osivo

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

osivo

Příspěvekod janek7680 » 22 úno 2012 15:35

Ahoj

Nevím kam přesně umístit tento dotaz ale chci se vás tu všech optat co používáte za osivo?
Myslím jestli jej musíte nakupovat případně zda sejete svou vlastní část úrody a podobně.
Existuje opravdu katalog povoleného osiva? Je nelegální pěstovat plodiny mimo tento katalog?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: osivo

Příspěvekod neznalek » 22 úno 2012 17:47

janek7680 píše:Ahoj

Nevím kam přesně umístit tento dotaz ale chci se vás tu všech optat co používáte za osivo?
Myslím jestli jej musíte nakupovat případně zda sejete svou vlastní část úrody a podobně.
Existuje opravdu katalog povoleného osiva? Je nelegální pěstovat plodiny mimo tento katalog?


Nevím jestli jsem správně pochopil dotaz, ale v podstatě existují dva druhy osiva...certifikované a tzv. "farmářské". To první je drazší, ale měla by tam jakási zaruka puvodu, klíčivosti, apod....to druhé je levnější, v podstatě bez záruk ( jaké si to udeláš, takove to máš). Nicméně by se i z něj mel odvádět poplatek majiteli odrůdy. Dvakrat rocne chodí takovej soupis odrud, ktere tomu podlehají, netýká se to certifikovaného osiva, tam je to "v ceně". Ono je to v podstatě jako s písničkama a nelegálním šířením jejich kopií :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: osivo

Příspěvekod janek7680 » 22 úno 2012 19:18

Díky.
Asi jsem měl lépe specifikovat dotaz ale i tak jsi mi pomohl.

Já nedávno viděl docela přesvědčivý dokument o současném poválečném zemědělství a dost mne šokovalo že právě necertifikované odrůdy jsou v podstatě zakázané aspoň ve Francii jak vyznělo z tohoto dokumentu. Nevím jaká legislativa platí u nás proto si chci rozšířit povědomí.

A v reakci na Tvůj příspěvek se jen zeptám komu se teda vlastně platí ten "autorský" poplatek za osivo?
Když totiž vemu v potaz že před druhou světovou u nás zemědělci zaseli pouze to co předtím sklidili kdo je tím "výrobcem" či šlechtitelem osiva?

Navíc v dokumentu zaznělo něco o tom že tyto firmy šíří pouze geneticky modifikované plodiny právě z důvodů aby se nedaly použít opakovaně a musel si zemědělec osivo znovu nakoupit a chemicky ošetřit včetně přihnojení (samozřejmě umělými hnojivy když se průmyslu podařilo zlikvidovat trh a chov dobytka)

No zajímá mne jak to máte vy co se v tom pohybujete

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: osivo

Příspěvekod tele » 22 úno 2012 19:54

Zkus prohnat vyhledavač a něco bude také na druvod.cz. Tato problematika je poměrně složitá a ekonomicky hodně zajímavá. Viz expanze osivářských divizí doposud hlavně chemických firem např. Bayer, Syngenta, FN Agro etc. na českém trhu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: osivo

Příspěvekod bold » 23 úno 2012 11:19

opět prezentace něčeho.
1, Můžeš pěstovat plodiny které nejsou v rozporu s rostlinolékařským zákonem (invazivní a pod)
2, Na určité odrůdy mají ochrannou známku šlechtitelé (DRUVOD) a jsi jim povinen za použití osiva zaplatit ,pokud kupuješ certifikované osivo tak je poplatek v ceně osiva, pokud ho použiješ druhým rokem (ze svého) tak platíš jen za licenci právě druvodu.
3 Pokud najdeš nějakého staříka který pěstuje nějakou nepřešlechtěnou odrůdu, tak neplatíš nic. Ovšem výnos je spekulativní, a odolnost taky. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 28
Registrován: 28 črc 2011 20:28

Re: osivo

Příspěvekod zetorzhor » 23 úno 2012 12:08

Dobrý den, je prosím nějaká min. výměra od které se platí za použití certifikovaného osiva ? A kdo to kontroluje ?

Příspěvky: 26
Registrován: 06 črc 2007 08:58

Re: osivo

Příspěvekod Mirek » 26 úno 2012 21:41

Náhrada za využití farmářského osiva a sadby se platí Družstvu vlastníků odrůd a to od 22 ha orné půdy, kdo má menší výměru orné půdy než 22 ha, náhradu neplatí, výměru dokládá kopií LPIS. Vše lze najít na www.druvod.cz

Zpět na Setí a sadba ostatních plodin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník