Vaše výnosy

Příspěvky: 33
Registrován: 03 led 2010 13:27

Vaše výnosy

Příspěvekod Onďa » 02 zář 2011 14:49

Zdravim pánové,
dělám Střední zemědělskou školu a potřeboval bych od Vás pomoci. Kdyby jste mi mohli uvést průměrné výnosy jakých dosahujete. Zajímá mě zejména pšenice, ječmen a řepka. Jestli přidáte nějaké navíc budu Vám jenom vděčný. A prosím o udání vaší polohy, kde těchto výnosů dosahujete.
Ale žádné-jedná bába povídala. Potom by mohla pšenice sypat i 20 t z hektaru. Předem děkuji za Vaše údaje.

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod Deutz-Fahr » 02 zář 2011 21:55

Zdravím. Tak tento rok som mal takéto výnosy: ovos: 50q/ha, ozimný jačmeň: 45q/ha, pšenica: 40q/ha, raž: 27q/ha. Okres Rimavská Sobota, kataster Lukovištia, Horné Zahorany.
Deutz-Fahr

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod tozer » 03 zář 2011 15:23

zdar,pro letošní rok asi takhle- jarní ječmen 5,5t/ha, pšenice 8t/ha, tritikale 6,5t/ha, oves 5,5t/ha, mák 1t/ha, hrách cca 4t/ha.... vysočina- žďársko cca 700m.n.m.

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod Lnena » 04 zář 2011 08:42

nejsem si jisty vypovidaci hodnotou. Velmi záleží na technologii. Mám kousek od baráku tři pole v původně jednom honu, kde je stejná zem. Jeden farmář měl loni 9t pšenice, já 6,5t a třetí tak 1,5t,možná 2t. Pak je odsud nedaleko farmář, který dělá precizní zemědělství, používá nejmodernější a nejvýkonnější stroje a celkem běžně sklízí nad 10t. Ale jestli ti to pomůže, u mě letos 6t pšenice, 6,5 triticale, 3,5 řepky a 1,5t maku.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod bold » 04 zář 2011 15:45

nelze stavět nějaký výzkum na údajích které ti někdo poskytne "napasblink" . úroda se odvíjí od technologií a péče. Tudíž je potřeba zahrnout množství hnojiv, množsví srážek, a jiné údaje. jednou sklízím na jednom kousku 90q/ha a druhý rok už jen 50q/ha. Holt je to příroda a dle mého názoru jsou podobné "výzkumy" víceméně pouze informativní. To není pásová výroba kde je všechno ve stejných podmínkách, tady je každý rok jiný. :roll:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod Deutz-Fahr » 04 zář 2011 16:44

Možno by viac pomohlo keby sme k výnosom napísali aj úroveň hnojenia, chemická ochrana, možno aj zrážky ak máte možnosť(ja nie). Napríklad u ozimneho jačmeňa som mal pred sejbou 175kg/ha NPK a potom na jar 175kg/ha 27% liadok s dolomitom. 1x herbicídna ochrana na jar.
Deutz-Fahr

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod bold » 04 zář 2011 19:44

mám pocit že tady jde o nějakou "tabulku" průměrných výnosů. Něco podobného jsem už viděl od nějaké slečny coby bakalářskou práci, byly tam tříleté tabulky od jednotlivých pozemků v dané lokalitě. Já jen že podle mně je to dost zkreslené, protože podmínky se mění každý rok.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod farmářJH » 05 zář 2011 00:08

bolde máš podle mne pravdu.
Budoucí kolego,nevím, k čemu to na SZeŠ potřebuješ, nauč se čísla, co ti řekli ve škole, to je střední, která nezlob se na mne ti dá povědomí, jak to asi chodí.
Sklizeň je sakra odrazem odrůdy, stanoviště, hnojení, agrotech. lhůt, počasí (voda, teplo, celk. počet veg. dní) chemie a tak dále. To, čím je to krutě kroceno, je cena všech úkonů. Takže nejde říci, kolik kde, ale kolik kde při téhle odrůdě a téhle chemii a tomhle počasí atd.... a z toho vyrábět statistický soubor ač to jde, je zase jen věc výběru repre vzorku a tím se dostanu k oblíbenému citátu R. Chamberlaina : "jediná statistika, které věřím, je ta, kterou jsem si zfalšoval sám! " :mrgreen:
aneb....platí bod jedna, jak v armádě : nauč se co ti řekli.
PS: zprůměrovat jde všechno. Ale výsledek může mít vypovídající hodnotu i pouhého laického odhadu.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 33
Registrován: 03 led 2010 13:27

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod Onďa » 05 zář 2011 19:27

Děkuji za rady.
Měl jsem do praxe zjistit průměrné výnosy v mém okolí (nějaké jiné parametry nebyly určeny). Proto, že mě to zajímá více chtěl jsem pouze ze zájmu zjistit jaké výnosy se pohybují u vás. Nemám to na nějakou odbornou statistiku, ani na práci SOČ (středoškolská odborná činnost). Je mi jasné, že parametrů ovlivňující výnos je ópravdu mnóho.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod neznalek » 03 úno 2012 11:22

přátelé, mam dotaz, pořád platí ten orientační přepočet na 100kg zrna=160-190kg slámy nebo už se to počítá dneska jinak, přecejen dnešní odrudy jsou se slamou jinde než před 30ti lety:) ? Dostal jsem nabídku od peletkáry, tak potřebuju zjistit, kolik jsem schopen vyprodukovat. Díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod farmářJH » 03 úno 2012 17:36

tak jdi do špaldy :) ta umí slámu jako stromy :) a není tak náročná. Má to jako obvykle jeden háček....vše co z pole odvezeš, budeš muset dodat, jinak dojde k čerpání z půdy v limitující míře, aneb zákon minima od Liebiga (Justus von Liebig, 1940) :
cit.:
" limitující je vždy ten faktor, který je v minimu
- růst rostlin je limitován faktorem, který je v minimu a z tohoto důvodů nemůžou být v plné míře využity ostatní zdroje, prestože jich je dostatek"

a sám dobře víš, jak málo faktorů se v AZP sleduje.

aha a odpověď na otázku, ať se projeví slušná výchova : pokročilo to hodně daleko, takže přepočet je orientační, je lepší u vybrané odrůdy mrknout, co slibuje její autor :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod larsen.l » 04 úno 2012 08:44

Já bych měl jen jednu malou faktickou poznámku, přežijí ozimy letošní mrazy? Tady dole není ani vločka sněhu a 5 den teploty -17°C. Tady by jsi letos slámu z ozimů nenadělal. :(

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod neznalek » 04 úno 2012 10:54

larsen.l píše:Já bych měl jen jednu malou faktickou poznámku, přežijí ozimy letošní mrazy? Tady dole není ani vločka sněhu a 5 den teploty -17°C. Tady by jsi letos slámu z ozimů nenadělal. :(


o ozimy se ani tak nebojim spíš o řepku...taky tu neni ani vločka :(

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod tele » 04 úno 2012 12:52

to neznalek: já počítám v bilanci živin koeficient 1,1, kterým násobím výnos zrna. Takže při výnosu 7 t/ha pšenice x 1,1 = 7,7 t slámy. Při započítání obsahu N,P,K,Ca a Mg ve slámě a orientační ceně č.ž. 20 Kč/kg mi vychází cena živin cca 2500 Kč/ha. Ovšem když započteme organické látky, které jsou z mého pohledu důležitější než živiny, dojdeme k číslu cca 6 t/ha. Při ceně 0,50 Kč/kg org. látek jsou to další 3000 Kč/ha. Není to jenom otázka peněz, ale celkové úrovně hospodaření a vůbec přístupu k půdě. Osobně to vidím tak, že slámu bych byl ochoten prodat pouze v případě, že mi to jednorázově vyřeší nějaký ekonomický problém např. při neúrodě, špatné ceně komodit atd. Odstrašujícím příkladem je pro mě podnik, který hospodaří bez ŽV, půdu zpracovává dlouhodobě bezorebně do cca 15 cm, točí v OP dokola řepku a pšenici a slámu prodává každý rok do spalovny v JH :mrgreen:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod neznalek » 04 úno 2012 15:03

Děkuju za reakce, samožřejme by se nejednalo o dlouhodoby odvoz biomasy z pole, stejně tak ne z celé výměry, navíc pravidleně hnojím hnojem. Spíš mne zajímala možnost jednorázově odprodat slámu a dostat nějaký peníz. V nabídce mám 150-200kč/tuna slámy z řádku, 700-900kč/tuna v balíkach...tak při propočtu který tady uvádí kolega tele, by ten penežní efekt byl defakto žádný....

Příspěvky: 92
Registrován: 24 led 2008 08:01
Bydliště: plzeňsko

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod Lukáš Tříska » 05 úno 2012 11:39

Kamarád mi říkal , že letos mají nabídku na 400 Kč/t z řádku .
síla sílu zmáhá

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod farmářJH » 05 úno 2012 12:12

tele píše:.... Odstrašujícím příkladem je pro mě podnik, který hospodaří bez ŽV, půdu zpracovává dlouhodobě bezorebně do cca 15 cm, točí v OP dokola řepku a pšenici a slámu prodává každý rok do spalovny v JH :mrgreen:


souhlas, drancování půdy, po nich potopa.

S hnojem....obávám se, že plnohodnotně nehnojí hnojem nikdo, prostě tolik ho nemá. Každý dělá co může, ovšem ten případ výše není co jsem se tak doslechl až tak vyjímečný.... berou nájmy, jedou obilniny po sobě a dřou to co to dá. Za deset patnáct let to je vymrskaný až hrůza.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod bold » 05 úno 2012 13:33

bezorebka není to pravé ořechové. Dělali tu skrývku a buldozer nemohl seškrábnout 20cm, přitom na druhé straně kde se oře bral bez problémů cca 50cm. taky vrstva ornice byla rozdílná.Bohužel dnes velmi málo lidí hnojí organikou, jednak hnoje tolik není a jednak je problém s přepočtem na dusík. (to neřeším uzrálý a neuzrálý hnůj a rozšířování plevelů.)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod medulin » 05 úno 2012 15:05

Napodzim jsem se účastnil malého semináře k nitrátové směrnici pracovník kde VURV ocenil hodnotu živin ve slámě na 1200kč/t.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod poulm » 05 úno 2012 15:05

Když už se tu bavíte o drancování půd,tak to můžu jenom potvrdit.Své pozemky co nám vrátili před cca 15ti lety v restitucích si stále udržuji a nemám problém tahat pluh 3x35 za Z6911 na dvojku,kdežto na vedlejší parcele stejného honu bych utáhl sotva 2x35 na jedničku.Jedná se o pozemky které jdou z nájmu do nájmu a každý se snaží vydolovat co se dá,je to žalostné,nejhůře jsou na tom pozemky co jsou ve svazích,tam už není vůbec nic,jen kamení a žlutice,použitelné už snad jenom na zalesnění.
Málo kdo si uvědomuje že se jedná v podstatě o nevratný proces,jak se z půdy ztratí ornice a úrodná hlína jako taková,tak už ji tam nikdo nevrátí,jedině že by se tam vyvezla ornice z nějaké rostoucí průmyslové zony,ale to většinou nikdo nezaplatí.
Jinak řečeno na mnohasettisíci hektarech přicházíme o naše národní bohatství,které nám naši předkové předali v perfektním stavu a my jej našim dětem předáme jako spálenou a zuboženou zem.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod bold » 05 úno 2012 17:41

nepředáme... na naší úrodné půdě budou stát TESCA a Megalomanské nákupní zóny.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod bigbul » 05 úno 2012 18:42

Nedávno jsem četl knížku datovanou někde z roku 1850 a tam zazněla tato věta která se hodí přesně na dnešní dobu:Z bývalých sedláků nadrobíme chalup,baráků,z baráků -žebráků,náš národ stane se národem chudým.Češi tu budou ,ale půda ,lesy pole ,luka ,řeky doly,továrny nebudou víc jejich majetkem-dřít se budou,ale ne pro sebe -nýbrž pro jiné.A tak jsme i skončili :cry: není co dodat!!!!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod Ladislav » 02 čer 2012 09:12

medulin píše:Napodzim jsem se účastnil malého semináře k nitrátové směrnici pracovník kde VURV ocenil hodnotu živin ve slámě na 1200kč/t.


Pro mě zajímavý údaj. Naše sláma jde pouze na podestlání těch pár kravek a prasat. Měl jsem ale zájemce o hnůj. Kolik si za něj můžu říct? Někteří lidé kolem mě mají pocit, že hnůj musí být zadarmo, protože je to odpad od zvířat a musí se s ním nějak naložit. Tudíž mi udělají službu, když jim sám vyklopím valník na zahradě a v hospodě dostanu panáka :D . Mám představu, že hnůj by měl být dražší než umělá hnojiva.
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod bold » 02 čer 2012 12:44

hnůj se běžně prodává za cca 1500kč/t
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod medulin » 02 čer 2012 13:29

Pro mě má hnuj nevyčíslitelnou hodnotu, dá se to určit podle ceny a obsahu živin. Tady se najdou se tací co mi chtěj přilepšit a sklopí do hnoje třeba stavební odpad, pneumatiky atp.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod bold » 02 čer 2012 18:11

pořiď fotopast, následná pokuta od odboru životního prostředí bude už odrazující
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod medulin » 03 čer 2012 15:53

Původce pneumatik policie vypatrala, fotopast je šikovná věc :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod bold » 03 čer 2012 16:15

aspoň něco, tady to funguje nikdo nic neviděl nikdo nic neslyšel
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod poulm » 04 čer 2012 22:48

Mně se už lidi naučili sypat suť a stavební odpad přímo do vzrostlé pšenice,no nevěřil jsem vlastním očím,bylo toho už několik vozíků za osobák a vysypané až 20-30m v poli,normálně zajel i s autem do půlmetrové pšenice a tam to vykydal.
Ta fotopast by se mi hodila,o jaké zařízení přesně jde?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše výnosy

Příspěvekod bold » 05 čer 2012 07:24

http://zbrane.subrt.cz/fotopasti/fotopa ... ard-sg550v
něco takového. potřebuje to ale někde umístit. nejlépe tak aby to nebylo moc nápadné.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Další

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník