Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Dark » 30 dub 2014 22:55

Tele, děkuju za objasnění, mě prostě přišlo že při tomhle suchu je zbytečné se krácením nějak zvlášt zabývat.

Příspěvky: 69
Registrován: 16 lis 2012 23:56
Bydliště: Opavsko

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod georget91 » 30 dub 2014 23:20

Také děkuji za vaše cenné příspěvky. Přiznám se, že jsem se nikdy takto krácení nevěnoval. Zatím jsem použil pouze při zelenání kolínek 2l CCC (když rozpětí je 0,8-3l). Loni, mokro, chladno = pšenice relativně vysoká. Letos to při suchu a teplu je krásně zkrácená. Ovšem teď si říkám, že to bude asi nepříznivé pro tu rostlinu. Nahnojeno mám pouze 110 kgN.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod kas » 05 kvě 2014 22:40

tele píše:Pánové, máte v tom krácení trošku zmatek. Určitě neaplikujte regulátory nebo růstové herbicidy ve fázi velké periody. Stres jako sucho nebo mráz mohou případné škody ještě prohloubit. A mimochodem Medax Top je specifický regulátor, který jsem letos použil na stovky hektarů a jsem spokojen. Jedinou nevýhodou je cena. Dnes jsme již aplikovali etefon na praporec v pšenici Bodyček, do 4-5 dnů vymetá 8)


Jaké máte zkušenosti s aplikací fungicidu společně s roztokem močoviny??? popřípadě ještě s ethefonem na praporec u pšenice?
Loni mi pálila každá kombinace, kterou jsem provedl, ale to byly jiné podmínky.

Používáte roztok močoviny při poslední aplikaci do řepky společně s ins. a fung. ve fázi odkvétání???¨

Díky za odpověď.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 05 kvě 2014 22:43

Za mě fungicid vždy sólo.Do řepky pojedu během týdne s Amistarem xtra a žádný dusík,hořčík a bór už riskovat nebudu!Děj se vůle boží.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 193
Registrován: 25 led 2007 22:46
Bydliště: HK

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod jaris » 06 kvě 2014 00:32

Jaký fungicid do klasu v době kvetu by měl být nejideálnější? Znám případ, že konkrétně u odrůdy Bodyček aplikace Prosara v době květu kompletně dokázala zlikvidovat porost pšenice. (loňský rok) Tato odrůda ja prý náchylná na aplikaci azolu. Mám taky zkušenost, že po aplikaci azolu zryznou špičky praporcového listu. Je to dedy na závadu? Nejlepší přehled a zkušenosti má tele, tak se ptám je to možné?

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod kas » 06 kvě 2014 08:28

jaris píše:Jaký fungicid do klasu v době kvetu by měl být nejideálnější? Znám případ, že konkrétně u odrůdy Bodyček aplikace Prosara v době květu kompletně dokázala zlikvidovat porost pšenice. (loňský rok) Tato odrůda ja prý náchylná na aplikaci azolu. Mám taky zkušenost, že po aplikaci azolu zryznou špičky praporcového listu. Je to dedy na závadu? Nejlepší přehled a zkušenosti má tele, tak se ptám je to možné?



Mám stejnou zkušenost s odrůdou Genius a aplikací azolu (Osiris), ale zase tam mohlo být více faktorů, které to zapříčinily.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 06 kvě 2014 22:09

Roztoky hnojiv v obilninách aplikuji v koncentraci 5-15 % společně se smáčedlem a fungicidem, koncentrace se odvíjí od stavu voskové vrstvy - vyšší za sucha, nižší za vlhka. Lze aplikovat i etefon + Starane + Granstar na praporec, ale je to na hraně. Letos je maličko popálen pouze Tobak, ale to je za ty tři roky, co ho dělám tradice :lol: Bodyček je tragédie, jediným jeho plusem je mrazuvzdornost a ranost a Genius je květinka skleníková. Popálení lze minimalizovat přidáním Zintracu 0,3 nebo chlorotalonilu 500g/ha, azoly, morfoliny a pyretroidy v EC formulaci pálí hodně, ale někdy není zbytí.
V řepce aplikuji fungicid s močovinou a hořkou solí, někdy i bórem. Je třeba využít vstupu do porostu k aplikaci živin, určitě se to vrátí.
Obecně ošetření do klasu na fusaria je mýtus, když to jde, ošetřuji do klasu, ale s tím, že si prodloužím účinnost fungicidu touto pozdější aplikací a ne že trefím fusária při průniku do prašníků :mrgreen: Když dáte na praporec nebo do klasu např. Amistar Xtra + epoxiconazol, moc toho nezkazíte.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 193
Registrován: 25 led 2007 22:46
Bydliště: HK

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod jaris » 06 kvě 2014 23:11

Bodyček už dělám řadu let, ale vloni to byl propadák, jinak si ho nemůžu vynachválit. Letos je moc pěknej. Geniuse dělám asi 3 rok a letos právě po aplikci solo Tanga super se obevily právě popálené špičky. Bodyček ani jiná odrůda to letos po tangu neudělala. Jen se bojím aplikace do toho klasu no. Vloni jsem taky dával Osiris do klasu a všechny odrůdy popálený. Amistár Xtra jsem dával na list a moc se mi to taky nelíbylo. Přemýšlím a Fandangu nebo Zantaře, ale ta cena :( . Že by pyretroidy pálili jsem ani nezaznamenal a ani by snad neměli. Do řepky dávám TM všeho možnýho i s Fungicidem a tam je to v poho a návratnost u řepky je jistá.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod kas » 07 kvě 2014 07:44

Díky za reakci, letos jsem vsadil na "květinku skleníkovou", tak doufám, že mě nepotopí.

Tak jak pokračujete v ošetřování při současném vývoji počasí?

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod kas » 18 kvě 2014 18:55

Ošetření na praporec? Už provádíte?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 18 kvě 2014 19:58

kas píše:Ošetření na praporec? Už provádíte?

Druhý fungicid zatím v 90% až do klasu, na praporec jenom při extra tlaku např. padlí. Je dost k vidění poškození pat stébel, ale ne stéblolamem, spíš to vypadá na kombinaci fusaria a rhizoctonie, možná i helmintosporiozy. Jinak jsou porosty celkem zdravé a to i ty, kam jsme v pracovní horečce nezajeli s postřikovačem :mrgreen:
Tak už se pomalu rozbíhají polní dny a jsou k vidění parádní zvěrstva např. řepka na 300 kg N/ha, Cubus po jeteli před metáním na 160 kg N/ha a zcela bez krácení ( již částečně prolehaný ) odhadem 1500 stébel/m2 :lol: , ozimák po kolena s kraťounkým klasem nebo naopak ozimák cca 120 cm bez krácení a totálně napadený skvrnitostí ( potřebujeme slámu a podívejte, z druhé strany pole už jede postřikovač ).
To je pak člověku smutno, když na pěkných polích jsou takovéto porosty ponechány alibisticky osudu :oops:

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod kas » 19 kvě 2014 12:46

Cimrmanova raná (fáze 49), jak to bude možné pojedu do ní s Huttonem 0,8 l/ha, ve fázi 33 byla ošetřena Prochlorazem a Propiconazolem. Zkracovat už více nebudu, risknu to.
Genius (fáze 39), ve 33 ošetřena Prochloraz a Propiconazol a teď do ní pojedu s Limitem 0,6 l/ha (epoxi... a thiopante...), nemám na výběr, už mám nakoupeno... následovně do klasu už jen Tebuconazol.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 19 kvě 2014 17:42

kas píše:Cimrmanova raná (fáze 49), jak to bude možné pojedu do ní s Huttonem 0,8 l/ha, ve fázi 33 byla ošetřena Prochlorazem a Propiconazolem. Zkracovat už více nebudu, risknu to.
Genius (fáze 39), ve 33 ošetřena Prochloraz a Propiconazol a teď do ní pojedu s Limitem 0,6 l/ha (epoxi... a thiopante...), nemám na výběr, už mám nakoupeno... následovně do klasu už jen Tebuconazol.

Cimrmanovu nemám ošahanou, ale na Genius dobrá strategie, možná bych se snažil, jestli je zdravý, pozdržet ten druhý fungicid do klasu a ušetřit ten tebuconazol do řepky :wink: Pozor na ten Hutton, dost pálí, když je smytá voskovka, určitě přidej 0,3 Zintracu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Pavel Toman » 19 kvě 2014 19:47

Dnes jsme se konečně dostali do pole a začali s postřikem. Dáváme Amistar 0,5 + Tango 0,75, na zpevnění Flordex 0,75 a přihnojení Mg a N dáváme Magnitru 3 l/ha . Porosty zatím zdravotně vcelku OK, tu a tam padlí, někde náznak počátku braničnatky.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod kas » 19 kvě 2014 20:22

Pavel Toman píše:Dnes jsme se konečně dostali do pole a začali s postřikem. Dáváme Amistar 0,5 + Tango 0,75, na zpevnění Flordex 0,75 a přihnojení Mg a N dáváme Magnitru 3 l/ha . Porosty zatím zdravotně vcelku OK, tu a tam padlí, někde náznak počátku braničnatky.



Nevyjde levněji na přihnojení Mg a N slabý roztok močoviny s přídavkem hořké soli?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Pavel Toman » 19 kvě 2014 20:27

Cenově nevím, organizačně je jednodušší nalít tam tři kanystry magnitri než sebou tahat pytle močoviny a hořký soli...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 19 kvě 2014 20:39

Pavel Toman píše:Dnes jsme se konečně dostali do pole a začali s postřikem. Dáváme Amistar 0,5 + Tango 0,75, na zpevnění Flordex 0,75 a přihnojení Mg a N dáváme Magnitru 3 l/ha . Porosty zatím zdravotně vcelku OK, tu a tam padlí, někde náznak počátku braničnatky.

Fungicidní kombinace na skvrnitosti a rzi parádní, akorát neřeší paty a fusaria. Mimochodem, magnitra v kombinaci s morfolinem může taky popálit praporec.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod kas » 19 kvě 2014 21:33

tele píše:
kas píše:Cimrmanova raná (fáze 49), jak to bude možné pojedu do ní s Huttonem 0,8 l/ha, ve fázi 33 byla ošetřena Prochlorazem a Propiconazolem. Zkracovat už více nebudu, risknu to.
Genius (fáze 39), ve 33 ošetřena Prochloraz a Propiconazol a teď do ní pojedu s Limitem 0,6 l/ha (epoxi... a thiopante...), nemám na výběr, už mám nakoupeno... následovně do klasu už jen Tebuconazol.

Cimrmanovu nemám ošahanou, ale na Genius dobrá strategie, možná bych se snažil, jestli je zdravý, pozdržet ten druhý fungicid do klasu a ušetřit ten tebuconazol do řepky :wink: Pozor na ten Hutton, dost pálí, když je smytá voskovka, určitě přidej 0,3 Zintracu.



Díky za vaši reakci. Na voskovku si určitě počkám, má být dobrý počasí a mám relativně dost času. Nechci zopakovat loňský rok, kdy jsem za mokra spálil špičkový porost. Cimrmanovu mám letos poprvé a vypadá dobře. Genius je jako formule, takže, jestli ho zvládnu uřídit, tak bude super. Šetřit nabudu a dám teď Limit a následně do klasu 0,6 l Lynxu.
Nahnojeno mám na 170 kg N a přemýšlím, jestli vůbec dělat kvalitativní přihnojení. Běžně používám LAV. Roztok močoviny v postřiku beru pouze jako bonus. Co používáte na kvalitu?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 19 kvě 2014 21:49

kas píše:
tele píše:
kas píše:Cimrmanova raná (fáze 49), jak to bude možné pojedu do ní s Huttonem 0,8 l/ha, ve fázi 33 byla ošetřena Prochlorazem a Propiconazolem. Zkracovat už více nebudu, risknu to.
Genius (fáze 39), ve 33 ošetřena Prochloraz a Propiconazol a teď do ní pojedu s Limitem 0,6 l/ha (epoxi... a thiopante...), nemám na výběr, už mám nakoupeno... následovně do klasu už jen Tebuconazol.

Cimrmanovu nemám ošahanou, ale na Genius dobrá strategie, možná bych se snažil, jestli je zdravý, pozdržet ten druhý fungicid do klasu a ušetřit ten tebuconazol do řepky :wink: Pozor na ten Hutton, dost pálí, když je smytá voskovka, určitě přidej 0,3 Zintracu.



Díky za vaši reakci. Na voskovku si určitě počkám, má být dobrý počasí a mám relativně dost času. Nechci zopakovat loňský rok, kdy jsem za mokra spálil špičkový porost. Cimrmanovu mám letos poprvé a vypadá dobře. Genius je jako formule, takže, jestli ho zvládnu uřídit, tak bude super. Šetřit nabudu a dám teď Limit a následně do klasu 0,6 l Lynxu.
Nahnojeno mám na 170 kg N a přemýšlím, jestli vůbec dělat kvalitativní přihnojení. Běžně používám LAV. Roztok močoviny v postřiku beru pouze jako bonus. Co používáte na kvalitu?

Jestli nechceš šetřit,tak do klasu dej 0,5 prochloras + 0,5 tebuconazol. Kvalitativní přihnojení bylo cca v EC 37 převážně v UreaS ( močovina se sírou ). Na pojištění kvality lze po odkvětu aplikovat 10% roztok močoviny se sírou.

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Dark » 19 kvě 2014 22:19

Tele prosím tě a jak se ti líbí menara ? Jako první sem dával rombus a ted o ní uvažuji, dík za radu

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod medulin » 19 kvě 2014 23:06

Přidám dotaz trochu z jíného soudku. Cca 30min po aplikaci fungicidu Credo se smáčedlem přišla prudká přehánka 2mm. Dokáže takovéto množství snížit učinek postřiku?

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 20 kvě 2014 10:10

Co říkáte na Impulse Super? Mám v plánu ho vyzkoušet na praporec jestli bude potřeba. Dík Tom

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 20 kvě 2014 21:16

Dark píše:Tele prosím tě a jak se ti líbí menara ? Jako první sem dával rombus a ted o ní uvažuji, dík za radu

Menara je spíš partner, bere hlavně skvrnitosti a rzi, nezmám její cenu a ani s ní nemám zkušenost. Rombus je kvalitní, ideální např. do kombinace s prochlorazem v EC 32. P.S.: kde máš pole u Týna :?:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 20 kvě 2014 21:24

medulin píše:Přidám dotaz trochu z jíného soudku. Cca 30min po aplikaci fungicidu Credo se smáčedlem přišla prudká přehánka 2mm. Dokáže takovéto množství snížit učinek postřiku?

Tak to je riziko, kterému čelí každý, kdo aplikuje :( Záleží na tom, zda postřik zaschnul ( ten chlorothalonil je kontakt, ten je v hajzlu ) a nebo jestli bylo penetrační smáčedlo typu Adaptic. Takový Break nebo Silvet zvětší pokryvnost, ale ne průnik do listu.
Naposledy upravil tele dne 20 kvě 2014 21:29, celkově upraveno 1

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 20 kvě 2014 21:28

tomous píše:Co říkáte na Impulse Super? Mám v plánu ho vyzkoušet na praporec jestli bude potřeba. Dík Tom

Obsahuje spiroxamin, který může popálit. Bere dobře padlí, rzi a skvrnitosti.

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Dark » 20 kvě 2014 22:13

tele píše:
Dark píše:Tele prosím tě a jak se ti líbí menara ? Jako první sem dával rombus a ted o ní uvažuji, dík za radu

Menara je spíš partner, bere hlavně skvrnitosti a rzi, nezmám její cenu a ani s ní nemám zkušenost. Rombus je kvalitní, ideální např. do kombinace s prochlorazem v EC 32. P.S.: kde máš pole u Týna :?:

Díky za odpověd, pole mám od Týna směr na Veselí nad Lužnicí, Hartmanice

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 20 kvě 2014 22:33

tele píše:
tomous píše:Co říkáte na Impulse Super? Mám v plánu ho vyzkoušet na praporec jestli bude potřeba. Dík Tom

Obsahuje spiroxamin, který může popálit. Bere dobře padlí, rzi a skvrnitosti.


Dík. Uvidím asi ho risknu-stříkám večer,tak snad to nedopálím.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 20 kvě 2014 22:55

Dark píše:
tele píše:
Dark píše:Tele prosím tě a jak se ti líbí menara ? Jako první sem dával rombus a ted o ní uvažuji, dík za radu

Menara je spíš partner, bere hlavně skvrnitosti a rzi, nezmám její cenu a ani s ní nemám zkušenost. Rombus je kvalitní, ideální např. do kombinace s prochlorazem v EC 32. P.S.: kde máš pole u Týna :?:

Díky za odpověd, pole mám od Týna směr na Veselí nad Lužnicí, Hartmanice

Takže hlíny a psárka ? Vokusuješ Žimutice :D Tak to znáš určitě Tomáše Nováčka.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 20 kvě 2014 23:01

A co starý dobrý tango,vychází mě cenově úplně stejně jako hutton?!Jinak u mě začátek metání a zatím vše v pohodě,takže vyčkávám...

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Dark » 21 kvě 2014 06:03

Tele to s tou hlínou a psárkou si trefil přesně, Tomáš je od nás ze vsi, a Žimutice moc neokusuju.

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků