Jarní pšenice

Příspěvky: 2
Registrován: 15 kvě 2016 20:12

Jarní pšenice

Příspěvekod Fatro » 15 kvě 2016 20:52

Zdravím, našel jsem tohle fórum a i já bych potřeboval poradit.
Pšenice Epos, setá na jaře, před setím 180 kg/ha NPK, výsevek setí asi 210 kg/ha, poté LAV 120 kg/ha, v téhle fázi mám v plánu hodit rozmetadlem 150 kg/ha močoviny a posléze ještě 2 postřikovačem roztok močoviny 5 %.
Fáze pšenice je konec odnožování/zač. sloupkování.
Co a kdy použít za fungicid, co proti poléhání a nyní bych použil Modus na zkrácení stébla.
Proti plevelu byl použit Logran, ještě použiji Dicopur+Glean.

Přikládám fotky: http://fatro.rajce.idnes.cz/Psenice/

Prosím o radu, případně opravení co dělám špatně. Děkuji

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 15 kvě 2016 21:13

Fatro píše:Zdravím, našel jsem tohle fórum a i já bych potřeboval poradit.
Pšenice Epos, setá na jaře, před setím 180 kg/ha NPK, výsevek setí asi 210 kg/ha, poté LAV 120 kg/ha, v téhle fázi mám v plánu hodit rozmetadlem 150 kg/ha močoviny a posléze ještě 2 postřikovačem roztok močoviny 5 %.
Fáze pšenice je konec odnožování/zač. sloupkování.
Co a kdy použít za fungicid, co proti poléhání a nyní bych použil Modus na zkrácení stébla.
Proti plevelu byl použit Logran, ještě použiji Dicopur+Glean.

Přikládám fotky: http://fatro.rajce.idnes.cz/Psenice/

Prosím o radu, případně opravení co dělám špatně. Děkuji

Dej fotku jedné rostliny. Proč Glean? Krátil bych kombinací ccc+moddus. Z fungicidů bych se rozhodoval na základě napadení - padlí, skvrnitosti.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tomous » 15 kvě 2016 21:52

Jen přidám jak to mám já-http://s32.postimg.org/8bjb1w0j9/Fotografie0030.jpg

odrůda Seance. Výs. 200kg. Před setím 250NPK 15%, po vzejítí (cca 350 rostlin na 1metr) 1qLAV, Trimer+Tomahawk+10%roztok moč. týden po tom 0,6ccc a dneska 200l SAM. Další krácení 0,3optimus+0,5ccc+Hutton0,6+tango sup.0,3l+moč+hoř.sůl+B+ZN.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 15 kvě 2016 22:01

tomous píše:Jen přidám jak to mám já-http://s32.postimg.org/8bjb1w0j9/Fotografie0030.jpg

odrůda Seance. Výs. 200kg. Před setím 250NPK 15%, po vzejítí (cca 350 rostlin na 1metr) 1qLAV, Trimer+Tomahawk+10%roztok moč. týden po tom 0,6ccc a dneska 200l SAM. Další krácení 0,3optimus+0,5ccc+Hutton0,6+tango sup.0,3l+moč+hoř.sůl+B+ZN.

To zní rozumně, místo Zn dej Cu a Mn.

Příspěvky: 2
Registrován: 15 kvě 2016 20:12

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod Fatro » 16 kvě 2016 20:15

tele píše:
Fatro píše:Zdravím, našel jsem tohle fórum a i já bych potřeboval poradit.
Pšenice Epos, setá na jaře, před setím 180 kg/ha NPK, výsevek setí asi 210 kg/ha, poté LAV 120 kg/ha, v téhle fázi mám v plánu hodit rozmetadlem 150 kg/ha močoviny a posléze ještě 2 postřikovačem roztok močoviny 5 %.
Fáze pšenice je konec odnožování/zač. sloupkování.
Co a kdy použít za fungicid, co proti poléhání a nyní bych použil Modus na zkrácení stébla.
Proti plevelu byl použit Logran, ještě použiji Dicopur+Glean.

Přikládám fotky: http://fatro.rajce.idnes.cz/Psenice/

Prosím o radu, případně opravení co dělám špatně. Děkuji

Dej fotku jedné rostliny. Proč Glean? Krátil bych kombinací ccc+moddus. Z fungicidů bych se rozhodoval na základě napadení - padlí, skvrnitosti.


http://fatro.rajce.idnes.cz/Psenice/#5.jpg
Vůbec to nešlo vytrhnout ze země,..choroby řádí, můžu smíchat fungicid s herbicidem a tím aplikovat vše jedním přejezdem. Glean pro větší účinost jako tank mix s dicopurem. Děkuji

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 16 kvě 2016 20:40

Fatro píše:
tele píše:
Fatro píše:Zdravím, našel jsem tohle fórum a i já bych potřeboval poradit.
Pšenice Epos, setá na jaře, před setím 180 kg/ha NPK, výsevek setí asi 210 kg/ha, poté LAV 120 kg/ha, v téhle fázi mám v plánu hodit rozmetadlem 150 kg/ha močoviny a posléze ještě 2 postřikovačem roztok močoviny 5 %.
Fáze pšenice je konec odnožování/zač. sloupkování.
Co a kdy použít za fungicid, co proti poléhání a nyní bych použil Modus na zkrácení stébla.
Proti plevelu byl použit Logran, ještě použiji Dicopur+Glean.

Přikládám fotky: http://fatro.rajce.idnes.cz/Psenice/

Prosím o radu, případně opravení co dělám špatně. Děkuji

Dej fotku jedné rostliny. Proč Glean? Krátil bych kombinací ccc+moddus. Z fungicidů bych se rozhodoval na základě napadení - padlí, skvrnitosti.


http://fatro.rajce.idnes.cz/Psenice/#5.jpg
Vůbec to nešlo vytrhnout ze země,..choroby řádí, můžu smíchat fungicid s herbicidem a tím aplikovat vše jedním přejezdem. Glean pro větší účinost jako tank mix s dicopurem. Děkuji

Choroby řádí, ale na fotkách máš zdravou pšenici, takže za mě tak leda 0,15 Atlasu nebo Taliusu proti padlí. Na Glean se vyser a po Logranu dočisti v případě potřeby Dicopurem. Naaplikuj fungicid s krácením a insekticidem a za dva dny Dicopur.

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod Duke » 24 úno 2017 21:19

S jarní pšenicí nemám přiliš zkušeností, a tak se ptám, jakou odrůdu mi doporučíte? Střední půdy - červenice, n.v. 400 m n.m., předplodina ozimá pšenice (no to není ideál, jde o nově získané pole a předchůdce trpěl na trávovité plevele, takže nechci dávat ječmen, abych to mohl případně v pšenici řešit...), spíše vyšší intezita pěstování. Před setím předpokládám 200 kg NPK 12-24-12 + 100 L DAMu (63 kg N), pak po vzejití 150 kg LAD (40 kg N). Na jakou vyši přibližně dále dohnojit (cíl potravina)? Počítám-li 24 kg N x 6 tun = 144 kg N? Diky.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 24 úno 2017 23:22

Duke píše:S jarní pšenicí nemám přiliš zkušeností, a tak se ptám, jakou odrůdu mi doporučíte? Střední půdy - červenice, n.v. 400 m n.m., předplodina ozimá pšenice (no to není ideál, jde o nově získané pole a předchůdce trpěl na trávovité plevele, takže nechci dávat ječmen, abych to mohl případně v pšenici řešit...), spíše vyšší intezita pěstování. Před setím předpokládám 200 kg NPK 12-24-12 + 100 L DAMu (63 kg N), pak po vzejití 150 kg LAD (40 kg N). Na jakou vyši přibližně dále dohnojit (cíl potravina)? Počítám-li 24 kg N x 6 tun = 144 kg N? Diky.

Zjisti si, která odrůda je k dispozici. Co mám info, už je to dost vyprodané. Hnojení ok.

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod Duke » 25 úno 2017 12:22

Zjistím co je k dispozici a příjdu pro radu...

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod Duke » 26 úno 2017 08:23

Tak nejdostupnejsi je Epos a Astrid...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 04 bře 2017 09:51

Duke píše:Tak nejdostupnejsi je Epos a Astrid...

Epos je klasika, Astrid neznám.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod aram » 05 lis 2019 18:12

Zdravím, jakou byste doporučili odrůdu jarní pšenice ? Vím že je to dotaz, jak ze základní školy, ale je to náhradní řešení, přebrali jsme pole, kde byla vojtěška 5 let a je to tak utuženy, že se to nedalo připravit na setí ozimé. Zatím roztrháno kypřičem a jak trochu naprší a případně namrzne, tak zkusím znovu oračku.
Čili bude to jen na 1 rok, proto bych rád nějakou blbuvzdornou odrůdu, ideálně starší kvůli ceně :mrgreen:
Kvalitu neřeším, potřebuji nějaký kompromis mezi výnosem, zdravím a poléháním. Tak nějak střední intenzita pěstování, předpokládám 1 fungicid a 1 regulaci. Tlak škůdců ani chorob nijak enormní.
Půdy středně těžké, přísušková oblast, 420 m n.m., teď na podzim aplikováno hnojivo NPK 6-26-30 asi 70 kg na ha do zásoby (měl jsem nachystáno na ozimou :mrgreen: ) tudíž na jaře před setím asi hnojit nebudu vůbec, když je to po vojtěšce, nebo je potřeba pár kg N ? :) V průběhu vegetace samozřejmě s nějakým přihnojením počítám, do celkového N cca 150 kg, ale kolik může být N v půdě po vojtěšce, 80, 100 kg :? Díky když někdo poradí.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 05 lis 2019 20:56

aram píše:Zdravím, jakou byste doporučili odrůdu jarní pšenice ? Vím že je to dotaz, jak ze základní školy, ale je to náhradní řešení, přebrali jsme pole, kde byla vojtěška 5 let a je to tak utuženy, že se to nedalo připravit na setí ozimé. Zatím roztrháno kypřičem a jak trochu naprší a případně namrzne, tak zkusím znovu oračku.
Čili bude to jen na 1 rok, proto bych rád nějakou blbuvzdornou odrůdu, ideálně starší kvůli ceně :mrgreen:
Kvalitu neřeším, potřebuji nějaký kompromis mezi výnosem, zdravím a poléháním. Tak nějak střední intenzita pěstování, předpokládám 1 fungicid a 1 regulaci. Tlak škůdců ani chorob nijak enormní.
Půdy středně těžké, přísušková oblast, 420 m n.m., teď na podzim aplikováno hnojivo NPK 6-26-30 asi 70 kg na ha do zásoby (měl jsem nachystáno na ozimou :mrgreen: ) tudíž na jaře před setím asi hnojit nebudu vůbec, když je to po vojtěšce, nebo je potřeba pár kg N ? :) V průběhu vegetace samozřejmě s nějakým přihnojením počítám, do celkového N cca 150 kg, ale kolik může být N v půdě po vojtěšce, 80, 100 kg :? Díky když někdo poradí.

Rozdrapal bych to a nasel ozimou, může se Ti stát, že se to nepodaří připravit ani pod jařinu.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod aram » 05 lis 2019 21:23

Bohužel už jsem rozhodnutej, uklizeny stroje apod.
Pokud to prostě ani za měsíc nepůjde nějak důstojně orat, tak zkusím počkat do ledna, pokud ani tehdy, tak terrano a na jaře zaset. Teď když bych to chtěl alespoň rozrýpat na setí pšenice, tak udělám takovy hroudy, do kterejch to nepůjde ani zaset, leda bych tam jel tak 3 krát s kompaktorem, kterej nemáme :D
Ale když už o tom mluvíš .. myslíš, že nevadí, když to po vojtěšce nezvořu ? Byl jsem od toho docela odrazován, že pak po bezorebce to před žněma stejně vyleze a musí se to desikovat .. :? A co případně dlátový pluh ala Teraland a obdoby ? To by bylo řešení ?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 05 lis 2019 22:13

aram píše:Bohužel už jsem rozhodnutej, uklizeny stroje apod.
Pokud to prostě ani za měsíc nepůjde nějak důstojně orat, tak zkusím počkat do ledna, pokud ani tehdy, tak terrano a na jaře zaset. Teď když bych to chtěl alespoň rozrýpat na setí pšenice, tak udělám takovy hroudy, do kterejch to nepůjde ani zaset, leda bych tam jel tak 3 krát s kompaktorem, kterej nemáme :D
Ale když už o tom mluvíš .. myslíš, že nevadí, když to po vojtěšce nezvořu ? Byl jsem od toho docela odrazován, že pak po bezorebce to před žněma stejně vyleze a musí se to desikovat .. :? A co případně dlátový pluh ala Teraland a obdoby ? To by bylo řešení ?

Vojtěšku tam budeš mít ještě 2 roky. Zpracování nechám na Tobě :wink:

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod aram » 24 dub 2020 21:02

Tele prosimtě nějaky tipy, kterej herbicid zarazí vojtěšku v té jarní pšenici nejvíc ? Říkal jsem si, že tam zajedu teď s levnym Mustangem a potom kdyžtak ještě Biplay+Starane, kterej budu kupovat na ječmen. :?: S tím, že to tam bude furt i tak, jsem samozřejmě smířenej ...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 26 dub 2020 21:12

aram píše:Tele prosimtě nějaky tipy, kterej herbicid zarazí vojtěšku v té jarní pšenici nejvíc ? Říkal jsem si, že tam zajedu teď s levnym Mustangem a potom kdyžtak ještě Biplay+Starane, kterej budu kupovat na ječmen. :?: S tím, že to tam bude furt i tak, jsem samozřejmě smířenej ...

Udělal bych Mustanga a sral na to.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod aram » 22 čer 2020 22:31

Důležitý dotaz .. ten zákaz glyfosátu je zakázán i v pšenici ? Mám tedy asi problém .. ta jarka je na některých místech pole dost zarostlá vojtěškou, počítal jsem s desikací .. jak to tedy je ? Je to ve všech potravinářských plodinách opravdu zakázané ? :o
Jako normálně na férovku se musím zeptat .. je možné, že to na váze poznají, že to bylo stříkáno ? To by byl asi úlet, ne ? Jako nic proti úbytku chemie v zemědělství .. glyfosát jsem použil na jedno pole asi před 2 nebo 3 lety, ale letos to vidím jako jediné řešení ..

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 23 čer 2020 20:27

aram píše:Důležitý dotaz .. ten zákaz glyfosátu je zakázán i v pšenici ? Mám tedy asi problém .. ta jarka je na některých místech pole dost zarostlá vojtěškou, počítal jsem s desikací .. jak to tedy je ? Je to ve všech potravinářských plodinách opravdu zakázané ? :o
Jako normálně na férovku se musím zeptat .. je možné, že to na váze poznají, že to bylo stříkáno ? To by byl asi úlet, ne ? Jako nic proti úbytku chemie v zemědělství .. glyfosát jsem použil na jedno pole asi před 2 nebo 3 lety, ale letos to vidím jako jediné řešení ..

Jedna odpověď zde: https://www.agromanual.cz/cz/pripravky/ ... -super-360
Zrovna dnes jsem řešil likvidaci vojtešky v Jj s jedním zemědělcem a Saracen max v plné dávce ji zatím slušně retarduje. Uvidíme o žních.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod aram » 23 čer 2020 23:14

Ok, a obyčejný herbicid bych mohl třeba použít ? Myslím jako třeba mustang, biplay .. Nebo to ještě může nadělat paseku i v samotné pšenici, či se to objevit v zrnu ? Že bych to postříkal příští týden .. hrubý odhad sklizně -jarky je nejdříve přelom čec-srp.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Jarní pšenice

Příspěvekod tele » 24 čer 2020 19:09

aram píše:Ok, a obyčejný herbicid bych mohl třeba použít ? Myslím jako třeba mustang, biplay .. Nebo to ještě může nadělat paseku i v samotné pšenici, či se to objevit v zrnu ? Že bych to postříkal příští týden .. hrubý odhad sklizně -jarky je nejdříve přelom čec-srp.

Po vymetání mám vyzkoušen pouze Starane.

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků