prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 05 srp 2014 14:38

Zdravim pány odborníky prosím o rady při pěstování ozim pšenice začínám s 2 ha tak nějak rozumně prosím a polopaticky.
Takže na poli byla řepka co stím teď
1)mám to přemulčovat? nebo jen zaorat?
2)mám to stříknout roundupem? a kdy?
3) výsev nejspíš do konce září bramborářská oblast 500n.m. poraďte nějakou blbuvzdornou odrůdu do začátku výnos klidně do 3t/ha dělám to jen kvůli slámě
4)čím to potom stříknout na podzim jestli je to tedy třeba
5)hned po slezení sněhu a odmrznutí půdy pohodit ledkem či NPK?
6)čím postříkat na jaře?

nebráním se ani zakoupení nějaké publikace kde toto vše bude.
děkuji všem za rady

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 05 srp 2014 15:14

vyšla pěkná kniha, jmenuje se Pšenice. Tady najdeš odpovědi na všechny tvé otázky.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 05 srp 2014 18:11

prosimtě kdes to našel já našel o pšenici knihu jménem:Škodlivé organizmy pšenice což si myslím je zatím pro mne zbytečné i když člověk nikdy neví

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 05 srp 2014 19:24

http://obchod.profipress.cz/psenice-psenice
mám odtud i ječmen a minimalizaci, páč coby nevzdělanec se musím vzdělávat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 05 srp 2014 23:10

Viku, vy to budete dělat hlavně pro slámu? Jaké úmysly máte s tou slámou ?

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 06 srp 2014 09:41

tu základní stlát pod dobytek před telením jenže telení duben,květen není až tak moc ideál a já se potřebuji dostat na leden ,únor jenže to v mích podmínkách nelze (teď je mám celoročně venku,ale stavím stáj)

a bolde děkuji už jí mám objednanou tak doufám že přijde co nejdřív

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 06 srp 2014 13:13

Viku, ze dvou hektarů při neintenzívním hospodaření budete mít tak dohromady 5t slámy a 6t obilí. Těch 5t slámy vám bude stačit? A jaká sláma je pro stlaní nejlepší? A co budete dělat s obilím. Já vám doporučuji, abyste si nechal první rok jako službu od někoho(známého) všechno od přípravy půdy pro setí, setí, stříkání obilí, sklizeň kombajnem a zabalíkování slámy udělat. Postupně poznáte co je k tomu potřeba a jestli to zvládnete sám nebo si to necháte rači vše dělat. My si takle třeba necháváme každý rok dělat od sousedního sedláka na 8ha řepku, protože se častostříká mnoho sajrajty a on má řepky vždy 60ha, tak má na všechno patřičnou techniku.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 06 srp 2014 13:44

sláma je u nás skoro za odvoz (či náhradu za dusík) :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 06 srp 2014 17:02

tu se pro ní jezdí cca 50 km daleko a ještě si to musí každej sám slisovat a zaplatit cca 150 kč za balík,proto jsem se rozhodl jít touto cestou a jako bonus bude nějaké to obilí.

to Buclík jo jo tich 5 t slámy s tím počítám spíš tedy ke 4t to mi bude na 2 měsíce stačit.stou službou už jsem taky přemýšlel uvidím no jo celý roky mam jen TTP a ornou žádnou,ale člověk se musí pořád učit.
no obilí dostanou slepice,holuby a kachny stejně ho teď kupuji.

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 09 zář 2014 20:42

prosím jestě o radu tak pozemky jsem konečně přebral
v knize PŠENICE jsem se o založení porostu moc nedozvěděl
pole bylo před cca 14-20 dny zpodmítnuto po řepce
a teď nastává můj dotaz mám to teď postříkat roundupem a zasít přímo do toho zpodmítnutého?nebo co nejdřív zorat?jak dlouho se má nechat půda uležet někde jsem četl 3týdny,ale to už nestihnu zasít do 30.9.
dále když to tedy zořu mám to stejně stříknout roundupem? nebo je zorat nechat 3 týdny pak až to vzít roundupem před setím?pak to vzít bránama na urovnání a pak zasít?
jinak mám klasiku sečku roudnice 6m předělanou na 3 m takže nic světoborného.

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod citrusek » 10 zář 2014 06:33

Jestli na tom poli není pýr nebo pcháč, tak není důvod stříkat to roundupem a je lepší vzešlý výdrol zaorat jako zelené hnojení. Na pšenici to dělám tak, že vždycky po žních podmítnu, nechám vzejít výdrol a orám až před setím někdy koncem září a pak hned vláčím a seju. Když zoráš teď a necháš to dva až tři týdny uležet, tak potom může být problém to nachystat, protože někdy je pak moc mokro nebo zase sucho a hroudy ti zaschnou. Jestli máš roudnickou sečku, tak zapomeň, že zaseješ jenom do zpodmítnutého, protože se ti v ní budou cpát rostlinné zbytky po řepce.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 10 zář 2014 07:56

vik píše:prosím jestě o radu tak pozemky jsem konečně přebral
v knize PŠENICE jsem se o založení porostu moc nedozvěděl
pole bylo před cca 14-20 dny zpodmítnuto po řepce
a teď nastává můj dotaz mám to teď postříkat roundupem a zasít přímo do toho zpodmítnutého?nebo co nejdřív zorat?jak dlouho se má nechat půda uležet někde jsem četl 3týdny,ale to už nestihnu zasít do 30.9.
dále když to tedy zořu mám to stejně stříknout roundupem? nebo je zorat nechat 3 týdny pak až to vzít roundupem před setím?pak to vzít bránama na urovnání a pak zasít?
jinak mám klasiku sečku roudnice 6m předělanou na 3 m takže nic světoborného.

Založení porostu je tam rozebráno, jak minimalizační, tak klasická technologie. Rovněž délka "pauzy" mezi orbou a setím jest zde zmíněna. Po orbě nechat aspoň 14 dní sednout. Já osobně preferuju bezorebné setí, takže hned po sklizni předplodiny podmítka, nechat vyskočit výdeol a ostatní a pak týden před setím to znovu podmítnu. Pak smykobrány a setí.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Rolník74 » 10 zář 2014 08:01

S tím výdrolem řepky,jak píše citrusek.Já osobně naorávám pod pšenici co nejdříve(konec srpna),protože je lepší,když si to slehne.Ve škole nás učili min.6týdnů před setím.Když seji po řepce,tak čekám až je výdrol ve fázy,že ho je dost na zel. hnojení a zároveň jde zaorat privatem roto 330.To znamená dnes a zítra :D Pole,kde dávám pšenici po pšenici mám už zorané a po tom včerejším dešti(15mm) už to krásně slehává.Dal bych sem video z orby,ale nevím jak,poraďte.Pak uvidíte,že když mám takovou strukturu po orbě,tak se nemusím dát ani sucha ani mokra.

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 29 říj 2014 12:20

takže pšenece 12.10 zasetá snad to na ní nebude pozdě teď už roste tedy.
přihnojuje se teď na podzim něčim nebo až na jaře?
stříkat na podzim či bude stačit až na jaře?
děkuji za rady

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 29 říj 2014 13:40

vik píše:takže pšenece 12.10 zasetá snad to na ní nebude pozdě teď už roste tedy.
přihnojuje se teď na podzim něčim nebo až na jaře?
stříkat na podzim či bude stačit až na jaře?
děkuji za rady

herbicid: chlortoluron 1,5 l/ha + glean 10g/ha + na křísa pyretroid 0,1 l/ha ( máš-li virózní oblast ), výživu neřeš

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 24 led 2015 14:42

opět prosím o rady zima bude pomalu končit a asi bude třeba přihnojit bude lepší hodit lad 27 dávku 200kg na ha a nebo počkat a dvakrát na damovat s chemií?výnos mi stačí okolo3-4t ha s více nepočítám .děkuji za rady

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod kas » 24 led 2015 17:30

Regenerační hnojení určitě nevynechávejte. LAV je optimální.

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 24 led 2015 18:00

tak co mám použít LAD nebo LAV?

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod kas » 24 led 2015 18:44

LAV nebo LAD....;))))))))

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 25 led 2015 19:25

vik píše:tak co mám použít LAD nebo LAV?

Je to celkem jedno, v LAD je cca 4% MgO

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 26 led 2015 08:46

no v této fázi bych řešil hlavně čistý dusík, pokud jdeš na 60kg čistého :-)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 26 led 2015 21:01

co tím myslíte? 60kg dusíku jako že na 3t výnosu stačí 60 kg dusíku?takže bude lepší hodit LAD který ho má víc?

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Bartuc » 26 led 2015 22:54

nie nie, skusim vam to vysvetlit. medzi LAD a LAV nie je velky rozdiel, LAD je liadok amonny s dolomitom a LAV je liadok amonny s vapencom, je ich tam male mnozstvo , v podstate ve tejto situacii je to pre vas jedno, zalezi len na tom co zozeniete kupit ako prve, popr. lacnejsie. a davkou 60kg cisteho dusika na ha je mysleno to, ze potrebujete hodit skoro 200kg LAD alebo LAV na psenku ako startovacie hnojenie na jar, to ma velky vplyv na vynos, len toto vsak nezarucuje vysoky vynos, na to je potrebna rada dalsich veci, a uz vobec vam nikto nevie tvrdit ze ak toto splnite tak budete mat vynos, presne 3t/ha. ale ak toto prve skore jarne hnojenie hodite, v spominanej davke, tak je velka sanca ak porast udrzite v kondicii ze vynos 3t bude mat, dokonca aj vyssi.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 26 led 2015 23:24

vik píše:co tím myslíte? 60kg dusíku jako že na 3t výnosu stačí 60 kg dusíku?takže bude lepší hodit LAD který ho má víc?

Měls od září dost času si něco nastudovat, základy Ti tady nikdo do hlavy tlouct nebude! Lidi, buďte trochu samostatný :(

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Bartuc » 26 led 2015 23:54

tele píše:
vik píše:co tím myslíte? 60kg dusíku jako že na 3t výnosu stačí 60 kg dusíku?takže bude lepší hodit LAD který ho má víc?

Měls od září dost času si něco nastudovat, základy Ti tady nikdo do hlavy tlouct nebude! Lidi, buďte trochu samostatný :(

neda mi nezareagovat a priklanam sa aj k tomuto prispevku, mal som z toho podobny pocit len som ho sem nenapisal... :o

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 27 led 2015 08:44

je to pořád dokola...... někdy si připadám jak flašinet... proto můj první příspěvek v tomto vláknu byl odkaz na knihu. Já jsem automechanik, firmu jsem přebíral za ne zrovna ideálních podmínek, a všechno jsem se musel naučit, hlavně z knížek a zbytek vlastní zkušenost a rady od kamarádů. Je potřeba si ujasnit základní věci a ty jsou snad v každé knížce kde se píše o pěstování plodin, či dokonce snad i v každém letáku který nabízí osivo.
Kniha pšenice, str.47:
Pro určení potřebné dávky dusíku k přihnojení musíme zjistit celkové množství N které se v půdě nachází v profilu 0-30cm. Stanovenou hodnotu v mg/kg vynásobíme koeficientem 4,5 a tímto dostaneme celkový obsah dusíku v kg na ha. Tak např.pro výnos 6t ozimé pšenice je třeba rostlinám dodat 150kg N...............................................
toliko citace z knihy kterou mám vždy při ruce, neb nikdo moudrý z hora nespadl.
Dále je potřeba zjistit jakou odrůdu chceš hnojit, jestli výnos tvoří klas, odnože nebo jde o tzv kompenzační odrůdu, od toho se odvíjí ideální termín přihnojení.
Základní pomůckou kterou říkali staří sedláci je: první dávka dělá tuny, druhá metráky, třetí kila. Ovšem je taky potřeby vzít v úvahu nutnost přihnojení klasu kvůli potravinářské kvalitě.
Ale jak jsem již psal, v knize je všechno, a na internetu taky, jsou tu dokonce metodiky pěstování, jen trochu pohledat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 27 led 2015 12:32

bold píše:je to pořád dokola...... někdy si připadám jak flašinet... proto můj první příspěvek v tomto vláknu byl odkaz na knihu. Já jsem automechanik, firmu jsem přebíral za ne zrovna ideálních podmínek, a všechno jsem se musel naučit, hlavně z knížek a zbytek vlastní zkušenost a rady od kamarádů. Je potřeba si ujasnit základní věci a ty jsou snad v každé knížce kde se píše o pěstování plodin, či dokonce snad i v každém letáku který nabízí osivo.
Kniha pšenice, str.47:
Pro určení potřebné dávky dusíku k přihnojení musíme zjistit celkové množství N které se v půdě nachází v profilu 0-30cm. Stanovenou hodnotu v mg/kg vynásobíme koeficientem 4,5 a tímto dostaneme celkový obsah dusíku v kg na ha. Tak např.pro výnos 6t ozimé pšenice je třeba rostlinám dodat 150kg N...............................................
toliko citace z knihy kterou mám vždy při ruce, neb nikdo moudrý z hora nespadl.
Dále je potřeba zjistit jakou odrůdu chceš hnojit, jestli výnos tvoří klas, odnože nebo jde o tzv kompenzační odrůdu, od toho se odvíjí ideální termín přihnojení.
Základní pomůckou kterou říkali staří sedláci je: první dávka dělá tuny, druhá metráky, třetí kila. Ovšem je taky potřeby vzít v úvahu nutnost přihnojení klasu kvůli potravinářské kvalitě.
Ale jak jsem již psal, v knize je všechno, a na internetu taky, jsou tu dokonce metodiky pěstování, jen trochu pohledat.

No a to je přesně ono. Já vím, že těch informací je moc, ale je třeba se jimi prokousat. Pak můžeme řešit např. formu dusíku a ne jestli stačí 60 kg N celkem :mrgreen:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 27 led 2015 12:37

vik píše:co tím myslíte? 60kg dusíku jako že na 3t výnosu stačí 60 kg dusíku?takže bude lepší hodit LAD který ho má víc?

200kg LAD = 54kg čistého N což jsem si dovolil zaokrouhlit na 60kg... tímto se ubíral tok mých myšlenek, neřešil jsem jestli je to moc či málo.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod bold » 27 led 2015 12:43

podrobná agrotechnika je uvedena v letáku na pěstování té či oné odrůdy. Tudíž osobně beru odrůdu co berou okolní velcí sedláci (tím ušetřím laborování vhodnosti lokality, neb ji za mně udělá študovaný agronom) a zjistím kterak se k této odrůdě chovat na základě letáku dané odrůdy. Volím kompromis mezi maximální výtěžností a schopností vést porost vlastním přičiněním. Neběhám po poli s N testrem ani neřeším mikroprvky. výnosy kolem 80 mně stačí, jsem výnosově o cca 20% níž než precizní agronomové. mně to zatím stačí.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod vik » 27 led 2015 16:25

Bold děkuji na té straně té knížky to je opravdu napsané,ale dělat rozbor půdy kvůli 3 ha se mi jeví jako zbytečné a aní nevím kde a kolik to stojí.
Informace z okolí moc není někdo právě jenom 2x dá dam a tím končí jiní zase řikají stačí 150 kilo lad na ha a poté 1x vzít damem s postřiky.jedni hnojí konec února druzí zase až konec března/začátek dubna.A každý si chválí svůj postup.takže informací není nikdy dost a pak prostě půjdu nějakou střední cestou.Někdo jen dá 20t hnoje a pak již nehnojí vůbec,či ekologové to jen zasejí a pak to vypadá jak to vypadá.Z velkých podniků se tu nikdo s nikým nebaví.Bohužel ani nevím co to je za odrůdu jelikož to pořádně nevěděli ani v osevách kde jsem to kupoval.Takže v tomto směru toho moc nevymyslím.Na dokladu ani na pytlích nebyl žádný název.

Další

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků