Pěstování čiroku

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Pěstování čiroku

Příspěvekod houmi » 19 kvě 2020 19:11

Ahoj, zkoušeli jste někdo pěstovat čirok na zrno? Vzhledem ke klimatickým podmínkám a místním půdním poměrům (písek a kamení) by mi tu mohl fungovat. Nevím ale moc o pěstování (nastudoval bych) a nejsem si jistý, jak by se obchodoval. Oslovil jsem dva obchodníky a krčí rameny.. Máte někdo zkušenost?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Pěstování čiroku

Příspěvekod tele » 19 kvě 2020 20:07

houmi píše:Ahoj, zkoušeli jste někdo pěstovat čirok na zrno? Vzhledem ke klimatickým podmínkám a místním půdním poměrům (písek a kamení) by mi tu mohl fungovat. Nevím ale moc o pěstování (nastudoval bych) a nejsem si jistý, jak by se obchodoval. Oslovil jsem dva obchodníky a krčí rameny.. Máte někdo zkušenost?

Jako jediný problém vidím realizaci. Žito jsi zkoušel?

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: Pěstování čiroku

Příspěvekod houmi » 20 kvě 2020 13:49

tele píše:
houmi píše:Ahoj, zkoušeli jste někdo pěstovat čirok na zrno? Vzhledem ke klimatickým podmínkám a místním půdním poměrům (písek a kamení) by mi tu mohl fungovat. Nevím ale moc o pěstování (nastudoval bych) a nejsem si jistý, jak by se obchodoval. Oslovil jsem dva obchodníky a krčí rameny.. Máte někdo zkušenost?

Jako jediný problém vidím realizaci. Žito jsi zkoušel?

Žito jsem nezkoušel.. zkoušel jsem triticale a ekonomicky dopadlo taky na pikaču. Trochu větší výnos ale zase nízká výkupní cena. Jak moc by bylo žito odlišné od triticale?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Pěstování čiroku

Příspěvekod tele » 20 kvě 2020 19:22

houmi píše:
tele píše:
houmi píše:Ahoj, zkoušeli jste někdo pěstovat čirok na zrno? Vzhledem ke klimatickým podmínkám a místním půdním poměrům (písek a kamení) by mi tu mohl fungovat. Nevím ale moc o pěstování (nastudoval bych) a nejsem si jistý, jak by se obchodoval. Oslovil jsem dva obchodníky a krčí rameny.. Máte někdo zkušenost?

Jako jediný problém vidím realizaci. Žito jsi zkoušel?

Žito jsem nezkoušel.. zkoušel jsem triticale a ekonomicky dopadlo taky na pikaču. Trochu větší výnos ale zase nízká výkupní cena. Jak moc by bylo žito odlišné od triticale?

Je to podobné, žito ekonomicky vychází slušně, dá se ušetřit na nákladech.

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: Pěstování čiroku

Příspěvekod houmi » 20 kvě 2020 19:35

houmi píše:
tele píše:
houmi píše:Ahoj, zkoušeli jste někdo pěstovat čirok na zrno? Vzhledem ke klimatickým podmínkám a místním půdním poměrům (písek a kamení) by mi tu mohl fungovat. Nevím ale moc o pěstování (nastudoval bych) a nejsem si jistý, jak by se obchodoval. Oslovil jsem dva obchodníky a krčí rameny.. Máte někdo zkušenost?

Jako jediný problém vidím realizaci. Žito jsi zkoušel?

Žito jsem nezkoušel.. zkoušel jsem triticale a ekonomicky dopadlo taky na pikaču. Trochu větší výnos ale zase nízká výkupní cena. Jak moc by bylo žito odlišné od triticale?

Bude mít navrch v suchu, na písčité půdě? Na pšenici už toho moc ušetřit nemůžu. 160kgN a jeden fungicid + nějaká listová výživa. Každý rok to tady shoří. Letos vyhlídky stejné.. hustota cca 350 klasů a 7 řad vřeten. Vysokou HTS to tady nedoženu, protože v červnu tu voda není. Každý klas má spodní redukce z jara měsíc sucha a mrazy) - cca 3-4 řady.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Pěstování čiroku

Příspěvekod tele » 20 kvě 2020 21:11

Žito jsem dělával na 100 kg N a jednom fungicidu. Určitě lepší varianta s výhledem na odbyt než čirok. Pokud bude počasí jako poslední roky, tak řada zemědělců v hraničních oblastech pěstování skončí.

Příspěvky: 96
Registrován: 22 pro 2014 15:14

Re: Pěstování čiroku

Příspěvekod pawell89 » 20 kvě 2020 21:24

tele píše:Žito jsem dělával na 100 kg N a jednom fungicidu. Určitě lepší varianta s výhledem na odbyt než čirok. Pokud bude počasí jako poslední roky, tak řada zemědělců v hraničních oblastech pěstování skončí.


Ja mužu porovnat lonsky rok ,pšenice a žito kousek od sebe na pisčitych polich ,pšenice dva fungicidy +vyživa hnojeni dle nit,smernice a do toho žito jeden fungicid plus regulace, hnojeni cca 110kg N pšenice vynos 50q z toho skoro 20% propad pod sitem vse krmné, žito vynos 65q v potravině .

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: Pěstování čiroku

Příspěvekod houmi » 21 kvě 2020 08:12

pawell89 píše:
tele píše:Žito jsem dělával na 100 kg N a jednom fungicidu. Určitě lepší varianta s výhledem na odbyt než čirok. Pokud bude počasí jako poslední roky, tak řada zemědělců v hraničních oblastech pěstování skončí.


Ja mužu porovnat lonsky rok ,pšenice a žito kousek od sebe na pisčitych polich ,pšenice dva fungicidy +vyživa hnojeni dle nit,smernice a do toho žito jeden fungicid plus regulace, hnojeni cca 110kg N pšenice vynos 50q z toho skoro 20% propad pod sitem vse krmné, žito vynos 65q v potravině .

Můžu se zeptat za kolik jsi žito prodal? Jak se cena pohybuje? Je problém s obchodem?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Pěstování čiroku

Příspěvekod tele » 22 kvě 2020 19:43

houmi píše:
pawell89 píše:
tele píše:Žito jsem dělával na 100 kg N a jednom fungicidu. Určitě lepší varianta s výhledem na odbyt než čirok. Pokud bude počasí jako poslední roky, tak řada zemědělců v hraničních oblastech pěstování skončí.


Ja mužu porovnat lonsky rok ,pšenice a žito kousek od sebe na pisčitych polich ,pšenice dva fungicidy +vyživa hnojeni dle nit,smernice a do toho žito jeden fungicid plus regulace, hnojeni cca 110kg N pšenice vynos 50q z toho skoro 20% propad pod sitem vse krmné, žito vynos 65q v potravině .

Můžu se zeptat za kolik jsi žito prodal? Jak se cena pohybuje? Je problém s obchodem?

Jediné riziko je pádovka, při mokré variantě žní by mělo jít první z pole.

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Pěstování čiroku

Příspěvekod miso243 » 22 srp 2020 09:54

Ja som u žita narazil na jeden problém. Ak je počas sejby sucho, semená ktoré nevzídu po sejbe už neskôr nevyklíčia a porast môže byť riedky (u pšenice to nie je problém semená vzídu keĎ príde vlaha aj po mesiaci). Potom to už porast nedoženie aj keď je odnoží veľa. Vysvetľujem si to tým, že žito má tenšie obaly semena a ku klíčeniu ho vyprovokuje aj malé množstvo vody a ak je vtedy zem vysušená, klíček zahynie. Ale oproti pšenici stačí 1 fungicíd a 1 insekticíd (skôr na jeseň proti cikádam). Ja som musel prestať kvôli námeľu (pravdepodobne zavlečený osivom)
Čo sa týka ciroku, odbyt u nás nie je problém, pár firiem s tým obchoduje. Alebo Poliaci. Pokiaľ nie je znečistený ambróziou dá sa predať v Nemecku a pod. Cena je tak 130-150 eur. Problém je len jeden herbicíd na jednoklíčnolisté - Gardoprim. A zďaleka najväčší problém je pozberovka. Spravidla sa musí sušiť a to max. do cca 85 stup.(pri vyššej teplote - pukance :D ) . Vtedy ale všetci robia kukurice. Ak teda nie je vlastná suška alebo iný pestovateľ so suškou - tak je to problém. Ešte jedno- cirok je veľmi životaschopný a dozrieva na zelenej rastline. Videl som videá z USA kde to kosili aj tak, ale náš Dominator 98 to nezvládal. Existujú dve alternatívy. Spoľahlivo ho zahubí teplota tesne pod nulou, alebo ak sa nevie niekto dočkať tak glyfosát (v CZ asi pasé).

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník