Vedení porostu pšenice.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 14 dub 2020 13:01

aram píše:Ok :mrgreen: Já mám viriato a ještě pár let mít budu, protože jsem zvolil filozofii mít jednu max 2 odrůdy na pár let a neměnit je, protože vím, co od nich čekat a jak je vést. Ustupuju od Rebella a chtěl jsem mít jednu ranou před řepku (viriato) a jednu pozdní (frisky), protože víceméně každý rok svědčí počasí více těm a jiný rok těm, takhle to sedne alespoň něčemu. Viriato navíc i v suchu drží super objemovku, takže je šance na potravinu i bez velkého snažení a frisky v příznivějším roce také vpoho udělá potravinu. S tím měl rebell právě problémy skoro pořád. Ale jinak na viriato nemůžu říct půl slova. Stačí pohlídat fungicid na listy a mít dostatečnou hustotu a je supr, před lety ještě dost doporučovaná do sucha, ale podle Macha na lepší půdy, tak asi mám trochu lepší než jsem čekal :D :D

Ok, Viriato nehaním, mám ho přes podniky na dost velký výměře, hlavně jako repelentní odrůdu na zvěř.

Příspěvky: 69
Registrován: 13 dub 2016 20:20

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod jezevec » 19 dub 2020 10:01

Labutě mi spásají ozimou pšenici,nemá někdo nějakou radu?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 19 dub 2020 17:42

jezevec píše:Labutě mi spásají ozimou pšenici,nemá někdo nějakou radu?

Prak

Příspěvky: 69
Registrován: 13 dub 2016 20:20

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod jezevec » 19 dub 2020 18:24

Prak nestačí,což takhle plynové dělo?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 19 dub 2020 20:07

jezevec píše:Prak nestačí,což takhle plynové dělo?

Kdysi mě vozobávali zelí, systematicky jsem je masíroval prakem a dali pokoj. Hlavně Tě nesmí nikdo vidět :mrgreen:

Příspěvky: 69
Registrován: 13 dub 2016 20:20

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod jezevec » 20 dub 2020 12:13

Problém je že mám pole hned u rybníka kde je 30 labutí a neustále se chodí pást na pšenici,když se objevím tak jdou hned do rybníka a když odejdu tak zase hurá do pšenice,porost je spasen hnedle až na kořeny cca na jednom hektaru a stále postupují,už si nevím rady.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 20 dub 2020 20:29

jezevec píše:Problém je že mám pole hned u rybníka kde je 30 labutí a neustále se chodí pást na pšenici,když se objevím tak jdou hned do rybníka a když odejdu tak zase hurá do pšenice,porost je spasen hnedle až na kořeny cca na jednom hektaru a stále postupují,už si nevím rady.

Tak to je v prdeli, zastřelit je nemůžeš a furadan už se blbě shání :mrgreen:

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 26 dub 2020 16:39

Může být do té Frisky kombinace na krácení 0,7 l CCC, 15 kg močoviny (6%), 0,3 bór a 0,25 3D nebo Fulhum od energenu ? Nebo mám přidat CCC když nedávám trinex ? Ještě jsem přemýšlel o poloviční dávce nějakyho fungicidu, na spodních listech jsou sem tam braničnatky .. nechápu že i přes to sucho .. ale to by už bylo asi moc naráz :? A mám kdyžtak ještě v zásobě mangan a měď, ale to asi s regulátorem radši nee, minule jsem popálil špičky trochu :mrgreen: Frisky je v 31 některy hlavní stebla už 32, celk. N zatím 140 kg.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 26 dub 2020 21:14

aram píše:Může být do té Frisky kombinace na krácení 0,7 l CCC, 15 kg močoviny (6%), 0,3 bór a 0,25 3D nebo Fulhum od energenu ? Nebo mám přidat CCC když nedávám trinex ? Ještě jsem přemýšlel o poloviční dávce nějakyho fungicidu, na spodních listech jsou sem tam braničnatky .. nechápu že i přes to sucho .. ale to by už bylo asi moc naráz :? A mám kdyžtak ještě v zásobě mangan a měď, ale to asi s regulátorem radši nee, minule jsem popálil špičky trochu :mrgreen: Frisky je v 31 některy hlavní stebla už 32, celk. N zatím 140 kg.

Do litru CCC podle vody a 3D 0,1. Na fungicid to není, počkej co naprší.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 29 dub 2020 17:38

Tele, jen jsem viděl příspěvek ohledně "Cerona prodýchá mraky vody", tak se chci zeptat .. mám jedno pole, kde je bohužel neplánovaně nadměrná dávka dusíku - cca 180 kg N, Rebell. Mám kráceno 0,1 moddus + 0,5 CCC v 30-31. Pokud bude dál sucho, tak to samozřejmě řešit nebudu, ale pokud něco bude a pšenice povalí, tak je ještě nějaká jiná možnost pozdějšího krácení než cerone ? Mám někde zbytek Medax Top, ten by asi šel využít, ne ? Prohexadion zpevňuje, ne jen krátí, ne ? :)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 29 dub 2020 22:22

aram píše:Tele, jen jsem viděl příspěvek ohledně "Cerona prodýchá mraky vody", tak se chci zeptat .. mám jedno pole, kde je bohužel neplánovaně nadměrná dávka dusíku - cca 180 kg N, Rebell. Mám kráceno 0,1 moddus + 0,5 CCC v 30-31. Pokud bude dál sucho, tak to samozřejmě řešit nebudu, ale pokud něco bude a pšenice povalí, tak je ještě nějaká jiná možnost pozdějšího krácení než cerone ? Mám někde zbytek Medax Top, ten by asi šel využít, ne ? Prohexadion zpevňuje, ne jen krátí, ne ? :)

Je to lepší řešení než etefon. Rebel je klasovka, tak ho máš řidší? Pokud ano, tak by to mělo stačit.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 30 dub 2020 10:49

Zatím je hustý, na klasovku zbytečně moc, ale se zkušenostmi z posledních 4 let to spoustu odnoží ještě odhází kvůli suchu. Každopádně výsevek byl 120 kg, ale jsou rostliny i s 5 odnožemi, ale jak říkám, uvidím podle počasí. Jestli do 14 dnů poctivěji zaprší, tak tam možná vlítnu ještě moddusem, abych ty slabé odházel. Pokud zaprší až později, tak asi ten medax no. A jestli nebude pršet vůbec, tak bude aspoň pořádná řepka a ušetřím na předseťovém hnojení a damu na slámu :mrgreen:
Jinak když jsem to tak pocitově na pár rostlinách zkoušel, tak ne všechny vedlejší odnože jsou pevné. Ty největší stébla jsou jak prut, ale polovina odnoží je měkká.

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod w690i » 02 kvě 2020 18:11

Mám takový dotaz aplikoval jsem 0,5l Hutton do Butterfly cca 31-32, dnes jsem našel místy stéblolam zabere na něj?

Příspěvky: 124
Registrován: 05 led 2013 16:26

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Petr1999 » 03 kvě 2020 15:39

Chci se zeptat má cenu v téhle fázi ještě řešit paty stébel třeba topsinem? Klásek měl tak 0,5 cm a kolínka jsou cca 10 cm od sebe.
https://petr1999.rajce.idnes.cz/Psenice_Ponticus/

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 04 kvě 2020 20:34

w690i píše:Mám takový dotaz aplikoval jsem 0,5l Hutton do Butterfly cca 31-32, dnes jsem našel místy stéblolam zabere na něj?

Ne. Je to stéblolam?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 04 kvě 2020 20:39

Petr1999 píše:Chci se zeptat má cenu v téhle fázi ještě řešit paty stébel třeba topsinem? Klásek měl tak 0,5 cm a kolínka jsou cca 10 cm od sebe.
https://petr1999.rajce.idnes.cz/Psenice_Ponticus/

Choroby pat stébel jsou nejnebezpečnější chorobou v určitých oblastech. Jistota je prochloras s azolama, Topsin jako TM, sólo ne. Tento porost hravě prostříkneš.

Příspěvky: 124
Registrován: 05 led 2013 16:26

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Petr1999 » 04 kvě 2020 21:40

Takže stačí 1l/ha nějakého prochlorazu ve 200l vody abych to prostříknul? Ten topsin je slabý na paty? Jinak mám ještě Fakíra a ten má paty zdravé a celkově je zdravější než Ponticus, mám ty paty ve fakiru ale i tak pro jistotu ošetřit?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 05 kvě 2020 21:24

Petr1999 píše:Takže stačí 1l/ha nějakého prochlorazu ve 200l vody abych to prostříknul? Ten topsin je slabý na paty? Jinak mám ještě Fakíra a ten má paty zdravé a celkově je zdravější než Ponticus, mám ty paty ve fakiru ale i tak pro jistotu ošetřit?

Mělo by to stačit. Přidej smáčedlo a alespoň 200 l vody. Jestli je Fakir ok, tak pošetři.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 08 kvě 2020 15:22

Jsem tu ještě s jedním dotazem ohledně krácení frisky. Zbývá mi ještě jedno pole, kde je porost převážně v bbch 31, v plánu na krácení mám 0,8 CCC, močovinu 5%, 3D 0,1, + možná ještě MKP Krista, B, Mn, Cu, uvidím. Ale je rizikové to dávat před zmrzlejma ? Na nulu se teploty podle předpovědi nedostanou, ale i tak, nerad bych něco posral regulací před výrazným ochlazením :mrgreen: Pokud bych musel počkat až na oteplení, tak už tam asi prcnu k tomu 0,1 moddusu.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 08 kvě 2020 19:28

aram píše:Jsem tu ještě s jedním dotazem ohledně krácení frisky. Zbývá mi ještě jedno pole, kde je porost převážně v bbch 31, v plánu na krácení mám 0,8 CCC, močovinu 5%, 3D 0,1, + možná ještě MKP Krista, B, Mn, Cu, uvidím. Ale je rizikové to dávat před zmrzlejma ? Na nulu se teploty podle předpovědi nedostanou, ale i tak, nerad bych něco posral regulací před výrazným ochlazením :mrgreen: Pokud bych musel počkat až na oteplení, tak už tam asi prcnu k tomu 0,1 moddusu.

V tomto suchu krátit Frisky? To to máš tak hustý a měkký? Na Mn už se vyser, bude zbytečně podporovat odnože před upadnutím. Mráz po CCC bude ok, pokud to dáš zítra.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 08 kvě 2020 20:42

Je hustá a měkká taky a sucho sice je, ale pořád bych řekl, že je to lepší než po loňském dubnu. Dám to právě zítra a dám jen tu močovinu CCC a 3D. Právě kvůli suchu jen CCC, jinak by šel i 0,1 moddusu jako do ostatních odrůd :mrgreen: Ale jinak sucho, že by žloutly pšenice, jak vloni, tady naštěstí není. Teď, byť v přeháňkách po 3-4 mm, napršelo dohromady tak 15 mm za ty 2 týdny.

Příspěvky: 36
Registrován: 24 pro 2014 01:14

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tuner » 18 kvě 2020 09:21

Jak zareaguje pšenice ted na aplikaci mustang forte nazapnul jsem si 1sekci asi na 150metrech... klas5-6cm. čas na axial jsem asi už promrhal, ze? Jen lokálne zapleveleno odrůda tobak

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 18 kvě 2020 09:43

tuner píše:Jak zareaguje pšenice ted na aplikaci mustang forte nazapnul jsem si 1sekci asi na 150metrech... klas5-6cm. čas na axial jsem asi už promrhal, ze? Jen lokálne zapleveleno odrůda tobak

Přestříkni to, bude to ok. Axial můžeš aplikovat do fáze těsně před praskáním pochev, ale za sucha si sáhneš do výnosu. Pokud je metlice před metáním, tak část určitě vymetá, oves a ježatku to skolí spolehlivě.

Příspěvky: 124
Registrován: 05 led 2013 16:26

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Petr1999 » 18 kvě 2020 17:12

Tele, vybírám fungicid do klasu a na praporec. Stačil by samotný tebuconazole? Loni jsme stříkali Zamir což je prochloraz+tebu. Nebo máš nějaký levnější osvědčený fungicid? Ještě mě napadlo, kdybych si chtěl udělat Zamir, koupit fujaru a buzz ultra smíchat je a pak bych měl tu aplikaci levnější o 205 Kč/ha levnější jak u Zamiru se stejnou účinnou látkou. Co na to říkáš? Jaké řešení bys zvolil ty? :D

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 18 kvě 2020 19:48

Petr1999 píše:Tele, vybírám fungicid do klasu a na praporec. Stačil by samotný tebuconazole? Loni jsme stříkali Zamir což je prochloraz+tebu. Nebo máš nějaký levnější osvědčený fungicid? Ještě mě napadlo, kdybych si chtěl udělat Zamir, koupit fujaru a buzz ultra smíchat je a pak bych měl tu aplikaci levnější o 205 Kč/ha levnější jak u Zamiru se stejnou účinnou látkou. Co na to říkáš? Jaké řešení bys zvolil ty? :D

Na fungicid do klasu mám ještě dost času, Zamir funguje, ve hře je Mandarin, Delaro a další podle toho, kolik bude vody. Většina porostů bude letos na jeden fungicid. Pokud je mix levnější, tak to spáchej.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 19 kvě 2020 12:44

Už se pomalu taky chystám na fungicid, mám na skladě zbytky huttona. Je to určitě asi lepší řešení než např. priaxor, že ? Ten má strobilurin a ten do sucha je nic moc, ne ? :)
Jinak bud aplikovat podle výskytu chorob na praporec, víceméně co nejpozděj aby to zabralo i na klas, také bych chtěl určitě dávat letos jen 1 fungicid. Vyčistí hutton i spolehlivě padlí ve Frisky ? Tam s fungicidem začnu, čekám na praporcáky a jedu :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 19 kvě 2020 20:09

aram píše:Už se pomalu taky chystám na fungicid, mám na skladě zbytky huttona. Je to určitě asi lepší řešení než např. priaxor, že ? Ten má strobilurin a ten do sucha je nic moc, ne ? :)
Jinak bud aplikovat podle výskytu chorob na praporec, víceméně co nejpozděj aby to zabralo i na klas, také bych chtěl určitě dávat letos jen 1 fungicid. Vyčistí hutton i spolehlivě padlí ve Frisky ? Tam s fungicidem začnu, čekám na praporcáky a jedu :mrgreen:

Pokud nemáš padlí na listech, tak neaplikuj a počkej. Paty jsou na tom jak? Dobrá varianta za sucha je Mandarin.

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Bartuc » 19 kvě 2020 23:02

tele píše:
aram píše:Už se pomalu taky chystám na fungicid, mám na skladě zbytky huttona. Je to určitě asi lepší řešení než např. priaxor, že ? Ten má strobilurin a ten do sucha je nic moc, ne ? :)
Jinak bud aplikovat podle výskytu chorob na praporec, víceméně co nejpozděj aby to zabralo i na klas, také bych chtěl určitě dávat letos jen 1 fungicid. Vyčistí hutton i spolehlivě padlí ve Frisky ? Tam s fungicidem začnu, čekám na praporcáky a jedu :mrgreen:

Pokud nemáš padlí na listech, tak neaplikuj a počkej. Paty jsou na tom jak? Dobrá varianta za sucha je Mandarin.


Mandarin do vymetaneho porastu v davke 1,5 l ? Preco je to dobrá varianta?
U nás je to dosť drahý fungicíd :shock:

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 20 kvě 2020 04:56

tele píše:
aram píše:Už se pomalu taky chystám na fungicid, mám na skladě zbytky huttona. Je to určitě asi lepší řešení než např. priaxor, že ? Ten má strobilurin a ten do sucha je nic moc, ne ? :)
Jinak bud aplikovat podle výskytu chorob na praporec, víceméně co nejpozděj aby to zabralo i na klas, také bych chtěl určitě dávat letos jen 1 fungicid. Vyčistí hutton i spolehlivě padlí ve Frisky ? Tam s fungicidem začnu, čekám na praporcáky a jedu :mrgreen:

Pokud nemáš padlí na listech, tak neaplikuj a počkej. Paty jsou na tom jak? Dobrá varianta za sucha je Mandarin.

Ve čtvrtek to jedu prohlédnout a případně stříkat, ale v té Frisky bylo právě padlí ještě před těma dešťama. Sice jen dole, ale docela dost, resp. plošně v celém porostu, takže mám obavy, že už se to bude tlačit nahoru. Loni jsem to takhle měl taky, vyčistil to a do sklizně byla nádherně zelená zdravá. 8)
Jinak předpokládám, že na viriatu něco bude také už, tam bylo něco tak před měsícem na listech, ale sucho to vyřešilo, fungicid zatím žádný, praporec byl už před 10 dny cca.
A Rebell ten určitě počkám, tam si myslím, že nenajdu vůbec nic, ani když je po obilnině, je to snad nejzdravější odrůda, co jsem zatím viděl. :mrgreen: Tam plánuju dát ten medax top na dokrácení, je tam dost dusíku a je to docela husté, zatím tam bylo jen 0,5 CCC+0,1 moddus. Jestli je u medaxu plná dávka 1,5, tak plánuju dát 1 litr, společně s troškou močoviny a 3D a pyretroidem, může být ? Samozřejmě večer nejdřív v 6 :)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 20 kvě 2020 10:17

Bartuc píše:
tele píše:
aram píše:Už se pomalu taky chystám na fungicid, mám na skladě zbytky huttona. Je to určitě asi lepší řešení než např. priaxor, že ? Ten má strobilurin a ten do sucha je nic moc, ne ? :)
Jinak bud aplikovat podle výskytu chorob na praporec, víceméně co nejpozděj aby to zabralo i na klas, také bych chtěl určitě dávat letos jen 1 fungicid. Vyčistí hutton i spolehlivě padlí ve Frisky ? Tam s fungicidem začnu, čekám na praporcáky a jedu :mrgreen:

Pokud nemáš padlí na listech, tak neaplikuj a počkej. Paty jsou na tom jak? Dobrá varianta za sucha je Mandarin.


Mandarin do vymetaneho porastu v davke 1,5 l ? Preco je to dobrá varianta?
U nás je to dosť drahý fungicíd :shock:

Není to strobilurin a litr bude stačit při dodržení podmínek aplikace.

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků