Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 27 kvě 2014 16:17

bold píše:já mám Sultan a je taky skoro vymetaná, vyčkávám a budu aplikovat Prosaro. Mám vyzkoušeno a jsem spíše přízemní.... držím se stále osvědčených metod.

bolde jsi zabiják :mrgreen: Sultán je špičková kompenzační odrůda, byť podceňovaná a málo propagovaná ( bez urážky - je silně blbuvzdorná) a v Prosaru je prothioconazol - z azolů má nejdelší působení

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 27 kvě 2014 16:23

Tak dneska jsem na pšenku(Dromos) dal Tango. Začali se objevovat rzi.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 27 kvě 2014 16:25

chose píše:
tele píše:
chose píše:Ahoj, měl bych taky dotaz. Dnes jsem byl v Tobaku a začíná se mně tam objevovat rez, viděl sem jí jen na pár místech na podpraporci, ale počítám, že se víc rozšíří. Původně jsem ho chtěl stříkat Limitem, ale ten už distributor neměl, tak sem se s nima dohodl na Impulse super, ten už mám týden doma.
Bude to stačit na zastavení tý rzi, nebo mám koupit radši něco jinýho? Jinak Turandot zatím zdravá, Samurai a Genius už sem ošetřoval dřív.

Impuls bude dobře účinkovat, je to lepší varianta než Limit, protože je komplexnější. Přidej Zintrac, ten spiroxamin dokáže dost popálit. Podle výhledu s počasím bych možná zauvažoval o variantě Impuls 0,5 + Amistar 0,3, abych to posílil víc na rzi a skvrnitosti. Dle mých info je v Samurai dost rzí, cos aplikoval jako poslední fungicid?

Původně jsem chtěl něco zaměřenýho víc na braničnatky, se rzema sem tu problémy neměl, nebo to vzal fungicid co jsem stříkal na braničnatky a rzi se nějak neprojevili. Mám tu nějaký zbytek z řepky Amistar xtra. Ty jsi myslel xtra nebo opti, každý obsahuje jiný poměry účiných látek.
Toho Zintracu kolik ? Chtěl jsem tam k fungicidu přidat ještě hořkou sůl, ale nevim jestli to neuškodí.
Ten samurai sem bral v 32 Bumper super s optimusem na krácení, tedˇzačíná metat, tak to budu muset taky něčím stříknout. Jediná pšenice u mě po obilnině, tak sem se bál chorob pat stébel, jinak je mám po řepce.
Genius sem bral jen Tangem super taky v 32 "zbytek balíčku", tedˇ začíná metat, tak do něj mám připravenej Zamir

Amistar jsem měl na mysli ten obyč, ale můžeš přimíchnout i xtru, stačí 0,2. Hořkou solí nic nezkazíš, Zintracu 0,3. Co víc Ti napsat, je vidět, že to máš pořešené kompletně od začátku :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod bold » 27 kvě 2014 18:45

tele píše:
bold píše:já mám Sultan a je taky skoro vymetaná, vyčkávám a budu aplikovat Prosaro. Mám vyzkoušeno a jsem spíše přízemní.... držím se stále osvědčených metod.

bolde jsi zabiják :mrgreen: Sultán je špičková kompenzační odrůda, byť podceňovaná a málo propagovaná ( bez urážky - je silně blbuvzdorná) a v Prosaru je prothioconazol - z azolů má nejdelší působení

No nevím jak moc je blbuvzdorná, ale zvolil jsem ji kvůli pšenici po pšenici a pozdnímu termínu setí (kupoval jsem horsche CO4) Každopádně porost je řídký ale čistý.Nevím co se stalo, ale o týden později jsem sel ještě kolegovi (stejně nastaveno) a má porost krásný, tudíž mně osobně sultan zklamal. Letos jsem nad tím zlomil hůl a tak se tomu dostalo zatím jen jedné fungicidní clony (archer turbo) a 3 litrů retacelu+ klasika mustang forte. Jelikož jsem propásl aplikaci druhého fungicidu (furt byl nějak čas a sucho) a klasy vykoukli ven, tak vyčkávám až bude úplně ven a půjdu do toho tím prosarem. porost je opravdu řídký, doufám že aspoň klasy budou pořádné ať se to aspoň vrátí.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 27 kvě 2014 21:59

bold píše:
tele píše:
bold píše:já mám Sultan a je taky skoro vymetaná, vyčkávám a budu aplikovat Prosaro. Mám vyzkoušeno a jsem spíše přízemní.... držím se stále osvědčených metod.

bolde jsi zabiják :mrgreen: Sultán je špičková kompenzační odrůda, byť podceňovaná a málo propagovaná ( bez urážky - je silně blbuvzdorná) a v Prosaru je prothioconazol - z azolů má nejdelší působení

No nevím jak moc je blbuvzdorná, ale zvolil jsem ji kvůli pšenici po pšenici a pozdnímu termínu setí (kupoval jsem horsche CO4) Každopádně porost je řídký ale čistý.Nevím co se stalo, ale o týden později jsem sel ještě kolegovi (stejně nastaveno) a má porost krásný, tudíž mně osobně sultan zklamal. Letos jsem nad tím zlomil hůl a tak se tomu dostalo zatím jen jedné fungicidní clony (archer turbo) a 3 litrů retacelu+ klasika mustang forte. Jelikož jsem propásl aplikaci druhého fungicidu (furt byl nějak čas a sucho) a klasy vykoukli ven, tak vyčkávám až bude úplně ven a půjdu do toho tím prosarem. porost je opravdu řídký, doufám že aspoň klasy budou pořádné ať se to aspoň vrátí.

Já myslím, že budeš spokojen. Nezamázlo se to při setí?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod bold » 28 kvě 2014 09:42

určitě se to nezamazalo, spíš to šlo možná dost hluboko, ale jak říkám sel jsem i kolegovi se stejným nastavením a má pšenici krásnou. Já mám porost jako kdybych dával výsev 70kg na ha a ne 220kg
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod chose » 28 kvě 2014 11:32

Je možný, že se ti přední kola na sečce víc zabořila, a tak to selo hlouběji, než u kolegy, u kterýho se tolik nezabořila. Záleží jestli ti hlouběji seli všechny radličky, nebo nejvíc ty přední a postupně dozadu seli menší hloubkou. Já mám u sprintera čelní pěch, který má větší styčnou plochu, tak je to míň náchylný. Nevýhoda těchto seček je usazení radliček na rámu . Hůř se dodržuje stejná hloubka setí, ale zase dobře se srovná pole a zaseje do pásků.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 28 kvě 2014 12:06

[quote="chose"]Je možný, že se ti přední kola na sečce víc zabořila, a tak to selo hlouběji, než u kolegy, u kterýho se tolik nezabořila. Záleží jestli ti hlouběji seli všechny radličky, nebo nejvíc ty přední a postupně dozadu seli menší hloubkou. Já mám u sprintera čelní pěch, který má větší styčnou plochu, tak je to míň náchylný. Nevýhoda těchto seček je usazení radliček na rámu . Hůř se dodržuje stejná hloubka setí, ale zase dobře se srovná pole a zaseje do pásků.[/quote
Pro mě je radličková sečka top na založení porostu obilnin, hlavně jařin. Je pravda, že je náročnější na precizní seřízení a naladění, ale stojí to za to. I porost pšenice o výsevku 70 kg nasype, když se dobře vede :mrgreen:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod bold » 28 kvě 2014 13:20

je možné že k nějaké podobné patálii došlo (bylo to první setí touto mašinou) jarní ječmeny jsou nádherné i když jsem měl strach se zamazáním protože ty duety vytahují spodní vlhkou hlínu. problém byl že na to původní vlastník domontoval nádrž na kapalné hnojivo na rám a tudíž jsou přední kola rozhozené.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod chose » 28 kvě 2014 22:09

Ahoj, chtěl sem se ještě zeptat, jestli někdo dává menší množství vody do obilí při fungicidním ošetření (myslím 150l a míň), tam kde už byl fungicid použitej dřív. Nechci ubírat chemii, ale možná jen tu vodu. Teď používám většinou kolem 180l vody trysky modrý, nebo fialový Turbo drop HiSpeed (dvě štěrbiny). Záleží na rychlosti kterou jedu, ale jelikož pšenice metá a mám taženej postřikovač tek to vidím na 8-10km/hod. Pak se ale obávám koncentrace, abych to teď nespálil.
Naposledy upravil chose dne 29 kvě 2014 11:47, celkově upraveno 1

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 28 kvě 2014 23:16

chose píše:Ahoj, chtěl sem se ještě zeptat, jestli někdo dává menší množství vody do obilí při fungicidním ošetření (myslím 150l a míň), tam kde už byl fungicid použitej dřív. Nechci ubírat chemii, ale možná jen tu vodu. Teď používám většinou kolem 180l vody trysky modrý, nebo fialový Turbo drop HiSpeed (dvě štěrbiny). Záleží na rychlosti kterou jedu, ale jelikož pšenice metá a mám taženej postřikovač tek to vidím na 8-10km/hod. Pak se ale obávám koncentrace, ach to teď nespálil.

Tak většina aplikací 150 l, do klasu klidně i 80 :wink: Ty TD Ti chválím, nemaj chybu, hlavně ve vyšších rychlostech!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod bold » 29 kvě 2014 09:27

já dával 150l na vše, problém nebyl. Z důvodu úspory vody (plnil jsem doma) teď vozím vodu na pole a tak jsem opět na těch 200l
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod chose » 29 kvě 2014 11:54

Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 29 kvě 2014 17:07

chose píše:Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

to se ví, na fusaria je ideál do 100 l a 20km a za rosy zrána či zvečera

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 29 kvě 2014 17:16

tele píše:
chose píše:Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

to se ví, na fusaria je ideál do 100 l a 20km a za rosy zrána či zvečera

Zvečera znamená,že nevadí,když na postřik padne rosa?A z rána,řekněme v pět ráno za silný rosy!?

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 29 kvě 2014 17:16

tele píše:
chose píše:Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

to se ví, na fusaria je ideál do 100 l a 20km a za rosy zrána či zvečera

Zvečera znamená,že nevadí,když na postřik padne rosa?A z rána,řekněme v pět ráno za silný rosy!?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 29 kvě 2014 19:19

Rolník74 píše:
tele píše:
chose píše:Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

to se ví, na fusaria je ideál do 100 l a 20km a za rosy zrána či zvečera

Zvečera znamená,že nevadí,když na postřik padne rosa?A z rána,řekněme v pět ráno za silný rosy!?

Jsou mezi námi borci, kteří aplikují pouze navečer, v noci či brzo zrána - úlet, včely, popálení porostu. Ta hranice rosy je myšlena tak, aby to neukapávalo z listů :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod bold » 29 kvě 2014 19:30

ani mně nemluv, vzhledem k větrnosti jsem taktéž aplikoval v noci se 7211 no dobrodružný to podnik, světel až 3kusy (dvě vepředu a sériová bludička vzadu) hledání kolejových řádků byl adrenalin. (budu dělat dozadu rampu se světly a sháním navigačku) :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Dark » 29 kvě 2014 22:25

tele píše:
chose píše:Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

to se ví, na fusaria je ideál do 100 l a 20km a za rosy zrána či zvečera

Tele už sem z tebe zase vedle, já stříkám fungicid 300l na Ha, při 6km v hod. a na suchý porost, ale nechci se tě zase ptát, jestli v tvém příspěvku byla ironie ?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 29 kvě 2014 22:37

Dark píše:
tele píše:
chose píše:Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

to se ví, na fusaria je ideál do 100 l a 20km a za rosy zrána či zvečera

Tele už sem z tebe zase vedle, já stříkám fungicid 300l na Ha, při 6km v hod. a na suchý porost, ale nechci se tě zase ptát, jestli v tvém příspěvku byla ironie ?

300 l jsem dal v životě pouze párkrát - desikace brambor či slunečnice a letos fungicid do 2,5 m vysoké řepky :mrgreen: Herbicidy řepka, kukuřice či pšenice 150-200 l, fungicid obilniny na prostříknutí porostu 150 l, fungicid do klasu nebo insekticid do 100 l, glyfosát 50-100 l. Každá takováhle aplikace má určité zákonitosti - smáčedla, rychlost, teploty do 25°C, trysky :wink:

Příspěvky: 22
Registrován: 17 bře 2014 19:58

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod farmarJD » 29 kvě 2014 23:07

Dark píše:
tele píše:
chose píše:Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

to se ví, na fusaria je ideál do 100 l a 20km a za rosy zrána či zvečera

Tele už sem z tebe zase vedle, já stříkám fungicid 300l na Ha, při 6km v hod. a na suchý porost, ale nechci se tě zase ptát, jestli v tvém příspěvku byla ironie ?


Do obilí dávám při fungicidu také cca 150 - 200 l. Ale co takový mák - fungicid? např. Caramba, Amistar popř. Discus?
Tele předem děkuji za fundovanou odpověď.

Příspěvky: 28
Registrován: 20 pro 2011 21:58

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod HonzaCB » 30 kvě 2014 16:22

tele píše:
chose píše:Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

to se ví, na fusaria je ideál do 100 l a 20km a za rosy zrána či zvečera

Prosím ještě otázku, takže vlhký porost z rosy nevadí ? Chystám se teď po deštích stříkat Zantaru a Magnello, jak moc musím čekat na aplikaci , aby se obnovila vosková vrstva a nedošlo k popálení ? Děkuji

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 30 kvě 2014 20:46

to farmar JD: do máku jsem dával 100-200 l dle výšky porostu :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 30 kvě 2014 20:48

HonzaCB píše:
tele píše:
chose píše:Ty TD stříkají fakt dobře, ale teď už moc rychle nemůžu jet, abych to neomlátil v koleji.

to se ví, na fusaria je ideál do 100 l a 20km a za rosy zrána či zvečera

Prosím ještě otázku, takže vlhký porost z rosy nevadí ? Chystám se teď po deštích stříkat Zantaru a Magnello, jak moc musím čekat na aplikaci , aby se obnovila vosková vrstva a nedošlo k popálení ? Děkuji

Uvidíš sám, tipuji dva dny. Záleží kolik napršelo. Nemělo by to z vlhkých listů odkapávat

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod chose » 30 kvě 2014 21:26

Ahoj, já bych měl taky dotaz ještě k tomu Zintraku. Můžu ho dát i do vymetanýho porostu?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 30 kvě 2014 21:51

chose píše:Ahoj, já bych měl taky dotaz ještě k tomu Zintraku. Můžu ho dát i do vymetanýho porostu?

Naopak, je to ještě vhodnější, zinek funguje jako ochranný faktor před sluncem

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod chose » 30 kvě 2014 23:48

Dík za info, tedˇse má udělat hezky, tak chci ten Tobak stříknout. Než se ta rez rozleze víc.
Dneska jsem byl od Selgenu na šlechtitelce v Krukanicích, a tam byli vidět rozdíly jednotlivých odrůd na tu rez plevovou v neošetřený variantě v ošetřený v T2 nebyla vidět ani u těch "náchylnějších". Dokonce ani v Tobaku, kde se mi začíná objevovat, tam vidět v neošetřený variantě zatím nebyla.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 31 kvě 2014 09:38

chose píše:Dík za info, tedˇse má udělat hezky, tak chci ten Tobak stříknout. Než se ta rez rozleze víc.
Dneska jsem byl od Selgenu na šlechtitelce v Krukanicích, a tam byli vidět rozdíly jednotlivých odrůd na tu rez plevovou v neošetřený variantě v ošetřený v T2 nebyla vidět ani u těch "náchylnějších". Dokonce ani v Tobaku, kde se mi začíná objevovat, tam vidět v neošetřený variantě zatím nebyla.

Do Krukanic jsem se chystal s kolegama, ale nakonec na to nadošlo, rád bych se tam porozhlídnul. Těžko z toho vyvodit nějaký závěr, takový rozsah rzi jako letos já nepamatuju a příští rok bude mít navrch úplně jiná zákeřná choroba. Letos to ještě vypadá, že v určitých oblastech bude mít hody i fusarium na náchylných odrůdách :mrgreen:

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod chose » 31 kvě 2014 10:53

Jo bylo to tam zajímavý. Ing.Čapek říkal ( nevim jestli jsem pochytil vše co říkal a nepletu to) že ta rez je původem z Anglie, a že se k nám šíří ze západní Evropy a u nás je díky tý zimě, co byla. Jinak ta rez , na kterou jsme zvyklý v Čechách a na Moravě, se naopak šíří od jihu z teplejších míst (z balkánu, Maďarsko ,Slovensko) a nastupuje trochu později. Sem k nám na západ se nedostává.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Pavel Toman » 01 čer 2014 19:14

Se rzí plevovou jsme se tady u nás setkali poprvé loni. Žlutý kola, cca 1 m v průměru nahodile v pšenici. Z chytrých knih sme vykoumali že by to mohla být rez plevová. Sranda je že nám to nikdo z poradců a prodejců nevěřil a všichni nám vtloukali do hlavy že to je blbost. Až když se to rozlezlo víc, tak nám dali a pravdu. A letos to má většina polí pšenice co se neošetřila cca do 20. května. Horší je, že se to po těch deštích začíná šířit i na polích, která ošetřená byla.
Co jsem ještě tak vypozoroval, tak např Ludwig je celkem hodně odolný, ale třeba Papageno, nebo Sakura jsou totálně rezatý...

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků