Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvky: 1
Registrován: 20 led 2014 00:04

Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod sionero » 20 led 2014 00:25

Zdravím přítomné,
rád bych všechny požádal o pomoc. Věnuji se teoreticky problematice vodní eroze, resp. její eliminace a rád bych rozvedl téma pásového střídání plodin, tedy výsevu plodin na svažitých terénech tak, aby vznikly pruhy erozně méně ohrožné (tráva, vojtěška) s pruhy s finální erozně ohroženou plodinou. Nenašel jsem nikoho (v ČR), kdo by se tomu prakticky věnoval.
A tak se ptám: není někdo takový zde, případně i pokud nikoli, co si o tom myslíte?
Věnujete svým pozemkům třeba nějakou jinou protierozní péči?
Rád bych našel nějakého praktika, s kým bych mohl na toto téma otevřít debatu opřenou o jeho zkušenosti.
Díky moc za pomoc
Naposledy upravil sionero dne 22 led 2014 01:44, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod winis » 20 led 2014 11:30

My jsme to okrajově probírali na CZU v předmětu Zakládání porostů s Ing. Brantem z katedry Agroekologie. Koukali sme ale vetsinou jen na obrazky. S touhle technologii bych rekl ze se u nas nesetkas.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Pavel Toman » 20 led 2014 15:52

Pásové střídání plodin v ČR asi nikde nenajdeš. Každý kdo obdělává pozemky, které jsou (aspoň z části) vedeny jako Mírně erozně ohrožené (MEO) a Silně erozně ohrožené musí (SEO) dodržovat protierozní standardy GAEC 1 a GAEC 2, s tím, že protierozní opatření řeší hlavně GAEC 2. Ten říká, že na SEO se nesmí pěstovat širokořádkové plodiny (Kukuřice, čirok, slunečnice,brambory, cukrovka, bob a sója). Ostatní plodiny (obilí, řepka atd.) se smí pěstovat jen s využitím půdoochranných technologií - tzn. setí do nezpracované půdy, do mělce zpracované půdy, kde je zachováno 30% rostlinných zbytků na povrchu, setí do vymrzající meziplodiny... Orat se může jen v případě, že bude následná plodina podsetá trávou, nebo jetelotravní směsí.
Na MEO se smí širokořádkové plodiny pěstovat jen s využitím půdoochranných technologíí s tím, že na povrchu je při setí min. 20% pokrytí rostlinnými zbytky. Kromě už napsaných technologií se dá taky použít alternativní technologie a to je obsévání ouvratí, setí přerušovacích pásů, zasakovacích pásů (všechny o min. šíři 12 m), pak setí po vrstevnici a odkameňování.
Právě setí těch pásů je nejvíc podobné tomu pásovému pěstování. Na poli to vypadá prostě tak, že pole s kukuřicí je při krajích obseté obilím a další pásy obilí jsou zaseté po vrstvenicích na svahu (jejich počet a vzdálenost mezi nimi se určuje podle sklonu a velikosti pozemku) a v tzv. údolnicích jsou také zaseté vsakovací pásy.
Blbě se to popisuje. to kde má být pás atd se určuje podle odtokových linií vody, které se dají zobrazit v LPISu a podle toho se pak pásy sejí. Ten kdo dělá minimalizaci tohle řešit nemusí. My máme hodně dobytka, hodně hnoje, rádi ořeme, takže pak v kukuřici sejeme tyhle pásy :) Není to úplně ideální,protože je s tím práce na víc, hlavně zkoordinovat setí pásů, které by bylo nejlepší zasít o nějaký ten týden dřív ne kukuřici je problém, pak je problém, že nemáme jak ty 12ti metrové pruhy ošetřit, a sklizeň se tím taky jen komplikuje. Ale na druhou stranu, dělali sme to teprve dva roky, letos nás to čeká potřetí a pořád se to učíme.

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Denis » 20 led 2014 15:58

Jak píše kolega - buďto Dr. Brant z katedry Agroekologie nebo Dr. Křováček z katedry rostlinné výroby, ten je náčelník Svazu pěstitelů cukrovky, tudíž zná i legislativu okolo.

U nás jsem to neviděl, to spíš v hornatějších zemích. A než se prdět s něčím takovým, příjde mi jednodušší mít např. dva osevní postupy. Jeden na rovinaté a lehce svažité pozemky a jeden na kotáry, popř. obsít širokořádkovou kulturu 30 metrovým pásem obilí nebo něčím podobným.

Smysl to má více legislativní než praktický. Přirovnal bych to k biopásům. Ty se taky vedou kvůli dotacím a ne kvůli jejich primární funkci. Hospodář by měl vědět co je pro jeho pole nejlepší. U nás je spíš problémem, že málokdo hospodaří na svém, tudíž nemá vztah k půdě, kor když je to bejvalej jézéďák, inu 40 let budování světlých zítřků :? A bych se konečně dostal k tomu, co chci říct - pokud musí někdo zemědělci řikat, jak se má starat o svoje pole, protože on sám to neví, tak má jít od válu a dát prostor lidem s citem pro řemeslo. 8)

A koukám, že erudovanější příspěvek přibyl než jsem napsal svůj. :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2013 12:19
Bydliště: Stašov

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod PatrikCh » 20 led 2014 17:58

Když podnik v mém okolí chtěl set kukuřici (bylo to zatím jenom loni), musel si stáhnout z netu nějaké mapy, kde bylo zakázáno tu kukuřici zaset
právě proto, že je širokořádková. Tak jsme s bratrem při setí museli různé svahy obsévat. Poté se tam zasel oves, který se normálně sklidil při žních. Jedno pozitivum to má, a to když se kedjovala kukuřice, tak bylo kde nasávat. :D Jinak to vidím jako ostatní, že je to spíše legislativní výmysl. Sousední podnik to vyřešil tak, že tam normálně zasel kukuřici a tu potom prosel jetelotravinou. Za prvé vyřešili problém s erozí a za druhé prý více hmoty do BPS.
Žně a orba je moje volba.

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Denis » 20 led 2014 18:49

PatrikCh píše:Když podnik v mém okolí chtěl set kukuřici (bylo to zatím jenom loni), musel si stáhnout z netu nějaké mapy, kde bylo zakázáno tu kukuřici zaset
právě proto, že je širokořádková. Tak jsme s bratrem při setí museli různé svahy obsévat. Poté se tam zasel oves, který se normálně sklidil při žních. Jedno pozitivum to má, a to když se kedjovala kukuřice, tak bylo kde nasávat. :D Jinak to vidím jako ostatní, že je to spíše legislativní výmysl. Sousední podnik to vyřešil tak, že tam normálně zasel kukuřici a tu potom prosel jetelotravinou. Za prvé vyřešili problém s erozí a za druhé prý více hmoty do BPS.


To je přesně to, o čem mluvím. Obsévali byste tu kukuřici kdyby nebylo oněch map a nařízení? Nebo onen podsev jetelotravinou. Rozumný hospodář by zvážil zda to má cenu a podle toho by se rozhodl, nyní to dostal befelem. Tudíž jak jsem již psal výše.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2013 12:19
Bydliště: Stašov

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod PatrikCh » 20 led 2014 19:32

Samozřejmě, že neobsévali. Ale prý to často kontrolují a sankce jsou velice vysoké.
Žně a orba je moje volba.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Pavel Toman » 20 led 2014 19:38

Ono když máš většinu polích na svahu, tak si nemůžeš vybírat, kam kukuřici naseješ a kam ne. A pěstovat kukuřici monokulturně na pár polích, které jsou jakš takš v rovině by byla zrovna taková hloupost. On systém GAEC a hlavně erozní vrstva v LPISu není dokonalá, kupříkladu mi obděláváme několik polí, kde si člověk říká proč tam je erozní ohrožení, když tam není potřeba a naopak jsou pole, která jsou podle systému erozně OK a přitom víme, že by tam kukuřice způsobila problémy. Tohle se řešilo už dávno předtím, než byl nějaký LPIS a GAEC.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2013 12:19
Bydliště: Stašov

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod PatrikCh » 20 led 2014 20:12

Mám dojem, že je to určeno ještě nějakým % z celkového počtu zasetých ha. Protože třeba na pozemky u lesa, nebo tam, kde je horší přístup se to tolika neřešilo. Ale pšššt. :D
Žně a orba je moje volba.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Pavel Toman » 20 led 2014 21:19

Musí to být na všech pozemcích větších jak 0,4 ha. To jeslti máš 5 nebo 500 ha kukuřice nemá vliv... To že se to nedělalo někde u lesa je kvůli tomu, že se spoléhá na to, že na to kontrola nepřijde :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod bold » 21 led 2014 09:18

Dovolil bych si přispět k diskuzi svým názorem. Problém započal v kolektivizaci vesnic. Byly rozorány meze a najelo se na megalomanské hospodaření. Navíc ve vedoucích funkcích se objevovali straníci a ne odborníci (čest vyjímkám). Podle mně je řešení jednoduché, státní politika která přivede spoustu menších soukromníků na své políčka. Pole se totiž dědí a rovněž umožnilo přežít celému rodu. Kdo z traktoristů velkého podniku sebere kámen který se nachází na poli?
Velkým podnikům jde hlavně o zisk (na tom není nic špatného-holt chtějí přežít) avšak jdou cestou minimalizace nákladů a vyvážeností užitnosti půdy. Předpokládám že neplánují na 50 či více let dopředu. Navíc 1000ha jde obhospodařovat v 5ti lidech. Návrat k menším celkům zajistí rozbití monotóních polí o rozloze několika stovek hektarů. Navíc rodinné farmy berou většinou péči o půdu jako celek a v době vegetačního klidu pečují o kraje polí, čistí příkopy, drenážky, sbírají kameny tak, aby ten jejich kousek půdy byl kouskem pěkné krajiny. Osobně by mně hanba fackovala kdyby mně na kraji orné půdy bujela buš. Snažím se do krajiny umístit i prvky které se zde dříve naházeli, vysazuju stromy (já z nich užitek mít nebudu) seču kraje polí, vyřezávám náletoviny (ale většinou tak, aby se dalo projet a zůstal v krajině aspoň nějaký stín). S velkou firmou je poněkud problém, tato jede opravdu na zisk a bere půdu jen jako prostředek výdělku navíc pronajatou. Znám firmy které se starají dobře (to je za 3) ale taky jsou zde firmy které jedou jen na dotace a na polích ještě stojí kukuřice zalitá 10cm kejdy. Pokud stát rozjede politiku malých a středních zemědělských podniků (do 200ha) tak odpadne spousta problémů. Bohužel nepočítám s touto variantou neboť zástupce obrovského koncernu jest ve vládě a nejspíš se zemědělská politika bude ubírat jinam.
Ohledně té vodní eroze (ale neřešil bych jen tuto ale taky i větrnou) majitel pozemku kterýžto je životně závislý na svém kousku půdy si ho nenechá odplavit ani odfouknout.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Pavel Toman » 21 led 2014 15:54

Ona je pěkná představa, jak bude na vesnici jeden sedlák vedle druhého, ale myslím že to je těžce nereálná vize. Kolik je dnes lidí ve věku 20 - 30 let co by se chtělo živit zemědělstvím? Minimum. Když si vezmu příklad z okolí, 90% soukromníků má věk 60+ s tím, že to táhnou většinou sami. Děti jim přijedou pomoc leda vybrat brambory, ve vyjimečných případech na přijedou na žně. Nikdo z těch synů, dcer nebo vnoučat v tom nebude pokračovat... až skončí rodiče, skončí celé hospodářství. Vývoj byl v minulosti zkrátka takový, že většina lidí o své hospodářství přišla, tím se přetrhla nit a další generace už většinou navázala. Z dětí vyrostli doktoři, IT technici, manažeři a další co si našli byt ve městech či satelitech. A nikdo takový se nevrátí na statek obdělávat pole. Pár lidem se podařilo navázat začátkem 90. let, ale i tahle generace stárne a opět nemá většinou kdo navázat. Změnila se doba, změnily se hodnoty a kdo chce mít rodinu a zajistit alespoň nějakou úroveň života, nemůže spoléhat na to, že mu k tomu stačí 20 ha (alespon ne tady v pošumaví). Nemám nic proti soukromníkům, sám sem o tom jeden čas vážně uvažoval, ale nevěřím k tomu, že venkov bude plný soukromých sedláků. Ano, budou tu soukromníci, ale budou to soukromníci, co mají 300, 400, 500 a víc ha, z větší či menší části pronajatých a opět to bude to samý co je teď.

Příspěvky: 33
Registrován: 03 led 2010 13:27

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Onďa » 21 led 2014 19:06

Pánové, tak nějak sleduji vaši diskuzi a pokud smím tak se podělím o své myšlenky a poznatky, na které jsem přišel při povídání si s různými lidmi v oboru.

Osobně jako mladému 20-tiletému nadšenci by se mi představa farmy líbila. Jenže je tu trošku problém. Mám do toho ten zápal, klidně bych do toho šel. Pravdou je, že mi chybí základní kapitál a to je ten kámen úrazu. Jako úplný bezzemek mám prostě v tomto smůlu a můžu si jen snít. Protože ikdybych si vzal nakrásně třeba půjčku a nebo nějak něco naškudlil, tak je mi to stejně prd platné. O tom, že by se někde dalo koupit pole, Vám asi nemusím nic povídat. A když se podaří nějaký ten hektárek sehnat, tak je pronajatý velkému podniku, kterému bývalý majitel podepsal smlouvu (pod vidinou o pár korun vyššího nájemného) s výpovědní lhůtou krásných 10 let.

A jít za někým, aby dal pole do nájmu? To je typická odpověď: "Vždyť družstvo už to má tolik let, nikdy nebyl problém a oni se o to postarají líp, než kde jaký soukromník".

A pak, že se mladí lidé do toho nehrnou. Osobně si myslím, že to ani moc dobře nejde a než čekat a doufat v nějakou lepší budoucnost, tak je lepší se jít nechat zaměstnat do toho podniku. Možná kdyby se trošku pozměnila politika pronájmů, tak by to bylo o něco lepší. Že třeba smlouvy padnou se změnou majitele a podobně.

Tak to jsou jen mé myšlenky, nad kterými jsem přemýšlel a přemýšlím.....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2013 12:19
Bydliště: Stašov

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod PatrikCh » 21 led 2014 19:46

Když se diskuze strhla tímto směrem, tak též přidám svoje poznatky a zkušenosti. Též by se mi líbilo hospodařit na svých 100 ha s nějakým JD, ale to je sen, který se třeba jednou splní. Loni jsme s kamarádem, který vlastní 7 ha orné a 3 ha louky, které ale pronajímá družstvu, zkusili zasít ozimou pšenici na cca 0,3 ha. je to pozemek kousek za domem, na který navazuje právě těch 7 ha orné. Naše políčko, nám právě posloužilo i na trénování orby na MČR. Předplodina byla cca 4 roky travní drn, takže byla jasná volba pšenice. Aspoň si vyzkoušíme, co obnáší takové hospodaření. A ještě poznámka k tomu, jak sehnat ha. Třeba v mém okolí lidem, kterým končí smlouva, tak pronajímají radši menším soukromníkům než aby prodloužili s větším družstvem, protože ten soukromník to dělá s nějakou vizí. Aspoň takhle stručně ode mne. :)
Žně a orba je moje volba.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Pavel Toman » 21 led 2014 19:55

Zatímco podniky hospodaří úplně bez vize :D Nad logikou podnik = zlo, soukromník = dobro mi někdy zůstává rozum stát... :?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2013 12:19
Bydliště: Stašov

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod PatrikCh » 21 led 2014 20:03

Tyto informace pouze předávám. Neříkám, že to tak je všude a u každého, ale už jen úbytek 350 ha orné mluví za vše. A že by rozhodovala zrovna cena? Místo toho aby se hnojem a kejdou hnojilo, tak se spíš recykluje. A když vedení řekne, ať to aspoň vypadá jako udělaný, tak nevim jestli to je ten správný přístup. Ve družstvě, o kterém mluvím pracuje bratr i táta. Ikdyž se chtějí snažit, nebo poradit, tak stejně vedení je hold vedení.
Žně a orba je moje volba.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod bold » 21 led 2014 20:17

No tu logiku rovněž nesdílím. Ale osobně hospodařím na cca 50ha, 20 svých zbytek pronajatý. tohle je dostačující. ALE tohle jsem zrovna nemyslel, šlo mně o návrat ke "gruntům" kteréžto měli cca 10-20ha, nějaké kusy hovězího, vepřové,slepice a tento "model" nám uzavře kruh- takto vybudovaná firma má svůj hnůj (i když taky sypu uměle tak se mně to nějak vnitřně příčí) kterýžto vyveze na pole, zde vypěstuje své plodiny, tyto následně prožene přes dobytek.... uživí svou rodinu a nějakého brigádníka. Tento způsob přivede lidi do přírody, budou se o svých 20ha starat s maximální péčí (nezlob se, ale pokud jsem existenčně závislý na těch 20ha tak si té půdy budu vážit poněkud jinak než když to bude pouhých 20ha z 5000ha kusu. Mně osobně vadí mokřina 10m2 a snažím se ji nějak zkulturnit, velký podnik klidně vynechá i 2000m2 páč nemá čas řešit kousek mokřiny. Asi jsem velký idealista ale opravdu tohle jde, je tady jeden soukromník má 7ha, kravku, prasátka hromady drůbeže, je úplně v klidu, sice si určité vymoženosti moderní doby nepořídí, ale ani po nich netouží. Neříkám že jsou velké družstva špatné, jen chci podotknout že velké družstva živí "trochu" zaměstnanců (na hranici minimální mzdy) a pár jedincům přináší hodně velké zisky. Možná že to nechcete vidět, připadá mně to jako novodobé otroctví, bohužel někdy je vlastník půdy otrokem na svém vlastním kousku půdy.
Nejsem nepřítelem velkých podniků, jsem přítelem malých soukromníků. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 10
Registrován: 28 pro 2013 12:19
Bydliště: Stašov

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod PatrikCh » 21 led 2014 20:30

Asi jsem to napsal trošku špatně. Samozřejmě, že i podnik to dělá s nějakou vizí, ale i třeba to obsévání mokřin, jak napsal kolega bold. Hold, jsem mladý a stále se učím. A jinak než praxí se to nenaučím. ;) Ale tím se nechci vymlouvat :)
Žně a orba je moje volba.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Pavel Toman » 21 led 2014 20:46

No já jsem v podniku, kde se mokřiny řeší, stejně jako meliorace, stoky a tak... Místní soukromníci tohle neřeší... stejně jako neřeší hnojení, vápnění, natož nějakou údržbu okolí svých (pronajatých) pozemků... Hlavní jejich povinností je vědět kde se dá pobrat nějaká dotace a komu se dá nejvýhodněji prodat seno...

Ale celkově k tomu návratu k hospodaření. Celkově je obrovský odliv mladých lidí z vesnic, pokud tam bydlí, tak tam jen přespávají. Práce na venkově zkrátka není. A ikdyž se najde pár nadšenců (počítám, že většina jich je tady zaregistrována), kteří by chtěli začít hospodařit, je to všechno jen kapka v moři...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod bold » 22 led 2014 12:48

problémem je právě ta minulost, došlo k přetržení rodových tradic a taky se na zemědělce pohlíží jako na idioty kteří se hrabou v zemi a v hnoji. Takto je to nastavené a dokud se to nezmění, tak se do zemědělství nikdo nepohrne. čest vyjímkám. Velké podniky mně "vadí" z důvodu absence ve společenském životě na vesnici. Mají sídlo někde bokem a přes vesnici projíždí jen stroje. Zas se vrátím do minulosti, kdyby bylo na vesnici cca 15 sedláků, kteří by se účastnili aktivně společenského života tak by zajisté vážnost zemědělců zdárně stoupala. Připadám si sám v boji s větrnými mlýny, když chci po obci aby zprovoznila polní cesty páč je z nich prales tak jsem za otravného občana, když chci aby mokré cesty zpevnili tak se mně dostane odpovědi že to není priorita obce a že kvůli zemědělcům to dělat nebudou. Bohužel velký podnik to neřeší, oni se na své dostanou, ale zbytek občanstva používá pole jako cestu páč je totálně rozbitá. Samozřejmě že asi existují i velké subjekty které toto řeší aktivně ale majitelé jsou z horních 10 000 a tudíž jsou společensky úplně jinde než běžný majitel půdy.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod tomous » 22 led 2014 18:14

Pavel Toman píše:No já jsem v podniku, kde se mokřiny řeší, stejně jako meliorace, stoky a tak... Místní soukromníci tohle neřeší... stejně jako neřeší hnojení, vápnění, natož nějakou údržbu okolí svých (pronajatých) pozemků... Hlavní jejich povinností je vědět kde se dá pobrat nějaká dotace a komu se dá nejvýhodněji prodat seno...

Ale celkově k tomu návratu k hospodaření. Celkově je obrovský odliv mladých lidí z vesnic, pokud tam bydlí, tak tam jen přespávají. Práce na venkově zkrátka není. A ikdyž se najde pár nadšenců (počítám, že většina jich je tady zaregistrována), kteří by chtěli začít hospodařit, je to všechno jen kapka v moři...


No když už preferuješ a vychvaluješ váš podnik,tak třeba jak jste na tom z restitucemi? Máte vše vypořádané a nebo jste se soukromníkama vymr..li jako tady všude dokola???

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Pavel Toman » 22 led 2014 18:30

Restituce jsou veřešený. Většina lidí dostala to. o co zažádali, zbytek byl vyplacen. Aspoň to jsou slova hlavního agronoma, já v tý době byl ve školce nebo na základce 8) Takže pokud sme s někým vym...li, tak o tom nevím. Sranda, že ti co dostali v restitucích nejvíc teď pěkně vym...dájí s námi. Berou si pozemky a hraboší dotace. Samozřejmě je chyba i na naší straně, že sme bohužel tak hloubí, že se o ty pozemky necháme připravit....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Martis » 22 led 2014 19:17

Pavel Toman píše:
No já jsem v podniku, kde se mokřiny řeší, stejně jako meliorace, stoky a tak... Místní soukromníci tohle neřeší... stejně jako neřeší hnojení, vápnění, natož nějakou údržbu okolí svých (pronajatých) pozemků... Hlavní jejich povinností je vědět kde se dá pobrat nějaká dotace a komu se dá nejvýhodněji prodat seno...


Tak když tu píšete třeba o melioracích, tak se taky zamyslete, proč to soukromník nedělá. Pochybuju, nebo aspoň nevim o nikom v okolí, kdo by u malého soukromníka vlastnil 300 koňový kolos s 30 tunami za zády, jezdil po polích a drancoval zabudované drenáže atd. Tudíž pochybuju, že soukromník zničí to co větší družstva.
Též určitě každý soukromník vlastní BPSky a všechny statková hnojiva cpe do nich, s následky ničení polí pěstováním kukuřice do aleluja.... :evil:
Takže nevím, proč se hned navážíte do soukromníků, alespoň já to mám naopak
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Pavel Toman » 22 led 2014 19:36

Nikdo se do soukromníků nenaváží, alespoň ne do tech co hospodaří normálně. Bohužel těch to máme jen pár. Jsou to ale rozumní lidi, se kterými se nechá mluvit. Problém je s těmi, kterým říkáme dotační hraboš. Chtějí vydat pozemky (ornou půdu). tyto pozemky následně zatravní, převedou na EZ, zažádají o AEO na louky, příspěvek na LFA atd...Louky jednou posečou, pak se mulčuje. Většina sena se prodá (často i do teplárny v Plzni). 90% ploch, které sme v posledních 6 letech vydali jsou dnes TTP.
Je tu teda také soukromník co má cca 150 ha orný, 100 ha ttp. Na polích střídá jen řepku a pšenici, slámu prodává, půdu zpracuje a zároveň připraví jedním přejezdem rubinem. A kdyby mu někdo nabídl aby dělal kukuřici pro cizí BPS, tak věřím že by to udělal (kdo ví co udělá na jaře)
Tyhle soukromníky neuvidíte opravovat meliorace (když je tam močál tak to neřeší, max udělají to, že v LPISu ho odznačí), nevídíte je vápnit, hnojit (dobytka mají jen nezbytné minimum, vše BTPM celoročně na pastvě), pokud aplikují hnojiva, tak jen ledek nebo dam, K a P vůbec, natož nějaké mikroprvky....

Jak říkám, nerad bych se tady nějak navážel, nebo urážel soukromníky co "klasicky" hospodaří, tzn mají pole, louky a vše dělají tak aby to fungovalo jak má. Vím že to je nelehká práce na každý den v roce. Sám jsem o tom dlouhou dobu snil.
Ale ať se na mě nikdo nezlobí, ale když někdo hospodaří jen proto, aby pobral co nejvíc dotací, nekouká na to, jestli vůbec něco vyprodukuje atd, není pro mě hospodář, ale jen dotační hraboš. Vím/doufám že to tak není všude, ale bohužel, v okolí vidím to co popisuji a v tokovém případě se musím toho podniku zastat.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod Martis » 22 led 2014 20:38

Jasně, chápu i takoví mezi námi bohužel jsou a ty nesnášim. Takto se to běžně praktikuje, ale nikdo si už neuvědomuje, že ty převedené TTP pozemky jsou vlastně v pasti.
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Vodní eroze - pásové střídání plodin

Příspěvekod tomous » 22 led 2014 20:39

Tak s dotačním hrabošem souhlas-taky tu nějaký máme. Hamty hamty hamty ať mám víc než tamty!

Zpět na Setí obilí a řepky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků