Vedení porostu pšenice.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 03 srp 2018 19:05

martin144 píše:Zdravím, co by jste mi doporučili za ozimou odrůdu. Vybírám spíše krmnou ta potravina se mi nezdá až tak výhodná. Půlka výměry těžší půda, druhá polovina lehčí. Předplodiny ječmen, LOS a vojteška. Řepařská oblast.
Díky za tipy

Grizzly, Frisky, Avenue, Viriato, Vanessa

Příspěvky: 96
Registrován: 22 pro 2014 15:14

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod pawell89 » 03 srp 2018 21:08

tele píše:
martin144 píše:Zdravím, co by jste mi doporučili za ozimou odrůdu. Vybírám spíše krmnou ta potravina se mi nezdá až tak výhodná. Půlka výměry těžší půda, druhá polovina lehčí. Předplodiny ječmen, LOS a vojteška. Řepařská oblast.
Díky za tipy

Grizzly, Frisky, Avenue, Viriato, Vanessa

Ja bych take měl dotaz neřešim jestli krmnou anebo potravinu jde mi o stabilni vynos a rozumny zdravotni stav. 500mnm lehke kamenité pole, předplodina řepka . Letos tam byl na kousku Mulan s vynosem 50q.Vloni Damgar 60q. Mam v merku Sacramento od VPagra ,sousedi ho měli a sucho tu zvladla dobře , Frisky mě taky zaujala na jednom poli ,jak vam letos obstala Frisky na lehčich polich ?Děkuji

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 04 srp 2018 16:08

pawell89 píše:
tele píše:
martin144 píše:Zdravím, co by jste mi doporučili za ozimou odrůdu. Vybírám spíše krmnou ta potravina se mi nezdá až tak výhodná. Půlka výměry těžší půda, druhá polovina lehčí. Předplodiny ječmen, LOS a vojteška. Řepařská oblast.
Díky za tipy

Grizzly, Frisky, Avenue, Viriato, Vanessa

Ja bych take měl dotaz neřešim jestli krmnou anebo potravinu jde mi o stabilni vynos a rozumny zdravotni stav. 500mnm lehke kamenité pole, předplodina řepka . Letos tam byl na kousku Mulan s vynosem 50q.Vloni Damgar 60q. Mam v merku Sacramento od VPagra ,sousedi ho měli a sucho tu zvladla dobře , Frisky mě taky zaujala na jednom poli ,jak vam letos obstala Frisky na lehčich polich ?Děkuji

Dagmar i Mulan jsou ok, se Sacramento zkušenost nemám.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tomous » 04 srp 2018 20:11

Sacramento tu měl kolega-celej rok vypadalo k poblití a nakonec dalo 83q. Objemovku mělo 860.

Příspěvky: 45
Registrován: 01 úno 2018 15:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Joe45 » 04 srp 2018 23:30

tomous píše:Sacramento tu měl kolega-celej rok vypadalo k poblití a nakonec dalo 83q. Objemovku mělo 860.

A na jakých půdách a v suchu? Letos mám tsky objednané, jsem zvědav jestli da sucho na Znojemsku

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tomous » 05 srp 2018 09:09

Půdy lehčí-žďársko. A s vodou to tu taky byla celkem tragedie i když někde to bylo ještě horší.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod neznalek » 05 srp 2018 21:49

Sacramento jsem měl letos, po dobre zkusenosti z Viriatem.... no porost na zdejsi podmínky do konce března luxusní...od té doby až do vcera totálně bez vody, takže z toho bylo 42q/ha a kvantum slámy :roll: ... soused s viriatem na tom byl o něco lépe.... Nicméně objemovka 810 , dusík 15,5 ... na smlouvě z února jako krmná za 3500 :/

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 13 srp 2018 22:48

Zdravím, potřeboval bych zdravou odrůdu pro sušší oblast, půdy středně těžké. Slámu drtíme, proto nechci odrůdu tvořící výnos hustotou porostu. Ještě lépe krátkou nepoléhavou. Viriato na potravinu mám 8) a chtěl bych ji něčím doplnit. Ranost neřeším a víceméně kvalitu taky ne, ikdyž by se hodilo, kdyby měla vyšší objemovku, protože opouštím rebela, ten snad u nás nemá na potravinu šanci.
Nejužší hledáček je zatím sacramento a frisky. Z jiných mě ještě napadl golem, grizzly nebo matchball, případně ponticus kdybych chtěl tu potravinu.
Odpovídají ty odrůdy mým nárokům ? :mrgreen:
Případně máte někdo zkušenosti kromě příspěvků uvedených výše ? Moc díky.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 14 srp 2018 10:31

aram píše:Zdravím, potřeboval bych zdravou odrůdu pro sušší oblast, půdy středně těžké. Slámu drtíme, proto nechci odrůdu tvořící výnos hustotou porostu. Ještě lépe krátkou nepoléhavou. Viriato na potravinu mám 8) a chtěl bych ji něčím doplnit. Ranost neřeším a víceméně kvalitu taky ne, ikdyž by se hodilo, kdyby měla vyšší objemovku, protože opouštím rebela, ten snad u nás nemá na potravinu šanci.
Nejužší hledáček je zatím sacramento a frisky. Z jiných mě ještě napadl golem, grizzly nebo matchball, případně ponticus kdybych chtěl tu potravinu.
Odpovídají ty odrůdy mým nárokům ? :mrgreen:
Případně máte někdo zkušenosti kromě příspěvků uvedených výše ? Moc díky.

Z těch co tam máš bych vyřadil Golema, je náročnější na krácení a citlivý na fusaria, Matchball jsem nevedl, na Ponticus a Sacramento jsem slyšel pozitivní reference.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 14 srp 2018 10:57

Kolik mám dát čeho a kdy na pole, abych změnil pH půdy z 5 na 7 ? Dělám jen ozimou pšenici a ozimou řepku.

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod vik » 18 srp 2018 21:38

aram píše:Zdravím, potřeboval bych zdravou odrůdu pro sušší oblast, půdy středně těžké. Slámu drtíme, proto nechci odrůdu tvořící výnos hustotou porostu. Ještě lépe krátkou nepoléhavou. Viriato na potravinu mám 8) a chtěl bych ji něčím doplnit. Ranost neřeším a víceméně kvalitu taky ne, ikdyž by se hodilo, kdyby měla vyšší objemovku, protože opouštím rebela, ten snad u nás nemá na potravinu šanci.
Nejužší hledáček je zatím sacramento a frisky. Z jiných mě ještě napadl golem, grizzly nebo matchball, případně ponticus kdybych chtěl tu potravinu.
Odpovídají ty odrůdy mým nárokům ? :mrgreen:
Případně máte někdo zkušenosti kromě příspěvků uvedených výše ? Moc díky.


Frisky za mě určitě ne letos největší propadák za poslední léta,Ke zdravotnímu stavu nemohu říci špatné slovo,ale výnos tragédie.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 19 srp 2018 13:00

Kolik je potřeba vody na vyprodukování 1t ozimé pšenice? A na 1t ozimé řepky ?

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Denis » 19 srp 2018 13:59

Buclík píše:Kolik je potřeba vody na vyprodukování 1t ozimé pšenice? A na 1t ozimé řepky ?


Nechá se to odvodit z transpiračního koeficientu:

https://www.kws.cz/aw/KWS/czechia/-268-irok/~bnsr/

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 19 srp 2018 19:30

Denis píše:
Buclík píše:Kolik je potřeba vody na vyprodukování 1t ozimé pšenice? A na 1t ozimé řepky ?


Nechá se to odvodit z transpiračního koeficientu:

https://www.kws.cz/aw/KWS/czechia/-268-irok/~bnsr/


Výborně, díky.

Příspěvky: 58
Registrován: 23 úno 2016 22:58

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Baziliska1 » 19 srp 2018 21:21

Buclík píše:
Denis píše:
Buclík píše:Kolik je potřeba vody na vyprodukování 1t ozimé pšenice? A na 1t ozimé řepky ?


Nechá se to odvodit z transpiračního koeficientu:

https://www.kws.cz/aw/KWS/czechia/-268-irok/~bnsr/


Výborně, díky.


Co, budeš chodit s konvou zalívat? :mrgreen:

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tomous » 20 srp 2018 06:38

Toto je stejně k prdu. Každý typ půdy se chová jinak.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 20 srp 2018 14:02

tomous píše:Toto je stejně k prdu. Každý typ půdy se chová jinak.

Přesně tak, na kvalitní půdě s hlubším horizontem podorničí to dotáhneš do sklizně s vláhou se zimy a dvěma bouřkama :wink:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 20 srp 2018 21:54

tele píše:
tomous píše:Toto je stejně k prdu. Každý typ půdy se chová jinak.

Přesně tak, na kvalitní půdě s hlubším horizontem podorničí to dotáhneš do sklizně s vláhou se zimy a dvěma bouřkama :wink:

No, na poli s 35 cm ornice písčité na skále mám pravidelně výnos řepky nadprůměrný a výnos pšenice podprůměrný se stejně malým množstvím srážek.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 21 srp 2018 00:14

Buclík píše:
tele píše:
tomous píše:Toto je stejně k prdu. Každý typ půdy se chová jinak.

Přesně tak, na kvalitní půdě s hlubším horizontem podorničí to dotáhneš do sklizně s vláhou se zimy a dvěma bouřkama :wink:

No, na poli s 35 cm ornice písčité na skále mám pravidelně výnos řepky nadprůměrný a výnos pšenice podprůměrný se stejně malým množstvím srážek.

Mám to letos podobně, ale zjišťuji, že to je možná tím, že prostě ty půdy vyhovují řepce a pšenici méně :wink: Navíc bych řekl, že řepce určitě vadí sucho v jinou roční dobu než pšenici.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 03 zář 2018 11:55

Nemaje možnost udělat kompost, co kdybych na lehkou půdu na kopečku rozmetal na 1ha 50t smrkových pilin a 3t dolomitického vápence za účelem vodyzádržnosti, promísil s půdou teranem a zasel ozimou pšenici? A takto co tři roky. Stalo by se něco špatného nebo dobrého ? Mám totiž pole 8ha obdélník, kdy polovina - 4 ha jsou lehká půda na mírném kopečku, tam byl letos výnos 2,5t/ ha pšenice(tam bych dal piliny) a v mírné úžlabině pod kopečkem, kde je půda humóznější a "táhne se tam napříč mírně voda" byl výnos 8t/ha podle výnosové mapy kombajnu a tam bych piliny nedal. Hnojeno všude stejně 160kg dusíku.
Naposledy upravil Buclík dne 03 zář 2018 19:54, celkově upraveno 1

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 03 zář 2018 19:06

Buclík píše:Nemaje možnost udělat kompost, co kdybych na lehkou půdu na kopečku rozmetal na 1ha 50t smrkových pilin a 3t dolomitického vápence za účelem vodyzádržnosti, promísil s půdou teranem a zasel ozimou pšenici? A takto co tři roky. Stalo by se něco špatného nebo dobrého ? Mám totiž pole 8ha obdélník, kdy polovina - 4 ha jsou lehká půda na mírném kopečku, tam byl letos výnos 2,5t/ ha pšenice(tam bych dal piliny) a v mírné úžlabině pod kopečkem, kde je půda humóznější a "táhne se tam napříč mírně voda" byl výnos 8ha podle výnosové mapy kombajnu a tam bych piliny nedal. Hnojeno všude stejně 160kg dusíku.

Jak můžeš vyplodit takovouhle kravinu. Doufám, že je to recese, i když mi něco napovídá, že jsi to myslel vážně.
P.S.: Lepší je štěpka z borovice vejmutovky ze severního svahu z 666 m.n.m.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tomous » 03 zář 2018 20:36

U nás máme borovice jen v 650mnm. Bude to problém?

Co radši hnůj nebo kvalitní zel.hnojivo.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tonik » 03 zář 2018 20:58

Tele prosím, je špatně štěpka nebo vápenec ? Nikdy jsem tuto otázku neřešil, proto se ptám, pole mám tak špatné, že jsem řešil už cokoli, hnuj od koní a slepic je také na pilinách.

Kde vzít hnůj, když není dobytek? Jak udělat zelené hnojení když neprší?

Řešil jsem už kompostování, ale toho bordelu co tam lidi naházej, no hrůza.

Jeden zemědělec v okrese léta skládkoval čistírenské kaly, loni zkrachoval a ten co ho zchroupnul vše prodal a odváželo se to po kamiónech docela ve velkém a sklončilo to někde ve chmelnicích.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 03 zář 2018 21:06

tele píše:
Buclík píše:Nemaje možnost udělat kompost, co kdybych na lehkou půdu na kopečku rozmetal na 1ha 50t smrkových pilin a 3t dolomitického vápence za účelem vodyzádržnosti, promísil s půdou teranem a zasel ozimou pšenici? A takto co tři roky. Stalo by se něco špatného nebo dobrého ? Mám totiž pole 8ha obdélník, kdy polovina - 4 ha jsou lehká půda na mírném kopečku, tam byl letos výnos 2,5t/ ha pšenice(tam bych dal piliny) a v mírné úžlabině pod kopečkem, kde je půda humóznější a "táhne se tam napříč mírně voda" byl výnos 8ha podle výnosové mapy kombajnu a tam bych piliny nedal. Hnojeno všude stejně 160kg dusíku.

Jak můžeš vyplodit takovouhle kravinu. Doufám, že je to recese, i když mi něco napovídá, že jsi to myslel vážně.
P.S.: Lepší je štěpka z borovice vejmutovky ze severního svahu z 666 m.n.m.

Není to recese. Realita extrémního sucha na pískách mne přesvědčuje, že pro aspoň nějaký výnos je důležitější voda než dusík. Dusíku tam bylo na aspoň 6t, ale vody bylo jen na 2t, A pilinami bych chtěl prodloužit vláhu v půdě o deset dní a dodat uhlík a to by mohlo velmi pomoci.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 03 zář 2018 22:08

tomous píše:U nás máme borovice jen v 650mnm. Bude to problém?

Co radši hnůj nebo kvalitní zel.hnojivo.

Bude :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 03 zář 2018 22:09

tonik píše:Tele prosím, je špatně štěpka nebo vápenec ? Nikdy jsem tuto otázku neřešil, proto se ptám, pole mám tak špatné, že jsem řešil už cokoli, hnuj od koní a slepic je také na pilinách.

Kde vzít hnůj, když není dobytek? Jak udělat zelené hnojení když neprší?

Řešil jsem už kompostování, ale toho bordelu co tam lidi naházej, no hrůza.

Jeden zemědělec v okrese léta skládkoval čistírenské kaly, loni zkrachoval a ten co ho zchroupnul vše prodal a odváželo se to po kamiónech docela ve velkém a sklončilo to někde ve chmelnicích.

Kaly jsou ok

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 03 zář 2018 22:14

Buclík píše:
tele píše:
Buclík píše:Nemaje možnost udělat kompost, co kdybych na lehkou půdu na kopečku rozmetal na 1ha 50t smrkových pilin a 3t dolomitického vápence za účelem vodyzádržnosti, promísil s půdou teranem a zasel ozimou pšenici? A takto co tři roky. Stalo by se něco špatného nebo dobrého ? Mám totiž pole 8ha obdélník, kdy polovina - 4 ha jsou lehká půda na mírném kopečku, tam byl letos výnos 2,5t/ ha pšenice(tam bych dal piliny) a v mírné úžlabině pod kopečkem, kde je půda humóznější a "táhne se tam napříč mírně voda" byl výnos 8ha podle výnosové mapy kombajnu a tam bych piliny nedal. Hnojeno všude stejně 160kg dusíku.

Jak můžeš vyplodit takovouhle kravinu. Doufám, že je to recese, i když mi něco napovídá, že jsi to myslel vážně.
P.S.: Lepší je štěpka z borovice vejmutovky ze severního svahu z 666 m.n.m.

Není to recese. Realita extrémního sucha na pískách mne přesvědčuje, že pro aspoň nějaký výnos je důležitější voda než dusík. Dusíku tam bylo na aspoň 6t, ale vody bylo jen na 2t, A pilinami bych chtěl prodloužit vláhu v půdě o deset dní a dodat uhlík a to by mohlo velmi pomoci.

Než se přemění piliny na humus, tak to nějaký ten rok trvá. Kdyby to bylo takhle jednoduché s uhlikem, tak se to dávno vozí do BPS. Doporučuji prostudovat základy hnojení a příjem živin a tvorbu humusu v půdě, není to tak složité a tady na to není prostor. Pěstuj žito, když máš sucho, má menší nároky na vodu než pšenice.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 03 zář 2018 23:59

A budu mít s žitem vyšší zisk z hektaru než s pšenicí ?

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 04 zář 2018 10:19

A chčije a chčije a chčije. Po 3 měsících bez kapky za tři dny od pátku bezpřívalově 80 mm. Vše zůstává na poli, půda saje a saje. A májově prší dál, řepka setá před 14 dny skáče ze země !!! Jaroměřice nad Rokytnou(Třebíčsko).
Naposledy upravil Buclík dne 04 zář 2018 12:34, celkově upraveno 1

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 04 zář 2018 11:19

Buclík píše:A budu mít s žitem vyšší zisk z hektaru než s pšenicí ?

V lokalitách, kde se žito pěstuje to tak bývá, ale záleží na výkupní ceně.

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků