Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tomous » 03 lis 2015 22:03

tady v okolí je jeden podnik a ten na poli nechá slámu pouze z řepky a máku jinak vše prodá. Hnůj pole neviděli 25let,ale výnose mají super. Jsu zvědavej jak dlouho jim to vydrží.......

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Denis » 03 lis 2015 22:07

Buclík píše:Kolik musím mít kusů hovězího na hektar abych měl patřičně hnoje na hektar na hnojení jednou za 4 roky?


Obecně platí cca 10t hnoje na 1 dobytčí jednotku a rok na hluboké podestýlce (včetně ztrát při skladování).


Buclík píše:Ty bilance neumím udělat, takže nevím co v půdě ubývá a proč a jak to doplnit.


Na bilance jsou tabulky s průměrnými hodnotami dodané org. hmoty z různých plodin. Obecně se uvádí ztráta rozkladem cca 1 - 2 % celkového Corg, tj. cca 1 t/ha/rok. Tudíž zůstatková biomasa musí představota minimálně toto množství.

Na stránkách VÚMOPu je kalkulačka org. hmoty. :wink:
http://www.organickahmota.cz/#/bilance

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Buclík » 04 lis 2015 12:50

Denis: Velké díky, akorát nevím v kalkulátoru, když zaorávám slámu, jestli zadat jako plodinu jen ozimou pšenici nebo ozimou pšenici+sláma a zrovna tak v úrodě jen váhu obilí nebo váhu obilí + váhu slámy ?!!!

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 04 lis 2015 17:45

Buclík píše:Nemám rád chemii na poli, ale zároveň se mi nezdá že objevujeme co tady už ÚSPĚŠNĚ fungovalo. Tuhle jsem někde zahlédl, že výnosy v padesátých letech byly průměrně 2,5t/ha, v šedesátých necelé 4, v sedmdesátých 5. To jsou podle mne proti dnešku slaboty. Asi to jen v té chemii nebude. Hnůj nemám, všechnu slámu zaorávám(je to poznat blahodárně na struktuře zeminy), vápním, přidávám prvky a připadá mi, že zemina plus stejné množství chem.živin se dostává do rovnováhy s výnosy řepky nad 4tuny a pšenice nad 8tun. Takže huntuju nebo nehuntuju? Rád bych dával hnůj. Kolik musím mít kusů hovězího na hektar abych měl patřičně hnoje na hektar na hnojení jednou za 4 roky?

To jsme se špatně pochopili... Já to myslel spíš z hlediska osevních postupů, vápnění, organiky.. Je jasný, že doba poskočila, genetika je na daleko vyšší úrovni, mnohem větší znalosti zakládání a vedení porostů a spoustu dalších věcí, které ve výsledku udělají ten rozdíl. Ostatně když se podíváš i na tu chemii, tak zjistíš, že plno dnešních přípravků má účinnou látku víc jak 30 let starou.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 04 lis 2015 20:33

Denis píše:
Buclík píše:Kolik musím mít kusů hovězího na hektar abych měl patřičně hnoje na hektar na hnojení jednou za 4 roky?


Obecně platí cca 10t hnoje na 1 dobytčí jednotku a rok na hluboké podestýlce (včetně ztrát při skladování).


Buclík píše:Ty bilance neumím udělat, takže nevím co v půdě ubývá a proč a jak to doplnit.


Na bilance jsou tabulky s průměrnými hodnotami dodané org. hmoty z různých plodin. Obecně se uvádí ztráta rozkladem cca 1 - 2 % celkového Corg, tj. cca 1 t/ha/rok. Tudíž zůstatková biomasa musí představota minimálně toto množství.

Na stránkách VÚMOPu je kalkulačka org. hmoty. :wink:
http://www.organickahmota.cz/#/bilance

Tak kalkulačka počítá na hovno. U zrnové kukuřice mi při výnosu 7 a více t/ha v katastru se sprašovou hlínou spočítala bilanci -0,8 t corg/ha. Zrnovka je bezpochyby plodina, která zanechá nejvíce uhlíku v posklizňových zbytcích. Dále je zcela mimo realitu porovnání organického hnojení - kejda prasat je rovna kompostu. Kejda má cca 500 kg corg ve 20m3, kompost 3400 kg corg ve 14 t. Při bilanci C bych vycházel z toho, že 4 honný osevák při sledu ř-pš-pš-oj je téměř vyrovnaný s bilancí C při zanechání posklizňových zbytků. Při odvozu slámy je tam deficit cca 1,5 t Corg/ha za 4 roky. Prostě platí, když odvážím, musím dodat organiku. 90% orné půdy si zaslouží ponechat organické zbytky, co 3-4 roky strniskovou meziplodinu a intenzivní hnojení organickými hnojivy :mrgreen:

Předchozí

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků