pšenica

Příspěvky: 9
Registrován: 02 črc 2007 10:59
Bydliště: Myjava Západné Slovensko

pšenica

Příspěvekod ST180 » 22 črc 2007 16:38

zdravím všetkých rastlinárov.Mám jednu otázku.Chcel by som sa opytať a rad by som bol keby mi aj niekto poprípade poradil po čom by som mal zasiať ozimnú pšenicu.Lebo ked ju zasejem po jarnom jačmeni tak mám menšie úrody.Dakujem

Uživatelský avatar
Příspěvky: 235
Registrován: 05 kvě 2007 14:49
Bydliště: SLOVAKIA-RADOšINA

Příspěvekod deutz215 » 22 črc 2007 18:24

jednoznačne po repke, a keď ju nepestuješ tak ju rozmeť s rozmetadlom na PH po poli a hned podmietni pokiaľ má pôda uchovanú vlahu, pred sejbou ju len zaprav a zasej
ked stroje tak jedine Deutz-Fahr a Fendt

Příspěvky: 9
Registrován: 02 črc 2007 10:59
Bydliště: Myjava Západné Slovensko

Příspěvekod ST180 » 24 črc 2007 00:49

to je pravda ale co ked ja pestujem iba jačmeň jarnyý,pšenicu ozimnú a aj jarnu a raž.Som iba maly SHR a ine sa mi neoplaca.Repku na malej vymere nema zmysel pestovat.Potreboval by som nieco ine zaradit do osevneho postupu.Pytal som sa aj na skole a nevedeli mi poradit

Uživatelský avatar
Příspěvky: 112
Registrován: 09 led 2006 17:04
Bydliště: okolí UH Hradiste

Příspěvekod Tomáš K » 24 črc 2007 08:48

Urcite nemej v osevnim postupu same obilniny,zarad tam treba nejaku olejninu nebo luskovinu,saflor.V posledni dobe strasne roste rentabilita maku nebo slunecnice.Pouzivaj striniskove meziplodiny atd.Jinak jecmenu nevadi ani kdyz je 2 roky po sobe.
Je to zavisle strasne na pudne-klimatickych podminkach, ale nemej same obilniny.
Chemii k ne/uspechu a spokojenosti z ne/dobre sklizne.GMO je budoucnost

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 19 srp 2007 14:20

Ja pestuju brambory, které se hnojí hnojem, psenice ozima, jecmen jarni a triticale ozime. Brambory nejsou spatna komodita a ze se nahnoji, da psenice vynos. jecmen byva taky slusny, triticale je jako oves, neda takovy vynos ale nemusi se tak moc chemicky osetrovat. Da se i hrach nebo bob. A jestli mas dobytek, je dobra kukurice na silaz, nebo dat na dva roky jetel a pak ten sled obilovin co pisu nahore. Budes mit mensi plochu obilovin ale s vyssim vynosem. Mam jedno pole ktere je daleko a u silnice a tak tam ty brambory nedavam. BYvalo to nejurodnejsi z mych poli, ale uz je nejmin urodne a to do nej jeste nejvic vrazim. Ale chteji mi vypovedet smlouvu tak tam kaslu i na ten jetel. Rok to vydrzim a jestli mi to nevypovi, vypovim to ja a kupuju jine, blizko a lacino. :twisted:
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 19 srp 2007 16:21

jo a zrovna zrovna prodavam jednoradkovou rezacku a ctyrradkovou secku na kukurici. jestli bys delal tak do 5 ha te kukurice tak nemusis platit za senaz a mas lacine krmeni a vyssi vynos obili. Dve mouchy jednou ranou.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 679
Registrován: 18 lis 2005 19:11

Příspěvekod Miro » 19 srp 2007 19:32

Po obilnine je to o ničom (možno po ozimnom jačmeni, prípadne po ovse ), po slnečnici alebo kukurici nemáš šancu kvôli neskorému zberu, takže na malej ploche by sa dolo uvažovať po zemiakoch, alebo to sprav ako na okolí najväčší podnik a zasej to po hrachu alebo po peluške, to sa osvedčilo ako dobrá preplodina pre ozimnú obilninu......
Celkom pekné úrody dáva pšenica po ľane, ktorý sa tu osvedčil ale ten asi nepozberáš a celkom isto sa ho zbavíš v malom množstve len s obtiažami.
Naposledy upravil Miro dne 26 dub 2009 12:57, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Příspěvky: 257
Registrován: 30 pro 2005 19:32
Bydliště: MladoBoleslavsko

Příspěvekod vasek » 21 srp 2007 17:05

Jen taková malá otázečka. Máte někdo přehled za kolik se u vás vykupuje pšenice a to jak krmná, nebo potravina? Když na to tak koukám je tady zhruba skoro 100% nárůst výkupních cen oproti loňskému roku. :wink:

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 21 srp 2007 19:01

No, kdyz timhle tempem porostou ceny jeste deset let... :shock: 8)
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 111
Registrován: 13 led 2007 20:38
Bydliště: Kladensko

Příspěvekod Lucky » 21 srp 2007 19:22

jo to bude super, všechno se vyveze pryč , pak se to zpátky bude navážet ta dvojnásobnou cenu, Pak mlýny nebudou mít co dělat tak se prodaj a komu němcům a pak na to dostanou i dotaci že přestanou takže ono to je sice pěkný , ale neni to nejlepší varianta.lepší by bylo kdyby ta cena zůstala a nevyvážeo se to pryč

Uživatelský avatar
Příspěvky: 257
Registrován: 30 pro 2005 19:32
Bydliště: MladoBoleslavsko

Příspěvekod vasek » 21 srp 2007 20:02

Pravda může být ale taková, že takovéto v " štěstí" které přišlo po několika chudších letech bývá zpravidla rychle potrestáno vyšší cenou takřka všech vstupů. Počítám, že příští jaro budou chemie, hnojiva, osiva atd.. cenově někde jinde než dnes. Poleze vzhůru i cena většiny potravin a zemědělci budou první na ráně na koho ukázat prstem a říct oni mohou za tento stav. Takže výsledně cena je slušná, ale jaké to bude mít následky jsem sám zvědav. Toť můj názor.

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 22 srp 2007 10:31

Takze je vlastne lepsi, kdyz budeme dal zivorit, vstavat za svitani a za setmeni dodelavat co je treba. Mit za to taktak abychom to prezili a obcas si koupili novou masinu. Hosi vy me stvete s tema nazorama! Tak jak nas prevalcovali s cukrem, my ted valcujem celou EU s makem, ale to uz nikdo nerekne. A kdyz nam mistni nezaplatej kloudne za obili, tak at taky jednou pochopej jaka je jeho cena a dovezou si ho za jiny peniz! Za komunistu se psenice prodavala aspon tady za ctyri stovky. Na drobno. ve vetsim kolem tri set. Tak jsme se konecne dostali na cenu jaka byla za komunistu. Akorat nafta je 30krat drazsi, traktory asi tak desetkrat, kombajny, pluhy, hnojiva.... nerikam ze nemuze byt farma co k cemu. bez neporadku, trosku slusny auto, jakz takz masiny... Ale ukazte mi, kterej farmar ma osmihodinovou pracovni dobu, pet dni v tydnu. A nafta ta uz ted pujde cenove do nebes, nic uz nepujde dolu. S ropou je konec v radu ¨nekolika malo let. A aby lidi s prominutim zrali uplne za hubicku, zatimco zemedelci to vsechno odskacou, to se mi nelibi.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 22 srp 2007 10:33

Ty Lucky, nejsi ty od pekaru nebo od mlynaru?
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 111
Registrován: 13 led 2007 20:38
Bydliště: Kladensko

Příspěvekod Lucky » 22 srp 2007 12:52

nn nejsem , jsem obyčenej soukromej zemědělec

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 22 srp 2007 12:55

No tak bud rad ze dostaneme zaplaceno:o)
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 22 srp 2007 13:02

mimochodem ceny hnojiv by nemusely jit az saz tak nahoru. Agrofert nebo kdo to vyrabi tu mel monopol, jenze hromada soukromniku zacala dovazet vakovany hnojiva z polska. Ja je mel letos taky. je to ve vacich a jeste levnejsi nez sypane. A tak jak jdou ceny obili nahoru, ceny hnojiv by diky konkurenci alespon nemusely jit nahoru tak rychle, protoze jinak k tem co meli monopol nikdo uz nepujde. Klidne se zkus poohlidnout po hnojivech. Zacina je delat kdektera prodejna chemikalii. Ja to mel primo od dovozce pres kamarada. Akorat ze jsem pro to jel misto 10 km asi 30 km.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 111
Registrován: 13 led 2007 20:38
Bydliště: Kladensko

Příspěvekod Lucky » 22 srp 2007 18:07

tak sem dej jméno toho dovozce a případně jeho stránky díky

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 22 srp 2007 20:25

ale doveze ti toho kamion. Mas na to odbyt?
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Uživatelský avatar
Příspěvky: 112
Registrován: 09 led 2006 17:04
Bydliště: okolí UH Hradiste

Příspěvekod Tomáš K » 25 srp 2007 11:25

Se podivej na agromanual.Tobe uz tam neco roste??Koncem srpna?? Psenica??
Kazdy pripravek se aplikuje od tud po tud.Obvykle od 2 listu do konce odnozovani nebo do 2 kolenka. Chevalier neni spatny-je skoro na vsechny dvoudelozne a na metlicu, ale je drahy.
Chemii k ne/uspechu a spokojenosti z ne/dobre sklizne.GMO je budoucnost

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 25 srp 2007 19:46

Pomerne dobre zabira mustang. Sice bych ho dal spis o trosku vic nez min a rostliny si na nej casem zvykaj, ale je laciny a bere vsechno krom pyru a metlice. Pejrka se likviduje nejlip podmitkou a metlice kdyz je tak monitorem, nebo nejakym jinym specialem a vetsionou to bere i tu pejrku, ale tyhle specialy jsou dost mastny.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 27 srp 2007 07:17

No, zalezi hodne i na terminu aplikace. Vhodne je aplikovat na jare zhruba v dobe odnozovani, aby v dobe sloupkovani uz byly plevele znicene a porost sam uz zbytek pripadnych plevelu udusi. Ale zalezi i na porostu. V ridkem porostu budes mit plevele porad. A taky to starsi plevele moc brat nechce. Loni jsem si to vyzkousel. prisel jeden borec kdyz uz to sloupkovalo abych mu to jeste postrikal a uz to bylo pozde a mel to zarostly az hanba. Ale tam kde se to strikalo zavcas, pole bylo ciste. Ale to nebylo loni ale letos. Jo a mimochodem... Letos co jsem slysel postriky zabiraly tak z 80 %. Ja jsem pouzival i starane do jecmene a pole bylo uplne ciste az na lebedu. Nechal jsem to uz byt a udelal jsem chybu. Mel jsem tam dat jeste neco na merlikovite. Priste si na to dam pozor. Jo a byl jsem prekvapeny ze ve psenici jsem mel letos metlici i kdyz jsem to strikal. Ale budu davat jen mustang a neco na tu metlici. Vypada to s nim nejlip.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Uživatelský avatar
Příspěvky: 100
Registrován: 03 dub 2006 18:03

Příspěvekod lukas....1 » 27 srp 2007 14:37

moje letošní zkušenosti s Mustangem jsou špatný, ze začátku sice zabral, zničil výdrol řepky, ale heřmánky, violky apod. nechal bejt. Daleko lepší se mi zdá například Lintur a je za stejný peníze.

Příspěvky: 3
Registrován: 24 zář 2007 20:51

Re: pšenica

Příspěvekod wolfhofman1 » 24 zář 2007 20:54

ST180 píše:zdravím všetkých rastlinárov.Mám jednu otázku.Chcel by som sa opytať a rad by som bol keby mi aj niekto poprípade poradil po čom by som mal zasiať ozimnú pšenicu.Lebo ked ju zasejem po jarnom jačmeni tak mám menšie úrody.Dakujem
.



TAK DAJ PSENICU,ZEMIAKY,JACMEN,KUKURICU, A ZNOVU

Příspěvky: 3
Registrován: 24 zář 2007 20:51

ASI TAKTO

Příspěvekod wolfhofman1 » 24 zář 2007 21:00

TAKZE AKO PREDPLODINU DAJ SKORE ZEMIAKY,DOBRE SU AK MAS AJ ZVIERATA TAK KRMOVINY,ALEBO ZELENINU, DOBRE JE STRIEDAT OSEVNY POSTUP KOLI CHOROBAM,URODE A SKODCOM. SKUS TAKYTO POSTUP

zemiaky,psenica,kukurica,jacmen

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 25 zář 2007 21:02

Tak o takovem postupu snim a zda se mi o nem i ve dne. jenze... Aspon u me kukurice nedozraje a na silaz by ji bylo trochu moc a i tech brambor by bylo prilis... Zatimco obili bych mel na tu plochu nedostatek. Ale pravdou je, ze to je osevni postup jinak nadherny. Jeste by tam mohl byt nekde jetel a psenka by rostla jako malovana.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

Příspěvekod vsvarc » 11 říj 2007 16:08

to eretradek
jestli myslíš herbicidy tak letos jsem o tom přemejšlel ale nakonec jsem do toho nešel ale zkoušel jsem letos poprvně stříknout brouky na hlínu a tak za týden uvidim jestli to bylo k něčemu

:?: jak/jestli řešíte přenašeče viróz :?:
zemědělství není práce, ale styl života

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

Příspěvekod vsvarc » 12 říj 2007 08:00

:oops: "brouky na hlínu" jsem myslel insekticid stříkat po zasetí ještě než to začne píchat
zemědělství není práce, ale styl života

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Příspěvekod chose » 17 říj 2007 12:08

přenašeče viroz zatim neřešim- zatim se u nás nevyskytovali
plevele v obilí je lepší řešit na podzim ,protože konkurují obilí během podzimu ,zimy a jara odběrem vláhy a živin (vyšší výnos).Na jaře při regeneračnim hnojení hnojíš už jen obilí a ne plevele .Při teplý zimě některé plevele stále rostou a na jaře jsou přerostlý a hůř se likvidují. Dobrý je maraton bere skoro všechno ,ale je dražší.Stačí i glean 75 wg dávka 20g na ha ,ale nechává rezidia.Je to celkem levný a málokdy musíš udělat na jaře opravy. Doporučuju ti prohlídnout stranky AGROMANUAL tam najdeš i jiný přípravky podle plevelů , který u tebe rostou.

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

Příspěvekod vsvarc » 17 říj 2007 12:32

já myslím že otázka byla spíš jestli PRE nebo POST herbicidy? (alespoň z mé strany :wink: )
zemědělství není práce, ale styl života

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Příspěvekod chose » 17 říj 2007 17:10

ja si myslim ze otazka byla jestli po zaseti (pocitam celej podzim), nebo až na jaře

Další

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků