Poháněné návěsy

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Poháněné návěsy

Příspěvekod miki » 09 črc 2009 20:50

Dobrý den pánové.
Existují traktorové návěsy, které mají hnanou nápravu (staré provedení je poháněno prostřednictvím kardanu a závislého hřídele).
Sháním informace jak o těchto návěsech.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 221
Registrován: 13 pro 2006 18:10

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod chomyz » 15 črc 2009 17:53

V 1.polovině 60.let a začátkem 70. se u nás vyráběly sklápěcí návěs NSH-30 a fekál CNFH-2,5 které právě využívaly Zetorácké možnosti závislého vývodového hřídele k pohonu své nápravy. Dneska je návěs s hnanou nápravou raritou, užívá se to hlavně u lesních vyvážeček pokud vím, pohon je převážně hydraulický a často bývá také realizován prostřednictvím vloženého klecového kola mezi nápravami návěsu. U hydraulického pohonu obecně bývá problém se synchronizací pohonu náprav návěsu a traktoru. Jediný o kom vím že má u nás v zemědělství hnanou nápravu na návěsu je kejdovač Joskin v Jasno Jasenná, tam je hydr. hnaná jedna ze dvou náprav fekálu a pokud si dobře pamatuji, tak je to nastavenotak, že funguje jen při určitém rozmezí pojezdové rychlosti traktoru (právě kvůli té synchronizaci) a jinak se vypne. Pokud víte někdo o dalších hnaných exemplářích kromě lesních vyvážeček tak sem s nimi... Jinak asi nejčastějším případem v současnosti bude na FW hojně propíraný tzv. uřezaný mates či ifa, který při troše šikovnosti a využití závislého PTO na Zetoru toto umožňuje, ale tyto specifické, byť v ČR dosti rozšířené samodomy, bych nechal stranou diskuse...
Naposledy upravil chomyz dne 20 črc 2009 14:38, celkově upraveno 1

Příspěvky: 208
Registrován: 02 pro 2006 15:53
Bydliště: Čížkovice 83

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Martin Hruška » 17 črc 2009 19:08

Komentář byl úplně vyčerpávající.

Příspěvky: 221
Registrován: 13 pro 2006 18:10

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod chomyz » 06 lis 2009 17:46

Tak koukám, že Krampe chystá na Agritechnicu taky projekt nějaké hydraulicky poháněné nápravy, tak třeba se to v blízké budoucnosti díky tomuto výrobci dostane víc do praxe, jako pomocné řešení pro specifické podmínky vzhledem ke stále narůstajícím počtům velkých (a na trakci v poli) náročných návěsů? :)

Příspěvky: 208
Registrován: 02 pro 2006 15:53
Bydliště: Čížkovice 83

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Martin Hruška » 14 lis 2009 16:39

Hydraulický pohon kloubových náprav firma Krampe představila na stavebním návěsu HP 20. Je určen pro extrémní situace, možná je i varianta pásu na tandemový podvozek. Ta sranda ale stojí podle ceníku 25 000 Euro, takže to asi nebude pro každého.

Příspěvky: 221
Registrován: 13 pro 2006 18:10

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod chomyz » 16 lis 2009 17:19

Tak jestli to není překlep nebo vtip tak ruším můj příspěvek výše o možném větším rozšíření :) Asi je to myšleno tak že i tak pořád stojí traktor + koryto + hnaná náprava míň než samojízdný dempr nebo tak jak se mi zdá že propaguje např. Panien - že pak stačí lehčí (a tím slabší a o dost levnější) traktor na tahání téhož návěsu v témž terénu. Zřejmě je to technicky složité a náročné řešení, ale pro zemědělské využití mi připadala akceptovatelná cena tak někde do 250tis. ... :(

Příspěvky: 208
Registrován: 02 pro 2006 15:53
Bydliště: Čížkovice 83

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Martin Hruška » 28 lis 2009 23:35

Tato forma pohonu je skutečně určena jen pro stavební návěsy a jen pro určité případya specifické podmínky.
Normální stavební návěs Krampe HP 20 s kloubovými nápravami je nejčastěji agregován v německu s Fendtem 820, což stačí na běžné podmínky.

HP 20 nahradí na stavbě 4 nápravový nákladní vůz. V provozu má nižší spotřebu a oproti dumperu může i na silnici.

Tento typ pohonu si myslím nemá šanci získat prostor u zemědělských návěsů.

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod miki » 29 lis 2009 15:16

Nemáte někdo informace o tom návěsu NSH-30?
Minulý rok jsem viděl na Agrokomplexu jeden malý (italský nebo německý výrobce) asi 3.5 t , který byl určen do horských oblastí.
Osobně si myslím, že právě v poháněných nápravách je budoucnost.
Rozdělil bych to na tři směry:
1-horské oblasti (menší hmotnosti) - větší stoupavost soupravy, větší bezpečnost, nepotřebuji tak těžký traktor.
2-špatný a méně únosný terén (rozmetadla, lesní vyvážečky, sklizeň kukuřice)
3-aplikátory kejdy
Proč tahat těžké návěsy težkým traktorem?
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 221
Registrován: 13 pro 2006 18:10

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod chomyz » 19 čer 2010 07:13

Tak se objevil další zajímavý model - britský výrobce Triffitt představil sklápěcí návěs s pásovým poháněným podvozkem! Pohon gumových pásů je přes PTO traktoru pohánějícího hydromotor, ten je korigován snímačem rychlosti pohybu traktoru, systém by měl být funkční do rychlosti max. 12km/h. Předpokládám, že funkčně obdobný systém by měl jít použít i na pohon kolového podvozku? kde by byla ještě lepší cena a univerzálnější využití. Za pásové provedení byla uvedena cena cca 42tis. liber...

Příspěvky: 221
Registrován: 13 pro 2006 18:10

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod chomyz » 26 črc 2010 16:08

Tak další brïtský výrobce Larrington připravuje do výroby dokonce poháněnou dvouosou Dolly. Pohon kardanem na hydromotory a měl by tam být i jakýsi "diferenciál" pač poháněné mají být zřejmě obě nápravy...Co jsem pochopil tak v Británii je tato dolly na pérech používaná hlavně při sklizni okopanin či kořenové zeleniny za vlhka tím způsobem, že traktor tahá po poli návěs který na souvrati přepřahá do kamionů. V ceníku je uvedena předběžná cena cca 35tis. liber.

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod miki » 26 črc 2010 19:57

To se mi zdá jako celkem dobré řešení, otázka je jak by to bylo u nás (myslím na silnici a při nějakém průseru, jak by se řešila rychlost, hmotnost a délka). Co jsem viděl, tak Dolly má svou vlastní reg, značku.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 122
Registrován: 02 led 2007 19:22
Bydliště: Vlašim

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Marek Fikejs » 20 zář 2010 21:12

Minulý rok na podzim, při představování novinek JD pro Evropu v Berlíně, jsem při demonstraci závislého PTO na pojezdu u traktoru John Deere řady 5 natočil jedno video. Myslím, že se jedná o traktor John Deere 5100M
Výrobce návěsu: www.pizetarimorchi.com

Video: http://www.youtube.com/watch?v=hgjKKhigLbI
STROM PRAHA a.s.
Produktový manažer sklízecí řezačky a postřikovače
http://www.strompraha.cz/

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod miki » 23 zář 2010 20:01

Marek Fikejs píše:Minulý rok na podzim, při představování novinek JD pro Evropu v Berlíně, jsem při demonstraci závislého PTO na pojezdu u traktoru John Deere řady 5 natočil jedno video. Myslím, že se jedná o traktor John Deere 5100M
Výrobce návěsu: http://www.pizetarimorchi.com

Video: http://www.youtube.com/watch?v=hgjKKhigLbI

Pěkné, jen mně zaráží že JD v 5M či 5R má závislý hřídel. Jelikož si chci koupit nějaký model pětkové řady, tak jsem si kolem zjišťoval i info o PTO a nikde jsem se o závislých otáčkách nedočetl. To je nějaká novinka či zvláštní příslušenství? Klidně prosím reaguj na fóru od JD 5, ať to tady nezaplácáváme. Dík
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 122
Registrován: 02 led 2007 19:22
Bydliště: Vlašim

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Marek Fikejs » 24 zář 2010 09:32

Myslím, že reakcí na toto téma zase asi nebude tolik:)
Závislý zadní PTO umí u JD jen řada 5M a 5G. 5G vynecháme a u 5M to jde s převodovkou PowerReverser 16/16 40 km/h a PowerReverser HI-LO 32/16 40 km/h. Někde by si se mohl dočíst, že je to možné se SyncroPlus, ale to si myslím, že už nejde.
Novinka to není, ale je to za příplatek. Myslím, že to nebude nic hrozného.
STROM PRAHA a.s.
Produktový manažer sklízecí řezačky a postřikovače
http://www.strompraha.cz/

Uživatelský avatar
Příspěvky: 20
Registrován: 26 dub 2009 22:08

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Tomyh » 19 říj 2010 09:55

I já přidávám dvě videa,kde je vidět jak nápomocná může být hnaná náprava ..
První video : http://www.youtube.com/watch?v=_fXOAbjpajg
Druhé video : http://www.youtube.com/watch?v=npkEMVrw2AM

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod miki » 19 říj 2010 19:06

Tomyh píše:I já přidávám dvě videa,kde je vidět jak nápomocná může být hnaná náprava ..
První video : http://www.youtube.com/watch?v=_fXOAbjpajg
Druhé video : http://www.youtube.com/watch?v=npkEMVrw2AM

Pěkná videa, bohužel je tam názorně ukázáno ničení půdy a její zhutňování těžkou mechanizací. Zajímalo by mně, jak to pak orali.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Lnena » 20 říj 2010 07:37

Co se lesních vyvážeček týká, hnaná náprava vyvážečku jako takovou výrazně prodražuje. Navíc je ještě dost výrobců, od kterých je s hnanou nápravou hodně brzy potíž. Příliš lehký traktor na příliš těžký návěs taky být nemůže, to upravuje zákon, v lese je tedy hnaná náprava nutnost, aby se dalo dělat co nejvíc dní v roce, jezdit ale po poli za mokra přináší následky ještě několik let a když se jede za sucha, není takový špás většinou potřeba.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Uživatelský avatar
Příspěvky: 20
Registrován: 26 dub 2009 22:08

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Tomyh » 21 říj 2010 16:22

to miki : Já netvrdím,že to co je na videu k vidění je dobré,to jak se "ničí" půda je opravdu špatné.
Spíš mě šlo jenom o to ukázat,že hnaná náprava má něco do sebe .. osobně soudím,že ať už mám takto hnanou nápravu,nebo zapadlíky vytahuji traktorem, výsledná škoda na půdě bude velmi podobná ..

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod miki » 21 říj 2010 19:02

Tomyh píše:to miki : Já netvrdím,že to co je na videu k vidění je dobré,to jak se "ničí" půda je opravdu špatné.
Spíš mě šlo jenom o to ukázat,že hnaná náprava má něco do sebe .. osobně soudím,že ať už mám takto hnanou nápravu,nebo zapadlíky vytahuji traktorem, výsledná škoda na půdě bude velmi podobná ..

to Tomyh: Nechtěl jsem se Tě nějak dotknout. Pěkná videa a děkuji za ně. Jen jsem komentoval nevhodnost použití tak těžké techniky v rozměkklém terénu. Jak píšeš, bylo názorně ukázáno, že poháněné nápravy mají skutečně něco dosebe. Bohužel i v takových podmínkách se musí sklízet a pracovat a vhodná technika do takového terénu je pořádně mastná záležitost
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 20
Registrován: 26 dub 2009 22:08

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Tomyh » 21 říj 2010 19:51

To Miki : Možná to z mé strany vyznělo až příliš tvrdě, nemyslel jsem to tak, o nějakém dotknutí nemůže být ani řeč .. :wink:
O tom že sklizeň za daných podmínek je nevhodná nelze vůbec polemizovat, to je holý fakt, v tom Ti dávám za pravdu .. ale jak sám píšeš, sklizeň prostě nepočká a musí se sklízet i za velmi tvrdých podmínek ..
Za videa není třeba děkovat, rád se podělím o zajímavosti pokud na ně někde narazím .. :)

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Re: Poháněné návěsy

Příspěvekod Lnena » 21 říj 2010 21:01

Ty videa jsou mazec. S nutností sklizně i za špatných podmínek souhlasím, ale pohon na tak těžké návěsy není laciný a příští rok na tom poli nic nevyroste. Takže dvojitá ztráta. Když je sucho, jedu na pole s desetitunovým návěsem. Když vidím, že bych zapadl, vezmu si pětitunu. Čím menší návěs, tím je samotný lehčí. Jsou li podmínky tvrdé, nehuntuju pole, ale souseda, prostě nás bude jezdit víc a na orbě se to zase nažene. To pole na těch videích bych orat nechtěl. A krom toho... když mi po poli za mokra jezdili elektrikáři nebo vyvážečka, bylo to při zpracovávání půdy poznat dva, tři roky, někde i víc.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Zpět na Vleky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků