Vedení porostu ovsa

Uživatelský avatar
Příspěvky: 214
Registrován: 24 úno 2016 10:23

Vedení porostu ovsa

Příspěvekod Knightjiri » 11 bře 2021 16:16

Ahoj, asi pro někoho totálně zbytečné téma.
A však já vždy dělal oves metodou seru na to nějak to vyroste hnojit stříkat podle toho jak to vypadá že je to bezstarostná plodina a vždy dal cca 5 tun.
Aktuálně se mi velice změnili priority a chci se pokusit vyhnat oves na 8 tun, vím nejspíše sním, avšak potřebuji vykompenzovat totálně "zpíčenou" řepku a vím že přiblížit se těmto snům snad mohu.
Takže budu moc rád za každý postřeh, každou radu, již od zpracování, až po výživu kuli objemovce, mám v plánu dát sem celkový průběh porostu od založení po každou aplikaci a pod. A začnu již dnes s fotkou aktuálního stavu orby. Asi se i modlím že bych tu našel pomoc s vedením porostu.

přikládám celkový nástřel:
předplodina byla pšenice (ovšem pšenice po pšenici jsou to převzatá pole)
1. provedená podmítka cca 10cm
2. přihnojení na slámu 200 kg NPK
3. orba troufnu si říct nad 25 cm
přikládám foto oračky po zimě (foto kolejí od eonu ale obrazek si jistě udělate sami)

Obrázek

teď co mám v plánu
1. říkal sem si přihnojit NPK pod patu v dávce asi 200kg čistě rozhodit na oranici
2. objednal sem odrudu lion 150kg/ha, zasít secí kombinací co sem letos prvně spasoval bude to její premiéra (ti co mě tu nějak vnímají jistě vědí jak sem tu sečku přivezl a sel s ní samotnou)
říkám si že bych to zkusil zasít rovnou do té orby sice počítám s menší rychlostí, ale to mi nějak nevadí
přikládám foto kombinace:

Obrázek

3. říkám si zda válet či neválet cambridgema to si nejsem jist, třeba někdo poradí

Toť asi vše na úvod no. Každopádně všem předem děkuji za reakce. A snad se to povede. :D :D

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod aram » 11 bře 2021 19:00

Jsem zvědavý na to, jestli to půjde zaset rovnou do oračky, na to si počkám. Letos je ta hlína dost slehlá, jak byl sníh a srovnaná i mrazem. Tomu fandím. U nás bych měl tedy ale rozhodně strach, že to zalepím. Já jakmile se bude dat vjet, tak letos asi úplně už vynechám smyky, je to rovné a zkusím dát jeden přejezd diskáčem a poté s odstupem času rovnou zaset. Ale půjde o ječmen, ten potřebuje přecejen sušší půdu.
To hnojivo v této dávce určitě rozhodit plošně, možná jsi to jen trochu špatně napsal to "pod patu". Pod patu znamená přímo při setí a takovéhle množství hnojiva rozhodně není rozumné řešení. :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 214
Registrován: 24 úno 2016 10:23

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod Knightjiri » 11 bře 2021 20:15

aram píše:Jsem zvědavý na to, jestli to půjde zaset rovnou do oračky, na to si počkám. Letos je ta hlína dost slehlá, jak byl sníh a srovnaná i mrazem. Tomu fandím. U nás bych měl tedy ale rozhodně strach, že to zalepím. Já jakmile se bude dat vjet, tak letos asi úplně už vynechám smyky, je to rovné a zkusím dát jeden přejezd diskáčem a poté s odstupem času rovnou zaset. Ale půjde o ječmen, ten potřebuje přecejen sušší půdu.
To hnojivo v této dávce určitě rozhodit plošně, možná jsi to jen trochu špatně napsal to "pod patu". Pod patu znamená přímo při setí a takovéhle množství hnojiva rozhodně není rozumné řešení. :wink:


Ano blbě sem to napsal myslel sem před setím rozhodit.
Já to cele roky dělal tak že sem to přejel diskama a pak hned sel, jenomže letos s řepkou sem na to doplatil mam nakypřenou celou vrstvu doslova. Proto sem pořídil rotačky a teď chci zkusit místo disku ty brány zas si říkám že to snad bude vypadat stejně. Ale uvidím zastavit a dojet pro smyky nebo disky mohu vždy. :D
ale jak říkám rád si poslechu všechy rady. Máš zkušenost se setím takto s kombinací do hrubé brázdy?

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod aram » 13 bře 2021 12:35

S rotačkama osobní zkušenost nemám žádnou, nikdy jsme je neměli. Párkrát jsem si nechal takhle set službou, ale jen ozimy. A co vím, tak to kamoš zkoušel napřímo na jaře jedině po terranu, do hrubé brázdy napřímo myslím že ne. Zkus a uvidíš, letos jsou na jaře úplně jiné podmínky než posledních x let bych řekl a důležité budou prostě lokální podmínky ... Nevím jak u vás, ale u nás by to chtělo minimálně jeden přejezd na otevření půdy, aby mohla trochu vyzrát a dostal se tam nějakej vzduch. Pokud to máš dostatečně rovné už teď a pár dnů v kuse by to vysychalo, tak by to možná mohlo jít napřímo rotačkama. A určitě bych je dával co nejmělčejc, aby netahaly mokrotu zespodu. :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 214
Registrován: 24 úno 2016 10:23

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod Knightjiri » 13 bře 2021 16:03

aram píše:S rotačkama osobní zkušenost nemám žádnou, nikdy jsme je neměli. Párkrát jsem si nechal takhle set službou, ale jen ozimy. A co vím, tak to kamoš zkoušel napřímo na jaře jedině po terranu, do hrubé brázdy napřímo myslím že ne. Zkus a uvidíš, letos jsou na jaře úplně jiné podmínky než posledních x let bych řekl a důležité budou prostě lokální podmínky ... Nevím jak u vás, ale u nás by to chtělo minimálně jeden přejezd na otevření půdy, aby mohla trochu vyzrát a dostal se tam nějakej vzduch. Pokud to máš dostatečně rovné už teď a pár dnů v kuse by to vysychalo, tak by to možná mohlo jít napřímo rotačkama. A určitě bych je dával co nejmělčejc, aby netahaly mokrotu zespodu. :)


chci je tam narvat těch 15cm jak sem říkal nikdy sem snima nejel tak uvidím co budou dělat :) jo ještě přemýšlím když to budou velké loupance vzít to čistejma středníma branama jinka nevím :D
ty seješ čistou sečkou ?

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod aram » 13 bře 2021 17:10

Poslední roky všechno nechávám set službou Prontem. Na pořízení vlastního stroje nejsou peníze a navíc dojíždím a dělám většinu prací sám, takže je to pro mě i pohodlnější mít k tomu druhý traktor i s řidičem a já můžu mezitím třeba chystat další pole. A o kvalitě založení horschem se tu snad bavit nemusím. 8)
15 cm to seš teda odvážnej. Jsem zvědav. :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 193
Registrován: 25 led 2007 22:46
Bydliště: HK

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod jaris » 13 bře 2021 23:43

Za prvé, oves je nenáročná doběrná plodina. OH má oves odjakživa nízkou, budeš mít nafrknutou 9tunu kde normálně vozíš 10t pšenice a ovsa budeš mít tak 6t, to jen pro porovnání.
Hlavně žádné NPK na jaře, to co jsi hodil na podzim bohatě stačí a je to pro oves až až. Celková dávka N tak 60kg jinak ti to lehne a nebudeš mít vubec nic.
Oves lepší pěstovat na hladovějších půdách. Loni jsem měl docela problém se snětí, ale nebylo kvalitně namořeno. Ovsem určitě nedoženeš špatnou řepku :?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 214
Registrován: 24 úno 2016 10:23

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod Knightjiri » 14 bře 2021 09:25

jaris píše:Za prvé, oves je nenáročná doběrná plodina. OH má oves odjakživa nízkou, budeš mít nafrknutou 9tunu kde normálně vozíš 10t pšenice a ovsa budeš mít tak 6t, to jen pro porovnání.
Hlavně žádné NPK na jaře, to co jsi hodil na podzim bohatě stačí a je to pro oves až až. Celková dávka N tak 60kg jinak ti to lehne a nebudeš mít vubec nic.
Oves lepší pěstovat na hladovějších půdách. Loni jsem měl docela problém se snětí, ale nebylo kvalitně namořeno. Ovsem určitě nedoženeš špatnou řepku :?

1.Vím jak vypadá oves na voze o to nejde jde mi o obemovku kuli prodeji.
2.po zimě je v půdě 5-10 kg N vím podle rozborů chápu že oves si bere přes 50%N z půdních zásob jenom když nejsou tak nic nevezme.
No a s tou řepkou nejde o dohnání ale nechci být ve ztrátě celkově kuli tomu že mi bude ležet na skladě 200 tun ovsa kterej nemá objemovku to bych asi topil do smrti :D
Plus řepka u které budu rád že se zaplatí to se můžu rovnou objesit...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod winis » 14 bře 2021 22:16

Rozhodně si dej záležet s přípravou před setím, protože pokud plánuješ hnojit na výnos tak je vysoká šance že to lehne, ať to pak nesbíráš z křivýho pole. Určitě bych to nachystal a kombinací to jen dorovnal k dokonalosti, možná i uválet. :) S tím souvisí i postřik proti polehnutí.

Jen mě tak napadá, je vůbec oves schopnej takovej výnos v provozu dát? Podle šlechtitele mimořádný výnos = 6,3 tuny. 60 kgN před setím a max 30 na začátku vegetace. Možná bych volil dodání N běhěm vegetace v rozpuštěné močovině.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 214
Registrován: 24 úno 2016 10:23

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod Knightjiri » 15 bře 2021 02:16

Furt si s tím polemizují. Zda nějak rovnat branama či smykem (kompaktor nemám) a disker se mi tam prat nechce kuli utažení přejezdy s tím válením já nevím zas to zavře půdu to taky není dobré nějaký nápad zda ano či ne?

Ano hnát dusík postřikovačem taky dost přemýšlím kór kuli objemovce ty poslední kila budou muset být na 100% rozpuštěné.
Ten výnos to je dost neurčité znám se s klukama( agronomama) co jim to množili, udělali 6,5t průměr a nějak extra to nehnali spíš v některých věcech zaspali. Tak nevím co se povede snad se přiblížíme své idee a nebudu mít 5 tun

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod kas » 15 bře 2021 10:00

Bez kvalitní secí mašiny s diskovejma botkama bych bez přípravy do mokrý oračky nesel. Letos je půda plná vody a nejsou moc vhodné podmínky pro přímé setí bez přípravy. Liší se to dle stanoviště. Předseťová příprava rotačkama 15 cm hluboko je taky úlet, to je dobrý tak pod brambory...;))

Příspěvky: 47
Registrován: 14 kvě 2013 09:24

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod PetrT » 15 bře 2021 11:19

8 t nedává oves snad ani v pokusech na ukzuz. Musel by si se o něj dobře postarat, ale v tom případě bude velký problém s poleháním. Dle selgenu na morforegulátory, (z vlastní zkušenosti CCC) moc dobře nereaguje. Já ho seji na malé ploše pro sebe na krmení a s 5 t jsem spokojen a to se snažím sít nejvýkonější odrůdy. Pokud bych dělal oves na prodej, šel bych asi do nahého ovsa. Jako předplodina výbornej, ozdravuje místo, kde rostl. Jednou jsem měl na části pole jarní ječmen a na části pole oves, potom šla pšenice a celý rok bylo vidět rozhraní kde byl předešlý rok oves a kde ječmen. Pšenice byla po ovsu o dost zdravější a dala i vyšší výnos. Přípravu bych taky volil srovnat bránama, nechat nazrát a pak teprve sít. Zvlášť letos je u nás dost mokro. Ať se ti zadaří.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod Rolník74 » 02 kvě 2021 09:25

PetrT píše:8 t nedává oves snad ani v pokusech na ukzuz. Musel by si se o něj dobře postarat, ale v tom případě bude velký problém s poleháním. Dle selgenu na morforegulátory, (z vlastní zkušenosti CCC) moc dobře nereaguje. Já ho seji na malé ploše pro sebe na krmení a s 5 t jsem spokojen a to se snažím sít nejvýkonější odrůdy. Pokud bych dělal oves na prodej, šel bych asi do nahého ovsa. Jako předplodina výbornej, ozdravuje místo, kde rostl. Jednou jsem měl na části pole jarní ječmen a na části pole oves, potom šla pšenice a celý rok bylo vidět rozhraní kde byl předešlý rok oves a kde ječmen. Pšenice byla po ovsu o dost zdravější a dala i vyšší výnos. Přípravu bych taky volil srovnat bránama, nechat nazrát a pak teprve sít. Zvlášť letos je u nás dost mokro. Ať se ti zadaří.

Zdravím,chci příští rok 4ha nahého ovsa.Kolega co tady seje,tak neměl nikdy mořený,dá se někde sehnat namořený?Další dotaz bych měl na krácení,zkoušel toněkdo,má to smysl?Dík.

Příspěvky: 47
Registrován: 14 kvě 2013 09:24

Re: Vedení porostu ovsa

Příspěvekod PetrT » 02 kvě 2021 14:21

Rolník74 píše:
PetrT píše:8 t nedává oves snad ani v pokusech na ukzuz. Musel by si se o něj dobře postarat, ale v tom případě bude velký problém s poleháním. Dle selgenu na morforegulátory, (z vlastní zkušenosti CCC) moc dobře nereaguje. Já ho seji na malé ploše pro sebe na krmení a s 5 t jsem spokojen a to se snažím sít nejvýkonější odrůdy. Pokud bych dělal oves na prodej, šel bych asi do nahého ovsa. Jako předplodina výbornej, ozdravuje místo, kde rostl. Jednou jsem měl na části pole jarní ječmen a na části pole oves, potom šla pšenice a celý rok bylo vidět rozhraní kde byl předešlý rok oves a kde ječmen. Pšenice byla po ovsu o dost zdravější a dala i vyšší výnos. Přípravu bych taky volil srovnat bránama, nechat nazrát a pak teprve sít. Zvlášť letos je u nás dost mokro. Ať se ti zadaří.

Zdravím,chci příští rok 4ha nahého ovsa.Kolega co tady seje,tak neměl nikdy mořený,dá se někde sehnat namořený?Další dotaz bych měl na krácení,zkoušel toněkdo,má to smysl?Dík.


Příspěvku jsem si všiml náhodou, jinak jsem chodím málo. S tím mořením nemám zkušenost, nahý oves nepěstuji. U pluchatého, který dělám omezeně ke krmení jsem moříval jeden čas sunagreenem. Oves je obecně zdravější než ostatní obiloviny. Co se týče krácení, nemám to vyzkoušené tolik, abych dokázal relevantně poradit. U vysoké intenzity bych moddus asi dal, určitě se držet raději u horní hranice dávkování. Přišlo mi, že na 2l ccc, myslím že jsem dával až ke 3 l, moc nereagoval a když přišla bouřka, tak lehal ochotněji než ostatní obiloviny.

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků