nastaveni roudnicky 6m

Příspěvky: 279
Registrován: 02 črc 2011 11:02
Bydliště: Damětice 3

nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod frturek1 » 23 zář 2012 10:36

mam možnost koupit roudnickou 6m je dost pekna od kola je pohanena retezem a zajmalo by me jestli je nejakej rozdil v tom ze ji driv tahali 7011 ta ma kola 14/28 a ja mam 30 nebude sit min?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod neznalek » 23 zář 2012 13:11

frturek1 píše:mam možnost koupit roudnickou 6m je dost pekna od kola je pohanena retezem a zajmalo by me jestli je nejakej rozdil v tom ze ji driv tahali 7011 ta ma kola 14/28 a ja mam 30 nebude sit min?


ted nevim jak ty řetězové, ale já měl 6ku hnanou od kola kardanem a v tabulkach nastavení byly dve tabulky, jedna pro kola R34 a druhá pro R30, tady to bude asi taky podobné.

Příspěvky: 279
Registrován: 02 črc 2011 11:02
Bydliště: Damětice 3

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod frturek1 » 23 zář 2012 16:24

bohužel ty tabulky nemam, nevis kde by se dali sehnat? na secce je jen tužkou napsany nastaveni pro ruzny obiloviny ale ne pro jina kola

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod neznalek » 23 zář 2012 17:24

já už tu sečku 5 let nemám a tabulky odešly s ní, nicméně určitě je bude mít každý kdo takovou sečku ještě užívá. Poptej se po okolí nebo v ZD

Příspěvky: 26
Registrován: 19 pro 2011 17:25

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod honzak 1986 » 11 říj 2012 19:10

To frturek: jestli tu tabulku ještě nutně potřebuješ, můžu jí tu někde hodit, ale musím jí nejdřív najít.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 147
Registrován: 06 kvě 2007 21:00
Bydliště: ostrava Stará Bělá

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod fortschritt » 28 pro 2014 20:18

Mám dotaz na Bolda a ostatní znalce, jak je řešen pohon kola pomocí toho kardanu? Tam na kolo je potřeba jen nějaké hejbátko? Nedovedu si to představit docela přesně... Já mám pohon řetězem od kola. všechny ty novější s dabl kolama mají ten pohon pomocí kardanu od kola?
co se plazí neuteče

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod neznalek » 28 pro 2014 20:54

fortschritt píše:Mám dotaz na Bolda a ostatní znalce, jak je řešen pohon kola pomocí toho kardanu? Tam na kolo je potřeba jen nějaké hejbátko? Nedovedu si to představit docela přesně... Já mám pohon řetězem od kola. všechny ty novější s dabl kolama mají ten pohon pomocí kardanu od kola?

Je tam kuželový trn do "hribku" na závaží, nasazuje se tam kardan od secky a zajišťuje se zavlackou

Příspěvky: 128
Registrován: 27 čer 2013 00:11

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod fastluk » 28 pro 2014 21:58

tu mas link na katalog k sejacka co hladas a na konci tejto brozurky su aj tabulky co ako nastavit
http://www.ross-universum.cz/download.p ... ory&id=140

Uživatelský avatar
Příspěvky: 147
Registrován: 06 kvě 2007 21:00
Bydliště: ostrava Stará Bělá

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod fortschritt » 28 pro 2014 22:58

A už to někdo řešil, když nemá závaží? já mám na kola klasickou hvězdici na pohon secího stroje.
co se plazí neuteče

Příspěvky: 279
Registrován: 02 črc 2011 11:02
Bydliště: Damětice 3

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod frturek1 » 30 pro 2014 21:40

jo nemam zavazi a traktor navic rozsirenej, udelal sem kulatou prirubu na ty 4 srouby co drzej hribek na zavazi no a kus trubky a na ni to retezovi kolo, nebo culik na ten kardan, jak kdo co ma

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod bold » 31 pro 2014 10:44

je tam čep na který nasuneš kardan a zajistíš čepem. čep (hřídel) je buď na držáku který se montuje na držák závaží, přímo na závaží či jinak na kolo. Doma jsme to vyřešili tak, že jsem udělali čep který měl na jedné straně průměr díry v držáku závaží a na druhé straně šel do kardanu pohonu. Na čepu byla navařena pásovinka s dírou a v držáku závaží díra se závitem a po nasunutí se to zajistilo šroubem. Je to rychlejší řešení montáže, páč povolovat závaží a montovat držák je zdlouhavé.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 128
Registrován: 27 čer 2013 00:11

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod fastluk » 16 bře 2015 22:01

nevie mi niekto poradit ako sa nastavuje na roudnickej diskovej sejacke tlak diskov ze ako nastavit zeby sli spravnu hlbku do zemy ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod bold » 17 bře 2015 07:55

já měl na tom svém možnost přidat tlaku na pružinách, byl tam toková šroub kterým se dali přitlačit pružiny které dělali přítlak (centrálně) ale jak moc se s tím dá řešit hloubka setí to je otázka. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 147
Registrován: 06 kvě 2007 21:00
Bydliště: ostrava Stará Bělá

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod fortschritt » 26 dub 2015 09:55

Rok se s rokem sešel a chci se zeptat, zda-li nemá někdo možnost, či neví o nějaké roudnické 6m (poháněna řetězem odkola) - je to ten první typ, která by někde stála a chtěl by ji někdo prodat? Koupím.
co se plazí neuteče

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod bold » 27 dub 2015 08:59

cca 3 měsíce šla jedna do hutí- po GO. kdyby jsi potřeboval hříbek na kolo tak ho mám ještě doma.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod koprkam » 27 pro 2016 09:59

Chtěl bych se zeptat hlavně asi Bolda. Ty jsi svého času měl měl secí stroj 40 sexdj 150? Čili na 6m 40 disků a rozteč řádků 150mm. Chtěl bych se zeptat, jestli by jsi mi mohl říct, jak vypadal porost? Vím, že se dělá většinou rozteč 125mm, nebylo to moc řídký? A pokud by jsi to porovnal s pneusejem, který je lepší? Umělo to kolejový řádky? Do budoucna se asi budu mezi pneusejem a diskovou sexkou rozhodovat a nevím, která je lepší.
Díky moc.
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod bold » 27 pro 2016 11:21

No tak ten dotaz nebude až tak úplně na mně :-) V počátcích jsme měli i klasickou botkovou secí mašinu, rovněž v 6m ale ještě bez dvoumontáží- problém byl, že se muselo orat, neb stačilo pár stébel něčeho tužšího a už to hrnulo. Pak přišla diskovka, ta dokázala zasít i v suchu (berte s nadhledem) a hlavně nezacpávala se tolik. Kolejové řádky to umí, poměříš si jak je chceš, poznačíš výsevní sekce a pak je ručně zastavíš. Počítej ale s nutností jednoho člověka na secím stroji. Ten totiž ovládá znamenáky, zastavuje "kolejáky" (vyjímka je 6m mašina a 12kolejáky- tam je to zastaveno jednou a už se s tím nemusíš zabývat) a kontroluje množství osiva. Do 6m mašiny vleze 1 vak osiva (musí být úplně prázdná) Dokud seješ větší výměry tak je to dobré, jakmile ale musíš zaset někde 1ha tak obsluha na mašině s metličkou v ruce vymetává osivo do výsevních sekcí. Tohle se děje při každém ukončovaní výsevu, musíš prostě tomu zbytku osiva pomoct do výsevních sekcí, což znamená rychlost tak 2-5km/hod a rychlé ruce obsluhy. Můžeš sice dosít a pak na souvrati vysypat zbytek osiva ale stejně to musíš vymést. Plnění je taky otrava, ten jeden vak se ti tam vleze v začátku, když je mašina prázdná, pak dosypáváš a je problém kam s tím "přebytkem". řešení je mít osivo v pytlích, ale při představě kolik toho musím odnostit na zádech mně jímá hrůza :-)
Pneusej neznám, jezdí tady kolega co má 6m nesenou verzi snad už 20let, porost jakž takž, ale na všechno oře. S pneusejem by ti mohl poradit spíš POULM, ten ho měl a byl s ním spokojený.
Jelikož jsem se už rozmazlil značkou HORSCH tak nejsem schopen porovnávat kvalitu výsevu. Mám CO4 a nedám na tento stroj dopustit, seju do cca 5cm pásků, takže osivo má víc místa. Vždy jsem prosazoval minimum "volné" plochy mezi zrnem. Jak bude ucházejícně tak bych nafotil porost setý CO4, prontem a 3m sexkou. (pokud mně tedy po měsíci dorazí display k telefonu, neb tím náhradním se to vyfotit nehodí)
Myslím si že kvalita setí je hlavním měřítkem výnosu. Pokud to máš jen tak kolem chalupy jako koníčka, tak je sexka pořád dobrou volbou (potřebuješ ale ještě obsluhu na mašině). Pokud chceš rozjíždět větší "podnik" tak bych se asi porozhlédl po něčem modernějším. Ono je rozdíl nasypat 4vaky a lítat po poli 12km/h kdy ti kolejáky automaticky zakládá počítač, nebo nasypat s problémem jeden vak, jezdit pomaleji, mít nutnost čistého pole a ještě řešit schopnou obsluhu na secí mašině. Vím, spousta zemědělců, předělala sexky na ovládané z kabiny, ale ucpaný semenovod nepoznáš, stejně tak pokud začneš něco hrnout.
Po dlouhé době jsem s kolegou oprášil jeho 3m roudnickou mašinu, no... už bych to nechtěl, seli jsme to do bezorebně nachystaného a myslel jsem že to nedosejeme. Trápili jsme se oba dva, já na secím stroji neustále přizvedával botky neb to věčně hrnulo a on byl jak chymeleón, neb musel sledovat přímý směr a stav pod secí mašinou.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod tonik » 27 pro 2016 15:01

U mne stála sexdj 150 asi 5let, koupená z družstva které s ní nikdy neselo a od nás skončila v kovošrotě.
Je to krok tak 40let zpět, nevím o žádné výhodě a když budeš mít 3m nesenou třeba .......... tak s ní uděláš větší výkon než s takovouhle sexdj 150. Celkem složitej stroj a dnes když koukám dát vše pod střechu i neskladnej.
Nevím co máš za traktor ale třeba na pneusej 6m potřebuješ min. Zetor 120

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod koprkam » 27 pro 2016 15:14

Já si četl návod od té diskové šestimetrové secí mašiny a oni tam psali, že by mělo jít set i do strniska. Jinak, to víš, že bych chtěl něco lepšího, ale kde na to vzít a nekrást. Nejhůř nějak překlepat ty první roky. No a tyhle mašiny mi přijdou celkem použitelný.
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod tonik » 27 pro 2016 15:24

Pokud budeš orat a kvalitně připravovat, tak zaseješ čímkoliv. Základ je stroj kde se dá pořádně nastavit výsevek a tím stroj neprosévá. V dnešní době chce každá odrůda přesnej výsevek. Pokud začínáš, tak začínej orbou a do minimalizace se nepouštěj.
Pokud opravdu začínáš, tak se nauč pořádně orební technologii a pak zkus minimalizaci.

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod koprkam » 27 pro 2016 15:41

Orat budu. Na pár hektarů, se kterejma budu možná začínat na minimalizaci moc nedosáhnu. Zatím je to ve fázi domlouvání pozemků a šetření na mašiny. Mám 16145, takže se dá už ledasco potáhnout.
Ještě bych se vás rád zeptal, jestli jsem tyhle orební postupy, pochopil správně. Na podzim podiskuju, rozmetu hnůj, zaořu, pak používám kombinátor? Nebo stačí smyky a set? A z jara už se jenom smykuje, že? A když zasejete, válíte to pole, nebo používáte zavlačovací brány?
Omlouvám se za takovýhle stupidní otázky, ač se o zemědělství zajímám, tohle jsem nikdy přesně nestudoval.
Naposledy upravil koprkam dne 27 pro 2016 15:57, celkově upraveno 1
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod tonik » 27 pro 2016 15:55

Nevím kolik máš ha, ale já obdělával 150 ha s 3m kombinací.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod bold » 27 pro 2016 16:32

Poradím ti poněkud jinak. Je zima. Pohledej po internetu a v knihovnách nějaké informace o zemědělské výrobě. Nastuduj jak vypadá klasické zemědělství, kdy čím a jak se zpracovává půda. Popřípadě to o nějaký rok odlož a běž na brigádu do nějakého družstva abys pochytil aspoň nějaký základ. Nemá smysl se do toho vrhnout bez základních informací. POkud nepoznáš správný stav půdy před zpracováváním tak uděláš víc škody jak užitku.
Na druhou stranu 6m diskovku jsem tahal 7045 a celkem to odsýpalo, kolega v dědině má přes 10 ha a má ji doteď.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod koprkam » 27 pro 2016 21:51

Jojo pokusím se to nastudovat.
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 147
Registrován: 06 kvě 2007 21:00
Bydliště: ostrava Stará Bělá

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod fortschritt » 28 pro 2016 11:03

Taky mám k tomuto tématu co říct, jelikož jsem od mala sel s roudnickou sečkou 6m (botková) Je nafocená i tady na FW, ještě ta bez Dubl kola. Obsluha na obslužné lávce je nutná. Už jen proto, že jsem sypal z pytlů a jeden je potřebný,aby pytle z vleku zvedal a druhý nosil do mašiny. Má výměra je 24 Ha osévané plochy. Již je problém sehnat i ta kola, která pasují ze Škody 100. Denní výkon se dal udělat i 11Ha volným stylem... myšleno oběd, sváča, hovoření s náhodným člověkem, co obdivuje stroj z Marečku, podejte mi pero...

Stinná stránka tohoto stroje je výsevek. Nevím jak Vám,ale při nastavení obou půlek mašiny na číslo 5, nebo jakékoliv číslo, tak jedna půlka již je prázdná a v druhé je tak 1/3. Taky se mi stávalo, že se semtam prodřel ten výsevní domeček,což je fakt porod měnit. Nesmíš s tím couvnout,jinak máš zábavu na 30 minut s kamarádem šroubovákem. Jako kdybych měl hodně volného času, dost financí z jiného příjmu, tak bych s ní ještě nějaký ten rok posel.

Teď mám novou polskou mašinu a můžu říct,že oproti té roudnické to vůbec neubývá :D Jinak samozřejmě kvalita setí je neskutečně poznat na vzcházení porostu. Roudnická nezavlačuje a nechává osivo nahoře. Což způsobuje nerovnoměrné vzcházení a tím pádem již předurčení pro menší výnos.Taky za mokra se s ní moc sít nedá.
co se plazí neuteče

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod bold » 28 pro 2016 11:11

disková je už o něčem jiném. má i "nějaké" zavlačovače. Já jsem nastavoval mašinu na "šupleru" takže jsem se na číselník nedíval, nastavil jsem obě poloviny stejně. ovšem obě byly už vychozené a vůle 2mm znamenali značné rozdíly v dávce. Na druhou stranu to bylo jakž takž stejnoměrné (myslím levá-pravá) ale o přesném výsevku nemohla být řeč. Hektarový výkon byl dán záběrem, těch 6m je sakra poznat. 7045 s tím upalovala na 3 celkem slušně (kopce tu moc nemáme). Ale to neustálé plnění, hlídání množství osiva a pod mně odradilo. To že se musel traktor přepřahat bych neřešil, tahle záležitost nebyla až tak náročná, sehraná dvojice dokáže uvést z polohy přepravní, do polohy setí tak během 3 minut.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod OŤAS » 28 pro 2016 20:21

To že byly rozdíly mezi výsevníma skříněma, to víme. Vždycky se musela udělat rozdílovka. Takže podle tabulky zkusit a tu co víc seje ubrat o dílek a zase zkusit. Ten samý problém jsem měl i na větrovce ACCORD DL Tandem 8 metrů, protože tam byly dva výsevní válečky, tak i přesto že byly oba zrepasované, vždycky byl mezi nima rozdíl půl až jednoho dílku. Když se dříve selo s roudnickýma, ale i Saxonkama nebo koňkama, tak jsme převlačovali středníma bránama a pak se případně válelo. Nejhorší byly s roudnickýma přejezdy, když to bylo víc vychozený, tak si v zatáčkách vybírala větší část silnice, nebo to jelo jak Holmer v řepě. Když to šlo, tak se nechávaly do rána na poli, většinou jsme je píchli někam do stohu. Na poli se musely furt hlídat šponováky na ramenech. Jak to na jedné straně trochu povolilo, tak jste v kopci zaseli nádherné 12 metrové pásy. A taky pořád hlídat toho Lojzu co vám ho přidělili na lávku. Hlavně aby ste ho neztratili nebo nepřejeli. Bylo s tím práce, hlavně u nasypávání, ale dobře se na to vzpomíná. Vždycky říkám, že dřív se u mašin muselo myslet, dneska je to naopak, výrobci se předhání kdo vám nabídne inteligentnější stroj a pak s tím může jezdit každej blbec, a jediná jeho starost je za kolik mu vychází hektar.
Každý člověk má právo na můj názor.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod Mr.Equable » 28 pro 2016 22:11

OŤAS píše:Na poli se musely furt hlídat šponováky na ramenech. Jak to na jedné straně trochu povolilo, tak jste v kopci zaseli nádherné 12 metrové pásy. A taky pořád hlídat toho Lojzu co vám ho přidělili na lávku. Hlavně aby ste ho neztratili nebo nepřejeli. Bylo s tím práce, hlavně u nasypávání, ale dobře se na to vzpomíná. Vždycky říkám, že dřív se u mašin muselo myslet, dneska je to naopak, výrobci se předhání kdo vám nabídne inteligentnější stroj a pak s tím může jezdit každej blbec, a jediná jeho starost je za kolik mu vychází hektar.



Přéésně tak. Já teda sel s 3m, ale taky to nebylo jen tak. Starostí okolo, hlídat osobu na lávce, hlídat smě, jestli vše funguje tak jak má, pořád si v hlavě na hrubo počítat výsevek a kolikrát ještě můžu jet přes pole, abych nejezdil zbytečně po prázdnu. Nasejpat ji ze 600kg vaku ve 3 lidech, muselo se "fankou" přehrabat a stejně se vždycky dobet vysypalo mimo. Nemluvim o přípravě... Večer sem zvláčel, do rána zapršelo a po obědě sem jel znova vláčet a pak teprv sít. Teď s pneumatickou sečkou, .... nastavim výsevek a ten se více méně nehne vůbec. Bag nasypu najednou a snadno a na poli jen jezdim, nemusim hlídat kolejáky, osobu na lávce, s diskovíma botkama se za běžných podmínek neucpává.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: nastaveni roudnicky 6m

Příspěvekod koprkam » 28 pro 2016 22:19

Děkuji za zajímavé zkušenosti s tímhle strojem. Je fakt, že dnes jsou ty stroje o něčem jiném. Ale podle toho co píšete, je problém s nestejnoměrností výsevku i u pneuseje s dvěma výsevníma ústrojíma.
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Zpět na Setí obilí a řepky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník