prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 27 led 2015 17:33

Viku, klídek, to zvládnete, jde vám hlavně o slámu, takže já bych pšenici posypal ledkem v dávce cca 200kg ledku(=skoro 60kg čistého dusíku) co nejdříve po zimě. Skutečně co nejdříve začátkem března, klidně na zmrzlou zem bez sněhu když budete vědět, že už nenasněží víc jak 5cm sněhu. Až by vám zem rozbředla, mohl byste mít v poli s traktorem problém a zbytečně byste pšenici rozrajtoval. Kdo může, tak to dělává při rozednění když je na půdě zmrzlý škraloup. Nemá se sypat na sníh aby se ledek neodplavil, ale 2-3cm není podle mne žádný sníh a sypal bych to na něj. Lepší , podle mne , na trochu sněhu než na suchou půdu jako loni, kdy granule byli na poli ještě za měsíc po rozmetání v celku. A až se na jaře pšenice pěkně zazelená, postříkal bych ji preventivně nějakým levným fungicidem(proti branitnačce). No a pak, když vám spadne průbežně do půlky června aspoň 150mm vody, tak budete mít krásnou sklizeň a dobrou úrodu obilí jak potřebujete. No a rozhodnout se, co budete sít letos po žních a co příští rok po žních, jak to dokola střídat abyste zvolil příslušnou agrotechniku!!! Vám nejde o výnosy 7-10tun pšenice z hektaru, tak vám nic nehrozí !!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 27 led 2015 18:50

Nuž asi takto: kdo z nás malých dělá rozbory? Jde o to nasosat informace a nějak je použít do praxe. A o tomhle je celé zemědělství. V knize si najdu údaj o množství N které je potřeba na tunu zrna a odpovídající množství slámy, něco v půdě je z rozkladu rostinných zbytků a dávku přizpůsobím. Základ je hnojivo ke kořenům (jak říká kamarád -dát tomu nažrat) stříkání na list je už takový bonus (kus čokolády za škraň) Základní hnojení je hned v časném jaru (řeší se brzo ráno když přituhne) tohle dělá úrodu. Osobně bych dal 200kg ledku a hotovo. já dávám někdy 200kg jaro, a pak dle potřeb cca 150 čistého N.
řeknu to blbě, pšenice je tráva, naroste i bez umělého hnojiva. Ideální je na podzim nahnojit přírodním hnojem, a střídat plodiny. /třeba s družstvem, ideální předplodina je hrách, či sója.
Nebudu tu řešit jak jsi sehnal osivo (většina mých menších kamarádů záhumenkářů shání z družstva co zbude, či sejí vlastní) Pokud nevím co seju, tak bych dal 150-200kg ledku z jara a asi bych to neřešil, jeden postřik Mustangem a hotovo.
Pokud bylo nahnojeno, tak lze ubrat UH.
Volil bych méně náročné a odolné odrůdy. Není to nic složitého.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 27 led 2015 19:25

osivo jsem kupoval až 1.10 takže jsem byl vůbec rád že jsem něco dostal na příště už vím že mám koupit hned někdy v srpnu nejlépe dokud je z čeho vybírat.děkuji za rady všem

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 27 led 2015 19:52

Buclík píše:Viku, klídek, to zvládnete, jde vám hlavně o slámu, takže já bych pšenici posypal ledkem v dávce cca 200kg ledku(=skoro 60kg čistého dusíku) co nejdříve po zimě. Skutečně co nejdříve začátkem března, klidně na zmrzlou zem bez sněhu když budete vědět, že už nenasněží víc jak 5cm sněhu. Až by vám zem rozbředla, mohl byste mít v poli s traktorem problém a zbytečně byste pšenici rozrajtoval. Kdo může, tak to dělává při rozednění když je na půdě zmrzlý škraloup. Nemá se sypat na sníh aby se ledek neodplavil, ale 2-3cm není podle mne žádný sníh a sypal bych to na něj. Lepší , podle mne , na trochu sněhu než na suchou půdu jako loni, kdy granule byli na poli ještě za měsíc po rozmetání v celku. A až se na jaře pšenice pěkně zazelená, postříkal bych ji preventivně nějakým levným fungicidem(proti branitnačce). No a pak, když vám spadne průbežně do půlky června aspoň 150mm vody, tak budete mít krásnou sklizeň a dobrou úrodu obilí jak potřebujete. No a rozhodnout se, co budete sít letos po žních a co příští rok po žních, jak to dokola střídat abyste zvolil příslušnou agrotechniku!!! Vám nejde o výnosy 7-10tun pšenice z hektaru, tak vám nic nehrozí !!!

Buclíku, nechci Ti do toho kecat, ale kolik jsi naaplikoval hektarů na promrzlou půdu? Viděl jsi někdy roztát během hodiny 3 cm sněhu na svažitém pozemku za vlhka? Jaký levný fungicid funguje na braničnatku hned jak se pšenice pěkně zazelená? Loni třeba braničnatky bylo minimum. Uvědom si, že tohle není teleshoping, ale seriózní fórum pro zemědělce a tahle pseudo agrotechnika od Tebe tu bude viset roky a pokud někomu radíš takovýhle krávoviny, bereš na sebe docela dost velkou odpovědnost. Pominu zcela, že si to tu přečte někdo znalý věci a pomyslí si cosi o úrovni fóra a přispěvatelů!

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 27 led 2015 21:43

Tele, Vik má nervy co a kdy má udělat a ty mu radíš číst knížky. Já mu říkám co dělám já. Loni jsem sypal ledek 10 března na suchou zem a granulky tam byly netknuté až do 13 května, kdy u nás poprvé pršelo. Měl jsem tam ten ledek hodit o měsíc dřív, kdy byla půda trochu vlhká a byly mlhy. V chladnu se dusík z ledku nevypaří. 3 cm sněhu jsou cca 3mm vody, tak si to přeber co to udělá na jaře. Vyčteniny jsou užitečné pokud je skloubím s přírodou. Pokud by byla u nás tak suchá zima a jaro jak loni, jsem rozhodnut po rozhození ledku stříkat večer každý týden pšenice 400litry 5%ním DAMem dokud nezaprší. Doufám, že jsem se tě nedotkl mýma praktikama !!!

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 27 led 2015 22:10

Buclík píše:Tele, Vik má nervy co a kdy má udělat a ty mu radíš číst knížky. Já mu říkám co dělám já. Loni jsem sypal ledek 10 března na suchou zem a granulky tam byly netknuté až do 13 května, kdy u nás poprvé pršelo. Měl jsem tam ten ledek hodit o měsíc dřív, kdy byla půda trochu vlhká a byly mlhy. V chladnu se dusík z ledku nevypaří. 3 cm sněhu jsou cca 3mm vody, tak si to přeber co to udělá na jaře. Vyčteniny jsou užitečné pokud je skloubím s přírodou. Pokud by byla u nás tak suchá zima a jaro jak loni, jsem rozhodnut po rozhození ledku stříkat večer každý týden pšenice 400litry 5%ním DAMem dokud nezaprší. Doufám, že jsem se tě nedotkl mýma praktikama !!!

Nezlob se na mě, ale pominu-li odborné vzdělání, tak bez teoretického základu z odborné literatury ( dle Tebe vyčteniny ) se z člověka dobrý zemědělec nestane. Potom to mnohdy vypadá tak, jak to vypadá, protože to dělá, kdo má do prdele díru :mrgreen:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 27 led 2015 22:35

Tele, mám vysokoškolské vzdělání v jiném oboru a náturou jsem zvyklý vždy nastudovat co nejvíce informací před rozhodováním. Tak i teď se vzdělávám. Obor je to však široký, agrotechnické lhůty dlouhé a trvá roky získat poznatek( ve fabrice jsem udělal 40 zkoušek za směnu, v zemědělství je 40 žní na celý život.), co konkrétní pozemek a plodina na něm potřebuje. Ale Vik potřebuje poradit co dělat teď hned. Kniha mu teď nepomůže, nezná ani základní pojmy !!! Knihu ať studuje v klidu až po ledkování.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 28 led 2015 09:07

pravda je někde uprostřed. Nelze si pořídit prase, dovést ho domů a řešit kam ho vlastně dám neb nemám chlívek, co vlastně žere když doma nic nemám,prostě je potřeba se před každou činností připravit. Na druhou stranu ač jsem si pořídil knihy (což doporučím každému) tak jsem z nich taky moc moudrý nebyl, spousta informací je pro mně nesrozumitelných, ale je třeba se tím prochroustat vzít si z toho nějaké informace, a s pomocí internetu dohledat zbytek.
Pokud někdo dělá zemědělství formou hurá akce, tak se příroda buď ubrání, nebo se to holt nepovede a nic vážného se nestane. Víc mně vadí domácí chroustací mechanik- franto dovez to auto, mrknem na ty brzdy, na tom nic není a hurá s vercajkem pod auto. Tady je to už o držku.
Zemědělství má několek levelů, dá se dělat s minimem vstupů, nahnojit organikou,provést kvalitně orbu, smykobrány, setí a čekání na žně. nebo se posunout do horní poloviny s N testrem, rozbory půdy, rozbory rostlin, výběr odrůd, přesné vedení porostu, přesné aplikace hnojiv a pesticidů nuž s výsledkem 120q/ha. Každý si může vybrat svoji cestu.
Už jen nějaký zájem o poznatky co a jak posouvá zemědělce výš.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 07 dub 2015 08:57

ahoj nevíte náhou čím by mohlo být způsebeno černání konečků listů té ozimé pšenice?já to tipuju na to že dostala zásah mrazem bylo tu -6,nebo to je nějaká choroba v knize sem nic podobného nenašel děkuji

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 07 dub 2015 13:06

vik píše:ahoj nevíte náhou čím by mohlo být způsebeno černání konečků listů té ozimé pšenice?já to tipuju na to že dostala zásah mrazem bylo tu -6,nebo to je nějaká choroba v knize sem nic podobného nenašel děkuji

Přidej foto

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 08 dub 2015 19:48

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


zde fotky mizerná kvalita ,ale přes víkend udělám pořádné lepším fotákem.
lad 27 házen před 14 dni v dávce 200kg/ha,ale bylo tu i -5°c tak jestli to jen nespálil.zatím děkuji za rady

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 08 dub 2015 20:10

Buď v klidu, je to antokyan a po oteplení to zmizí. Je to reakce na nízké teploty, případně na momentálně snížený příjem živin. Hodně tím trpí třeba Genius nebo Vanessa.

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 08 dub 2015 20:14

takže i ty naschlé konečky na první fotce jsou v pořádku jo?děkuji

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 08 dub 2015 20:49

vik píše:takže i ty naschlé konečky na první fotce jsou v pořádku jo?děkuji

Hovno tam vidím, ale jestli jsou to zaschlé konečky, tak to bude od mrazu. Mulan na to třeba trpí.

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 08 dub 2015 21:36

o víkendu zašlu lepší fotky tohle je nouzovka.

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 17 dub 2015 09:56

měl jste pravdu opravdu to zmizelo jak se udělalo pěkně děkuji.

měl bych další otázku 24.3 jsem dal 190kg lad 27/ha teď bych potřeboval pořešit plevele.myslel jsem že bych dal mustang +DAM ale nevím jestli je dobré dávat takhle rychle dusík za sebou když cca 14 dní ten LAD rostliny nepříjímali jak byla zima.díky za rady

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 17 dub 2015 10:33

Nechci zakládát nové vlákno, tak se ptám tady kolik hořké soli na ozimou pšenici na ha a stačí dát 1oo litrů jíchy na ha a v které fázi vývoje?

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Rolník74 » 17 dub 2015 12:52

vik píše:měl jste pravdu opravdu to zmizelo jak se udělalo pěkně děkuji.

měl bych další otázku 24.3 jsem dal 190kg lad 27/ha teď bych potřeboval pořešit plevele.myslel jsem že bych dal mustang +DAM ale nevím jestli je dobré dávat takhle rychle dusík za sebou když cca 14 dní ten LAD rostliny nepříjímali jak byla zima.díky za rady

Protože pouze damuji,tak moje pšenice nedostala až do 9.4.nic,ten den dostala 100l damu/ha plus 1l retacelu.V neděli 12.4. dostala dalších 100l damu a tuto neděli dostane třetí 100l dávku.Potom počkám do 39 a dám 100l damu a 0,7 cerone.To tam bude 160kg N.Potom ještě dostane někdy v 49-51 dvě dávky močoviny o 30N/ha.Tím se dostanu na celkových 190N/ha!!Bohužel mě letošní jaro vypeklo,takže zachraňuji co se dá a výsledek bude nejistý!!Příští rok půjdu s první dávkou N v granulovaný formě...ikdyž,kdoví jaký bude počasí...Co se týká hořké soli,tak ta půjde v 5% koncentraci ve dvou dávkách v 49-51.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 17 dub 2015 14:08

Rolník74 píše:
vik píše:měl jste pravdu opravdu to zmizelo jak se udělalo pěkně děkuji.

měl bych další otázku 24.3 jsem dal 190kg lad 27/ha teď bych potřeboval pořešit plevele.myslel jsem že bych dal mustang +DAM ale nevím jestli je dobré dávat takhle rychle dusík za sebou když cca 14 dní ten LAD rostliny nepříjímali jak byla zima.díky za rady

Protože pouze damuji,tak moje pšenice nedostala až do 9.4.nic,ten den dostala 100l damu/ha plus 1l retacelu.V neděli 12.4. dostala dalších 100l damu a tuto neděli dostane třetí 100l dávku.Potom počkám do 39 a dám 100l damu a 0,7 cerone.To tam bude 160kg N.Potom ještě dostane někdy v 49-51 dvě dávky močoviny o 30N/ha.Tím se dostanu na celkových 190N/ha!!Bohužel mě letošní jaro vypeklo,takže zachraňuji co se dá a výsledek bude nejistý!!Příští rok půjdu s první dávkou N v granulovaný formě...ikdyž,kdoví jaký bude počasí...Co se týká hořké soli,tak ta půjde v 5% koncentraci ve dvou dávkách v 49-51.


Jakejma tryskama a tlakem tam ten neředěnej DAM perete ?

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 17 dub 2015 14:24

Jak dostat živiny do ozimé pšenice v obilné oblasti, kde loni od poloviny března do poloviny května(dva měsíce) ani nekáplo? Granule ledku ležely nerozpuštěné do poloviny května, Dam byl asi vysolenej na povrchu půdy. listy srolované do ruliček. Očekávám to letos zase. Jak dát pšenici produkční a kvalitativní dusík v dávce celkem aspoň 80kg na ha aby neležel bez užitku na půdě nebo na listech a byl rostlinou využit ?

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tomous » 17 dub 2015 16:52

Tak to jedině v rozpuštěné močovině,ale asi se najezdíš.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 17 dub 2015 19:29

vik píše:měl jste pravdu opravdu to zmizelo jak se udělalo pěkně děkuji.

měl bych další otázku 24.3 jsem dal 190kg lad 27/ha teď bych potřeboval pořešit plevele.myslel jsem že bych dal mustang +DAM ale nevím jestli je dobré dávat takhle rychle dusík za sebou když cca 14 dní ten LAD rostliny nepříjímali jak byla zima.díky za rady

neboj se toho :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 17 dub 2015 19:30

Buclík píše:Nechci zakládát nové vlákno, tak se ptám tady kolik hořké soli na ozimou pšenici na ha a stačí dát 1oo litrů jíchy na ha a v které fázi vývoje?

Třeba při každém vstupu 2-5 kg/ha.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 17 dub 2015 19:33

Buclík píše:Jak dostat živiny do ozimé pšenice v obilné oblasti, kde loni od poloviny března do poloviny května(dva měsíce) ani nekáplo? Granule ledku ležely nerozpuštěné do poloviny května, Dam byl asi vysolenej na povrchu půdy. listy srolované do ruliček. Očekávám to letos zase. Jak dát pšenici produkční a kvalitativní dusík v dávce celkem aspoň 80kg na ha aby neležel bez užitku na půdě nebo na listech a byl rostlinou využit ?

V močovině 0,3 t/ha na konci února.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 17 dub 2015 20:57

Tele: Mockrát děkuju, už mi to trochu dochází, že někteří toto tady dělají a uvolňuje se jim v půdě 4 měsíce z nevyužitelné amidické formy přeměnou využitelná dusičnanová forma N, údajně s cca 20% ztrátou. Takže to vyjde na 110kg dusičnanové formy N uvolňující se čím je větší teplo, takže bych ještě dal 150kg LAD co nejdříve jako regenerační, 50l DAM jako produkční v DC 35 a 3kg hořké soli na list a 50l DAM na praporec před metáním jako kvalitativní.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Rolník74 » 17 dub 2015 22:00

Myslím,že tele chce říct,že naházet močovinu ráno,když je umrzlo a potom to sluníčko změní na bláto ideální pro rozpuštění!!Bohužel já jsem letos ze strachu z vyplavení neaplikoval...

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 17 dub 2015 22:33

Měli jsme teprve třetí žně, začínáme. No u nás jsou většinou po suché teplé zimě teplý a bez srážek březen, duben a část května, takže jsem zrušil jarní ječmen s výnosem 3,5t a zkoušíme točit dvě pšenice a řepku kvůli vláze. Kdyby tady průběžně trochu pršelo, tak bych neměl problém i jen s ledkem a DAMem.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 18 dub 2015 12:41

Rolník74 píše:Myslím,že tele chce říct,že naházet močovinu ráno,když je umrzlo a potom to sluníčko změní na bláto ideální pro rozpuštění!!Bohužel já jsem letos ze strachu z vyplavení neaplikoval...

Tak to určitě, ale myslel jsem to tak, že hodím močovinu a mám nahnojeno na cca 5-6 t/ha a když bude voda, tak si můžu pohotově dohnojit zbytek v čemkoliv.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 18 dub 2015 14:30

tele píše:
Rolník74 píše:Myslím,že tele chce říct,že naházet močovinu ráno,když je umrzlo a potom to sluníčko změní na bláto ideální pro rozpuštění!!Bohužel já jsem letos ze strachu z vyplavení neaplikoval...

Tak to určitě, ale myslel jsem to tak, že hodím močovinu a mám nahnojeno na cca 5-6 t/ha a když bude voda, tak si můžu pohotově dohnojit zbytek v čemkoliv.


Přesně takto jsem to od tele pochopil.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 26 dub 2015 08:44

Co je to velká perioda u ozimé pšenice, kdy je a co se v ní smí a co nesmí a kde se o tom dá přečíst. Marně na netu pátrám o poučení !!!
Díky

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků