraném poli, podle mého názoru bych bezorebku praktikoval tak 3 maximálně 4 roky a navoral bych - poku by to dopadlo tak, že by pluh nechtěl do země tak bych nasadil podrýváky a cely by se to muselo podrít. Byl sem učen vždy naorávat před každou zimou a nebudu tomu ustupovat. Nového stylu ze západu se uchytili i velké podniky jako sou třeba Rostěnice , ale přece jen orba je orba. Bez orby to pořád nepude............. no pude ale nic neporoste :D Chápu to, že se při tehle práci šetří pohoné hmoty, práce či čas, ale výnos je učitě lepší s orbou. - je to jen můj názor :!:

Ktěm kypřičům s Horschy nejsme zatim nějak extra spokojeni, ale v nedalekém podniku koupili kombinaci Vaderstadt Rapid sejí sní do připravené půdy kypřičem Quadro tuším od Köckerling a sou maximálně spokojeni, mluvil sem s agronomem a ten si tyhle dvě kombinace nemohl vynachválit - perfektně připraveno, prokypřeno a zaseto. A z vlastní zkušenosti stroje Vaderstadt dělají perfektní a efektivní práci :!:

To je vidět- po orbě byla řepka bez chyb, po bezorebce špatná. Bylo by dobře kdyby si napsal do jaké hloubky jste připravovaly terranem, kdy sely.
Za další - na poli po minimalizaci se drží voda déle než po orbě. To je zase problém mělkého zpracování. Pokud budete střídat hloubku a používat podrýváky nebo kypřiče pro hluboké kypření tak by se to stávat nemělo.
Kockerling a Vaderstad - je to výborná kombinace a umí udělat pěknou práci.
Jo a nejsem přímo praktik nebo provozovatel ale baví mě to, sleduji různé technologie a nářadí + výsledky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Bezorební setí

Příspěvekod bold » 11 črc 2008 20:20

Co máte proti chemické sekačce? Vy nepoužíváte neselektivní herbicidy????????Že by bio? Můj názor je takový-obrátit půdu je lepší než ji jen načechrávat.Proč bych měl půdu jen nadzvednout (byť to bude i 35cm)pokud už to rvu 35 hluboko tak proč to nepřehodit-myslím si že spousta plevelů,hub,a jiného potvorstva dostane na frak-vím budete tvrdit že "plevel"má schopnost udržet své semena v pohotovostním stavu i 10 let(někdy i víc :-)),takže to příští rok zas vyořu.Jsem toho názoru že obrátit půdu znamená ušetřit na chemii.Byl bych rád aby mně někdo vysvětlil proč jsou při bezorebném hospodaření menší náklady na chemii-tomuto nevěřím-stejné budiž,ale menší??? Nebavím se o případu že je v dědině soukromníček-oře ale do chemie nedá skoro nic-tudíž pole samý plevel.A taky nechci srovnávat dříve zaplevelený pozemek (tak jak mně ho vydalo družstvo-3 roky jsem to dával dohromady(asi jsem vyorával plevel!)) a jiný kus pole které je vcelku čisté.Pokud někdo porovnává dva pozemky s nestejným přístupem tak je to jako porovnávat ferari s tankem (každé má 1000 koní).Taky chci podotknout že v dnešní době není nikdo bez chemie schopen mít špičkové výnosy.TOLIKO MŮJ NÁZOR-JÁ S TVÝM NESOUHLASÍM ALE VŽDY SI HO ASPOŇ POSLECHNU. PS:mně moc vážně neberte,jsem pouhý automechanik,hospodařící na kousku půdy už 14let.Jsem dýl automechanik jak zemědělec :-)))
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 141
Registrován: 05 srp 2007 22:27

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Hanzi » 12 črc 2008 01:16

Proti Roundupu nic nemám a souhlasím s tebou že ,,zelený most" je třeba přerušit ale není to hlaví operace je to jen jeden z kamínku v mozajce zasahu. Zasoba semen je na cca.25let :!: (nějaký starý pokus) a mně se to letos projevilo na po několik let čistém poli jsem ,,ušetřil" na chundelce metlici a po 5ti letech dormace .........fuj (mrcha tenká) :oops: A teď k šetření za chemiji,chemije není vše ale 1ha orba = 1500-2000kč ? 1ha roundupem=1000kč? a je učinější :idea: . Voda stojí tam kde je to utužené takže je to chyba nespravneho použití techniky a technologie :wink:
Kdyby stroje oplácely lidem stejným dílem, to by bylo mrzáků :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Bezorební setí

Příspěvekod bold » 12 črc 2008 12:22

Hanzi píše:Proti Roundupu nic nemám a souhlasím s tebou že ,,zelený most" je třeba přerušit ale není to hlaví operace je to jen jeden z kamínku v mozajce zasahu. Zasoba semen je na cca.25let :!: (nějaký starý pokus) a mně se to letos projevilo na po několik let čistém poli jsem ,,ušetřil" na chundelce metlici a po 5ti letech dormace .........fuj (mrcha tenká) :oops: A teď k šetření za chemiji,chemije není vše ale 1ha orba = 1500-2000kč ? 1ha roundupem=1000kč? a je učinější :idea: . Voda stojí tam kde je to utužené takže je to chyba nespravneho použití techniky a technologie :wink:

to beru (myslím tím ty počty) ale musíš to shrnout všechno-tudíž-orba+příprava a na druhé straně chemie +příprava (myslím si že zpracovat půdu do 35cm hluboko vyjde taky celkem draho).To že semena vydrží v půdě dlouho je fakt,ale je taky potřeba vzít v úvahu že jsou druhy které vydrží rok-dva,ty dlouhosetrvávající taky nepřežijí na 100%,tudíž pokud se to řádně přiklopí,tak by měla půdní zásoba semen pozvolna klesat.Myslím si že při ideálním střídání plodin a střední orbě dojde k přirozenému úbytku plevelů. Toliko můj názor
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 141
Registrován: 05 srp 2007 22:27

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Hanzi » 12 črc 2008 20:55

Proč pořád těch 35cm? Po máku a řepce pšenici no till (napřímo), pro mák podmítka 5cm+urovnání+svazenka, najaře roundup 0.5l/ha (dle potřeb) NPK a seju do 3 dnu kalisto atd........ Jenom řepka požaduje 5cm+ cca10až15 ale sel jsem(pokusně) i na přímo ale nerovnomněrně to vzchazelo.To hlavní, má to vodu a všechna semena plevele jsou v malé hloubce ihned klíčí anásledně je ničena většina :idea: Při orbě je velká čast semen zaklopena a mnoho % dormuje tj čeká a ta stará se dostanou na povrch ne nepodstatná čast klíčí :lol: to vše je + pro mini till a no till ale nesmí se udělat chyba v čase nebo druhu postřiku :!: Dobře ošetřené bez orebně je skutečně čistčí ale náročnější na preciznost hlavně pro agronoma :D PS. Ořeš 35cm? skus to skutečně zmněřit jestli máš těžší zem za kolik l/ha :shock:
Naposledy upravil Hanzi dne 12 črc 2008 22:36, celkově upraveno 1
Kdyby stroje oplácely lidem stejným dílem, to by bylo mrzáků :)

Příspěvky: 17
Registrován: 09 kvě 2008 11:25
Bydliště: Šumvald

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Proxima » 12 črc 2008 21:48

Honzo - hloubku a kdy se to selo ti zjistím. Podrýváky nepoužíváme jen ten kypřič Terrano 6 FX a musím teda říc brali sme to teda ne nějak extra hluboko, no taky je to první rok bez odby tak se uvidí jak to budou praktikovat letos. Letos by prý orba měla hodně ustoupit :(, v podniku praktikují více méně bezorebku, ted také používáme disky od Stromu k zapodmítání hnoje a pak se do práce hned seje, ale to zase musím říct že Horsch dělá lepší práci. jak říkáme unás na středisku : Horschý už to nebude :D
Zemědělství : To je oč tu běží !

Příspěvky: 94
Registrován: 03 bře 2008 13:04

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Honza Sedlák » 12 črc 2008 23:16

Na 35 cm přece ale není třeba orat všechny pozemky ročně pro všechny plodiny. Tak akorát pro kukuřice, slunečnice a po jejich sklizni a na řepu. To je jak kdyby se podrývaly všechny pozemky i pro plodiny ktery to nevyžadují.
Tady na hané dělá minimalizaci hned několik podniků a soukromníků. Po sklizni podmítnou - dlátovej kypřič nebo disky, druhou podmítku hodně Kockerling Vario, ten zamíchá zbytky, prokypří, urovná a připraví k setí, bezorebnou sečkou zaseje, ať už Ultima, NTA nebo Rapid a jaky jsou porosty, bez plevelů, zdravy, výnosy pěkny, mlátička v tom jezdí v klidu protože položí lištu na rovný povrch a nebagruje.. Pokud se bude sít narok kukuřice tak po sklizni se podryje, na podzim připraví variem, na jaře znovu variem a pak sečka. Po sklizni namulčuje a zase zamíchá dvakrát. A jak to funguje aniž by trpěla půda, snižovaly se výnosy a rostly plevele. A jakej byl i ječmen po ječmenu zasetej bezorebkou :wink: Sice trošku tam byl nátlak ale po běžnym ošetření fungicidem no problem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Bezorební setí

Příspěvekod neznalek » 12 črc 2008 23:23

jenže na Hané, kdyz napodzim zarazite do země vidle, tak na jaře obrazí :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Bezorební setí

Příspěvekod bold » 13 črc 2008 09:17

No nechci se vám do toho zas až tak míchat,ale po přečtění některých příspěvků mně připadá že orba jako taková je vlastně blbost.Když to přeženu tak mně tu někdo tvrdí že plevelu vlastně vyhovuje když ho zaořete.Většina z vás tu řeší bezorebku technologiemi které jsou nám drobným zemědělcům zatím nedostupné.Pro vás znamená bezorebná technologie špičkovou secí mašinu,na tento způsob stavěnou,stroje na přípravu půdy jsou to samé.Tak abych vám popsal "svoji" technologii Bezorebně pro mně znamená-Podmítka hned po sklizni,vyčkat až vyskočí plevele,použití neselektivního herbicidu-hlubší podmítka-srovnání bránosmykem,a zasetí klasickou 6metrovou diskovou secí mašinou.Náklady do strojů-Disky 80 000,-(stejně potřebuju na podmítky) secí mašina 10 000,- bránosmyk za cenu šrotu +práce,Jak jsem už podotknul,já převracím půdu většinou jednou za dva roky,Dle dobrých rad skušených je lepší na ječmen naorat.Pole se snažím udržovat čistá,snažím se taky střídat plodiny.Z toho stavu kdy mně to bylo přiděleno od místního statku (6 metrů od příkopy náletové stromy-plevel místo plodiny) jsem to za těch pár let dostal do stavu že je to jakž takž čisté.Tudíž berzorební technologie používám (i když v rámci možností) ale pořád si myslím že orba je orba.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 17
Registrován: 09 kvě 2008 11:25
Bydliště: Šumvald

Re: Bezorební setí

Příspěvekod Proxima » 13 črc 2008 12:38

Unás teda to děláme tak : Pos klizni buď z podmítáme a necháme než se objevý plevle, pak to vemem herbicidem - Roudup nebo Touchdown, pak to po čase zapodmítáme na hloubu těch 25 - 30 cm, a sejeme radličkovou secí mašinou Horsch Sprinter. No výsledek je celkově dobý no ale jak kdy. Někdy neděláme ani první podmítku necháme ve strništi vzejít trávu, postříkáme, zapodmítáme a následně sejeme. Ale když sem viděl práci v kombinaci Kockorling a Vaderstadt tak to byla paráda a i výnosi výborné. Podle mého názoru je do bezorebního setí lepší disková secí kombinace než radličková :roll: A nevým jestli se dá říct že obhospodařujeme na Hané některé pole jsou tu pěkná ale většina co máme pod kopci je tu kamenitá ........
Zemědělství : To je oč tu běží !

Příspěvky: 12
Registrován: 06 čer 2008 20:29

Re: Bezorební setí

Příspěvekod prochy5211 » 01 bře 2009 17:44

Konečně sem se sem po dlouhé době dostal.A su moc rad..čtu si tady vase prispěvky a názory na bezorebné setía vlastně na komplet bezorebnou technologii..no nas na stredni skole ucili ze orba je zakladni pracovni operace..do nedavna sem si to myslel...a orbu sem vzdy nekompromysne obhajoval..ale jak zjistuju z praxe tak opravdu na bezoreb.tehnologi neco bude...do nedavne sem pracoval jako agronom v jednom podniku.(ze zdravotnich duvodu sem ale musel odejit a ted rozvazim leky)..byli sme tam 3agronomove na 3000ha.celkem 3tesky traktory 2tezke disky plus pluhy.a seci masina bezorební.no 2kompaktory a 1smyk.zaber12m.nekde se oralo a nekde jen dyskovalo...pred setimsme to prejeli kompatkorem a selo se...ale pole popravde nebyly nidky moc urovnaný a potom kdyz se pole osetrovala postrikovacem proti plevelum tak ot byla hruza...pak vedeni koupoilo kekrling a je pokoj..ten pole paradne srovna...a prave ze sucha ma tento stroj velke uplatneni.oproti pluhu.tek kdyz sme dostali do pudy tak sme nevedeli co stema hrudama...navic se velmi setri vlahou...patrime k nejsusim oblasten v republice.spadne tady prumerne 350mm srazek za rok...a nebo sou tady zaplavy...takze sem zacal tuto technoogiï obhajovat.taky se setri cas a vic se toho stihne.ale jë pravdou ze hebicidem osetrujeme ozimy i napodzim.coz sme nedelavali.ale vyplati se to ...jinak pod kukuricu na podzim pole nakejdujeme,zapravime diskem a na jaro kekrling.a je hotovo..no a po kururici ktera byla sklizena na silaž taky pole nakejdujeme a pouzijeme disky nebo hned kekrling.ale po zrnove kukurici pole stale orame...jinak urcite by si radi tyto stojre podoporujici minimalizacni tehcnologie koupilo hodne malych zemedelcu..ale nemaji na to.a to je skoda.

Příspěvky: 10
Registrován: 06 bře 2012 21:59

Re: Bezorební setí

Příspěvekod marakan1 » 30 dub 2012 18:41

Po žních zahnojit N na slámu po tom hned podmítka diskovýma bránama, pak postřikat plevele a vydrol, hlubší podmítka "radličkama", kompaktor, setí (popř. na jařiny ještě jednou radličkama), výnosy ne nijak extrémní ale vrátí se to v čase a spotřebě, podmínka je co nejmenší strniště, dobře podrcená sláma, dobře seřízené stroje a praktikovat minimalizaci delší dobu - po odložení pluhu jsme ze začátku měli problémy hlavně se slámou, výnosem a plevely, ale po pár letech (cca 3-4) a po naučení se správně používat chemii a hnojiva, se půda ustálila a sláma "sama mizí" :D a plevele se za ty roky drží na hranici únosné míry a půda není nijak utužená. orat se podle mého názoru vyplátí na menší farmy do cca 50-70ha nebo do koupi traktoru který utáhne radličkové kypřiče o záběru ≥ 3m, a pro menší farmy je orba výhodnější protože nejsou takovy starosti a celkově je to jednodušší systém :) a mám dotaz nemá někdo zkušenost v minimalizaci používat kravský hnůj?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Bezorební setí

Příspěvekod bold » 03 bře 2014 14:35

Musím poněkud opravit svá tvrzení. Měl jsem možnost porovnávat co dokáže moderní pojetí bezorebné technologie. Tam kde se oralo pravidelně jsem si nechal prokypřit půdu modernou, a světe div se. přes 300koní ve 4m záběru kňučelo, holt se bralo i pod spodní hranu brázdy. nyní založen porost, tak jsem zvědav. Klasika je klasika, když se půda obrátí, tak se obrátí, když se pouze provzdušní a přizvedne tak to má taky cosi do sebe. Avšak nářadí na tuhle technologii vyžaduje investice.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Setí obilí a řepky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků