Poškození ozimů mrazy

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod Pavel Toman » 19 úno 2012 21:01

Zdravím,
chci se zeptat, jak teď hodnotit ozimy po těch silných holomrazech. Jak správně určit, která rostlinka pšenice má šanci vzmátořit se a která ne. Do jak velký míry poškození se vyplatí porost nechat a kdy už je lepší přesít. V případě že by porost zůstal, tak jak ho ošetřit, jeslti válet, vláček, zvýšit dávku ledku apod.)

Takhle dopadla moje pšenice na záhumenku: http://farmweb.cz/index.php?page=view_gallery&gal=36274

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod tele » 19 úno 2012 22:07

Ahoj Pavle! Zde je odkaz: http://www.vurv.cz/sites/File/14-02-201 ... _ozimu.pdf Je to návod na můj vkus trochu polopatický, ale princip je ok. Já osobně si podobný test dělám každý rok, pouze letos to bude několikrát. Řepku a pšenici mám stále ok, po neděli dám foto z poslední zkoušky ze vzorků odebranýcg 17.2. Z Tvých fotek se nedá určit, jestli je pšenice ok, ale ze svých zkušeností vím, že i na první pohled zmrzlý porost solidně zregeneroval. Napiš, co je to za odrůdu a já se kouknu do tabulky na teoretickou odolnost vymrzání.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod Pavel Toman » 19 úno 2012 22:24

Zdravím tě, je to odrůda Šárka.
Díky moc za odkaz na ten článek, pokud se počasí extrémně nezblázní, zkusím něco takovýho příští týden vytvořit.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod tele » 20 úno 2012 09:12

Nepodařilo se mi vložit tabulku, přípona xlsx není povolena :( . Tak mi napiš na telensky@danhel.cz, ať Ti jí přepošlu. Jinak Šárka má odolnost vyzimování střední, tak by to mohla dát!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod neznalek » 20 úno 2012 11:07

Díky za zajímavý odkaz, o pšenici letos ani strach nemám, vypada vcelku vitálně (odruda Genius). Ale bojím se o řepku na první pohled to nepoznám a na ten test v odkaze už je asi spatná doba, protože během třech dní tady vše už rozmrzlo. Nebyla tu ani vločka a holomrazy kolem dvacetti a víc stupňů

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod tele » 20 úno 2012 13:58

Řepku dej do tepla a za dva dni rozřízni hypokotyl a nesmí být na kaši, případně zčernalý. Listy budou smrdět a stejně upadnou. Když ji necháš pár dní ve vodě, tak uvidíš nové kořínky. Podle toho, co jsem vykopal já už předminulý týden, tak kytky v 5-6 listech jsou pryč, ostatní přežily podobné mrazy jako u Tebe.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod neznalek » 20 úno 2012 18:21

tele píše:Řepku dej do tepla a za dva dni rozřízni hypokotyl a nesmí být na kaši, případně zčernalý. Listy budou smrdět a stejně upadnou. Když ji necháš pár dní ve vodě, tak uvidíš nové kořínky. Podle toho, co jsem vykopal já už předminulý týden, tak kytky v 5-6 listech jsou pryč, ostatní přežily podobné mrazy jako u Tebe.


díky za radu, pár kousků jsem dneska vydoloval a uvidíme. Na poli to teda moc nevonělo, jak hnijí ty listy :shock:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod neznalek » 24 úno 2012 17:55

takže řepka přežila bez větší úhony, nicméně pšenice, o kterou jsem zpočátku strach neměl se začala nejak ne-vybarvovat :?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod Pavel Toman » 24 úno 2012 18:40

Na Klatovsku stejný problém, cca 90% pšenic má žluto-hnědý odstín :cry:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod tele » 24 úno 2012 21:06

Včera jsem odebíral vzorky podle odrůd a termínu výsevu. Po kombinaci slunce, větru a střídání teplot porosty během 5 dnů vypadají pro "agronoma z auta" jako zdesikované. Při bližším pohledu a vyrýpnutí ( za 3 dny bez mrazu povolilo cca 5 cm ) jsou listy pryč, ale stonky a kořeny jsou ok. Po umytí odříznu kořínky těsně pod podpučím a stonky pod posledním listem, rostliny dám na vlhký papír nebo ubrousek do plastové misky a dám do tmy a do chladna. Během 3 dnů by se měli objevit nové kořínky a ze stonku by se měl tlačit nový lístek. když rostliny zčernají a ani do týdne nic nenaroste, jsou s největší pravděpodobností v hajzlu. Já se nejvíc obávám kombinace stresu mráz - voda. Když budou rostliny cca týden ve vodě a spodek bude zamrzlý, tak se udusí. Taky dnešní teplota, která atakovala 12°C, může v kombinaci s prodlužujícím se dnem mít na svědomí vymrznutí třeba za 14 dní při - 10°C. Kamarád se dnes vrátil z Německa z fotbalu a pravil, že v Německu je to opticky z autobusu daleko horší než u nás a doslova, že neviděl jediný zelený lísteček.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod Metalica » 26 úno 2012 17:28

Tady (Drnholecko) sem narazil i na zvláštnost - souvratě(3x záběr secího stroje) OK, ale prostředek nic, buď hnědo nebo vyštípané od hus, je to tak asi na třech polích u novomlýnských nádrží..

Uživatelský avatar
Příspěvky: 73
Registrován: 29 pro 2010 22:52

Re: Poškození ozimů mrazy

Příspěvekod Petr.J » 27 úno 2012 00:39

Ty husy jsem na drnholecku potkával, jak tam seděly a papkaly. Musím říct, že se jim tam podařilo pěkný kus vyškubat, i když to bylo pořádné hejno.

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků