Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 31 bře 2015 19:49

Ještě se zeptám kolega přemejšlí do pšenic nad bumper super+atlas. Co na to říkáš?

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Buclík » 31 bře 2015 20:34

Tele: Já tě nezkouším, já tomu nerozumím. Máme 8 ha Tobaku tak v BBCH 29 krásně zdravej se začínající trochou plevelu s lístky tak 3cm. Tak bych potřeboval poradit co s tím plevelem. Na podzim dostal Tobak postem. Cougar a Glean(Tobak po řepce). No a chtěl bych Tobak krátit a dát mu preventivně fungicidy. Poraďte prosím.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 31 bře 2015 20:47

tomous píše:Ještě se zeptám kolega přemejšlí do pšenic nad bumper super+atlas. Co na to říkáš?

0,8 Bumper super proč ne, bere CHPS, skvrnitosti a rzi, ne akutní padlí. Ten Atlas je prevence padlí, u náchylné odrůdy bych se nerozmýšlel, u odolné bych váhal, je to přes tři stovky bez slev.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 31 bře 2015 20:49

Nejsu žádnej odborník,ale ta trocha plevelu je co? A hlavně jakej? Já krátím moddusem a mám s ním dobrý zkušenosti. A fungicid ti neporadím,ale aspoň nějakej je vždy lepší než žádnej.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 31 bře 2015 20:51

No má taky nesetej Mulan-ten je s padlí celkem kamarád :lol:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Buclík » 31 bře 2015 20:57

tomous píše:Nejsu žádnej odborník,ale ta trocha plevelu je co? A hlavně jakej? Já krátím moddusem a mám s ním dobrý zkušenosti. A fungicid ti neporadím,ale aspoň nějakej je vždy lepší než žádnej.

No řekněme 25 malých plevílků na m2. Ale jakej nevím. A loni v předplodině - řepce bylo šíleně vlčího máku.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 31 bře 2015 21:21

Buclík píše:Tele: Já tě nezkouším, já tomu nerozumím. Máme 8 ha Tobaku tak v BBCH 29 krásně zdravej se začínající trochou plevelu s lístky tak 3cm. Tak bych potřeboval poradit co s tím plevelem. Na podzim dostal Tobak postem. Cougar a Glean(Tobak po řepce). No a chtěl bych Tobak krátit a dát mu preventivně fungicidy. Poraďte prosím.

Herbicid: záleží, co je tam za plevele, Mustang jich bere dost, ale funguje za vyšších teplot. Cougar forte pouští metlici, proto ho nepoužívám.
Regulace: je třeba spočítat rostliny a silné odnože. Tobak dá vysoký výnos na 600-800 klasech, který tvoří hustotou porostu a dokáže ho kompenzovat přes HTS. Je náchylný na CHPS a fusaria, odolný rzem. Takže při 200 r/m2 je optimum 3-4 silné odnože na rostlinu. Je-li víc, krátím kombinací CCC+moddus, jeli míň tak použiju Medax.
Fungicid: tam bych nešetřil, Apel s Taliusem by měl stačit, lepší je 0,7 Mirage+0,8 Tango super a ten Talius bych si rozmyslel a dal bych ho v případě výhledu počasí teplo a vlhko.
Abych to shrnul: herbicid klidně s regulací, fungicid + mikro a močovinu dle napadení a předpovědi počasí. A dobrá rada na závěr - dělat blbuvzdorné pšenice typu Golem, Sultán, Hewitt nebo Mulan, ty se udělají sami :wink:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Buclík » 31 bře 2015 21:56

Tele: Moc děkuju za ty blbuvzdorné odrůdy. Jak mám spočítat počet rostlin na m2? Nechali jsme si dobrým sousedem zasít novou diskovou CO6 do dobře zpracovaného lůžka se 100kg NPK 12/12/12 4 miliony zrn 28.září ve 420m n/m a nyní jsou 2-3 silné odnože. Vláhové poměry při setí ideální, pole není nikde zamokřené.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Buclík » 31 bře 2015 22:07

Tele: Zbylo mně z loňska na těch 8ha Tobaku 4l Mustangu. Co k němu přikoupit a kolik na ten plevel v Tobaku aby mně nic nezbylo? Díky.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 31 bře 2015 22:55

Buclík píše:Tele: Moc děkuju za ty blbuvzdorné odrůdy. Jak mám spočítat počet rostlin na m2? Nechali jsme si dobrým sousedem zasít novou diskovou CO6 do dobře zpracovaného lůžka se 100kg NPK 12/12/12 4 miliony zrn 28.září ve 420m n/m a nyní jsou 2-3 silné odnože. Vláhové poměry při setí ideální, pole není nikde zamokřené.

Hele, blbuvzdorné odrůdy dělám na čím dál tím větší výměře. Časem člověk zjistí, že si to stejně řídí příroda, tak proč jí nevyhovět. Sečka C6 je disková a CO6 radličková :mrgreen: takže babo raď. Není důležité kolik seješ, ale kolik vzejde a přezimuje. Prostě spočti, kolik rostlin je na m2 na 4 místech pole a udělej průměr.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 31 bře 2015 22:56

Buclík píše:Tele: Zbylo mně z loňska na těch 8ha Tobaku 4l Mustangu. Co k němu přikoupit a kolik na ten plevel v Tobaku aby mně nic nezbylo? Díky.

Plevel vyfoť a dej sem foto.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Buclík » 01 dub 2015 09:40

Co proti vlčímu máku, kterým jsem měl silně zaneřáděnou loni řepku, asi se při výmlatu řepky vlčí mák pěkně vysemenil, tak abych neměl letos zaneřáděnej Tobak, co je tam teď ?

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 01 dub 2015 10:46

Znáš Agromanual.cz??? Tak se tam podívej. Jinak na vlčí mák mustang forte nebo kantor plus. Jestli máš metlici tak huricane.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 01 dub 2015 13:31

tomous píše:Znáš Agromanual.cz??? Tak se tam podívej. Jinak na vlčí mák mustang forte nebo kantor plus. Jestli máš metlici tak huricane.

Právě Huricane nebere větší máky nikterak hitparádně a mustang ho smázne.

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod citrusek » 04 dub 2015 06:56

S Huricane nemám dobrou zkušenost. Nebral mi třeba vůbec lebedu a musel jsem dělat opravu Mustangem a měl by brát i oves hluchý, ale ten se jenom trochu přibrzdil a pak rostl dál.
Taky jsem chtěl krátit Tobak CCC v dávce 1,5 litru a teď jste mě dostal. http://www.saaten-union.cz/odrudy/tobak Tady píší, v EC 28 1,5 l CCC a v EC 31 0,3 l CCC + moddus nebo ethephon. Teď poraďte co tam dát. EC 28 už jsem kvůli počasí prošvihl, a budu rád, že budu stíhat to EC 31. Porosty jsou zatím zdravé a vypadají hodně dobře, jsou dost odnožené. Bude ten 0,3 CCC a 0,3 ethephonu stačit? Do Tobaku chci dát celkově asi 180 kg čistého N. Pak mám ještě Nordiku a dam budu dávat asi 130 kg N.
Včera jsem jel autem a díval jsem se z cesty a družstvo ve vedlejší vesnici má v pšenici takovy velky fleky kde se pšenice ztrácí a má to takovou oranžovou barvu. Co to může být, rez?
Naposledy upravil citrusek dne 04 dub 2015 11:00, celkově upraveno 1

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 04 dub 2015 10:12

To ta moje pšenka se ne a ne pořádně probrat. Nejhorší,že tady spadlo cca 80mm vody,tak bude asi veškerej dusík v prde.i.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 04 dub 2015 11:32

citrusek píše:S Huricane nemám dobrou zkušenost. Nebral mi třeba vůbec lebedu a musel jsem dělat opravu Mustangem a měl by brát i oves hluchý, ale ten se jenom trochu přibrzdil a pak rostl dál.
Taky jsem chtěl krátit Tobak CCC v dávce 1,5 litru a teď jste mě dostal. http://www.saaten-union.cz/odrudy/tobak Tady píší, v EC 28 1,5 l CCC a v EC 31 0,3 l CCC + moddus nebo ethephon. Teď poraďte co tam dát. EC 28 už jsem kvůli počasí prošvihl, a budu rád, že budu stíhat to EC 31. Porosty jsou zatím zdravé a vypadají hodně dobře, jsou dost odnožené. Bude ten 0,3 CCC a 0,3 ethephonu stačit? Do Tobaku chci dát celkově asi 180 kg čistého N. Pak mám ještě Nordiku a dam budu dávat asi 130 kg N.
Včera jsem jel autem a díval jsem se z cesty a družstvo ve vedlejší vesnici má v pšenici takovy velky fleky kde se pšenice ztrácí a má to takovou oranžovou barvu. Co to může být, rez?

Já bych byl velice opatrnej s nějakým paušálním vedením porostu. Firemníci ve vedení porostů objevili ameriku a mastí návody jak Baťa cvičky. Mě podobný návod přinesl majitel jedné firmy loni v dubnu a nakonec jsme dali 0,5 CCC v EC 25 a 0,5 Medax v EC 31 a kolega nechtěl krátit na praporec 0,2 etefonu a proto porost lehce prolehal. Dusíku tam bylo cca 220 kg a výnos lehce nad 10 t/ha. Letos mám Tobak v porostu 4 sezónu a můžu říct, že je to pořád pšenice obecná a ne pšenice árijská, jak se snaží hoši z marketingu přesvědčit zemědělce. Srovnatelný výnos má Mulan, Chevalier, Hewitt atd. Zpět k vedení ve zmíněném návodu: jestliže vyseji v září 350 s/m2, vzejde mi 280 r/m2 x 4 odnože a v EC 28 naaplikuji 1,5 CCC tak do žní půjdu s 1000 klasy/m2 a nebude mi nic platné krácení v EC 31 0,3 CCC+0,2 Moddus a porost s největší pravděpodobností polehne a navíc budu sklízet mraky slámy a na výnosu zrna budu tratit 1-3 t/ha dle ročníku.
Modelový příklad Tobaku z jednoho konkrétního pozemku: výsev 20.9. 3,2 MKS/ha, počet rostlin 220/m2, počet odnoží 3,5, hnojení regenerační 46 kg N/ha v močovině konec února, regulace v EC 30 1 CCC 25.3., produkční hnojení 80 kg N/ha v LAD, regulace v EC 32 dle průběhu počasí ( 0,5 CCC+0,3 Moddus nebo 0,3 Medax + 0,4 etefon ), kvalitativní hnojení dle počasí až 80 kg N/ha, regulace v EC 49 dle počasí etefon 0,2-0,4
Takže projdi si porost, udělej odpočet a potom můžeme diskutovat o smysluplném vedení porostu.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 04 dub 2015 12:57

Ještě jednu maličkost jsem v souvislosti s Tobakem zapomenul. Odolnost rzi plevové průměrná a fusariím podprůměrná. Takže kvalitní azol do sloupkování a druhý fungicid směřovat do klasu :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 04 dub 2015 13:00

tomous píše:To ta moje pšenka se ne a ne pořádně probrat. Nejhorší,že tady spadlo cca 80mm vody,tak bude asi veškerej dusík v prde.i.

Jaká nadmořská výška? V jaké fázi porost? Kolik N a v jaké formě jsi aplikoval? Jestli jsi na šustu a máš tam 2x N, tak to nebude žádná hitparáda :(

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 04 dub 2015 15:34

cca 580-600mnm. 2x 20kgN v LAV. BBCH 28. Jak se udělá lepší asi tam zajedu 2x s 10-12% roztokem močoviny+CU+MG a možná něco na porovnání odnoží(zkrácení). Ona na podzim dostala pokouřit od chorob,tak teď začíná dělat nový lupení.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 04 dub 2015 15:57

tomous píše:cca 580-600mnm. 2x 20kgN v LAV. BBCH 28. Jak se udělá lepší asi tam zajedu 2x s 10-12% roztokem močoviny+CU+MG a možná něco na porovnání odnoží(zkrácení). Ona na podzim dostala pokouřit od chorob,tak teď začíná dělat nový lupení.

Tak to je dobrý, nasyp jí produkční a bude ok. V této výšce je letos chladněji, tak je pomalejší a jsou velké rozdíly mezi jednotlivými pozemky.

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod citrusek » 04 dub 2015 21:23

tele píše:
citrusek píše:S Huricane nemám dobrou zkušenost. Nebral mi třeba vůbec lebedu a musel jsem dělat opravu Mustangem a měl by brát i oves hluchý, ale ten se jenom trochu přibrzdil a pak rostl dál.
Taky jsem chtěl krátit Tobak CCC v dávce 1,5 litru a teď jste mě dostal. http://www.saaten-union.cz/odrudy/tobak Tady píší, v EC 28 1,5 l CCC a v EC 31 0,3 l CCC + moddus nebo ethephon. Teď poraďte co tam dát. EC 28 už jsem kvůli počasí prošvihl, a budu rád, že budu stíhat to EC 31. Porosty jsou zatím zdravé a vypadají hodně dobře, jsou dost odnožené. Bude ten 0,3 CCC a 0,3 ethephonu stačit? Do Tobaku chci dát celkově asi 180 kg čistého N. Pak mám ještě Nordiku a dam budu dávat asi 130 kg N.
Včera jsem jel autem a díval jsem se z cesty a družstvo ve vedlejší vesnici má v pšenici takovy velky fleky kde se pšenice ztrácí a má to takovou oranžovou barvu. Co to může být, rez?

Já bych byl velice opatrnej s nějakým paušálním vedením porostu. Firemníci ve vedení porostů objevili ameriku a mastí návody jak Baťa cvičky. Mě podobný návod přinesl majitel jedné firmy loni v dubnu a nakonec jsme dali 0,5 CCC v EC 25 a 0,5 Medax v EC 31 a kolega nechtěl krátit na praporec 0,2 etefonu a proto porost lehce prolehal. Dusíku tam bylo cca 220 kg a výnos lehce nad 10 t/ha. Letos mám Tobak v porostu 4 sezónu a můžu říct, že je to pořád pšenice obecná a ne pšenice árijská, jak se snaží hoši z marketingu přesvědčit zemědělce. Srovnatelný výnos má Mulan, Chevalier, Hewitt atd. Zpět k vedení ve zmíněném návodu: jestliže vyseji v září 350 s/m2, vzejde mi 280 r/m2 x 4 odnože a v EC 28 naaplikuji 1,5 CCC tak do žní půjdu s 1000 klasy/m2 a nebude mi nic platné krácení v EC 31 0,3 CCC+0,2 Moddus a porost s největší pravděpodobností polehne a navíc budu sklízet mraky slámy a na výnosu zrna budu tratit 1-3 t/ha dle ročníku.
Modelový příklad Tobaku z jednoho konkrétního pozemku: výsev 20.9. 3,2 MKS/ha, počet rostlin 220/m2, počet odnoží 3,5, hnojení regenerační 46 kg N/ha v močovině konec února, regulace v EC 30 1 CCC 25.3., produkční hnojení 80 kg N/ha v LAD, regulace v EC 32 dle průběhu počasí ( 0,5 CCC+0,3 Moddus nebo 0,3 Medax + 0,4 etefon ), kvalitativní hnojení dle počasí až 80 kg N/ha, regulace v EC 49 dle počasí etefon 0,2-0,4
Takže projdi si porost, udělej odpočet a potom můžeme diskutovat o smysluplném vedení porostu.

Snažil jsem se spočítat rostliny, ale je to pro mě nadlidský úkol :lol: Mám na to pravítko od Syngenty, ale i tak se mi to moc nedařilo. Co jsem spočítal jsou odnože, ty jsou v průměru 3,5. Zaseto 29.9.2014. První hnojení 1.3. 40 kg N/ha v LAD. Druhé hnojení chci dělat zítra. Půjde tam LADSA (24%N 11,5 S) v dávce 190 kg/ha. Ještě asi za dva týdny LAD 40 kg N/ha a pak ještě kvalitativní hnojení. Tady aspoň fotky jak pšenice vypadá.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Pšenice Nordika je o něco menší, ale má okolo pěti odnoží. Setá stejné datum, první hnojení také 1.3. 60 kg N/ha a zítra taky 190 kg Ladsy.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 04 dub 2015 21:49

citrusek píše:
tele píše:
citrusek píše:S Huricane nemám dobrou zkušenost. Nebral mi třeba vůbec lebedu a musel jsem dělat opravu Mustangem a měl by brát i oves hluchý, ale ten se jenom trochu přibrzdil a pak rostl dál.
Taky jsem chtěl krátit Tobak CCC v dávce 1,5 litru a teď jste mě dostal. http://www.saaten-union.cz/odrudy/tobak Tady píší, v EC 28 1,5 l CCC a v EC 31 0,3 l CCC + moddus nebo ethephon. Teď poraďte co tam dát. EC 28 už jsem kvůli počasí prošvihl, a budu rád, že budu stíhat to EC 31. Porosty jsou zatím zdravé a vypadají hodně dobře, jsou dost odnožené. Bude ten 0,3 CCC a 0,3 ethephonu stačit? Do Tobaku chci dát celkově asi 180 kg čistého N. Pak mám ještě Nordiku a dam budu dávat asi 130 kg N.
Včera jsem jel autem a díval jsem se z cesty a družstvo ve vedlejší vesnici má v pšenici takovy velky fleky kde se pšenice ztrácí a má to takovou oranžovou barvu. Co to může být, rez?

Já bych byl velice opatrnej s nějakým paušálním vedením porostu. Firemníci ve vedení porostů objevili ameriku a mastí návody jak Baťa cvičky. Mě podobný návod přinesl majitel jedné firmy loni v dubnu a nakonec jsme dali 0,5 CCC v EC 25 a 0,5 Medax v EC 31 a kolega nechtěl krátit na praporec 0,2 etefonu a proto porost lehce prolehal. Dusíku tam bylo cca 220 kg a výnos lehce nad 10 t/ha. Letos mám Tobak v porostu 4 sezónu a můžu říct, že je to pořád pšenice obecná a ne pšenice árijská, jak se snaží hoši z marketingu přesvědčit zemědělce. Srovnatelný výnos má Mulan, Chevalier, Hewitt atd. Zpět k vedení ve zmíněném návodu: jestliže vyseji v září 350 s/m2, vzejde mi 280 r/m2 x 4 odnože a v EC 28 naaplikuji 1,5 CCC tak do žní půjdu s 1000 klasy/m2 a nebude mi nic platné krácení v EC 31 0,3 CCC+0,2 Moddus a porost s největší pravděpodobností polehne a navíc budu sklízet mraky slámy a na výnosu zrna budu tratit 1-3 t/ha dle ročníku.
Modelový příklad Tobaku z jednoho konkrétního pozemku: výsev 20.9. 3,2 MKS/ha, počet rostlin 220/m2, počet odnoží 3,5, hnojení regenerační 46 kg N/ha v močovině konec února, regulace v EC 30 1 CCC 25.3., produkční hnojení 80 kg N/ha v LAD, regulace v EC 32 dle průběhu počasí ( 0,5 CCC+0,3 Moddus nebo 0,3 Medax + 0,4 etefon ), kvalitativní hnojení dle počasí až 80 kg N/ha, regulace v EC 49 dle počasí etefon 0,2-0,4
Takže projdi si porost, udělej odpočet a potom můžeme diskutovat o smysluplném vedení porostu.

Snažil jsem se spočítat rostliny, ale je to pro mě nadlidský úkol :lol: Mám na to pravítko od Syngenty, ale i tak se mi to moc nedařilo. Co jsem spočítal jsou odnože, ty jsou v průměru 3,5. Zaseto 29.9.2014. První hnojení 1.3. 40 kg N/ha v LAD. Druhé hnojení chci dělat zítra. Půjde tam LADSA (24%N 11,5 S) v dávce 190 kg/ha. Ještě asi za dva týdny LAD 40 kg N/ha a pak ještě kvalitativní hnojení. Tady aspoň fotky jak pšenice vypadá.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Pšenice Nordika je o něco menší, ale má okolo pěti odnoží. Setá stejné datum, první hnojení také 1.3. 60 kg N/ha a zítra taky 190 kg Ladsy.

Porost jako břeh, dost přehuštěný. Počkal bych týden s hnojením a spojil ty dvě dávky v jednu. Rostliny vytrhej a spočti na 100 cm, když jich bude 200-250r/m2, tak bych dal 0,5 CCC + 0,3 Moddus. S Nordikou zkušenosti nemám, sežeň si o ní nějaké informace od někoho, kdo ji pěstuje, může se stát, že bude např. náchylná na padlí nebo silně poléhavá, tak aby Tě nevypekla.

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod citrusek » 05 dub 2015 07:20

Díky za radu. Chtěl jsem to pohnojit dokud je ještě mokro a hlasí přeháňky. Od čtvrtka má být jasno a teplo, tak tam hnojivo bude ležet bez účinku. Rostliny ještě dnes spočítám. Dal by se ten moddus nahradit cerone? Mám tady ještě nějaky cerone od loňska, tak bych nemusel nic kupovat. Když ne, tak cerone zůstane do ječmene.
Nordika by měla mít vysokou odolonost na poléhání. Už teď je o něco nižší, ale víc odnožená. Je to novinka, tak o ní v okolí nikdo nic vědět nebude. Měl jsem vyzkoušenou krmnou odrůdu Lear a s tou jsem byl hodně spokojený. Loni dávala 10 tun z ha při 120 kg N, rok předtím 8 tun, ale nesehnal jsem na podzim osivo, tak jsem musel jít do nových odrůd. Tady je ta Nordika.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 05 dub 2015 08:26

citrusek píše:Díky za radu. Chtěl jsem to pohnojit dokud je ještě mokro a hlasí přeháňky. Od čtvrtka má být jasno a teplo, tak tam hnojivo bude ležet bez účinku. Rostliny ještě dnes spočítám. Dal by se ten moddus nahradit cerone? Mám tady ještě nějaky cerone od loňska, tak bych nemusel nic kupovat. Když ne, tak cerone zůstane do ječmene.
Nordika by měla mít vysokou odolonost na poléhání. Už teď je o něco nižší, ale víc odnožená. Je to novinka, tak o ní v okolí nikdo nic vědět nebude. Měl jsem vyzkoušenou krmnou odrůdu Lear a s tou jsem byl hodně spokojený. Loni dávala 10 tun z ha při 120 kg N, rok předtím 8 tun, ale nesehnal jsem na podzim osivo, tak jsem musel jít do nových odrůd. Tady je ta Nordika.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

S tím přihnojením chápu :wink: Cerone si chovej na praporec nebo do ječmene. Nordika je zralá na 0,3 Moddusu, ale je to z mé strany tipování, fakt ji nemám ošahanou.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 05 dub 2015 11:43

tele píše:
tomous píše:No já určitě ještě poškám,protože zatím není tolik zdravých listů. Rád bych pak dal rovnou něco na krácení. Tak myslíš snížit dávku Bumperu(Mirage) a něco přidat? Třeba Hutton?

Tak máme ještě týden čas podle předpovědi. Dnes jsem prolezl pár stovek ha v pěti odrůdách a dvou termínech setí. Nemocné listy jsou již suché včetně patogenů a přežívá pouze braničnatka a CHPS. Přesto bude potřeba kvalitní fungicid nejlépe v kombinaci azol, morfolin a prochloras. Dovedu si i představit, že udělám regulaci + mikroprvky + močovinu a s fungicidem pojedu za 10-14 dní potom. Pečlivě si letos udělejte inventarizaci, porosty dost klamou a řada odnoží může odpadnout nebo naopak zůstat. Regulace bude letos vyšší dívčí :mrgreen: Když dáš 0,5 Mirage + 0,6 Hutton + 0,1 Talius tak se to dá označit za ideál :wink:

Takže kombinace MHT mě vychází na 1223,-!!Ale třeba Hutton by se měl aplikovat nejdříve v 37 nebo spíš 39 aby podržel klasy a jestli to už není pozdě na Mirage a Talius?!Není lepší dát něco "dřív" na rzi a potom nějakou "klasovku" např.Zamir?Dík.
A ještě co nyní na řepku?Vysoká cca 30cm,už jsem na šel pupeny a nedostala ještě nic.Na podzim jsem dával Tebushu.Je poměrně řídká(20-30ks) a je to Visby.Lepit ani desikovat nechci-pokud nebude nějaký extrém-takže bych chtěl spíš co nejvíc větví než zkracovat výšku!!Takže asi co nejdříve,že ano?Ještě by bylo dobré kdyby to mohlo jít s damem,chci tam dát ještě cca 120l.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Agronom » 05 dub 2015 15:27

Nejvetsi problem letosniho jara je ten, ze mame kazdej hon psenice v jiny vyvojovy fazi...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Agronom » 05 dub 2015 15:41

Cim se ridite pro urceni aplikacniho klidu ve velke periode? Nazory na velikost klasku se ruzni... Nas ucili 10 az 30 mm... Ted na skoleni padlo 3 az 10 mm... Nekdo ceka na dotvoreni kvitku na klasku... Co vy?

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod rsv » 05 dub 2015 16:13

Agronom píše:Cim se ridite pro urceni aplikacniho klidu ve velke periode? Nazory na velikost klasku se ruzni... Nas ucili 10 az 30 mm... Ted na skoleni padlo 3 az 10 mm... Nekdo ceka na dotvoreni kvitku na klasku... Co vy?

Osobně se přikláním k první variantě. Do 7 mm ještě stříkám Modus.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 05 dub 2015 16:18

rsv píše:
Agronom píše:Cim se ridite pro urceni aplikacniho klidu ve velke periode? Nazory na velikost klasku se ruzni... Nas ucili 10 az 30 mm... Ted na skoleni padlo 3 az 10 mm... Nekdo ceka na dotvoreni kvitku na klasku... Co vy?

Osobně se přikláním k první variantě. Do 7 mm ještě stříkám Modus.

7 je hranice za vlhka, chladna a top výživy, jistota je 5

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků