prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 26 dub 2015 09:46

Buclík píše:Co je to velká perioda u ozimé pšenice, kdy je a co se v ní smí a co nesmí a kde se o tom dá přečíst. Marně na netu pátrám o poučení !!!
Díky

Nikde se nic nedočteš, bohužel. Tady v Čechách se tím vědátoři moc nezabývají a obchodní zástupci napříč firmami ( až na pár jedinců ) již tuplem ne. Je to německá metodika. Něco se dá přečíst na bezorebne.cz v článcích od Vráti a Tomáše. Obecně platí, že je to období, kdy se dlouží klas a aplikace herbicidů, stimulátorů a regulátorů by mohla způsobit jeho zakrácení, případně výpadek řad v klasu. Neplatí to vždy a u všech ú.l., ale to už je chůze na tenkém ledě. Na druhou stranu, co si já neposeru aplikací při dloužení klasu, mohu si výrazně uškodit aplikací např. Axialu ve fázi 37-47 proti ježatce a ovsu hluchému. Je to prostě příroda, a pořád ve většině případů platí, že vítězí selský rozum a kupecké počty :mrgreen:

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod chose » 27 dub 2015 15:19

tele píše:
Buclík píše:Co je to velká perioda u ozimé pšenice, kdy je a co se v ní smí a co nesmí a kde se o tom dá přečíst. Marně na netu pátrám o poučení !!!
Díky

Nikde se nic nedočteš, bohužel. Tady v Čechách se tím vědátoři moc nezabývají a obchodní zástupci napříč firmami ( až na pár jedinců ) již tuplem ne. Je to německá metodika. Něco se dá přečíst na bezorebne.cz v článcích od Vráti a Tomáše. Obecně platí, že je to období, kdy se dlouží klas a aplikace herbicidů, stimulátorů a regulátorů by mohla způsobit jeho zakrácení, případně výpadek řad v klasu. Neplatí to vždy a u všech ú.l., ale to už je chůze na tenkém ledě. Na druhou stranu, co si já neposeru aplikací při dloužení klasu, mohu si výrazně uškodit aplikací např. Axialu ve fázi 37-47 proti ježatce a ovsu hluchému. Je to prostě příroda, a pořád ve většině případů platí, že vítězí selský rozum a kupecké počty :mrgreen:


Chtěl jsem se zeptat, jestli můžu použít v ozimý pšenici v pozdější fázi pumu extra (foxtrot) na chundelku, na kterou mi podzimní přípravek míň zabral , teď sem čekal na oves hluchý a nějak moc neleze, ale jiný roky tam roste. Nebo si uškodím jak píšeš v minulým příspěvku . Teď je klas dlouhý asi 8mm a je to Genius.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 27 dub 2015 20:57

chose píše:
tele píše:
Buclík píše:Co je to velká perioda u ozimé pšenice, kdy je a co se v ní smí a co nesmí a kde se o tom dá přečíst. Marně na netu pátrám o poučení !!!
Díky

Nikde se nic nedočteš, bohužel. Tady v Čechách se tím vědátoři moc nezabývají a obchodní zástupci napříč firmami ( až na pár jedinců ) již tuplem ne. Je to německá metodika. Něco se dá přečíst na bezorebne.cz v článcích od Vráti a Tomáše. Obecně platí, že je to období, kdy se dlouží klas a aplikace herbicidů, stimulátorů a regulátorů by mohla způsobit jeho zakrácení, případně výpadek řad v klasu. Neplatí to vždy a u všech ú.l., ale to už je chůze na tenkém ledě. Na druhou stranu, co si já neposeru aplikací při dloužení klasu, mohu si výrazně uškodit aplikací např. Axialu ve fázi 37-47 proti ježatce a ovsu hluchému. Je to prostě příroda, a pořád ve většině případů platí, že vítězí selský rozum a kupecké počty :mrgreen:


Chtěl jsem se zeptat, jestli můžu použít v ozimý pšenici v pozdější fázi pumu extra (foxtrot) na chundelku, na kterou mi podzimní přípravek míň zabral , teď sem čekal na oves hluchý a nějak moc neleze, ale jiný roky tam roste. Nebo si uškodím jak píšeš v minulým příspěvku . Teď je klas dlouhý asi 8mm a je to Genius.

S Pumou zkušenost nemám, ale běžně aplikuji Axial na oves, metlici nebo psárku v EC 39-47 v dávce 0,7-1,2 l/ha. Počkej na 5 cm, je to jistota. Ovsa je letos fest, některý i přežil zimu :mrgreen: Je otázka, co je lepší - nižší výnos díky depresi herbicidu nebo zvyšující se zásoba jednoděložných plevelů :lol:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod rsv » 27 dub 2015 21:38

Na trhu je kvantum látek, které "snižují" depresi. Alespoň to tvrdí ty panenky z ekonomky co to prodávají. ;)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 27 dub 2015 22:42

rsv píše:Na trhu je kvantum látek, které "snižují" depresi. Alespoň to tvrdí ty panenky z ekonomky co to prodávají. ;)

Zřejmě jiná liga :mrgreen: Dnes nás navštívila OZ, nabízí stimulaci, dřív prodávala léčiva, nemá problém s ničím :lol: :lol: :lol:

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod chose » 27 dub 2015 22:45

Dík za info, ještě počkám.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 27 dub 2015 22:48

chose píše:Dík za info, ještě počkám.

:wink:

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod medulin » 27 dub 2015 23:08

Mě by zajímalo jestli někdo z vás používá různé přípravky na podporu tvorby kořenů typu fulhlum, lignohumát, sunagreen atd? Já se je snažím používat ale nejsem schopný si udělat pokus který by mi potvrdil jejich účinek nebo aspoň rentabilitu aplikace.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod rsv » 27 dub 2015 23:40

tele píše:
rsv píše:Na trhu je kvantum látek, které "snižují" depresi. Alespoň to tvrdí ty panenky z ekonomky co to prodávají. ;)

Zřejmě jiná liga :mrgreen: Dnes nás navštívila OZ, nabízí stimulaci, dřív prodávala léčiva, nemá problém s ničím :lol: :lol: :lol:

Zkusim si tipnout, že Tě přesvědčovala o tom, že bez ní, respektive toho přípravku nemůžeš ani sklidit.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 28 dub 2015 11:02

rsv píše:
tele píše:
rsv píše:Na trhu je kvantum látek, které "snižují" depresi. Alespoň to tvrdí ty panenky z ekonomky co to prodávají. ;)

Zřejmě jiná liga :mrgreen: Dnes nás navštívila OZ, nabízí stimulaci, dřív prodávala léčiva, nemá problém s ničím :lol: :lol: :lol:

Zkusim si tipnout, že Tě přesvědčovala o tom, že bez ní, respektive toho přípravku nemůžeš ani sklidit.

To ne, udělali jsme si jasno při první návštěvě :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 28 dub 2015 11:05

medulin píše:Mě by zajímalo jestli někdo z vás používá různé přípravky na podporu tvorby kořenů typu fulhlum, lignohumát, sunagreen atd? Já se je snažím používat ale nejsem schopný si udělat pokus který by mi potvrdil jejich účinek nebo aspoň rentabilitu aplikace.

Pokus si udělej, je to zajímavý. Sám jsem si jich pár udělal. Doporučuju moření Germinem nebo Sunagreenem, to je jistota.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Rolník74 » 28 dub 2015 12:28

A co Rexan v průběhu vegetace?Je to stovečka za každý vstup.Má to význam?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 28 dub 2015 13:25

Rolník74 píše:A co Rexan v průběhu vegetace?Je to stovečka za každý vstup.Má to význam?

Stimulace jako taková, je složitý proces, který ovlivňuje mnoho faktorů - průběh ročníku, počasí, odrůda, vývojová fáze, výživa, voda, lokalita atd. Většina stimulátorů ovlivňuje hladinu fytohormonů a málokdo ví, kdy který konkrétní používat. Malý příklad z provozu: OZ doporučil aplikaci Lexinu v EC 32 společně s fungicidem a regulátorem do pšenice. Bylo sucho, většina odnoží odpadla a výnos nepřekročil 4 t/ha. A nebo jedna firma má letos v nabídce balíček trinexapac-ethyl +nitrofenoláty. Zkuste si do řidšího porostu za sucha tuto aplikaci a doberete se s největší pravděpodobností podobného výsledku jako v předchozím případě. Stejně tak ovlivňují fytohormony herbicidy, fungicidy a regulátory. Proto je třeba pěstovat blbuvzdorné odrůdy a co nejméně jim zasahovat do života. Když budu mít v pořádku půdu, hnojení, zpracování a agrotechniku, nebudu potřebovat stimulaci. A protože to dnes už fakticky prodává, kdo má do prdele díru, upřednostňoval bych Ty prodejce, kteří mají v kufru gumovky a rýč a rozeznají na první pohled řepku od pšenice.
A abych se vrátil k položené otázce, tak se snadno může stát, že stovečka Tě připraví o tisícovku když budeš ve špatnou dobu na špatném místě. Stovečka ke stovečce za ušetřenou paušální stimulaci bez rozmyslu a za tři roky máš na tunu vápence :mrgreen:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod rsv » 28 dub 2015 20:56

Rolník74 píše:A co Rexan v průběhu vegetace?Je to stovečka za každý vstup.Má to význam?

Mě se Rexan osvědčil v jarním ječmeni a u slabších pšenic po zimě.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod rsv » 28 dub 2015 20:57

tele píše:
medulin píše:Mě by zajímalo jestli někdo z vás používá různé přípravky na podporu tvorby kořenů typu fulhlum, lignohumát, sunagreen atd? Já se je snažím používat ale nejsem schopný si udělat pokus který by mi potvrdil jejich účinek nebo aspoň rentabilitu aplikace.

Pokus si udělej, je to zajímavý. Sám jsem si jich pár udělal. Doporučuju moření Germinem nebo Sunagreenem, to je jistota.

Co je Germin? Agromanuál to nezná...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 28 dub 2015 21:10


Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod rsv » 28 dub 2015 21:14

Díkudík

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 12 kvě 2015 09:55

Bude lepší dát kvůli potravinářské kvalitě s fungicidem do klasu opakovaně(celkem 2x po pěti dnech)100 litrů 1O%ního roztoku DAMu nebo 10%ní roztok močoviny?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 12 kvě 2015 20:15

Buclík píše:Bude lepší dát kvůli potravinářské kvalitě s fungicidem do klasu opakovaně(celkem 2x po pěti dnech)100 litrů 1O%ního roztoku DAMu nebo 10%ní roztok močoviny?

Elementární síra a močovina do klasu posune hodnotu maximálně o 0,5%, takže od toho nečekej zázraky.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod rsv » 13 kvě 2015 22:59

tele píše:
Buclík píše:Bude lepší dát kvůli potravinářské kvalitě s fungicidem do klasu opakovaně(celkem 2x po pěti dnech)100 litrů 1O%ního roztoku DAMu nebo 10%ní roztok močoviny?

Elementární síra a močovina do klasu posune hodnotu maximálně o 0,5%, takže od toho nečekej zázraky.

Za ty peníze ale..

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod chose » 14 kvě 2015 23:21

Nikde se nic nedočteš, bohužel. Tady v Čechách se tím vědátoři moc nezabývají a obchodní zástupci napříč firmami ( až na pár jedinců ) již tuplem ne. Je to německá metodika. Něco se dá přečíst na bezorebne.cz v článcích od Vráti a Tomáše. Obecně platí, že je to období, kdy se dlouží klas a aplikace herbicidů, stimulátorů a regulátorů by mohla způsobit jeho zakrácení, případně výpadek řad v klasu. Neplatí to vždy a u všech ú.l., ale to už je chůze na tenkém ledě. Na druhou stranu, co si já neposeru aplikací při dloužení klasu, mohu si výrazně uškodit aplikací např. Axialu ve fázi 37-47 proti ježatce a ovsu hluchému. Je to prostě příroda, a pořád ve většině případů platí, že vítězí selský rozum a kupecké počty :mrgreen:[/quote]

Chtěl jsem se zeptat, jestli můžu použít v ozimý pšenici v pozdější fázi pumu extra (foxtrot) na chundelku, na kterou mi podzimní přípravek míň zabral , teď sem čekal na oves hluchý a nějak moc neleze, ale jiný roky tam roste. Nebo si uškodím jak píšeš v minulým příspěvku . Teď je klas dlouhý asi 8mm a je to Genius.[/quote]
S Pumou zkušenost nemám, ale běžně aplikuji Axial na oves, metlici nebo psárku v EC 39-47 v dávce 0,7-1,2 l/ha. Počkej na 5 cm, je to jistota. Ovsa je letos fest, některý i přežil zimu :mrgreen: Je otázka, co je lepší - nižší výnos díky depresi herbicidu nebo zvyšující se zásoba jednoděložných plevelů :lol:[/quote]
Můžu k tomu přidat fungicid, nebo samostatně, případně jak dlouhý odstup. Mám Tango super, Limit případně Adroid+Adept, a nebo objednat jiný.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 14 kvě 2015 23:29

chose píše:Nikde se nic nedočteš, bohužel. Tady v Čechách se tím vědátoři moc nezabývají a obchodní zástupci napříč firmami ( až na pár jedinců ) již tuplem ne. Je to německá metodika. Něco se dá přečíst na bezorebne.cz v článcích od Vráti a Tomáše. Obecně platí, že je to období, kdy se dlouží klas a aplikace herbicidů, stimulátorů a regulátorů by mohla způsobit jeho zakrácení, případně výpadek řad v klasu. Neplatí to vždy a u všech ú.l., ale to už je chůze na tenkém ledě. Na druhou stranu, co si já neposeru aplikací při dloužení klasu, mohu si výrazně uškodit aplikací např. Axialu ve fázi 37-47 proti ježatce a ovsu hluchému. Je to prostě příroda, a pořád ve většině případů platí, že vítězí selský rozum a kupecké počty :mrgreen:


Chtěl jsem se zeptat, jestli můžu použít v ozimý pšenici v pozdější fázi pumu extra (foxtrot) na chundelku, na kterou mi podzimní přípravek míň zabral , teď sem čekal na oves hluchý a nějak moc neleze, ale jiný roky tam roste. Nebo si uškodím jak píšeš v minulým příspěvku . Teď je klas dlouhý asi 8mm a je to Genius.[/quote]
S Pumou zkušenost nemám, ale běžně aplikuji Axial na oves, metlici nebo psárku v EC 39-47 v dávce 0,7-1,2 l/ha. Počkej na 5 cm, je to jistota. Ovsa je letos fest, některý i přežil zimu :mrgreen: Je otázka, co je lepší - nižší výnos díky depresi herbicidu nebo zvyšující se zásoba jednoděložných plevelů :lol:[/quote]
Můžu k tomu přidat fungicid, nebo samostatně, případně jak dlouhý odstup. Mám Tango super, Limit případně Adroid+Adept, a nebo objednat jiný.[/quote]
Herbicid na trávy aplikuji sólo. Teď to pácháme tak, že první aplikace je fungicid + etefon a pak máš čas díky přibrždění na solo aplikaci Axialu :wink:

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod chose » 14 kvě 2015 23:34

Kolik dní odstup ?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 15 kvě 2015 09:03

chose píše:Kolik dní odstup ?

Většinou to vychází tak, že po aplikaci etefonu se o cca 5 dní opozdí metání a mezitím si stačíš odskočit do řepky nebo kukuřice a pak se vrátíš s Axialem. Určitě bych neaplikoval v jeden den byť odděleně :wink:

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Rolník74 » 15 kvě 2015 09:50

Cerone může jít i při začátku metání?Myslím,kdy má nejvetší krátící účinek a zároveň nejmenší riziko snížení výnosu.Můžu přimíchat trochu damu?Dík.

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod chose » 15 kvě 2015 11:03

tele píše:
chose píše:Kolik dní odstup ?

Většinou to vychází tak, že po aplikaci etefonu se o cca 5 dní opozdí metání a mezitím si stačíš odskočit do řepky nebo kukuřice a pak se vrátíš s Axialem. Určitě bych neaplikoval v jeden den byť odděleně :wink:

Dík za radu.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 15 kvě 2015 13:47

Rolník74 píše:Cerone může jít i při začátku metání?Myslím,kdy má nejvetší krátící účinek a zároveň nejmenší riziko snížení výnosu.Můžu přimíchat trochu damu?Dík.

Etefon nesmí přijít do klasu, jinak se nevyvinou obilky. Já ho kombinuji s výživou + fungicidy + insekticidy a v případě nouze s herbicidy na dvouděložné a doposud jsem nepozoroval žádnou újmu :wink:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod rsv » 16 kvě 2015 10:16

Tele, máš vyzkoušený Archer Turbo? Nějaké podpultové informace o tom máš?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 16 kvě 2015 16:01

rsv píše:Tele, máš vyzkoušený Archer Turbo? Nějaké podpultové informace o tom máš?

Kvalitní přípravek proti padlí, výborný do ječmene nebo do pšenice na řešení akutního padlí, napadá mě kombinace s 0,4 Archer + 0,7 chlorothalonil + 0,5 epoxyconazol za cca 700,- třeba do jarního ječmene do osin nebo na praporec. Jediný problém je popálení listů při prudším slunci, proto ten chlorothalonil a ještě bych přidal Znze stejného důvodu.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 18 kvě 2015 16:34

tele píše:
Buclík píše:Bude lepší dát kvůli potravinářské kvalitě s fungicidem do klasu opakovaně(celkem 2x po pěti dnech)100 litrů 1O%ního roztoku DAMu nebo 10%ní roztok močoviny?

Elementární síra a močovina do klasu posune hodnotu maximálně o 0,5%, takže od toho nečekej zázraky.

A co tam dát aby se dal čekat zázrak?

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků