clinic-rezidua

Příspěvky: 141
Registrován: 19 led 2012 22:12

clinic-rezidua

Příspěvekod karfík » 25 říj 2015 08:13

Včera jsem procházel pšenici, zaseta byla po řepce, kde jsem výdrol stříkal clinicem. Poté 2x podmítáno, poprvé cca 16 cm, podruhé cca 22 cm hloubka. Mezi těmito podmítkami byl odestup 7 dnů. Následovalo setí, které proběhlo skoro 4 týdny od aplikace clinicu. Zaváleno cambridge válci, srážky až minulý týden. Zaseto bylo 3.10. , ale přesto pšenice moc nevylézá. Mírně se začínají objevovat špičky rostlin na d povrchem půdy. Seto do hloubky cca 2,5-3 cm. Můj dotaz zní: mohl zanechat clinic v půdě nějaká rezidua, která brání vzcházení pšenice?

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: clinic-rezidua

Příspěvekod citrusek » 25 říj 2015 09:42

Je to jednoduchy, bylo sucho a zrnka neměly vláhu na vyklíčení. Já jsem sel pšenici 23.9. a 6.10. U té dřív seté vylezla část, která má teď dva listy a zbytek vyklíčil teprve po srážkách co přišly 8.10. a minulý týden. Ta později setá vzchází rovnoměrně po celém poli. Co jsem se díval po po okolí, tak je to všude stejné. Brzo seté, ale teprve teď po srážkách všechno začíná růst.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: clinic-rezidua

Příspěvekod tele » 25 říj 2015 10:54

To co popisuješ, Ti vysvětlil kolega citrusek. Nejmarkantnější rozdíl je u pšenic zasetých do sucha kolem 10.9. Tam došlo zřejmě k dormanci díky teplotám a absenci vody ke klíčení a tyto porosty jsou stále mezerovité a postupně vzcházejí. Jinak k retardaci růstu pšenice po použití glyfosátů dochází každý rok zejména tam, kde se nechá narůst vysoký výdrol a pšenice musí klíčit v rozkládající se biomase s obsahem reziduí. Řešením je likvidovat výdrol včas chemicky ve 2-3 listech nebo mechanicky s následující likvidací přeživších rostlin sulfonylmočovinou ve vzešlé pšenici.

Příspěvky: 141
Registrován: 19 led 2012 22:12

Re: clinic-rezidua

Příspěvekod karfík » 25 říj 2015 18:51

Tak aspoň poučení pro příští roky, nikdy jsem to neřešil, protože jsem vždycky oral, letos kvůli tomu suchu jsem pouze kypřil a tady je výsledek.
Pšenice má snahu vypichovat momentálně, ale vzejde tedy vůbec? Nebude ji to natolik retardovat, že ani nevzejde? A i kdyby, dostane se z toho?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: clinic-rezidua

Příspěvekod tele » 25 říj 2015 20:31

karfík píše:Tak aspoň poučení pro příští roky, nikdy jsem to neřešil, protože jsem vždycky oral, letos kvůli tomu suchu jsem pouze kypřil a tady je výsledek.
Pšenice má snahu vypichovat momentálně, ale vzejde tedy vůbec? Nebude ji to natolik retardovat, že ani nevzejde? A i kdyby, dostane se z toho?

Orba pod pšenici po řepce je zvěrstvo. Zaklopíš si nevyklíčená semena do celého profilu a už se nikdy nezbavíš plevelné řepky. Jestli si zasel 3.10., tak to vzchází akorát - po srážkách se ochladilo, tak to vzchází pomalu, rozdíly jsou i v odrůdách - pozdní lezou dlouho. Napiš za týden, to už budeš mít 3 listy :wink:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: clinic-rezidua

Příspěvekod rsv » 26 říj 2015 23:32

Přesně jak píšou kolegové, buď v klidu, to vyleze. Navíc s pšenicí se dá krásně pracovat když je "řídká". Zahustíš jí vždycky za pár korun, problém je pak spíš opak.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 100
Registrován: 03 dub 2006 18:03

Re: clinic-rezidua

Příspěvekod lukas....1 » 29 říj 2015 18:44

Já mám letos zkušenost s pšenicí takovou, že co jsem sel mezi 10 a 20.9, tak porosty krásně a rovnoměrně vzcházely a porosty seté jako poslední kolem 25.9 vzcházejí mezerovitě a pomalu. U všech byla předplodina řepka, výdrol likvidován mechanicky (jiná léta vždy chemicky) ve dvou listech.

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků