Jarní řepka

Příspěvky: 57
Registrován: 17 zář 2007 23:47
Bydliště: Byšice,okres Mělník

Jarní řepka

Příspěvekod Bobeš » 10 led 2013 19:37

Má někdo zkušenosti s jarní řepkou? Hnojení,výnos? Uvažuji nad hybridními odrůdami Achat či Osorno co si o tom myslíte :?:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Jarní řepka

Příspěvekod Pavel Toman » 10 led 2013 21:23

Osobní zkušenosti s jejím pěstováním nemám, ale na jaře jsem viděl pokusy s ní a před několika lety ji u nás pěstovali. Pokusy byly s odrůdami Canyon, Estrade, Lužnice, Magna a ještě dvě další. Slovy místního agronoma je to plodina spíš ke vzteku než k užitku. Nalítavají do ni škůdci z ozimý řepky, ale tak nahodile, že chemická ochrana je u ní hodně problematická, což je její největší problém. Samozřejmě jsou ročníky, kdy se škůdců moc nebylo. Ale to bylo hlavně z důvodu škaredýho počasí, takže se pak neurodila ani ta řepka jako taková. V podstatě podobný věci mi loni řekl i člověk co pracoval na tom pokusu.
U nás v bramborářské oblasti, kdy ozimá řepka dá běžně 3 - 4 t/ha, tak jarní dávala v nejlepším pod 1,5 tuny.
Je to něco jako hořičice, je to hodně o průběhu počasí v daným ročníku.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 592
Registrován: 19 led 2009 16:29
Bydliště: Praha-Východ

Re: Jarní řepka

Příspěvekod standais » 03 čer 2013 19:15

jednou jsme jí nasetou měli, vjeli jsme do toho kombajnem a když jsem polítal skoro hektar, tak v bunkru bylo tak 5metráků....takže se nakonec sklízela mulčovačem. pokud můžeš nasej si ozimou (na příští rok, pochopitelně :wink:)
Teorie je, když všechno víme, ale nic nefunguje.
Praxe je, když všechno funguje, ale nikdo neví proč.
My jsme spojili teorii s praxí: nic nefunguje a nikdo neví proč.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Jarní řepka

Příspěvekod winis » 03 čer 2013 21:47

Osobně bych sel cokoli jiného než jarní řepku, je to plodina olympijského roku (povede se jednou za 4 roky), jarní přísušky jí strašně škodí a redukují výnos, navíc všechni škůdci z ozimé řepky se vesele přesunou na jarní, která je s vegetací pozadu.... radši ječmen.... :x

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník