Setí na široko

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Setí na široko

Příspěvekod Buclík » 27 lis 2014 19:26

Prý při setí na široko místo do řádků může být snížený výsevek a přitom odstraněním konkurence rostlin v řádku(lepší přístup k živinám rostliny z každého semínka) je dosahováno vyšších výnosů. No jo, ale čím set obilniny a možná i řepku na široko s přihnojením při setí ? Já to nevím.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Setí na široko

Příspěvekod bold » 27 lis 2014 20:17

pokud ti jde jen o eliminaci řádků, tak horsch seje do pásků s přihnojením.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Setí na široko

Příspěvekod tele » 27 lis 2014 21:48

Buclík píše:Prý při setí na široko místo do řádků může být snížený výsevek a přitom odstraněním konkurence rostlin v řádku(lepší přístup k živinám rostliny z každého semínka) je dosahováno vyšších výnosů. No jo, ale čím set obilniny a možná i řepku na široko s přihnojením při setí ? Já to nevím.

Setí na široko a přihnojení při setí se dle mě realizovat nedá :wink: Specifikuj pojem snížený výsevek. Dokážeš si představit vedení porostu se sníženým výsevkem?

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Setí na široko

Příspěvekod Buclík » 27 lis 2014 21:52

bold píše:pokud ti jde jen o eliminaci řádků, tak horsch seje do pásků s přihnojením.


No mně je setí do pásků málo. Mě zajímá setí na široko s přihnojením. Proč set do pásků a ne rovnou na široko?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Setí na široko

Příspěvekod bold » 28 lis 2014 08:30

no pásek..... já mám pásek cca 20cm s 5cm mezerou mezi sebou(údaje z brozury).Každopádně je to lepší než řádek :-) plošné setí se moc nedělá zvládal ho horch extraktor, takový rotavátor do 3m minimálně 200koní.
http://www.youtube.com/watch?v=emC00SF1Wd4
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Setí na široko

Příspěvekod Buclík » 28 lis 2014 10:02

A čím se seje ten pásek široký 20cm, kolik je tam řad semen a proč je mezi pásky 5cm mezera?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Setí na široko

Příspěvekod bold » 28 lis 2014 17:20

horsch CO-4 (nástupce je myslím sprinter) těch 20cm je rozděleno na dvě poloviny neb je zde dláto které přihnojuje. Proč je mezi řádky mezera 5cm netuším.
semena jsou zde volně rozptýlena tudíž nejsou v řadách.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Setí na široko

Příspěvekod tozer » 28 lis 2014 17:54

bold píše:no pásek..... já mám pásek cca 20cm s 5cm mezerou mezi sebou(údaje z brozury).Každopádně je to lepší než řádek :-) plošné setí se moc nedělá zvládal ho horch extraktor, takový rotavátor do 3m minimálně 200koní.
http://www.youtube.com/watch?v=emC00SF1Wd4

jen se zeptám-teoreticky znám rozdíly ale zajímal by mne názor z praxe- je rozdíl v porostu natolik markantní, když pominu pravděpodobně lepší pokrytí půdy? (vyšší výnos, nižší výsevek, méně plevele...)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Setí na široko

Příspěvekod tele » 28 lis 2014 18:46

tozer píše:
bold píše:no pásek..... já mám pásek cca 20cm s 5cm mezerou mezi sebou(údaje z brozury).Každopádně je to lepší než řádek :-) plošné setí se moc nedělá zvládal ho horch extraktor, takový rotavátor do 3m minimálně 200koní.
http://www.youtube.com/watch?v=emC00SF1Wd4

jen se zeptám-teoreticky znám rozdíly ale zajímal by mne názor z praxe- je rozdíl v porostu natolik markantní, když pominu pravděpodobně lepší pokrytí půdy? (vyšší výnos, nižší výsevek, méně plevele...)

Toto je poměrně složité téma. Velikou váhu v tomto má výběr odrůdy a půdní podmínky a průběh počasí v konkrétním ročníku. Ve firmě zakládáme cca 30% porostů radličkou a zbytek diskovými sečkami různých značek. Letos nejvyšší výnos v porostech setých diskovkou s výsevními disky za pěchem, nejnižší s výsevními disky před pěchem. Radlička nehodnocena z důvodu srážkového deficitu v dané oblasti. O vedení porostů rozhoduje momentální stav a ne způsob založení. Já vidím ideální stav takto: přesná sečka s roztečí řádků 125-250 mm, dvojdiskovými secími botkami a možnost uložení živin do depa a ne pod patu tažená pásovým traktorem :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Setí na široko

Příspěvekod bold » 28 lis 2014 20:35

je to sice ideální ale málokdo může jít cestou pořízení špičkové techniky, osobně čekám až někdo prodává "zastaralou" špičku techniky :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Setí na široko

Příspěvekod Mr.Equable » 28 lis 2014 20:52

tele: jdu vykrást banku a na mích 70ha koupim pásovej traktor a nějakou pořádnou sečku. :-D Ideální a reálný je úplně něco jinýho. Nejspíš většina z nás půjde podobnou cestou jako bold.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Setí na široko

Příspěvekod bold » 29 lis 2014 08:05

no já jsem poněkud rozmazlen, neb na mých cca 60ha mám 200 koní Claas, seju horsch CO4, hnojím boogballem, aplikuju chemii Hardim. Možná půjdu letos do toho terrana...... kurnik kdy už to utrácení přestane a já budu žít v blahobytu............. :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Setí na široko

Příspěvekod Mr.Equable » 29 lis 2014 09:56

já mam zatim jen 125koní. Do loňska se pracovalo 7745. Teď mam JD a začíná poohlížení se po modernizaci techniky.takže, v blahobytu ještě dlouho žít nebudu. já chci secí kombinaci(pneusej, kverneland), pak nějaký rozmetadlo(Bogballe, ZDT) a nakonec obracák(Opall). mezitim ještě nějaký smykobrány. :-)
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: Setí na široko

Příspěvekod zemědělec » 29 lis 2014 16:33

Secí exaktor od Horsche seje téměř na široko nebo sečky amazone koncem 80.let se nabízely s roztečí 7.5cm a páskovýma botkama cca5cm a to je taky téměř plošný výsev, ale ani jedno se moc neujalo.

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Setí na široko

Příspěvekod tozer » 29 lis 2014 20:56

,,tele,, dík za odpověď, vím že je to není jednoduchá otázka :D, ale spíš jsem čekal odpověď od ,,bold,,(výměrou je mi bližší :lol: )-jaké jsou jeho poznatky řádek-pásek
výsevky neřeším, spíš mě zajímá ten porost a výnos :?:
seju amazonem a sem spokojen :wink:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Setí na široko

Příspěvekod Buclík » 29 lis 2014 22:59

Jsem zemědělský laik, začal obilnařit na pár hektarech syn a já jako maximalista se pro něj zajímám o co největší zisk z hektaru u ozimé pšenice. Také mne nezajímá úspora na výsevku, ale zajímá mne při jaké technologii přípravy secího lůžka a technologii(včetně výsevku) setí včetně i přesného setí a hnojení a stříkání lze dosáhnout nejvyššího zisku(utržené peníze při prodeji mínus náklady bez odpisů na vypěstování) z hektaru. Zajímá mne to proto, abych věděl jakým službařem si to máme nechat zaset.

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: Setí na široko

Příspěvekod citrusek » 30 lis 2014 09:06

Buclík: Zase až tak moc bych neřešil jestli to má zaset ten nebo ten službař, rozdíly ve výnosech nebudou až tak moc velky. Já seju Roudnickou bodkovou sečkou Flora z roku 93, rozteč řádků 11 cm.Není to už úplně ideální, protože část osiva zůstane na povrchu. Snažím se zaset do konce září, letos jsem se o pár dní opozdil. Na pšenici orám, pak hned vláčím kombinátorem KON a pak seju, popřípadě zaválím cambridgema. Celková dávka dusíku byla 120 - 125 kg/ha. Na jednom poli mi dávala pšenice 88q z hektaru na druhém 100q z hektaru a to ještě na poli kde byla část porostu zaschlá. U ječmene jsem dal na podzim trochu hnoje a na jaře 40 kg dusíku a ječmen dával 88q z hektaru. Místní akciovka dělá minimalizaci a seje s horschem co6 bez přihnojení a když jsem se po žních bavil s agronomem o výnosech tak na mě hleděl, že nemají takovy výnosy co já a to pšenici hnojí o dost víc než já. Samozřejmě je tady víc faktorů, jako osevní postupy, chemické ošetření, počasí atd., ale hlavní je aby porost dobře vzešel a neřešil bych jestli zaset od službaře který má ten a ten stroj.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Setí na široko

Příspěvekod bold » 30 lis 2014 11:13

no, pár poznatků ohledně setí. Dlouho jsem laboroval kterak dostati semínko do země. Nakonec zvítězilo umístění do pásků. Nemám to přesně změřeno ale jedna radličková výsevní sekce seje cca 2x 10cm (podle typu radliček). To že je osivo rozptylováno do širšího pásu, je lepší kvůli většímu prostoru na odnožení a lepší konkurenci proti plevelům. Avšak založení porostu je pouze jeden z mnoha faktorů. Jako hlavní faktor bych uvedl především výběr vhodné odrůdy osiva a seznámení s "typem" výnosu. Nějaká odrůda tvoří výnos počtem rostlin, některá velikostí klasu a tp. Tudíž je potřeba posléze přizpůsobit agrotechniku. Osobně neberu jako hlavní důvod mého zemědělství vytvoření maximálního zisku, jde mně spíš o kompromis mezi stavem půdy, stavem porostu a ziskem.
Vzhledem k podmínkám několika podzimů seju až u konce termínu, letos jsem zprovoznil přihnojení a na porostech je to zatím hodně poznat. Dříve založené okolní porosty začínají žloutnout a jsou nutné další agrotechnické zásahy. U mně je to zatím dobré.
Osobně bych neřešil zakládání porostu službou, radši svou technikou (i když ne zrovna špičkovou) ale v ideálním čase pro setí. Vedení porostu je záležitostí každého "agronoma" mám v okolí skoro "ekology" i kolegu který pobíhá v porostu s N-testrem a přihnojuje podle potřeb rostlin. Pro mně je základem čistý porost a pěkný pohled na zasetou rodnou hroudu, neb zemědělec je tvůrce krajiny :lol: :lol: :lol:

Já jsem zastánce systému HORSCH. takže mně berte s rezervou neb každá liška chválí svůj ocas. Ale mám možnost porovnat dřívější setí roudnickým secím strojem a CO-4 od Horsche (což se asi porovnávat moc nedá neb generační rozdíly patrny jsou- i když roudnické secí stroje byli vždy špičkou technologií)
Radlička vytváří lůžko pro setí, má určitý sklon a tak utužuje spodní stranou seťové lůžko, zde umístí osivo a "přihodí" půdou, zadní pěchy utuží a fertik. Mé sympatie si získalo nastavování hlouby které je "natvrdo" podložkou a tudíž se hloubka setí nemění ať je stav půdy jakýkoliv. V nouzi lze zasít přímo do strniště předplodiny.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Setí na široko

Příspěvekod tozer » 30 lis 2014 15:32

Buclík píše:Jsem zemědělský laik, začal obilnařit na pár hektarech syn a já jako maximalista se pro něj zajímám o co největší zisk z hektaru u ozimé pšenice. Také mne nezajímá úspora na výsevku, ale zajímá mne při jaké technologii přípravy secího lůžka a technologii(včetně výsevku) setí včetně i přesného setí a hnojení a stříkání lze dosáhnout nejvyššího zisku(utržené peníze při prodeji mínus náklady bez odpisů na vypěstování) z hektaru. Zajímá mne to proto, abych věděl jakým službařem si to máme nechat zaset.

za mě, pro co ,,nej,, zisk je třeba co nejvíce elimininovat služby....může být zaseto špičkovou technologií a je to k ničemu když je špatná celková agrotechnika
Bold-tak když si to shrnu, rostliny lépe odnožují a lépe konkurují plevelům(v podmínkách hané)...děkuji za odpověď

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Setí na široko

Příspěvekod Rolník74 » 30 lis 2014 19:12

za mě, pro co ,,nej,, zisk je třeba co nejvíce elimininovat služby...

To je svatá pravda!!Jediná služba,kterou využívám je sklizeň a částečně odvoz a letos mě to stálo na 20ha rovných 53tis.!!A to fakt zamrzí...a ještě jsem si nechával sít řepku,ale to jsem vyřešil letos v září koupí pneuseje a nebylo to ani z důvodu financí(sel mě za 500kč/ha 3m kombinací),ale z důvodu čekání až přijede a to se mě u řepky nechce!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Setí na široko

Příspěvekod bold » 30 lis 2014 19:35

no širší pásek a tím pádem větší prostor pro rostliny je jak menší konkurenční prostor pro "plevele" tak lepší podmínky pro vzcházení a růst. Rostliny mají prostě víc prostoru než v řádku, lépe využívají potenciálu v půdě. Toliko můj laický názor.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Setí na široko

Příspěvekod tele » 30 lis 2014 20:17

Pánové, pokusím se to trošičku shrnout. Kápnul na to bold, odrůda je daleko důležitější než způsob setí. Napsal jsem toto: přesná sečka s roztečí řádků 125-250 mm, dvojdiskovými secími botkami a možnost uložení živin do depa a ne pod patu tažená pásovým traktorem z toho důvodu, že vedením porostů se intenzivně zabývám a tato technologie mi umožňuje v mém případě řízeně vést porost do sklizně s nejmenším rizikem. Nejsem magor, na fórum chodím několik let a vím, že většina z Vás nemá v lpisu 1000 ha :wink: Co mě ale překvapilo, že řadu z Vás nezajímá úspora osiva při sníženém výsevku. Dlouhodobě na začátku září vysévám pšenici 1,5-1,8 MKS/ha ( 60-90 kg/ha ) a končím 3,3 MKS/ha ( 130-170 kg/ha ) někdy ke konci října. 100 kg osiva je 700-1000 Kč/ha = 39-55 kg N/ha nebo třeba náklady na setí. Má to jedinou nevýhodu, musí se často chodit do porostu a porost vést. Nemá cenu spekulovat o nákladech, jakýkoliv porost pšenice by se měl 2-3x krátit a to samé platí u fungicidu. Zde malá poznámka: dlouhodobě se mi u fungicidů vyplácí preventivní aplikace nižší dávky levnějších ú.l., než asanace špičkovými fungicidy v plném napadení chorobou ( viz letošní napadení rzí plevovou ).
Pár zásad, kterými se řídím při vedení porostu ozimých obilovin: 1. Výběr odrůdy - rozdělují se dle způsobu tvorby výnosu na klasovky ( např. Akteur ), kompenzační ( např. Chevalier ) a hustotou zrna ( např. Florett ) Další kritéria: kvalita kořenů, snadné pěstitelské vedení, práce s dusíkem ( při nižší dávce stále uspokojivá kvalita ) a hlavně rychlost a kvalita plnění zrna ( pozná se to při dozrávání za sucha )2. Osivo - cíleně pěstované, vynikající biologická kvalita a zdravotní stav, špičkové mořidlo proti chorobám, stimulace osiva, moření mikroprvky 3. Zpracování půdy - neřešme způsob ( orba, radlička ), důležitější je kvalita - za sucha ( letos neřešitelné ) a hlavně bez desky, správná struktura agregátů - prach, hroudy, kvalitní seťové lůžko. 4. Setí - bez zamazání, hloubka do 3 cm max., pravidelné rozmístění semen v řádku, optimální termín. 5. Herbicid - podzimní aplikace širokospektrálního herbicidu.
Předpokládám, že nemá cenu rozebírat pH, zásobenost živinami, osevní postup a celkovou dávku dusíku :mrgreen:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Setí na široko

Příspěvekod Buclík » 30 lis 2014 20:19

Taky služby využívám nerad, zatím vždy sklizeň a to je horor kdy mi to přijede místní velkokulak vymlátit. Jako letos, měli jsme nádhernou zralou pšenici s 13% vlhkosti, mlátil na svých sousedních 30ha svou pšenici a že musí jinam na svou, takže nic, za dva dny napršelo a během týdne nám vyběhl svlačec až nad klasy. A že to nejde mlátit. No horor. No ale soused stejně starý jako syn má 160ha a letos měl domluvenou sečku na zkoušku DC6 od Horsche a když mu ji dovezli, neměl ještě svá mokrá pole připravené a ma měli připravených 16ha, tak jsme na ně ráno hodili 100kg/ha NPK12/12/12 a v poledne nám to zasel, no paráda, druhý den jsme to zaváleli Cambridgama a další den sprchlo 25mm. No za 600Kč/ha včetně nafty bych to levněji naší 3m východoněmeckou botkovou sečkou neudělal a tak nádherně nezapravil hnojivo a nezasel jedním přejezdem. Postříkal insekticidem s herbicidem a momentálně je pšenice nádherná. Když byla ta možnost, myslím, že na výnosu se ten náklad několikanásobně vrátí. S tím ziskem jsem nemyslel huntovat půdu, všechnu slámu zaoráváme, ale dělat věci i ekonomicky užitečně. Syn by chtěl jednou obilnařit-sedlačit s co nejmenším používáním průmyslových hnojiv a pesticidů. Musím se začít o takový systém začít zajímat.

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Setí na široko

Příspěvekod chose » 30 lis 2014 20:52

Nesmíš se divit, každej si radši poseká nejdřív svoje a pak jede k sousedům, kdyby jsi měl kombajn ty, tak si taky nejdřív posekáš sví a pak jedeš vedle.

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Setí na široko

Příspěvekod tozer » 30 lis 2014 21:11

ono ne že by mne nezajímala možnost snížit výsevek, ale myslím si že v mých podmínkách je to už nereálné(pšenice seju kolem 180kg/ha,jarní ječmen 170Kg/ha) a navíc jí dělám jen cca 3 ha na krmení, přeci jenom už mám ty pole skoro na horách :D
jinak za každou informaci jsem rád, člověk se má pořád učit

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Setí na široko

Příspěvekod tomous » 30 lis 2014 21:54

Tele-ten výsevek 60-90kg seješ asi hybrid. pšenici je tak? Jestli normální,tak to nějak nechápu,ale vem to čert. Taky napiš v jaké nadmořské výšce. U nás 550-650m.n.m jít s výsevkem klidně v půlce září pod 150kg je průser.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Setí na široko

Příspěvekod tele » 30 lis 2014 22:27

tomous píše:Tele-ten výsevek 60-90kg seješ asi hybrid. pšenici je tak? Jestli normální,tak to nějak nechápu,ale vem to čert. Taky napiš v jaké nadmořské výšce. U nás 550-650m.n.m jít s výsevkem klidně v půlce září pod 150kg je průser.

Vyzkoušeno v cca 400-550 m.n.m. S hybridníma pšenicema jsem moc pěknejch výnosů nezažil, výsevky snižuju u normálních odrůd. Doporučuji vyzkoušet nízký výsevek na malé ploše a sbírat zkušenosti. Přesně takhle jsem to dělal já :mrgreen:

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Setí na široko

Příspěvekod chose » 30 lis 2014 23:25

Doporučuji přečíst články na bezorebně.cz . Pár let zpátky tam bylo celkem dost článků k nízkým výsevkům. http://www.horsch.com/german/g-index.ph ... 20&skip=49 .Je třeba "zalistovat "pár článků zpět a dopředu . Viz odkaz výše.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Setí na široko

Příspěvekod bold » 01 pro 2014 08:07

bezorebne.cz doporučuju taky, spousta zajímavých rad a inspirací.
Ohledně výše uvedených příspěvků. moc se mně nelíbí označení velkokulak ať je to kdo je to a každému je jasné že pokud si pořídí jakoukoliv techniku tak ji má hlavně pro sebe a až bude mít hotovo svoje tak záleží jen na něm zdali pojede někam na kšeft. Ač kombajn nevlastním tak mám v okolí několik strojů. Většinou u mně jezdí stařičká 514 neb moderny rvou hektary na "svém". Na druhou stranu se mně osobně do "služeb" moc nechce, neb se mně již několikrát stalo že byl málem malér. (jé tady je studna, já jsem vám to neřekl? ale máte na pluhu jištění tak se vlastně nic nestalo. Jó o té traverze vím, ale myslel jsem že je dobře vidět a pod) Záhumenky jsem vypusil úplně, malý pluh jsem prodal a mám klid, neb ve snaze pomoci a "nějak to udělat" jsem strávil na kousku 3 hodiny a když jsem si řekl o 400kč tak se na mně dívali jak na zloděje a pak se mně doneslo jak jsem vlastně vykořistil jedince, neb když mu to dělali za družstva tak ho to stálo flašku slivovice.
Jedinou schůdnou cestou je domluva mezi několika hospodařícími a každý koupí něco "lepšího" a vzájemně si pomáhají. Na tohle jsem přišel už dávno, je ovšem potřeba najít podobně smýšlející jedince a domluvit spolupráci. Ač jsem koupil CO-4 hlavně kvůli sobě tak už seje dvounásobnou výměru neb spolupracujeme s kolegou. Já koupím terrano, on mulčovač a vzájemně si budeme službařit, on chystá bránosmykem já seju, pomáháme si s odvozem a pod. Jedinným problémem je jak to vzájemně zaúčtovávat, neb náročnost je odlišná a práce se nám vzájemně kříží. Ale zatím jsme se vždy nějak domluvili :lol: Ač máme společně dost hektarů, tak o kombajnu neuvažujeme, službaři jsou zatím nejlepší volba.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 53
Registrován: 25 led 2012 10:21
Bydliště: Újezd u Svatého Kříže-Rokycansko

Re: Setí na široko

Příspěvekod Pepa Josef » 18 led 2015 22:23

Zdravim chtěl sem se zeptat zda máte někdo zkušenost s roztečí secí bodky 15cm chtěl bych vědět porovnání mezi 12,4-15cm uvažuji že bych pořídil novou sečku a zájímá mi jestly jít do 15cm nebo zůstat u klasiky,o sečku by se jednalo petting vitasem add 3m seji rovnou do brázdy,plodiny jako řepka,peluška a všechny obiloviny.

Další

Zpět na Setí obilí a řepky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků