Pneusej

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Pneusej

Příspěvekod Rolník74 » 02 říj 2014 20:58

Nechci psát do jiných témat,tak zakládám tohle.Nikde jsem se v návodu k osluze nedočetl na kolik otáček mám točit motor.Budu asi jezdit trojkou,ale na kolik otáček motoru aby to správně podávalo osivo jsem se nikde nedočetl.Dík za odpověď.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Pneusej

Příspěvekod poulm » 03 říj 2014 08:52

Mám Pneusej 6m,ty máš jaký?
A máš tam větrák na 540 nebo na 1000ot?
Tak samozřejmě nebudeš jezdit na volnoběh a předpokládám,že v nějakých středních otáčkách okolo 1500-1700ot.
Já větrák poháním na 1000ot. a je poměrně výkonný.
Když stojím a mám secí stroj zvednutý a motor mi vrčí na volnoběh okolo 600-800ot a pootočím s kolem,tak i tyto otáčky stačí na to,aby to vyfouklo obilí až ven ze secích bodek.
Takže s imyslím,že je celkem jedno jestli jeszdíš o pár otáček víc nebo míň :lol:
Horší to možná bude u setí řepky,tam se to přenastavuje na nižší otáčky větráku na 540 a tam bych to moc nehonil,aby to nevyfukovalo řepku ven ze secích bodek.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Pneusej

Příspěvekod Rolník74 » 03 říj 2014 09:16

Mám 3m a otáčky jsou 1000.Volal jsem předchozímu majiteli a říkal do 2000.Tak to jdu ozkoušet.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Pneusej

Příspěvekod poulm » 03 říj 2014 09:27

Nevím teď jestli se dělaly rozdílné větráky mezi 3m a 6m,ale mám dojem že jsou stejné,takže obilí z jednoho dávkovače ti to musí hnát bez problémů od volnoběhu. :D
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Pneusej

Příspěvekod Rolník74 » 03 říj 2014 10:47

poulm píše:Nevím teď jestli se dělaly rozdílné větráky mezi 3m a 6m,ale mám dojem že jsou stejné,takže obilí z jednoho dávkovače ti to musí hnát bez problémů od volnoběhu. :D

O.K.,jdu připtravit poslední 4ha a navečer se do toho pustím!!Dám vědět jak to probíhalo.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Pneusej

Příspěvekod poulm » 04 říj 2014 18:15

Možná se mi budete smát,ale už mně začal štvát neustále třískající kardan při zvedání na souvrati,což je klasický projev křížových kloubů při vychýlení a vyšších otáčkách, tak jsem si na rychlo na koleně vyrobil kardan s homokinetickými klouby,které jsem použil z poloos z nějakého osobáku,které jsem ukořistil na šroťáku.
Funguje to skvěle,krásný tichý chod i při zvedání na souvratích,prostě na začátku pole zapnu náhon a na konci ho vypnu :D
Zatím nevím jak dlouho to vydrží,možná by to chtělo klouby větší, třeba z nějaké dodávky jako je Boxer či Ducato.
Každopádně je to námět na další řešení:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pneusej

Příspěvekod bold » 04 říj 2014 19:03

český člověk jest úžasný kutil, kdyby konstruktér obešel české dvory kde má svou techniku ta by občas něco zajímavého pochytil. :-)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Pneusej

Příspěvekod Mr.Equable » 04 říj 2014 21:09

poulme, tvl. to by mě nikdy nenapadlo. Holt, čech má šikovný ručičky. Pak dej vědět, jak to dělá a jestli to vydrží :-)
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Pneusej

Příspěvekod poulm » 04 říj 2014 22:11

Dnes jsem s tím udělal 6ha a zítra bude pokračování.
Zatím dobrý,akorát mi praskla jedna manžeta a vyprskala ven vazelína,ale byla už spuchřelá,takže se dá druhá,doplní se vazelína a jede se dál. :D
Údajně existují traktorové kardany s momokineťákama,ale stojí majlant,tak proč nevyužít kvalitních součástek z kovošrotů a autovrakovišť. :lol: :lol: :lol:
Jinak to mám posvařované tak nějak od oka,takže nějaká házivost okolo 5mm tam je,ale který kardan neháže,co? Stačí vůle na drážkových hřídelích a vyvážení je tatam.
No,hlavně jsem docílil toho,že to netříská,je to strašně tiché a bez problémů to snese při zvednutí stroje na souvrati úhel okolo 45st. a o to jde.
Celkem nechápu,proč se vlastně používají na traktorech kardany s křížovými klouby,u kterých při vychýlení vznikají silné cyklické rázy a pak se tím kurví kde co. :?:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Pneusej

Příspěvekod Rolník74 » 09 říj 2014 09:21

Máte někdo předělaný pneusej na 540ot.?Já jsem poprvé v životě přehodil u sedmdesátky otáčky na 1000 a po 3ha přestala zvedat hydraulika.Tak by mě zajímalo,jestli to nemáte někdo vyřašený na 540ot.Dík.

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Pneusej

Příspěvekod miso243 » 10 říj 2014 07:57

Pohon ventilátora na 540 ot. sa dodával/dodáva na želanie. Na stránke výrobcu je aj fotka. Výrobca určite predáva aj samotné komponenty na prerábku.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Pneusej

Příspěvekod Rolník74 » 10 říj 2014 09:41

O tomto vím,ale co jsem koukal,tak ta malá řemenice na plochý řemen stojí 2tis. a řemen 3tis.!!Takže bych raději volil nějakou levnější úpravu.Potřeboval bych spočítat o kolik zvětšit průměr velké řemenice a pak ji dám udělat.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Pneusej

Příspěvekod Mr.Equable » 10 říj 2014 11:36

Tak když víš, kolik stojí ta originál, tak by ses určitě dočetl, jakej má průměr, tak podle toho můžeš nechat udělat.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pneusej

Příspěvekod bold » 10 říj 2014 16:36

no nevím jak pneusej ale na mém stroji mám taky 1000 otáček a píšou odběr nějakých 20kW (nejspíš ve špičce). Můj selský rozum mně říká že pokud upravím řemenice tak abych mohl používat 540 otáček (což je +- polovina) tak budu muset přenést jednou takový kroutící moment kterýžto bude už na hraně použitého materiálu na hřídele a pod.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 69
Registrován: 16 lis 2012 23:56
Bydliště: Opavsko

Re: Pneusej

Příspěvekod georget91 » 10 říj 2014 21:36

Krouťák na hřídeli sice bude dvojnásobný při nižších otáčkách, nicméně pořád bude odběr 20kW. Myslím si, že 70sátka by měla přenést daleko větší výkon přes kardan na 540.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Pneusej

Příspěvekod poulm » 11 říj 2014 23:03

Rolník74 píše:Máte někdo předělaný pneusej na 540ot.?Já jsem poprvé v životě přehodil u sedmdesátky otáčky na 1000 a po 3ha přestala zvedat hydraulika.Tak by mě zajímalo,jestli to nemáte někdo vyřašený na 540ot.Dík.


Co se ti tam pokazilo? Odešlo ti hydraulické čerpadlo nebo něco v převodovce? UŘ1ka by měla v pohodě makat na 1000ot. Já kdysi tahal za svou 69kou třeba vysokotlaký lis na malé balíky na 1000ot. a tam to vylo jak kojot v kuse celé dny v seně i slámě a nic se nestalo a to si myslím,že přes vývoďák šlo mnohonásobně víc než při pohánění nějakého větráku na Pneuseji.
Jinak znovu opakuji,u těch Pneusejů vývoďák nejvíc trpím tím cyklickým námáháním,když se kardan zalomí při zvednutí stroje a doslova to mlátí se vším co může,což nemusí pobrat i převody v převodovce,takže řešení jsou ty homokinetické klouby na kardanu. Zatím mi to funguje dobře,ale chce to při montáži nové manžety a dostatek vazelíny do nich. :!:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Pneusej

Příspěvekod poulm » 19 srp 2015 12:32

Mám dotaz,vyřešil někdo z vás nějakým jednoduchým lidovým způsobem na pneuseji 6m kolejové řádky?
Ty origo el.-mag. klapky co se vkládají do hadic nejsou zrovna levné. :(
Já teď budu potřebovat dělat kolejáky na 18m.
Předem dík moc.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 44
Registrován: 18 kvě 2009 21:35

Re: Pneusej

Příspěvekod tomík6910 » 19 srp 2015 20:36

Vezmi kus novodurové trubky asi 10cm dlouhé, uprostřed do ní vyvrtej dírku dej tam ventilek nebo provrtanej šroubek jako přívod vzduchu, dovnitř trubky vlož duši z kola asi 15 cm dlouhou a na koncích trubky ji přehrň přes trubku. Omotej konce isolačkou a to celé vlož do hadice semenovodu těsně za rozělovací hlavu a stáhni hadicovými páskami. Pak už jen pustit do toho vzduch třeba přes elmag ventil ze zetora nebo ručně, duše se uvnitř nafoukne a zastaví průchod osiva. Používali jsme to tak několik let na mistrálce, dva válečky na jeden koleják, jen to chce časem, 1-2 roky, duši vyměnit (zteří). Jo a měli jsme tam redučák z plynového sporáku, aby tam byl menší tlak.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Pneusej

Příspěvekod poulm » 20 srp 2015 15:39

Tak to je velice dobrá vychytávka,levné a funkční, ať žijí zlaté české ručičky :lol: :lol: :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 6
Registrován: 22 pro 2010 21:21

Re: Pneusej

Příspěvekod roman.syk » 30 led 2016 18:56

Mohli by jste mi někdo poměřit řemenice na ventilátoru na 3m Pneuseji.

Zpět na Setí obilí a řepky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků