Vedení porostu pšenice.

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod houmi » 17 kvě 2019 10:34

aram píše:
houmi píše:Tak jak u vás vypadají pšenice? Můj porost je k pláči.. Odrůda Pannonia a Viriato vedle sebe, všechny obnože odházené a pouze hlavní stéblo s mizerným klasem. Porost metá, takže i kdyby dnes přišla voda jak rosničky předpovídají, tak už je pozdě. Výživu jsem jim dopřál excelentní. Hold bez vody to nejde, ani pomocí listovek..

Můžu se zeptat na lokalitu ? :(
Nám se počasí naštěstí trochu spravilo, něco prchlo a hlavně teď nejsou vedra, která byla minulý rok a půda vysychala úplně jinak.
Viriato praporec, Frisky + Rebell ještě ne. Chystám se s fungicidem .. chtěl bych letos jet jen na 1 fungicid, proto se rovnou zeptám: je lepší/má smysl chvilku počkat, aby to bralo i praporec i klas nebo mám jet raději ihned, aby byl chráněn hlavně praporec a klas trochu "ošidit" ? :D Nebo když se prostě nepostříká klas azolem, tak je riziko fusarii mnohem vyšší, byť první fungicid dám někdy teď ? :)
Podotýkám, pěstuji sice potraviny, ale při dnešních cenách mi je jedno, zda potravina vyjde nebo ne, kvalitativní hnojení asi dávat ani nebudu, přemýšlel jsem že to teď hodím cca 20 max 30 kg N, ale asi ne, protože to pak vyjde na krmnou a nějaké dusíky jsou mi k hovnu :D Trošku močoviny dohromady s fungicidem v plánu mám + 0,1 3D. Mohl bych se zeptat, je hutton dobrý fungicid na praporec ?


Lokalita Kralupy n. Vlt. Dnes fungicid do ozimáku - inventarizace a téměř to samé.. Okolo 400 stébel, vyseto cca 380. Na horších místech ječmen zkroutil osiny, vše odhodil a klas cca 4řady. Letos opět výbuch jako prase. Při ceně 3300/t kdybych ležel celý rok doma na gauči, tak jsem bohatší. Zvažuju variantu Jardy Macha vysít 5 - 5,5 MKS v pozdějším termínu a porost vést na jednom stéble. Jen nevím co by při takových podmínkách udělal. Jestli by vůbec udělal klas a jaký..

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 18 kvě 2019 14:06

caryfuk píše:Ahoj, prosím o radu, je možné ještě v této růstové fázi krátit ethephonem ? Jedná se o pšenici Viriato a Elly. Porosty doposud nekráceny. Hnojeno 160 kg/N. Jde mi hlavně o Elly, ta je náchylnější k polehání. V předchozích letech jsem vždy krátil trinexapacethylem, ale letos díky počasí jsem tuto aplikaci vynechal. Děkuji.
https://mhospodar.rajce.idnes.cz/psenice_17.5.2019

Jako laik bych řekl, že u takhle krátké pšenice nemusíš mít strach že by to lehlo. Nevím jak elly, ale Viriato není zrovna klasovka, která by měla obrovské klasy, navíc mám zkušenost že je určitě méně poléhavá, takže viriato bych už nekrátil. Ale počkej si určitě na Tele :D
houmi píše:
aram píše:
houmi píše:Tak jak u vás vypadají pšenice? Můj porost je k pláči.. Odrůda Pannonia a Viriato vedle sebe, všechny obnože odházené a pouze hlavní stéblo s mizerným klasem. Porost metá, takže i kdyby dnes přišla voda jak rosničky předpovídají, tak už je pozdě. Výživu jsem jim dopřál excelentní. Hold bez vody to nejde, ani pomocí listovek..

Můžu se zeptat na lokalitu ? :(
Nám se počasí naštěstí trochu spravilo, něco prchlo a hlavně teď nejsou vedra, která byla minulý rok a půda vysychala úplně jinak.
Viriato praporec, Frisky + Rebell ještě ne. Chystám se s fungicidem .. chtěl bych letos jet jen na 1 fungicid, proto se rovnou zeptám: je lepší/má smysl chvilku počkat, aby to bralo i praporec i klas nebo mám jet raději ihned, aby byl chráněn hlavně praporec a klas trochu "ošidit" ? :D Nebo když se prostě nepostříká klas azolem, tak je riziko fusarii mnohem vyšší, byť první fungicid dám někdy teď ? :)
Podotýkám, pěstuji sice potraviny, ale při dnešních cenách mi je jedno, zda potravina vyjde nebo ne, kvalitativní hnojení asi dávat ani nebudu, přemýšlel jsem že to teď hodím cca 20 max 30 kg N, ale asi ne, protože to pak vyjde na krmnou a nějaké dusíky jsou mi k hovnu :D Trošku močoviny dohromady s fungicidem v plánu mám + 0,1 3D. Mohl bych se zeptat, je hutton dobrý fungicid na praporec ?


Lokalita Kralupy n. Vlt. Dnes fungicid do ozimáku - inventarizace a téměř to samé.. Okolo 400 stébel, vyseto cca 380. Na horších místech ječmen zkroutil osiny, vše odhodil a klas cca 4řady. Letos opět výbuch jako prase. Při ceně 3300/t kdybych ležel celý rok doma na gauči, tak jsem bohatší. Zvažuju variantu Jardy Macha vysít 5 - 5,5 MKS v pozdějším termínu a porost vést na jednom stéble. Jen nevím co by při takových podmínkách udělal. Jestli by vůbec udělal klas a jaký..

Já nevím, mě tady ta strategie přijde, že dává smysl, ovšem jsou tam vyšší náklady a znovu jako laik bych řekl, že do sucha je tohle právě horší varianta, že se to nakonec stejně podepíše na délce klasu. Jednak musíš set moc osiva a pak, když by náhodou pršelo, tak do toho budeš srát litry chemie, aby to nedělalo odnože, nevím do sucha bych s tím naopak nešel :wink:
Já od letoška budu set tak 2,5 MKS protože mám zkušenost že i v tom blbém roce, to udělá na podzim 2-3 odnože, pokud samozřejmě zaseju někdy 15-25.9.. A většinou jsem měl problémy s přehuštěným porostem, takže na jaře tomu dávám regeneraci 30-40 kg N (100-150 kg ledku, podle toho jak mi to vychází), a dám tomu pořádně před sloupkováním. A podle toho jaký je vývoj počasí, tak jedu čistej modus, nebo s C, abych odnože neodhazoval. Pokud už je sucho, že i tak ten porost i ty silné podzimní odnože shodí, tak to už je takové sucho, že si myslím, že ani nepomůže mít tam 2 krát více rostlin s jedním stéblem, prostě bude malej klas a zakrsly zrno :)

Příspěvky: 45
Registrován: 01 úno 2018 15:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Joe45 » 18 kvě 2019 17:15

Zdar, chystám ošetření praporcaku, mám zbytky Boogie xpro. Spiroxamin řeší padli, všechny pšenice jsou ho plné. Je to vhodné a vydrží to i ochránit klas? Díky

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 18 kvě 2019 21:18

neznalek píše:Přátelé, mám dotaz, pšenice odrud FRISKY, KWS Eternity, BENCHMARK... na to sucho vcelku pěkné hodně nízské porosty. Nahnojeno dosud 165 kg N/ha. Vesměs všechny hodně napadené padlím na stonku , ale poradce mi říká, ať to neřeším ( zatím aplikován FAXER, ale to bylo ještě před napadením). Co myslíte, řešit / neřešit? Taky mám letos hodně žír od kohoutka, v takovém měřítku jsem se s tím ještě nesetkal, muže za to sucho? Do nynějších deštů tu napadlo od prosince 65mm.

To padlí vzhledem k počasí řešit musíš, vyskáče během týdne po zapařeni až na praporec a kohoutka nepodceňuj.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 18 kvě 2019 21:20

Duke píše:S Huttonem opatrně, pálí. Strategie dobrá, pokud bude vlhko, do žní to 1 fungicid neudrží.


Take zvazuji jakou strategii ve fungicidnim osetreni zvolim. Aktualne se priklanim k reseni bez strobilurinu (sucho stale hrozi) a spise levnejsi varianta s tim, ze kdyz bude vlhko stejne pojedu jeste na klas... Takze: Leander 0.6 L + Epoxiconazol 0.7 L na praporec...[/quote]
Tohle je Ok, za 14 dnů to dořešíš do klasu.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 18 kvě 2019 21:24

caryfuk píše:Ahoj, prosím o radu, je možné ještě v této růstové fázi krátit ethephonem ? Jedná se o pšenici Viriato a Elly. Porosty doposud nekráceny. Hnojeno 160 kg/N. Jde mi hlavně o Elly, ta je náchylnější k polehání. V předchozích letech jsem vždy krátil trinexapacethylem, ale letos díky počasí jsem tuto aplikaci vynechal. Děkuji.
https://mhospodar.rajce.idnes.cz/psenice_17.5.2019

Etefon do praskání listovych pochev. Zda to lehne záleží na srážkách a lokalitě.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 18 kvě 2019 21:26

ja.zeze píše:Dobrý večer, tak nám konečně napršelo a každý řeší jak na to.
Já nejsem vyjímka. Proto dotaz:
Hybery, celkem pěkný porost, nahnojeno asi na 160 kg N zatím bez aplikace. Stonek napaden padlím již před deštěm. Mám v plánu Hutton(zbyl z loňska) + 3D + Quantum complet + močovina. Asi bych chtěl ten fungicid ještě něčím omastit na to padlí. Máte někdo tip, nebo mám jet jak jsem napsal? Děkuji.

Nechal bych to tak a ošetřil podruhé po vymetani.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 18 kvě 2019 21:29

Joe45 píše:Zdar, chystám ošetření praporcaku, mám zbytky Boogie xpro. Spiroxamin řeší padli, všechny pšenice jsou ho plné. Je to vhodné a vydrží to i ochránit klas? Díky

Ranou pšenici v plné dávce by za optimálních podmínek udržel do žní.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 19 kvě 2019 16:29

Jdu si sem pro ujištění :D Dodělával jsem dnes dopoledne postřik do pšenice (Hutton+pyretroid+2% močovina+0,1 3D+300 l vody) a končil jsem cca o půl 12 v poledne. No a ve 4 odpoledne začalo poprchávat a najednou to přešlo v déšť, teď 16:30 už 6 mm, to by postřiku nemělo snad už vadit snad ne ? :) Do těch přeháněk bylo víceméně pořád slunko a teplota cca 18-20 stupňů.

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod ja.zeze » 19 kvě 2019 22:19

tele píše:
ja.zeze píše:Dobrý večer, tak nám konečně napršelo a každý řeší jak na to.
Já nejsem vyjímka. Proto dotaz:
Hybery, celkem pěkný porost, nahnojeno asi na 160 kg N zatím bez aplikace. Stonek napaden padlím již před deštěm. Mám v plánu Hutton(zbyl z loňska) + 3D + Quantum complet + močovina. Asi bych chtěl ten fungicid ještě něčím omastit na to padlí. Máte někdo tip, nebo mám jet jak jsem napsal? Děkuji.

Nechal bych to tak a ošetřil podruhé po vymetani.

Ok, díky. Udělal jsem to už v pátek a přidal pyretroid a 0,4 BOR. Pak se uvidí. :)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 20 kvě 2019 19:06

aram píše:Jdu si sem pro ujištění :D Dodělával jsem dnes dopoledne postřik do pšenice (Hutton+pyretroid+2% močovina+0,1 3D+300 l vody) a končil jsem cca o půl 12 v poledne. No a ve 4 odpoledne začalo poprchávat a najednou to přešlo v déšť, teď 16:30 už 6 mm, to by postřiku nemělo snad už vadit snad ne ? :) Do těch přeháněk bylo víceméně pořád slunko a teplota cca 18-20 stupňů.

Hnojivo se smeje, ale pesticidy budou ok.

Příspěvky: 12
Registrován: 23 lis 2014 20:51

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod bzuk » 22 kvě 2019 06:31

tele píše:
aram píše:Jdu si sem pro ujištění :D Dodělával jsem dnes dopoledne postřik do pšenice (Hutton+pyretroid+2% močovina+0,1 3D+300 l vody) a končil jsem cca o půl 12 v poledne. No a ve 4 odpoledne začalo poprchávat a najednou to přešlo v déšť, teď 16:30 už 6 mm, to by postřiku nemělo snad už vadit snad ne ? :) Do těch přeháněk bylo víceméně pořád slunko a teplota cca 18-20 stupňů.

Hnojivo se smeje, ale pesticidy budou ok.

A jaký by měl být asi časový odstup postřiku s močovinou (nebo hnojivem obecně) před deštěm, aby se hnojivo nesmylo?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 22 kvě 2019 10:46

bzuk píše:
tele píše:
aram píše:Jdu si sem pro ujištění :D Dodělával jsem dnes dopoledne postřik do pšenice (Hutton+pyretroid+2% močovina+0,1 3D+300 l vody) a končil jsem cca o půl 12 v poledne. No a ve 4 odpoledne začalo poprchávat a najednou to přešlo v déšť, teď 16:30 už 6 mm, to by postřiku nemělo snad už vadit snad ne ? :) Do těch přeháněk bylo víceméně pořád slunko a teplota cca 18-20 stupňů.

Hnojivo se smeje, ale pesticidy budou ok.

A jaký by měl být asi časový odstup postřiku s močovinou (nebo hnojivem obecně) před deštěm, aby se hnojivo nesmylo?

Záleží na TM a smáčedlech a voskové vrstvičce. Pokud neprší a jsou rosy, tak se hnojiva uvolňují několik dnů.

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod chose » 24 kvě 2019 13:37

Ahoj mám problém v ozimé pšenici. Některý špičky praporcových listů jsou stočený a přischlý. Při rozbalení je tam nějaký hmyz, asi třásněnka. Mám to nyní nějak řešit, nebo počkat až to vymetá a pak nějak ošetřit i s klasem? Případně čím ošetřit, protože škůdce přímo nepostříkám? Odkaz na fotky https://josaf.rajce.idnes.cz/psenice

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 24 kvě 2019 14:59

chose píše:Ahoj mám problém v ozimé pšenici. Některý špičky praporcových listů jsou stočený a přischlý. Při rozbalení je tam nějaký hmyz, asi třásněnka. Mám to nyní nějak řešit, nebo počkat až to vymetá a pak nějak ošetřit i s klasem? Případně čím ošetřit, protože škůdce přímo nepostříkám? Odkaz na fotky https://josaf.rajce.idnes.cz/psenice

Pyretroid by to měl řešit, škůdce neznám, občas to v obilí bývá, škody minimální.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 28 kvě 2019 08:39

Chlapi, když jsem stříkal Hutton+pyretroid+3D 0,1 a bohužel nečekaně přišla přeháňka asi 45 minut po postřiku, napršel asi 1 mm, ale potom cca za pul hodinky začalo pršet trochu víc a během 3 hodin asi 9 mm, tak to musím asi holt počítat, jak kdybych nic nestříkal, že ? Naštěstí jen na 2 ha, ale samozřejmě mě to sere, bohužel zkušenost byla posledních cca 4 roky taková, že když byla šance na 0,2 mm, tak nikdy nic nepršelo :mrgreen: Říkám si, radši litovat toho, co jsem udělal, než neudělal...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 29 kvě 2019 20:58

aram píše:Chlapi, když jsem stříkal Hutton+pyretroid+3D 0,1 a bohužel nečekaně přišla přeháňka asi 45 minut po postřiku, napršel asi 1 mm, ale potom cca za pul hodinky začalo pršet trochu víc a během 3 hodin asi 9 mm, tak to musím asi holt počítat, jak kdybych nic nestříkal, že ? Naštěstí jen na 2 ha, ale samozřejmě mě to sere, bohužel zkušenost byla posledních cca 4 roky taková, že když byla šance na 0,2 mm, tak nikdy nic nepršelo :mrgreen: Říkám si, radši litovat toho, co jsem udělal, než neudělal...

Byl bych v klidu, je to dobře formulované, přinejhorším tam pojedeš s dalším dřív.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 30 kvě 2019 01:12

tele píše:
aram píše:Chlapi, když jsem stříkal Hutton+pyretroid+3D 0,1 a bohužel nečekaně přišla přeháňka asi 45 minut po postřiku, napršel asi 1 mm, ale potom cca za pul hodinky začalo pršet trochu víc a během 3 hodin asi 9 mm, tak to musím asi holt počítat, jak kdybych nic nestříkal, že ? Naštěstí jen na 2 ha, ale samozřejmě mě to sere, bohužel zkušenost byla posledních cca 4 roky taková, že když byla šance na 0,2 mm, tak nikdy nic nepršelo :mrgreen: Říkám si, radši litovat toho, co jsem udělal, než neudělal...

Byl bych v klidu, je to dobře formulované, přinejhorším tam pojedeš s dalším dřív.

Jen jak to myslíš formulované ? Takže myslíš, že nemám opakovat ihned jak to půjde, (což dřív než cca v sobotu nepůjde, nachcalo pěkně teď za ty 3 dny. :D), ale nechat to případně až na ošetření klasu ? To jsem tedy plánoval čistej tebuconazol, to asi nebude to pravé ořechové když bych chtěl i trochu nahradit hutton co ? :)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 31 kvě 2019 22:25

aram píše:
tele píše:
aram píše:Chlapi, když jsem stříkal Hutton+pyretroid+3D 0,1 a bohužel nečekaně přišla přeháňka asi 45 minut po postřiku, napršel asi 1 mm, ale potom cca za pul hodinky začalo pršet trochu víc a během 3 hodin asi 9 mm, tak to musím asi holt počítat, jak kdybych nic nestříkal, že ? Naštěstí jen na 2 ha, ale samozřejmě mě to sere, bohužel zkušenost byla posledních cca 4 roky taková, že když byla šance na 0,2 mm, tak nikdy nic nepršelo :mrgreen: Říkám si, radši litovat toho, co jsem udělal, než neudělal...

Byl bych v klidu, je to dobře formulované, přinejhorším tam pojedeš s dalším dřív.

Jen jak to myslíš formulované ? Takže myslíš, že nemám opakovat ihned jak to půjde, (což dřív než cca v sobotu nepůjde, nachcalo pěkně teď za ty 3 dny. :D), ale nechat to případně až na ošetření klasu ? To jsem tedy plánoval čistej tebuconazol, to asi nebude to pravé ořechové když bych chtěl i trochu nahradit hutton co ? :)

Hutton je dobře formulovaný, počkej si na příznaky a uvidíš. Samotný tebu to do žní neudrží.

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Dark » 01 čer 2019 11:15

Tele prosim te mam tady na sklade Lynx, co k tomu přidat na solidní ošetření do klasu pšenice a tritikal? Díky moc

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 01 čer 2019 23:01

Dark píše:Tele prosim te mam tady na sklade Lynx, co k tomu přidat na solidní ošetření do klasu pšenice a tritikal? Díky moc

0,4 - 0,6 azaka dle vody v půdě

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 04 čer 2019 18:29

Tak tele díky za rady :) Byl jsem teď projít tu spláchlou pšenici a padlí je pryč, hutton stihnul zabrat za cca půl hodinky až hodinu.
Jinak menší report:
Viriato - vše vymetané, Hutton dříve, pravděpodobně za týden-dva dám čistej rebuconazol na fusárka, rostliny jinak čisté. Fungicid možná vynechám, pokud nebude vůbec pršet. :?
Frisky - Hutton později, nyní čisté, začíná metat, s druhým fungicidem stejně jak viriato. Popravdě bych chtěl spíš ušetřit :D
Rebell - do pár dnů bude vymetaný celý, fungicid ZATÍM ŽÁDNÝ :D a to je po ječmenu, porost čistý, úplně sem tam braničnatka na spodních listech, v plánu po dovymetání Prosaro 250EC (dokoupím něco ke zbytkům) a už do sklizně nic jiného. Může být Prosaro nebo je to blbost ? Slibuji si od toho to, že to podrží jak fusarka, tak případně braničnatky, kdyby se tlačily nahoru až do žní (teda pokud celej červen a červenec neprochčije) :D
K jakékoli aplikaci počítám s pyretroidem, 3D a jet večer a min. 300 l vody. Jinak pro info - duben 3 mm, květen 102 mm, zatím to vypadá nadějně a klepu na dřevo :)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 05 čer 2019 13:18

aram píše:Tak tele díky za rady :) Byl jsem teď projít tu spláchlou pšenici a padlí je pryč, hutton stihnul zabrat za cca půl hodinky až hodinu.
Jinak menší report:
Viriato - vše vymetané, Hutton dříve, pravděpodobně za týden-dva dám čistej rebuconazol na fusárka, rostliny jinak čisté. Fungicid možná vynechám, pokud nebude vůbec pršet. :?
Frisky - Hutton později, nyní čisté, začíná metat, s druhým fungicidem stejně jak viriato. Popravdě bych chtěl spíš ušetřit :D
Rebell - do pár dnů bude vymetaný celý, fungicid ZATÍM ŽÁDNÝ :D a to je po ječmenu, porost čistý, úplně sem tam braničnatka na spodních listech, v plánu po dovymetání Prosaro 250EC (dokoupím něco ke zbytkům) a už do sklizně nic jiného. Může být Prosaro nebo je to blbost ? Slibuji si od toho to, že to podrží jak fusarka, tak případně braničnatky, kdyby se tlačily nahoru až do žní (teda pokud celej červen a červenec neprochčije) :D
K jakékoli aplikaci počítám s pyretroidem, 3D a jet večer a min. 300 l vody. Jinak pro info - duben 3 mm, květen 102 mm, zatím to vypadá nadějně a klepu na dřevo :)

Letos to tak na řadě míst půjde, ale je to částečně riskantní strategie, já přidám strobilurin. Pozor na mšice, je jich dost a po pyretroidu se rychle oklepou. Tu vodu uber o 100 litrů, potřebuješ ochránit klas a praporec, ne stříkat na paty.

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Duke » 05 čer 2019 20:56

Letos to tak na řadě míst půjde, ale je to částečně riskantní strategie, já přidám strobilurin. Pozor na mšice, je jich dost a po pyretroidu se rychle oklepou. Tu vodu uber o 100 litrů, potřebuješ ochránit klas a praporec, ne stříkat na paty.[/quote]

Co pojedes za kombinaci? Ja strobilurin radeji nedam. V kombinaci s vysokymi teplotami mam obavy abych rostliny neustval... Letos vetsinou sled: EC 30 prochloraz 1L, EC 32 Hutton 0.6 L, EC 39 fenpropidin 0.4 L + epoxyconazol 0.8 L... no a ted do kvetu 0.5 L prochloraz + 0.5 tebuconazol...

Porost, krom lehce padli odspoda, cisty...

Msice hodne... Co tedy lepe nez pyretroid? Proteus?

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 06 čer 2019 08:20

Duke píše:
tele píše:Letos to tak na řadě míst půjde, ale je to částečně riskantní strategie, já přidám strobilurin. Pozor na mšice, je jich dost a po pyretroidu se rychle oklepou. Tu vodu uber o 100 litrů, potřebuješ ochránit klas a praporec, ne stříkat na paty.


Co pojedes za kombinaci? Ja strobilurin radeji nedam. V kombinaci s vysokymi teplotami mam obavy abych rostliny neustval... Letos vetsinou sled: EC 30 prochloraz 1L, EC 32 Hutton 0.6 L, EC 39 fenpropidin 0.4 L + epoxyconazol 0.8 L... no a ted do kvetu 0.5 L prochloraz + 0.5 tebuconazol...

Porost, krom lehce padli odspoda, cisty...

Msice hodne... Co tedy lepe nez pyretroid? Proteus?

Ten insekticid by mě také zajímal, co dát místo toho. Nurelle mám ale to je podle mě blbost. Jinak tady mšice naštěstí nejsou. V hrášku jsem jich našel pár, takže zatím stříkat nebudu. V pšenicích úplně sem tam vyžrané od kohoutka, proto jsem chtěl dát pyretroid.
Ale můžu se zeptat tebe, jaký je důvod, že jsi jel ve 30 a pak i ve 32 s dalším fugicidem ? Když tak na to koukám ... na jakej jedeš výnos či kg N ? To se zaplatí tolik fungicidů ? :D :D

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Duke » 06 čer 2019 08:34

[/quote]
Ten insekticid by mě také zajímal, co dát místo toho. Nurelle mám ale to je podle mě blbost. Jinak tady mšice naštěstí nejsou. V hrášku jsem jich našel pár, takže zatím stříkat nebudu. V pšenicích úplně sem tam vyžrané od kohoutka, proto jsem chtěl dát pyretroid.
Ale můžu se zeptat tebe, jaký je důvod, že jsi jel ve 30 a pak i ve 32 s dalším fugicidem ? Když tak na to koukám ... na jakej jedeš výnos či kg N ? To se zaplatí tolik fungicidů ? :D :D[/quote]

V EC 30 podrzet paty, v EC 32 sirokospektralni fung. s ucinkem predevsim na padli, v EC 39 operativne dle tlaku chorob (tentokrate padli a preventivne rzi)... Vse relativne levne pripravky. Vstupy do porostu s kracenim, vyzivou atd. Psenice na vynos 10t v potravine, hnojeno 220 kg N kombinace mineral + pres list... + N uvolneny z pudy... Podepsana za 4.200 Kc/t.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 07 čer 2019 20:37

Duke píše:Letos to tak na řadě míst půjde, ale je to částečně riskantní strategie, já přidám strobilurin. Pozor na mšice, je jich dost a po pyretroidu se rychle oklepou. Tu vodu uber o 100 litrů, potřebuješ ochránit klas a praporec, ne stříkat na paty.


Co pojedes za kombinaci? Ja strobilurin radeji nedam. V kombinaci s vysokymi teplotami mam obavy abych rostliny neustval... Letos vetsinou sled: EC 30 prochloraz 1L, EC 32 Hutton 0.6 L, EC 39 fenpropidin 0.4 L + epoxyconazol 0.8 L... no a ted do kvetu 0.5 L prochloraz + 0.5 tebuconazol...

Porost, krom lehce padli odspoda, cisty...

Msice hodne... Co tedy lepe nez pyretroid? Proteus?[/quote]
Tak tohle mi přijde jako velký fungicidní úlet. Co je to za odrůdu, že je letos tak nemocná?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 07 čer 2019 20:38

Proteus 0,5 l/ha by měl na likvidaci mšice stačit.

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Duke » 08 čer 2019 11:17

Co pojedes za kombinaci? Ja strobilurin radeji nedam. V kombinaci s vysokymi teplotami mam obavy abych rostliny neustval... Letos vetsinou sled: EC 30 prochloraz 1L, EC 32 Hutton 0.6 L, EC 39 fenpropidin 0.4 L + epoxyconazol 0.8 L... no a ted do kvetu 0.5 L prochloraz + 0.5 tebuconazol...

Porost, krom lehce padli odspoda, cisty...

Msice hodne... Co tedy lepe nez pyretroid? Proteus?[/quote]
Tak tohle mi přijde jako velký fungicidní úlet. Co je to za odrůdu, že je letos tak nemocná?[/quote]

Reform. Rivero. Viriato. Po repce a po soje. Jedu kazdy rok 3 az 4 fungicidni zasahy do psenice. No nejdriv se jela sucha varianta, takze to vypadalo, ze v EC32 to bude posledni aplikace. Jine roky davam v teto fazi preventivne nizkou davku strobilurinu, ale v tom suchu jsem letos nechtel. Pak se preslo na mokrou variantu, kdyz zaplatpanbuh naprselo, tak jsem musel v EC 39 resit padli a dele ucinkujici strobilurin jsem opet nechtel dat, protoze v pude je sucho a staci par dni a kytky jsou bez vody. Takze sel ten morfolin s azolem. A konecne do kvetu pojedu tebukonazol a prochloraz. Dle zprav NU Agraru se ocekava vysoky tlak fusarii...

Ulet to podle mne neni. Nikdy se nejela extra jizda jen kvuli fungicidnimu zasahu. A v souctu cen pripravku to neni zadna tragedie.

No a konecne, vzdy to jde udelat jinak a lepe :D

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 08 čer 2019 13:02

Duke píše:Co pojedes za kombinaci? Ja strobilurin radeji nedam. V kombinaci s vysokymi teplotami mam obavy abych rostliny neustval... Letos vetsinou sled: EC 30 prochloraz 1L, EC 32 Hutton 0.6 L, EC 39 fenpropidin 0.4 L + epoxyconazol 0.8 L... no a ted do kvetu 0.5 L prochloraz + 0.5 tebuconazol...

Porost, krom lehce padli odspoda, cisty...

Msice hodne... Co tedy lepe nez pyretroid? Proteus?

Tak tohle mi přijde jako velký fungicidní úlet. Co je to za odrůdu, že je letos tak nemocná?[/quote]

Reform. Rivero. Viriato. Po repce a po soje. Jedu kazdy rok 3 az 4 fungicidni zasahy do psenice. No nejdriv se jela sucha varianta, takze to vypadalo, ze v EC32 to bude posledni aplikace. Jine roky davam v teto fazi preventivne nizkou davku strobilurinu, ale v tom suchu jsem letos nechtel. Pak se preslo na mokrou variantu, kdyz zaplatpanbuh naprselo, tak jsem musel v EC 39 resit padli a dele ucinkujici strobilurin jsem opet nechtel dat, protoze v pude je sucho a staci par dni a kytky jsou bez vody. Takze sel ten morfolin s azolem. A konecne do kvetu pojedu tebukonazol a prochloraz. Dle zprav NU Agraru se ocekava vysoky tlak fusarii...

Ulet to podle mne neni. Nikdy se nejela extra jizda jen kvuli fungicidnimu zasahu. A v souctu cen pripravku to neni zadna tragedie.

No a konecne, vzdy to jde udelat jinak a lepe :D[/quote]
Aby bylo jasno, s filozofií problém nemám, má to logiku. Letos byl po většinu vegetace nízký tlak chorob a já mám většinu porostů na 1 zásahu kvalitním nebo 1,5 zásahu kombinací azol, morfolin a strobilurin. Odrůdy jako Baaracuda nebo Apostel letos na řadě míst ještě na fungicid čekají. Tlak fusárií je silně lokální záležitost, ohlídej si hlavně Rivero, to je na ně extrémně citlivé. U něj bych zvážil aplikaci Topsinu jako pojistku na snížení hodnoty DON. Jinak letos asi nejlépe ekonomicky vyšla snížená dávka Priaxoru díky cenové politice BASF, ovšem aplikovat vždy preventivně!

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků