Přesnost výsevu

Je lepší (vzhledem k přesnosti) nastavit otáčky výsevního ústrojí, nebo vysunutí dávkovacího válce?

Anketa končí za 15 kvě 2006 22:38

otáčky
4
57%
vysunutí
3
43%
 
Celkem hlasů : 7
Uživatelský avatar
Příspěvky: 222
Registrován: 21 led 2006 14:18
Bydliště: Žamberk

Přesnost výsevu

Příspěvekod stalinrio » 15 dub 2006 22:38

Co myslíte, je lepší seřizovat otáčky dávkovacího zařízení (např. Amazone..), nebo vysouvat dávkovací válec (Accord...)? Osobně si myslím, že vzhledem k přesnosti výsevu je podstatně lepší nastavit přesný otáčky výsevního ústrojí. Nezdá se mi, že u systému Accord můžu dosáhnout požadovaný přesnosti u nízkých výsevních množství. Například 12 kg/ha svazenky nedosáhnu nastavením mikrovýsevu, protože to bude pořád sít málo. Musím tedy nastavit normální výsev, kde vysunutí toho válce je kolem 5-6 mm. Při každý zkoušce vychází úplně jiná dávka, když to sešteluju jakž takž na místě a přijedu na pole, tak je to úplně někde jinde. Minulý týden se mi přesně tohle stalo: nastavil jsem (asi na 15 pokusů) výsevek kolem 12 kg/ha, přijel jsem na pole a tam jsem zjistil, že seju skoro 20 kg.... Co vy na to?

Příspěvky: 54
Registrován: 11 dub 2006 21:29

Příspěvekod bobr2 » 15 dub 2006 23:20

U nás sejeme Accordem 8 m běžně mák s výsevkem 1,5 - 1,8 kg/ha bez problémů. Ovšem výsevní ústrojí se používá pouze na mák a ještě na hořčici, kde je také malý výsevek. Pro výsev obilnin se mění za starší,u kterého už není taková přesnost výsevu ale pro obilniny postačuje.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 222
Registrován: 21 led 2006 14:18
Bydliště: Žamberk

Příspěvekod stalinrio » 16 dub 2006 11:19

Takže měníte třeba dvakrát za rok výsevní ústrojí? Třeba u těhle plodin, kde je výsevek kolem 2 kg/ha (my tak sejeme i řepku 2,5kg/ha) není problém, protože nastavím mikrovýsevek a tam už to doženu. Ale zrovna takový plodiny, který nevyjdou na mikrovýsevek a musíš sít normálním, ale velmi malý množství, tam je problém. Je to v tom, že prostě každá výsevní zkouška vychází úplně jinak, přijedeš na pole a je to zase něco jinýho. Ale to už jsem psal. S Amazone jsem nikdy neměl tyhle problémy. Co jsem nastavil, to sedělo přesně!!! I v obilí kolem 200 kg/ha, i v maku 1,5 kg/ha....
Naposledy upravil stalinrio dne 16 dub 2006 23:06, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Příspěvekod libor » 16 dub 2006 19:13

Na horschu mám pět válečků výsevních používám skoro vždy ten největší jen na řepku a hořčici ten druhy od spodu a pak se to řídí otáčkama udělá se
zkouška a pak test výsevu a seje to přesně akorá tím že mám záběr 9 m tak dost proseju nejhorší je špice tak kolikrát zkrze 1 m přeseju 8m

Uživatelský avatar
Příspěvky: 222
Registrován: 21 led 2006 14:18
Bydliště: Žamberk

Příspěvekod stalinrio » 16 dub 2006 20:26

To Libor: To je právě to o čem mluvím. Na Amazone jsou taky dělený válečky, seřizují se otáčky a seje to velmi přesně. O klínkách a špicích samozřejmě nemluvím, tam projezdíš vždycky, ať děláš, co děláš.

Příspěvky: 1427
Registrován: 17 lis 2005 18:03
Bydliště: okolí Vyškova

Příspěvekod Jan Sedlák » 16 dub 2006 21:50

nejsem si stopro jist moc nejezdím se secím strojem, ale u Akordu se mění válečky jak to říkal Bobr, na mák a dělali jsme jednou s tym i řepky. Na obilniny se dávaly zas jiny válečky.
Jak je vyřešeny ustroji u novych secich stroju amazone?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 222
Registrován: 21 led 2006 14:18
Bydliště: Žamberk

Příspěvekod stalinrio » 16 dub 2006 21:59

Já nevím jak je to u nových Amazone, já s tím jezdil 6 let zpátky, ale předpokládám, když tenkrát to výsevní ústrojí měli patentovaný a fungovalo to skvěle, tak že to neměnili. Na Mistrálu je systém Accord, tam se ale žádný válečky nemění, jen na mikrovýsevek se přeřadí nižší otáčky a zavře se dávkovací válec tak, že tam zůstanou jen malý misky. Vysunout jde taky jen omezeně.

Příspěvky: 1427
Registrován: 17 lis 2005 18:03
Bydliště: okolí Vyškova

Příspěvekod Jan Sedlák » 16 dub 2006 22:42

To je možny že to tak je, ale je to tak 6 let zpátky, seli jsme maky akordem a pak řepky v létě a měnily se válečky. Teď co koupili u nás nový Mistral tak se tam nic nemění jak říkáš. Zkoušely se výsevky a bylo to v pořádku na pokusy na ječmeny na maky nic moc.
Pneusej má taky systém akkord že?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 222
Registrován: 21 led 2006 14:18
Bydliště: Žamberk

Příspěvekod stalinrio » 16 dub 2006 22:50

Jo, myslím, že jo. Teda určitě jo. Akorát jsem nikdy originál Accord neviděl, takže nemůžu říct, jestli už to pro sebe nemají nějak vylepšený. Že by pro Slováky (výrobce Pneusej i Mistrál) dodávali starší provedení?....

Příspěvky: 1427
Registrován: 17 lis 2005 18:03
Bydliště: okolí Vyškova

Příspěvekod Jan Sedlák » 16 dub 2006 23:30

No mě to připadne jakoby si to dělali všechno sami a zůstaly při starym.
Za ten rok co mají tu mistralku na 3m tak byl lepší mechanický Privat, tam se nastavil výsevek, poměnily se řetězky když to bylo potřeba, dvakrát se vše ověřilo a jel tak celou dobu. Stejně tak i mechanicky amazonky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 222
Registrován: 21 led 2006 14:18
Bydliště: Žamberk

Příspěvekod stalinrio » 16 dub 2006 23:48

To si právě myslím, že není nad to, když každá výsevní sekce má svůj dávkovací váleček. Furt těm pneumatickým mašinám nemůžu přijít na chuť, a už vůbec ne tomu seřizování. Pamatuju si, že se váleček vysouval taky u starý roudnický SEXky. ("je to dobrý, ale neseje to. - to je ale u secího stroje dost podstatná závada, ne?") A tam to taky stálo za ho..o.... :? :?

Příspěvky: 54
Registrován: 11 dub 2006 21:29

Příspěvekod bobr2 » 17 dub 2006 01:17

Accord má obyčejné válečkové výsevní ústrojí - seřizuje se vysunutím válce,pouze k secím botkám se osivo dopravuje pneumaticky přes rozdělovač, který by měl osivo rovnoměrně rozdělit. Bohužel celé výsevní ústrojí je z plastu, tak se časem opotřebuje, takže proto používáme dvoje - nové na malé výsevky, starší na obilniny.Používáme je na Accordu 8 m(2x4 m ) a na secí kombinaci Pneusej 6 m + rotační brány Rabe werk(2x3 m ).Jsou vzájemně zaměnitelné, letos Accordem sejeme mák a Pneusejem ječmen.Jinak Accord používáme už jenom nárazově - teď na mák, takže výsevní ústrojí nepřehazujeme.
Co se týče přesnosti výsevu je mechanické výs. ústrojí určitě přesnější,ale z hlediska záběru 6 a více metrů si nedovedu představit provedení secího stroje - na plošně seté plodiny - pneumatické provedení je konstrukčně jednodušší - zásobník a výs. ústrojí může být umístěno třeba i v předním závěsu traktoru a osivo je k botkám vedeno hadicemi.

Příspěvky: 273
Registrován: 13 lis 2005 09:00

Příspěvekod Fugas » 17 dub 2006 08:19

U náší sečky ROSS Privat Drill 300. Tam se vysouvají válečky a to chodí dobře. Výsevek je docela přesnej, akorát se mění ozubený kolo, na boku v tom pohonu, pro setí ovsa. Jinak se tam nastavuje výsevek v MKS

Příspěvky: 1427
Registrován: 17 lis 2005 18:03
Bydliště: okolí Vyškova

Příspěvekod Jan Sedlák » 17 dub 2006 08:39

To je taky pravda že pneumatickemu ustrojí se dneska neubrániš pokud chceš dělat velké záběry. To se celkově říká že mechanicky jsou přesnější než pneumaticky. Amazone vyráběl 6metrovky s rotačnima bránama ale bylo to hodně těžky na traktor a moc se jich u nás neprosadilo.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Příspěvekod libor » 17 dub 2006 08:43

Já na tom Horschu můžu mít výsevní ůstrojí a accord nebo horsch a mám horsch a to je poháněné elektryckym motorkem podle rychlosti snímané radarem

Uživatelský avatar
Příspěvky: 222
Registrován: 21 led 2006 14:18
Bydliště: Žamberk

Příspěvekod stalinrio » 17 dub 2006 10:09

Takže Accord je to samý jako Pneusej a Mistrál, nemají tam nic lepšího? Jak brzy se ty plastový válečky opotřebují? Letos jsme to měli rozdělaný a nezdálo se nám to tak zlý. Ale nový jsem v ruce neměl abych to mohl porovnat. A dělený válečky seřizovaný otáčkama dělá teda jenom Horsch? Myslím pro pneumatický stroje. Já jsem nemyslel provedení pneumatický, nebo mechanický, ale pouze to dávkování. Je mi jasný, že 6 a víc metrů, to by bylo asi pěkný hovado mašina... Nejedná se mi o dopravu osiva, ale dávkování. Diskutujte.... 8)

Příspěvky: 1427
Registrován: 17 lis 2005 18:03
Bydliště: okolí Vyškova

Příspěvekod Jan Sedlák » 17 dub 2006 11:22

Originál Accord montovaly na sečky JD, je případ že za 6 let sena 740ce nechytlo na válečky vůbec. Udělal se výsevek a nebyl problém.
Když loni došla třímetrovka Mistral do Vurv tak sme se na to dívaly a cely to vypadalo jakoby to vyráběly samy.
Nemá někdo zkušenosti s výs.ustrojím u Great Plainu NTA 2000?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Příspěvekod libor » 17 dub 2006 11:34

Ono taky něco jako accord vyráběly slováci bylo to skoro stejné ale nekvalitní

Příspěvky: 1427
Registrován: 17 lis 2005 18:03
Bydliště: okolí Vyškova

Příspěvekod Jan Sedlák » 17 dub 2006 11:37

No tak to bude ono, bude se to dělat pořád.

Příspěvky: 679
Registrován: 18 lis 2005 19:11

Příspěvekod Miro » 17 dub 2006 11:49

Robí sa to stále. Nemôžem povedať že je to nekvalitné, len to z princípu nemôže presne vysievať drobné semená s takým istým valčekom ako pre obilniny.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 222
Registrován: 21 led 2006 14:18
Bydliště: Žamberk

Příspěvekod stalinrio » 17 dub 2006 11:52

No dyť tady o tom celou dobu mluvím. Pneusej a Mistrál vyrábějí Slováci, ale výsevní ústrojí je dodávaný celý od Accorda. Když se podívám na náhr.díly, tak všude je vyražený Kverneland Accord.

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Příspěvekod OŤAS » 17 dub 2006 14:41

Originál Accord výsevní ústrojí mělo jeden univerzální váleček na všechno a v něm byl vsunutý vložený váleček na jemný výsev. Když to bylo nové,nebo alespon do tří sezon nebyl problém vyset cokoli od maku, řepky, vojtěšky až třeba po kukuřici. I ta přesnost výsevku byla slušná,t.j. že to vycházelo.Jelikož je většina komponentů z plastu, podléhají tyto samozřejmě otěru :( . Accord samozřejmě prodal několik licencí (např.Pneusej, později Mistrál) a po skončení platnosti patentu jej začali používat někdy v trochu pozměněné formě např. Horsch,John Deere,Amazone aj. U některých firem se proto dnes používají pro zajištění větší přesnosti výsevku sady válečků pro různá osiva.

Příspěvky: 5
Registrován: 01 čer 2006 07:25

výsevní ústrojí

Příspěvekod Tonda Šedek » 01 čer 2006 22:59

Obecně si myslím, že dobré řešení je pokud výsevní ústrojí je mechanické s pneumaticku dopravou (pro větší záběry) a výsevek se mění otáčkami výsevní hřídele. Je dobré mít distribuční váleček osiva pro každou secí botku, než centrální válec pro celý záběr. Jednotlivé válečky umožňují snadno měnit rozteč setí ( např. 15 cm obiloviny a 30 cm soja v budoucnu řepka) tím že řádky které nemají set uzavřu hradítkem. Tento systém preferují výrobci ve Francii, USA atd.

Zpět na Setí obilí a řepky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků