poradte

Příspěvky: 25
Registrován: 10 črc 2007 17:48
Bydliště: Rychnovsko

Příspěvekod Doška » 28 srp 2007 17:30

Já bych to postříkal máme pole stejně zarostlí jako ty hlavně pejřka a tak jsme to nezdiskovali a necháme to zrandapovat a pak zaořem. :D
Jsem malej zemědělec s 4ha polí a obdělávám to Zetorem 4611 a Škodou 30 z r.1947.

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 28 srp 2007 19:08

Doma jsme jednou meli pole fakt zarostly. Tak ne ze bychom nepodmitali vubec, ale podmitali jsme dvakrat. Dalsi rok bylo pole jako zahonek. Stejne tak to delal tu jeden soused.. jeho soused se o pole nekolik let nestaral. Byly tam tri roky nevykopany brambory, bodlaky dva metry. Soused to podmit, zkultivatoroval, pockal par dni a znovu. Pak to zase podmit a pak nekolikrat kultivatoroval, aby pry vytahal vsechny plevele nahoru a ty zaschly. Delal to kdyz bylo pekne. Mozna tomu nebudete verit, ale dalsi rok a nekolik let potom bylo to pole cistsi, nez ty ktery (dost poctive) obdelaval celou dobu predtim. Ale uz jsem to tu nekde psal ze roundup nedoporucuju. To je spis ta posledni moznost kdyz se nestiha. Je to mozna trochu lepsi nez nic.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 28 srp 2007 21:14

Zalezi na tobe. Kdybch mel cas a chtel se opravdu plevelu zbavit a zlepsit pole, usmykoval bych to jeste a az vyrostou plevele tak bychg to podmit zas a pak co nejdyl zoral. Treba v prosinci. Ale jinak je dobre podmitat opravdu co nejdriv. Ja mam pole uz ted ve stadiu ze bych podmital podruhe. Ale nevim jak tvoje pole vypada, jestli je to sypke nebo samy drn z pyrky a plevele. Jestli je to hodne s drnem, tak bych to necim roztahal i nekolikrat aby to zaschlo. Ale rozhodni se sam, je to vsechno na tobe. V kazdym pripade kultivace je na pyrku lepsi jak roundup a levnejsi.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2007 16:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvekod PavelM » 03 zář 2007 17:27

Jestli už ti plevele odkvetly, tak nemá cenu stříkat. Semeno už to neovlivní a další rok poroste zas. Nesmíš to nechat odkvést. Můžeš zkusit příští rok to nechat jako černý úhor, tj. nic nezaseješ jen to budeš podmítat vždycky jak plevele trochu odrostou. Nebo dej tu jařinu ale nachystej si postřiky. Zkus Lontrel- výborný na pcháče, ale ten je drahy, ale dobry. Letos jsme stríkali Lintur, bylo to levné a docela zabral- širokolisté plevele neměly šanci. Pozor nechává rezidua tak si rozmysli co budeš mít nasledný rok.

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 03 zář 2007 17:30

No, tu se rikalo kdo zjara ore, spatne ore. Klidne na jare, ale nekdy v lednu nebo v unoru, jestli to pujde. Jinak zase hrozi nedostatek vlahy. Za ctrnact dni to zkus podmitnout jeste jednou a kdyz to v prosinci zores, bude to dobry. To na to budes mit cas, ten leden a unor se rika ze je na orbu nejlepsi, ale zase hrozi ze to proste nejde a pak to musis nechat opravdu az roztaje snih a to uz neni tak dobry.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Příspěvekod neznalek » 03 zář 2007 17:44

panove, ozima psenka ma agr.termin do 10 řijna :wink: takže mas dost času ty plevele třeba vytrhat ručně :wink:, jinka byt Tebou, tak podmitnu, necham vzejit a posřikam podle času bud roundup rapid nebo forte 3l/ha maximalne ve 100l vody na ha...nejlepčí kombinace, aspon me se osvedcuje...a kdyz to spocitas, tak tě to cenově vyjde stejne jako tri podmitky a jeste usetris cas a mrtě nafty...samozrejme za jeden rok plevele neznicis...pristi rok by to chtelo znova a budes mit pokoj. Podmitka je fajn, ale vytrvale plevele typu Pyr...ty Ti tam zustanou a rok od roku je tam budes mit vic :idea:

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 03 zář 2007 22:48

To uz jsme tu resili. Roundup usetri cas, ale neni to zadny velky zazrak. Ukazal bych ti pole, ktery kazdy rok dostane na podzim roundup a nedostane podmitku a vedle pole ktery to ma naopak. Jinak na plevele se mi zda dobra plodina jarni triticale. Mel jsem ho loni. Kdyz odnozuje, postrika se proti plevelum a pak to triticale nasadi velmi agresivni tempo rustu a vsehcny plevele udusi. No, vynos nebyl nejak extra vysoky. Usetrilo se sice na fungicidech, ktere triticale prakticky nepotrebuje, mozna jsem mohl pridat vic damu, nevim. Sypalo mi to asi tak 40q/ha. Tak kdyz uz triticale, tak jako dobernou obilninu a jen ozime, ozime mi nikdy min jak 45 nedalo. Ale kdyz uz je pole zaplevelene a maji na nej prijit jariny, nez nechat pole ladem, zkusil bych to triticale.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2007 16:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvekod PavelM » 05 zář 2007 12:54

neznalek píše:panove, ozima psenka ma agr.termin do 10 řijna :wink: takže mas dost času ty plevele třeba vytrhat ručně :wink:, jinka byt Tebou, tak podmitnu, necham vzejit a posřikam podle času bud roundup rapid nebo forte 3l/ha maximalne ve 100l vody na ha...nejlepčí kombinace, aspon me se osvedcuje...a kdyz to spocitas, tak tě to cenově vyjde stejne jako tri podmitky a jeste usetris cas a mrtě nafty...samozrejme za jeden rok plevele neznicis...pristi rok by to chtelo znova a budes mit pokoj. Podmitka je fajn, ale vytrvale plevele typu Pyr...ty Ti tam zustanou a rok od roku je tam budes mit vic :idea:

Naposledy Eretradek psal, že dá jařinu.. to jen tak :wink:

Příspěvky: 25
Registrován: 19 pro 2007 19:36

ahoj chlapi

Příspěvekod Mareko » 13 led 2008 19:18

Potřebuji poradit ,pronajal jsem pole kde byla pastvina asi 20let. chtěl bych tam dát jarní pšenici. poradí mi někdo jak na plevel.Jde použit Roundup na jaře?

Příspěvky: 25
Registrován: 19 pro 2007 19:36

nákup osiv

Příspěvekod Mareko » 13 led 2008 19:29

Kde nakupujete osiva ? jak se cenově pohybují?

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Příspěvekod chose » 15 led 2008 18:53

Jestli nemáš problém zaorat travinu což může být problém (porušení správný zemědělský praxe - važou se na to dotace),tak můžeš na jaře roundup k vyhubení plevelů před orbou použít. Mysli na to ,že roundup je přímán zelenými častmi rostlin a brzo na jaře nemusí být plevele dost obrostlý a nedávej moc vody .Je dobrý přidat trochu damu nebo síranu amonnýho místo smáčedla. Najedˇ si na stránky http://www.monsanto.cz a tam si pročti letáky, případně zavolej nějakýmu firemnímu poradci a ten ti vše vysvětlí.
Osiva nakupuji u mých okolních výrobců. Co sem slyšel ,tak šli cenově celkem nahoru ,jelikož cena obilý vzrostla.

Příspěvky: 19
Registrován: 15 bře 2014 10:28

Re: poradte

Příspěvekod Vasek731 » 09 zář 2014 22:26

Přeju pěkný večer. Mám k Vám dotaz. Pronajal jsem si 2hektarové pole. Je už asi tři roky ladem. Kopřivy, bodláky,černobýl,atd. jsou tak dvoumetrový. Chtěl jsem to napodzim zmulčovat a pak podmítat,nebo zaorat a pak budˇ zatravnit a nebo osít. Tady čtu,že to mám zpodmítat,zkultivovat třeba dvakrát a že to stačí. Ten plevel že zaschne a zmizí. Chápu to dobře že to nemusím mulčovat a nebo jsem úplně blbej.

Díky Vašek

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: poradte

Příspěvekod bold » 10 zář 2014 17:32

osobně mulčovač, nechat obrazit, glyfosát, podmítka, a pak orba, nebo orba bez podmítky- ale počítej s tím že chemii budeš muset aplikovat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 19
Registrován: 15 bře 2014 10:28

Re: poradte

Příspěvekod Vasek731 » 10 zář 2014 19:48

Ahoj. No o té chemii jsem číst nechtěl :x Ale děkuju ti za radu. Vašek

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: poradte

Příspěvekod bold » 11 zář 2014 09:45

pokud nechceš chemii, tak podmítka, nechat obrazit, zase podmítka, nějaké brány nebo radličky na vytáhání pýru. Pak orba, na jaře zase vytahování pýru. pak dát nějakou plodinu která je konkurenčně odolná.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Poraďte

Příspěvekod provit » 24 led 2020 19:19

Zdravím. Letos u nás dělali nový LPIS. Jedná se mi o pastviny a vaší zkušenost. Už před 10 lety jsem vysázel různé remízky a stromy na pastvinu. Vysázel jsem třeba vlašské ořechy asi 40 kusů dal jsem je 5 až 10 metrů od sebe. Je to strom který zvířata neokusují stromům se daří pod stromy ve stínu je víc trávy než na normální pastvině. Nyní zem. agantura neví co s tím. Nejraději by mi to dala do ostatní plochy a abych to oplotil. Což mi rozum nebere u remízků to je stejné. Tak nevím, jím nejvíc vyhovují 100 ha lány a mrtvá krajina :/ Myslel jsem, že přijde doma,kde budeme vděčný za každý strom, ale úředníci jsou opačného názoru...Jaké máte zkušenosti vy.

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: poradte

Příspěvekod konicek » 24 led 2020 20:56

Mám obdobně zkušenosti. Selský rozum jde stranou. Dokud na to nebudou mít na SZIFu metodiku jak to mají posuzovat, nic se nezlepší. Předpis je predpis...
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Poraďte

Příspěvekod tele » 24 led 2020 21:56

provit píše:Zdravím. Letos u nás dělali nový LPIS. Jedná se mi o pastviny a vaší zkušenost. Už před 10 lety jsem vysázel různé remízky a stromy na pastvinu. Vysázel jsem třeba vlašské ořechy asi 40 kusů dal jsem je 5 až 10 metrů od sebe. Je to strom který zvířata neokusují stromům se daří pod stromy ve stínu je víc trávy než na normální pastvině. Nyní zem. agantura neví co s tím. Nejraději by mi to dala do ostatní plochy a abych to oplotil. Což mi rozum nebere u remízků to je stejné. Tak nevím, jím nejvíc vyhovují 100 ha lány a mrtvá krajina :/ Myslel jsem, že přijde doma,kde budeme vděčný za každý strom, ale úředníci jsou opačného názoru...Jaké máte zkušenosti vy.

V roce 2017 jsem přidal do lpis část bývalého sadu a bez problému. Pokud si dobře vzpomínám, tak úředník pravil něco o 100 kusech stromů na ha.

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: poradte

Příspěvekod provit » 25 led 2020 13:33

Máte pravdu nedávno bylo 50 kusů a nyní je 100 kusů na ha. Už jsem měl 2 kontroly, ta první mi řekla, že se jí to "jeví" něco jako sad a tečka. Zahájila správní řízení tzn. pozastavení veškerých dotací a potom jsem dostal symbolickou pokutu 1000kč. Druhá kontrola ta právě říkala o těch 100 stromech na ha, a abych dal pozemek z ostaní plochy normálně na TTP a říkali, že jsme vzorová farma :) . Trochu mi to připadá, že jim bude vadit, když nyní sledují hospodáře ze satelitu online, že stejně nebudou mít přehled, když zvířata nebudou pod stromy vidět. Ach jo, kdyby to nechali raději všechno na hospodáři, tak by byl klid a krajina jako v Rakousku :)
Naposledy upravil provit dne 26 led 2020 18:55, celkově upraveno 1

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: poradte

Příspěvekod tele » 25 led 2020 16:14

provit píše:Máte pravdu nedávno bylo 50 kusů a nyní je 100 kusů na ha. Už jsem měl 2 kontroly, ta první mi řekla, že se jí to "jeví" něco jako sad a tečka. Zahájila správní řízení tzn. pozastavení veškerých dotací a potom jsem dostal symbolickou pokutu 1000kč. Druhá kontrola ta právě říkala o těch 100 stromech na ha a říkala, abych to dal normálně na TTP a říkali, že jsme vzorová farma :) . Trochu mi to připadá, že jim bude vadit, když nyní sledují hospodáře ze satelitu online, že stejně nebudou mít přehled, když zvířata nebudou pod stromy vidět. Ach jo, kdyby to nechali raději všechno na hospodáři, tak by byl klid a krajina jako v Rakousku :)

Ke konci roku některé kontroly v jihočeském kraji byly ostré. Na základě nových snímků se řešila každá kolej a nedosečený roh. Bude hůř :(

Příspěvky: 14
Registrován: 17 kvě 2010 17:33

Re: poradte

Příspěvekod posp@ » 27 led 2020 08:04

tele má pravdu ve vedlejším družstvě už loni na podzim, chodili ti co vždy naváží k secimu stroji osivo s kyblem a každěj nedosetej roh pozemku hazel ručně a zašlapával nohama protože jim to uřednici z szif házeli do ostatní plochy

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: poradte

Příspěvekod provit » 29 led 2020 12:11

Tak jsem se vrátil z okresní zem. agentury a ty stromy na TTP mi dali do ostatní plochy. Prý to je 33 stromů na 1000 m2. Jinak pastvina má 12 ha. Mně se nejedná o těch 1000 m2. Ale to znamená oplotit a nepouštět tam zvířata (ovce, vyjimečně krávy), MFkou síct trávu a zvířata nechat vedle na sluníčku, protože jim tam úředník zakázal vstup. Jak jsem psal jedná se o stromy vlašských ořechů a tráva pod nimi roste víc než na normální louce. Musím se s tím smířit?

Příspěvky: 8
Registrován: 17 pro 2012 18:34

Re: poradte

Příspěvekod staaniiik » 29 led 2020 13:42

co ty stromy zakreslit jednotlivě jako krajinné prvky?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: poradte

Příspěvekod Pavel Toman » 30 led 2020 12:56

Řešení je jednoduché - tam kde je skupina stromů, křoví atd, zakreslete krajinný prvek Skupina dřevin - ten může být až do velikosti 0,3 ha a může jich být několik vedle sebe.
V případě, že to je souvislejší porost a je to větší než 0,3 ha a je ten porost tvořen ovocnými stromy (aspoň z části) tak takový půdní blok lze přihlásit jako Kulturu J - jiná trvalá kultura s krajinným prvkem krajinotvorný sad. Tohle ale jde udělat jen v případě, že to přihlašujete jako nový blok, nebo jste v oblasti kde je povolena změna T

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: poradte

Příspěvekod provit » 30 led 2020 20:16

Já vím, že to mám komplikované a děkuji za odpovědi. Ty ořechy jsem sázel, když ještě nebyl ani SZIF. Mám je vedle stavení na severní straně, tak jsem si říkal v té době, že zvířata budou mít stín. Do krajinotvorných prvků se mi moc nechce, protože kdyby se farma chtěla rozšiřovat, tak by na místě mohl stát kravín nebo nějaká hala a už vidím další problémy se zrušením krajinotvorných prvků. Ještě mě napadlo to dát do zbytkové plochy něco jako plocha kolem krmiště, ale nevím jestli jim nebude zase vadit, že tam roste tráva :). Ještě jednou připomínám, že se mi nejedná mít těch 1000 m2 v LPISu, ale jedná se mi o to, aby tam mohly chodit bahnice pasené na TTP a nemusel tam stavět nějaké oplocení, aby zvířata nemohla jít do stínu... :/

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: poradte

Příspěvekod provit » 09 úno 2020 16:17

Nakonec se to vyřešilo: stromy na TTP jsme dali do zbytkové plochy s trvalými porosty. Snad už budu mít klid a nebudu muset řešit takovou kravinu. Která jenom komplikuje život hospodáře :/

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník