rada s ozim. ječmenem

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 07 dub 2017 20:35

citrusek píše:Ten N tam měl už nejmíň týden být. Už ho tam hodil, ale i když jsem mu radil dát tam aspoň 30 Kg N/ha, tak tam dal jenom cca 18. Nevím co od toho čeká. Díky za radu, stříknu to teda 0,2 moddus + 0,5 retacel.

Tak to budou hřebíky :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 07 dub 2017 20:46

bold píše:Kdy aplikovat C+modus na zesílení stébla, můtu to tam dát už o víkendu s herbicidem a fungicidem- Jaký fungicid zvolit při plánu 1 nebo 2 fungicidních ochran- dík.

Teď navečer jsem chodil u jednoho kolegy v ječmeni Titus. Klas cca 4 mm, kolénka až 1 cm. Celkový N bude 150 kg, v pondělí bude aplikovat 0,5 CCC + 0,2 moxa + Mn + Cu + B + Mustang forte. Fungicid jsem se neodvážil doporučit ze dvou důvodů - je to zdravý a nebudu riskovat komplikace z případného poškození. Pracovně je ve hře varianta prochloras + Delaro.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod bold » 08 dub 2017 09:09

Super- dík moc, porost mám taktéž zdravý. jedu na 100kg N (nic se nemá přehánět :-) ) Takže dám jen mustang forte a retacel 0,5+modus 0,2. mikroprvky nedávám, připadá mně to jako vyšší dívčí- držím se radši při zemi (hlavně finančně) :lol:
Porost je zasetý CO4 (páskové setí) vypadá jak brežněvovo obočí. Snažím se oddálit vstup fungicidu aby byla možná jen jedna clona která podrží i klas. (ale jsem spíš mechanik než rostlinoznalec )
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod ja.zeze » 25 dub 2017 19:50

Mám zasetý TITUS, byl setý docela pozdě. cca 3.10. 2016 Bylo sucho, tak jsem čekal na lepší podmínky. Oproti jiným mě to aspoň rovnoměrně vzcházelo, ale vůbec neodnožil přihnojeno 40 kg N v DASE. Na jaře 7.3.2017 50kg v LAD. 21.3. Aplikace 1l CCC+1kg močoviny. 13.4. 2017 50kg N v močovině.

Dnes kontrola, špičky popálený, nechápu proč.

Mám tam hlavní stéblo a klas cca 5mm od kolénka asi 1cm+ průměrně 3 silnější odnože kde je klas asi 2mm a 1-2 slabounké odnože.
Hlavní stéblo je asi 2 krát tak silné jako odnože, chci se zeptat kdy krátit, nebo co s tím dál?
Děkuji.
Zítra zkusím vyfotit a vložit.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 25 dub 2017 20:03

ja.zeze píše:Mám zasetý TITUS, byl setý docela pozdě. cca 3.10. 2016 Bylo sucho, tak jsem čekal na lepší podmínky. Oproti jiným mě to aspoň rovnoměrně vzcházelo, ale vůbec neodnožil přihnojeno 40 kg N v DASE. Na jaře 7.3.2017 50kg v LAD. 21.3. Aplikace 1l CCC+1kg močoviny. 13.4. 2017 50kg N v močovině.

Dnes kontrola, špičky popálený, nechápu proč.

Mám tam hlavní stéblo a klas cca 5mm od kolénka asi 1cm+ průměrně 3 silnější odnože kde je klas asi 2mm a 1-2 slabounké odnože.
Hlavní stéblo je asi 2 krát tak silné jako odnože, chci se zeptat kdy krátit, nebo co s tím dál?
Děkuji.
Zítra zkusím vyfotit a vložit.

Dasa proč? Jaké máš pH? Špičky popáleny pravděpodobně z přebytku N, lepší bude foto.

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod ja.zeze » 25 dub 2017 20:11

Dasa byla minela, prostě jsem ji měl a nechtělo se mi nikam jezdit. :)
Holt chyba.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 25 dub 2017 20:33

ja.zeze píše:Dasa byla minela, prostě jsem ji měl a nechtělo se mi nikam jezdit. :)
Holt chyba.

Nikdy neaplikuj amofos, dasu nebo síran k ječmeni na pH pod 6,5, stojí to tuny výnosu hlavně ve spojení s vlhkem a.zimou.

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod ja.zeze » 29 dub 2017 20:22

Dneska jsem byl na ječmeni,
na hlavním stéble je první kolínko 6cm od odnožovacího uzlu, druhé 2 cm od prvního a klas je 6mm od druhého a je dlouhý si 1cm.

U odnože je to: první kolínko 3,5 cm od uzlu, druhé 8mm od prvního a klás je hned za druhým kolínkem a e dlouhý asi 4mm.

Je patrné napadení padlím travním. Po neděli ošetřím to padlí a můžu krátit popř. čím. Stačí CCC nebo modus popř. kombinace?
Děkuji.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 30 dub 2017 08:59

ja.zeze píše:Dneska jsem byl na ječmeni,
na hlavním stéble je první kolínko 6cm od odnožovacího uzlu, druhé 2 cm od prvního a klas je 6mm od druhého a je dlouhý si 1cm.

U odnože je to: první kolínko 3,5 cm od uzlu, druhé 8mm od prvního a klás je hned za druhým kolínkem a e dlouhý asi 4mm.

Je patrné napadení padlím travním. Po neděli ošetřím to padlí a můžu krátit popř. čím. Stačí CCC nebo modus popř. kombinace?
Děkuji.

Vidím to na 0,7 CCC + 0,3 moddus, fungicid třeba 0,6prochloras + 0,6 hutton + 0,1 atlas nebo 0,8 apel + 0,4 corbel a na praporec 0,5 delaro u obou variant.

Příspěvky: 22
Registrován: 17 bře 2014 19:58

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod farmarJD » 30 dub 2017 09:17

tele píše:
ja.zeze píše:Dasa byla minela, prostě jsem ji měl a nechtělo se mi nikam jezdit. :)
Holt chyba.

Nikdy neaplikuj amofos, dasu nebo síran k ječmeni na pH pod 6,5, stojí to tuny výnosu hlavně ve spojení s vlhkem a.zimou.


Zdravím, Tele prosím o radu v souvislosti s pH. Do máku házím v cca 4-6 listu 1q Dasy - myslel jsem že ta síra je pro mák dobrá, ale když čtu tuto diskuzi tak nevím. nebude lepší LAV ? anebo ta DASA máku nevadí? (respektive ta její kyselost) (pH 5,5 - 6 Vysočina, střední půdy)

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod ja.zeze » 30 dub 2017 09:49

tele píše:
ja.zeze píše:Dneska jsem byl na ječmeni,
na hlavním stéble je první kolínko 6cm od odnožovacího uzlu, druhé 2 cm od prvního a klas je 6mm od druhého a je dlouhý si 1cm.

U odnože je to: první kolínko 3,5 cm od uzlu, druhé 8mm od prvního a klás je hned za druhým kolínkem a e dlouhý asi 4mm.

Je patrné napadení padlím travním. Po neděli ošetřím to padlí a můžu krátit popř. čím. Stačí CCC nebo modus popř. kombinace?
Děkuji.

Vidím to na 0,7 CCC + 0,3 moddus, fungicid třeba 0,6prochloras + 0,6 hutton + 0,1 atlas nebo 0,8 apel + 0,4 corbel a na praporec 0,5 delaro u obou variant.


Děkuji, druhá fungicidní aplikace je asi o 30% levnější, dá se říct, že má i o 30% nižší účinnost?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 30 dub 2017 10:23

ja.zeze píše:
tele píše:
ja.zeze píše:Dneska jsem byl na ječmeni,
na hlavním stéble je první kolínko 6cm od odnožovacího uzlu, druhé 2 cm od prvního a klas je 6mm od druhého a je dlouhý si 1cm.

U odnože je to: první kolínko 3,5 cm od uzlu, druhé 8mm od prvního a klás je hned za druhým kolínkem a e dlouhý asi 4mm.

Je patrné napadení padlím travním. Po neděli ošetřím to padlí a můžu krátit popř. čím. Stačí CCC nebo modus popř. kombinace?
Děkuji.

Vidím to na 0,7 CCC + 0,3 moddus, fungicid třeba 0,6prochloras + 0,6 hutton + 0,1 atlas nebo 0,8 apel + 0,4 corbel a na praporec 0,5 delaro u obou variant.


Děkuji, druhá fungicidní aplikace je asi o 30% levnější, dá se říct, že má i o 30% nižší účinnost?

Apel s corbelem řeší paty a padli akutni, hutton s atlasem je na masivní napadeni padlim a preventivní účinek proti padlí.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 30 dub 2017 10:26

farmarJD píše:
tele píše:
ja.zeze píše:Dasa byla minela, prostě jsem ji měl a nechtělo se mi nikam jezdit. :)
Holt chyba.

Nikdy neaplikuj amofos, dasu nebo síran k ječmeni na pH pod 6,5, stojí to tuny výnosu hlavně ve spojení s vlhkem a.zimou.


Zdravím, Tele prosím o radu v souvislosti s pH. Do máku házím v cca 4-6 listu 1q Dasy - myslel jsem že ta síra je pro mák dobrá, ale když čtu tuto diskuzi tak nevím. nebude lepší LAV ? anebo ta DASA máku nevadí? (respektive ta její kyselost) (pH 5,5 - 6 Vysočina, střední půdy)

Ječmeny jsou choulostivé na pH, mák to dá, ale každopádně vápnit minimálně 1x za osevní postup.

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod ja.zeze » 30 dub 2017 13:21

Je patrné napadení padlím travním. Po neděli ošetřím to padlí a můžu krátit popř. čím. Stačí CCC nebo modus popř. kombinace?
Děkuji.[/quote]
Vidím to na 0,7 CCC + 0,3 moddus, fungicid třeba 0,6prochloras + 0,6 hutton + 0,1 atlas nebo 0,8 apel + 0,4 corbel a na praporec 0,5 delaro u obou variant.[/quote]

Děkuji, druhá fungicidní aplikace je asi o 30% levnější, dá se říct, že má i o 30% nižší účinnost?[/quote]
Apel s corbelem řeší paty a padli akutni, hutton s atlasem je na masivní napadeni padlim a preventivní účinek proti padlí.[/quote]


Ještě k té fungicidní aplikaci, Tele prosím, procházel jsem ,,sklad,, a mám od loňska zbytý ARCHER TURBO, můžeš mi ho prosím dát do receptu, nebo se tady moc nehodí a nechám ho do pšenice? Díky

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 30 dub 2017 17:59

ja.zeze píše:Je patrné napadení padlím travním. Po neděli ošetřím to padlí a můžu krátit popř. čím. Stačí CCC nebo modus popř. kombinace?
Děkuji.

Vidím to na 0,7 CCC + 0,3 moddus, fungicid třeba 0,6prochloras + 0,6 hutton + 0,1 atlas nebo 0,8 apel + 0,4 corbel a na praporec 0,5 delaro u obou variant.[/quote]

Děkuji, druhá fungicidní aplikace je asi o 30% levnější, dá se říct, že má i o 30% nižší účinnost?[/quote]
Apel s corbelem řeší paty a padli akutni, hutton s atlasem je na masivní napadeni padlim a preventivní účinek proti padlí.[/quote]


Ještě k té fungicidní aplikaci, Tele prosím, procházel jsem ,,sklad,, a mám od loňska zbytý ARCHER TURBO, můžeš mi ho prosím dát do receptu, nebo se tady moc nehodí a nechám ho do pšenice? Díky[/quote]
Archer je výborný přípravek od mizerné firmy. Dej 0,6 prochloras + 0,8 archer a nebude to mít chybu :wink:

Příspěvky: 47
Registrován: 14 kvě 2013 09:24

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod PetrT » 05 črc 2017 22:22

Zdravím, nemáte někdo tip na odrůdu ozimáku, která snáší obstojně sucho a lehké, chudé půdy. Díky.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 06 črc 2017 09:39

PetrT píše:Zdravím, nemáte někdo tip na odrůdu ozimáku, která snáší obstojně sucho a lehké, chudé půdy. Díky.

V podobných lokalitách dělám KWS Meridian.

Příspěvky: 47
Registrován: 14 kvě 2013 09:24

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod PetrT » 25 dub 2018 15:15

Můžu dát v ozimém ječmeni, který je ve velké periodě hutton? Objevilo se mi tam dost padlí a kohoutek. Nebo raději počkat až bude po velké periodě. Jistota, že dloužení klasu skončilo, kvůli např. ethefonu je 5 cm klas? Kdybych už vyjel chtěl bych k tomu huttonu přidat topsin na paty+ 7% močoviny+HS+ B+ Fury. Jinak počítám že s močovinou a mikroprvky mohu ve velké periodě bez obav? Děkuji. Před třemi týdny byla hnědá zem a uteče pár dnů a ozimák bude metat.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 25 dub 2018 19:05

PetrT píše:Můžu dát v ozimém ječmeni, který je ve velké periodě hutton? Objevilo se mi tam dost padlí a kohoutek. Nebo raději počkat až bude po velké periodě. Jistota, že dloužení klasu skončilo, kvůli např. ethefonu je 5 cm klas? Kdybych už vyjel chtěl bych k tomu huttonu přidat topsin na paty+ 7% močoviny+HS+ B+ Fury. Jinak počítám že s močovinou a mikroprvky mohu ve velké periodě bez obav? Děkuji. Před třemi týdny byla hnědá zem a uteče pár dnů a ozimák bude metat.

Ošetření proved ihned, potom už to neprostriknes. 5 cm by mělo stačit. Jinak se tomu říká průběh vegetace, ale neboj, letos v tom nejsi sám :mrgreen:

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod kas » 26 dub 2018 17:40

Vidím to na 0,7 CCC + 0,3 moddus, fungicid třeba 0,6prochloras + 0,6 hutton + 0,1 atlas nebo 0,8 apel + 0,4 corbel a na praporec 0,5 delaro u obou variant.[/quote]

Lze bez rizika popálení porostu kombinovat výše uvedenou regulaci a fungicidy?? Děkuji

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 26 dub 2018 21:34

kas píše:Vidím to na 0,7 CCC + 0,3 moddus, fungicid třeba 0,6prochloras + 0,6 hutton + 0,1 atlas nebo 0,8 apel + 0,4 corbel a na praporec 0,5 delaro u obou variant.


Lze bez rizika popálení porostu kombinovat výše uvedenou regulaci a fungicidy?? Děkuji[/quote]
Lze.

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod houmi » 04 říj 2018 22:00

Jaké máte zkušenosti s použitím diflufenicanu (cougar forte) v ozimém ječmeni? Nepálí?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 04 říj 2018 23:07

houmi píše:Jaké máte zkušenosti s použitím diflufenicanu (cougar forte) v ozimém ječmeni? Nepálí?

V oblastech se sverepem jedna z mála fungujících kombinací. Zde pálí víc flufenacet.

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod houmi » 05 říj 2018 17:38

tele píše:
houmi píše:Jaké máte zkušenosti s použitím diflufenicanu (cougar forte) v ozimém ječmeni? Nepálí?

V oblastech se sverepem jedna z mála fungujících kombinací. Zde pálí víc flufenacet.



Tak uvidím, slyšel jsem názor že 140g diflufenicanu ozimý ječmen dost popálí..Zkusím, uvidím.. Dělám ho poprvé, tak nemám zkušenost.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 05 říj 2018 19:24

houmi píše:
tele píše:
houmi píše:Jaké máte zkušenosti s použitím diflufenicanu (cougar forte) v ozimém ječmeni? Nepálí?

V oblastech se sverepem jedna z mála fungujících kombinací. Zde pálí víc flufenacet.



Tak uvidím, slyšel jsem názor že 140g diflufenicanu ozimý ječmen dost popálí..Zkusím, uvidím.. Dělám ho poprvé, tak nemám zkušenost.

Když pojedeš max. v druhém listu, bude popálení minimální.

Příspěvky: 47
Registrován: 14 kvě 2013 09:24

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod PetrT » 11 říj 2018 10:35

Prosím o tip na nějaký ekonomický herbicid do ozimáku, pěstuji ho druhým rokem a nemám s ním moc zkušeností. Pole mám vcelku čisté.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 11 říj 2018 19:42

PetrT píše:Prosím o tip na nějaký ekonomický herbicid do ozimáku, pěstuji ho druhým rokem a nemám s ním moc zkušeností. Pole mám vcelku čisté.

Napiš alespoň orientačně převládající plevele.

Příspěvky: 47
Registrován: 14 kvě 2013 09:24

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod PetrT » 01 lis 2018 21:22

tele píše:
PetrT píše:Prosím o tip na nějaký ekonomický herbicid do ozimáku, pěstuji ho druhým rokem a nemám s ním moc zkušeností. Pole mám vcelku čisté.

Napiš alespoň orientačně převládající plevele.

Omlouvám se za pozdní odpověď, ale 3 týdny jsem byl mimo. Nemohl jsem se tudíž věnovat ani aplikacím. Ječmen byl ale do posledních dešťů prakticky bez plevelů. Účinnost bych potřeboval na chundelku a řepku, ostatní plevele jen sporadicky. Díky.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod tele » 01 lis 2018 21:37

PetrT píše:
tele píše:
PetrT píše:Prosím o tip na nějaký ekonomický herbicid do ozimáku, pěstuji ho druhým rokem a nemám s ním moc zkušeností. Pole mám vcelku čisté.

Napiš alespoň orientačně převládající plevele.

Omlouvám se za pozdní odpověď, ale 3 týdny jsem byl mimo. Nemohl jsem se tudíž věnovat ani aplikacím. Ječmen byl ale do posledních dešťů prakticky bez plevelů. Účinnost bych potřeboval na chundelku a řepku, ostatní plevele jen sporadicky. Díky.

Nech to na jaro

Příspěvky: 47
Registrován: 14 kvě 2013 09:24

Re: rada s ozim. ječmenem

Příspěvekod PetrT » 01 lis 2018 21:53

Omlouvám se za pozdní odpověď, ale 3 týdny jsem byl mimo. Nemohl jsem se tudíž věnovat ani aplikacím. Ječmen byl ale do posledních dešťů prakticky bez plevelů. Účinnost bych potřeboval na chundelku a řepku, ostatní plevele jen sporadicky. Díky.[/quote]
Nech to na jaro[/quote]

Problém je v tom, že byl setý 12.9 a v noci po zasetí přišla voda, takže vzešel okamžitě. To byla na dalšího 1 a půl měsíce veškerá voda, takže jsem s aplikací otálel. Momentálně má 6-9 stébel, výsevek 2MKS, odrůda Wendy. Plevely až do nedávných dešťů prakticky žádné, většina plochy je po řepce. Zjara půjde prakticky hned do sloupkování, takže moc času už nebude.

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků