Co s podou?

Příspěvky: 10
Registrován: 01 srp 2011 20:32

Co s podou?

Příspěvekod Sparky » 09 kvě 2013 11:29

Zdravim Vas Farmari,

rad by som sa opytal jednoduchu a pritom pre mna zlozitu otazku co s podou? Avsak najprv vysvetlenie.

Mam asi 1.5 ha pody z ktorej aktivne kazdy rok vyuzivam asi 1/4 cca 40 arov kde sadim zemiaky. Polia niesu v celku a mam to oddelene, takze sa musim presuvat medzi poliami. Chcel by som sa vas opytat, co so zvysnim cca 1 ha pody kazdy rok. Moja podmienka by mohla zniet:
Nemam cas. :) som pracujuci na tyzdnovkach.
Nechcem uzitkove plodiny ako zemiaky alebo hociaky druh plodiny, ktory treba na jesen zberat, ci mlatit.
Nechcem aby mi tam len tak rastla burina.
Kazdy rok chcem zemiaky posadit na inu cast pody, tj ine miesto.
Aby riesenie bolo co najmenej nakladne samozrejme.

Otazka je co s ostatkom pody cez rok ak teda nechcem aby sa mi to zaburinilo, pripadne zarastlo.

Minuly rok som to robil takto, na jar som podu rozrobil, nechal tak. Vyrastla burina do jej vegetacnej velkosti, postriekal som to round up-om, preoral som to. Podu som nasledne rozrobil a posial som horcicu cca zaciatok Augusta. Na jesen som to preoral, takze horcica bola zaorana a v podstate vyzivila podu.

Neviem, ci moje riesenie je najjednoduchsie preto sa pytam vas, ci nemate iny napad... skusenych. Ak je to ok, tak pripadne aku plodinu inu vyuzit, nechcem nic vysoke aby som to nemusel nejako drvit na jesen.

K dispozicii mam Zetor 6245, kalsika 3jky pluhy, Tazke brany, kultivator, postrekovac, kosacku ztr165. Sejem rucne (bolo to trosku na husto, ale to bolo prvy rok.)

Za odpovede Vam vopred dakujem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Co s podou?

Příspěvekod farmářJH » 09 kvě 2013 11:48

každá kulturní plodina chce práci, péči a nějaký ten dohled (to je věc chemické ochrany, jde o to zda stříkat preventivně nebo až při reálné hrozbě, to je jiná debata :) ).
Pokud nemáš čas, nechceš se tomu věnovat, tak zatravnit a 2x ročně posekat. Máš pak reálnou šanci (poud to nebylo vydotované zatravnění) to opět rozorat. Druhá varianta je to oplotit(část), dát tam nějaké ovce, druhou část sušit. Prací je to již náročnější.
Pokud topíš dřevem, půda není nijak výborná, ale naopak mokřejší.....rychle rostoucí dřeviny by byly řešením. Co nevyřežeš na zmlazování a probírce, doroste do velkých stromů a v podstatě máš zdroj energie - tedy dřevní hmoty. Časová náročnost je mnohem nižší, kromě vysázení, ale když si tady najdeš příspěvky např. Bílého jednorožce či jaký to byl nick, zjistíš, že se to docela dobře dá zvládnout i s tím, co máš.
Tak bych to viděl já.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 10
Registrován: 01 srp 2011 20:32

Re: Co s podou?

Příspěvekod Sparky » 09 kvě 2013 13:19

Dik za odpoved

to zatravnenie by bolo asi najvhodnejsie, avsak bojim sa, ze sa tam naseje, a rozrastie kopec nechcenych burin pocas roka. hoci to aj 2x posekam. To drevo je zaujimavy napad len to by mi bolo luto tej pody, je to dobra orna poda.

Budem sa musiet asi rozhodnut, ci polia alebo praca... ach dnes je vsetko len o prioritach ... kazdopadne, dik za odpoved.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Co s podou?

Příspěvekod bold » 10 kvě 2013 10:00

pokud to řešíš na čtvrtiny tak tam na zbytek dej jetelotrávu, nebo jetelinu. Ta dodává dusík do půdy a ty budeš 3 roky pouze kosit. pak zořeš a dáš brambory. Ovšem já nejsem rostlinář, ale mám něco podobného v plánu.
Naposledy upravil bold dne 10 kvě 2013 10:19, celkově upraveno 1
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Co s podou?

Příspěvekod winis » 10 kvě 2013 10:06

Směska je dobrý nápad, pozor na vojtěšku, ta velmi hluboko koření a pokud v oblasti není dostatek srážek tak může půdu vysušit. Pokud to budeš pravidleně kosit tak s plevely problém mít nebudeš, neodkvetou a nevysemení. Vytrvalé se dají řešit před orbou Roundupem nebo něčím podobným.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Co s podou?

Příspěvekod farmářJH » 10 kvě 2013 16:56

selektivními herbicidy, ony nehubí ihned,ale opakovanou aplikací tlumí plevele a dávají tak šanci ostatním druhům v konkurenčním vztahu. Společně s mechanickým ničením to bude čisté, neboj se nic. Navíc nejsou leckdy drahé, já jen vzpomínám co jsem to po osetí pužíval.....
DICOPUR M 750
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Zpět na Setí a sadba ostatních plodin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků