Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 19 zář 2015 19:41

rsv píše:Když jsem dneska procházel řepku (PX104), kterou jsem sel relativně brzy (20.8.), obvykle seju až kolem 25. tak jí sucho dalo na prdel a myslim si, že už to sama nedotahne. Přemýšlím čím ji popostrčím, až bude mít alespoň 4 listy. Bude lepší nějakej stimulátor, napadá mě Rexan (co si budem povídat, stojí stovku) nebo foliárním hnojivem? Koukal bych po nějakým fosforečným, abych podpořil kořen.

Já bych se na stimulaci vysral. Když mám rezervu v aplikaci, tak bych tam každý týden dojel s kombinací močovina+bór+hořká sůl, případně LV 15+bór nebo kombiphos+bór. Vypadá to, že moc pršet nebude, takže rostliny můžou mít v 5 listech velikost dvacetikoruny :mrgreen:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 19 zář 2015 21:15

S tou dvackou nestraš :lol:. Močoviny 10kg a hořký soli 3kg? Kolik dáváš bóru na podzim? Obvykle dávám 300g, rozdělených do dvou dávek. A teď mi ještě poraď, když nebudu mít rezervu v aplikaci? Já stejně asi budu muset vyrazit, ikdyž nebudu regulovat. Jeden rok jsem si takhle pěkně přibrzdil Lynxem D03. Prej kudy teče, tudy léčí a já blb to tam nalil :lol: . Zas na druhou stranu, kdo nic neposere, ten se nic nenaučí. :cry: :cry: :cry:

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Rolník74 » 19 zář 2015 21:21

No,já zasel 27.8. Corteze a od té doby spadlo 15mm!!!Polovina je v děložních a polovina do čtvrtého listu a placama hovno.Jestli do 14dni nespadne 10mm najednou,tak je to v pí..!!!Dneska jsme tam poslal Premio a zítra Pannonia a mam hotovo.Potom pouze po 1.11. Granny a na jaře už jenom rozmetadlo,postřikovač a kombajn...

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 19 zář 2015 21:37

Rolník74 píše:No,já zasel 27.8. Corteze a od té doby spadlo 15mm!!!Polovina je v děložních a polovina do čtvrtého listu a placama hovno.Jestli do 14dni nespadne 10mm najednou,tak je to v pí..!!!Dneska jsme tam poslal Premio a zítra Pannonia a mam hotovo.Potom pouze po 1.11. Granny a na jaře už jenom rozmetadlo,postřikovač a kombajn...

Rozmetadlo a postřikovač jsou jasný... Kombajn mi tak jasnej nepřijde, když na to koukam :lol:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 19 zář 2015 21:45

rsv píše:S tou dvackou nestraš :lol:. Močoviny 10kg a hořký soli 3kg? Kolik dáváš bóru na podzim? Obvykle dávám 300g, rozdělených do dvou dávek. A teď mi ještě poraď, když nebudu mít rezervu v aplikaci? Já stejně asi budu muset vyrazit, ikdyž nebudu regulovat. Jeden rok jsem si takhle pěkně přibrzdil Lynxem D03. Prej kudy teče, tudy léčí a já blb to tam nalil :lol: . Zas na druhou stranu, kdo nic neposere, ten se nic nenaučí. :cry: :cry: :cry:

Co 4 listy, to 150 g B. Rezerva je, regulace se moc neužije :lol: Močoviny 10-15 kg, HS 3-5, Calcinit 10-15, B 0,5 l ve 200 l vody. Nějaké porosty se již regulovaly a až naprší, ještě se tebuconazol bude hodit :wink:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 19 zář 2015 21:52

tele píše:
rsv píše:S tou dvackou nestraš :lol:. Močoviny 10kg a hořký soli 3kg? Kolik dáváš bóru na podzim? Obvykle dávám 300g, rozdělených do dvou dávek. A teď mi ještě poraď, když nebudu mít rezervu v aplikaci? Já stejně asi budu muset vyrazit, ikdyž nebudu regulovat. Jeden rok jsem si takhle pěkně přibrzdil Lynxem D03. Prej kudy teče, tudy léčí a já blb to tam nalil :lol: . Zas na druhou stranu, kdo nic neposere, ten se nic nenaučí. :cry: :cry: :cry:

Co 4 listy, to 150 g B. Rezerva je, regulace se moc neužije :lol: Močoviny 10-15 kg, HS 3-5, Calcinit 10-15, B 0,5 l ve 200 l vody. Nějaké porosty se již regulovaly a až naprší, ještě se tebuconazol bude hodit :wink:

Seš si jistej s těma 15kg močoviny? Věřím tomu, že do těch 6-metrovejch lián se bude tebuconazol hodit :lol:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 20 zář 2015 21:16

Tak dnes jsem prošel pár set ha řepek. Lokálně se objevuje dřepčík olejkový, bohatě k jeho likvidaci stačí pyretroid ve společné aplikaci s graminicidem. Plošně jsou problémy s vodou, ale to už řepka přežije. Co bude ovšem velikej průser, tak to budou křísové. Druhý den po aplikaci si normálně vegetujou na výdrolu. Až se sklidí kukuřice a slunečnice a vyleze obilí, tak se začnou dít věci. Mimochodem, pšenice nasetá před 12 dny stále leží v prachu a ani náznakem neklíčí :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 20 zář 2015 21:17

rsv píše:
tele píše:
rsv píše:S tou dvackou nestraš :lol:. Močoviny 10kg a hořký soli 3kg? Kolik dáváš bóru na podzim? Obvykle dávám 300g, rozdělených do dvou dávek. A teď mi ještě poraď, když nebudu mít rezervu v aplikaci? Já stejně asi budu muset vyrazit, ikdyž nebudu regulovat. Jeden rok jsem si takhle pěkně přibrzdil Lynxem D03. Prej kudy teče, tudy léčí a já blb to tam nalil :lol: . Zas na druhou stranu, kdo nic neposere, ten se nic nenaučí. :cry: :cry: :cry:

Co 4 listy, to 150 g B. Rezerva je, regulace se moc neužije :lol: Močoviny 10-15 kg, HS 3-5, Calcinit 10-15, B 0,5 l ve 200 l vody. Nějaké porosty se již regulovaly a až naprší, ještě se tebuconazol bude hodit :wink:

Seš si jistej s těma 15kg močoviny? Věřím tomu, že do těch 6-metrovejch lián se bude tebuconazol hodit :lol:

Tak ve 200 l vody žádnej problém :wink:

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Rolník74 » 20 zář 2015 21:42

S tím drepcikem jsem na tom stejně.Budu tento týden stříkat Panteru, takže přidám Rapid.Tím prezitim sucha myslíš jako ze nakonec všechno vyroste?Je něco,čím bych mohl pomoci řepce pomocí při stříkání Pantery s Rapidem?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 20 zář 2015 21:55

Rolník74 píše:S tím drepcikem jsem na tom stejně.Budu tento týden stříkat Panteru, takže přidám Rapid.Tím prezitim sucha myslíš jako ze nakonec všechno vyroste?Je něco,čím bych mohl pomoci řepce pomocí při stříkání Pantery s Rapidem?

Ještě něco vzchází, ale myslím tím to, že co je vzešlé, již přežije. Z rosy a mlhy. Já bych nic k tomu nepřidával. A hnojení přes list bych nechal až po dešti.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Rolník74 » 21 zář 2015 00:04

O.k.dík a omlouvám se,když píšu z mobilu,tak je to takový jednodušší... :lol:
jo a dáváte někdo bór rozpuštěním kyseliny boritý?Já ji dával loni a předloni,ale dávky tak od oka.Ještě rozpouštím síran hořečnatý...myslím,že to vyjde levněji než už připravená listová hnojiva v tekutém stavu...

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 21 zář 2015 07:31

Rolník74 píše:O.k.dík a omlouvám se,když píšu z mobilu,tak je to takový jednodušší... :lol:
jo a dáváte někdo bór rozpuštěním kyseliny boritý?Já ji dával loni a předloni,ale dávky tak od oka.Ještě rozpouštím síran hořečnatý...myslím,že to vyjde levněji než už připravená listová hnojiva v tekutém stavu...

To je pak otázka přijatelnosti a míchatelnosti. Používám cheláty, který jsou v katalogu dražší, ale po přepočtení vychází stejně nebo i levněji a v podstatě u nich nehrozí nějaká kolize v tankmixu.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 21 zář 2015 10:39

Rolník74 píše:O.k.dík a omlouvám se,když píšu z mobilu,tak je to takový jednodušší... :lol:
jo a dáváte někdo bór rozpuštěním kyseliny boritý?Já ji dával loni a předloni,ale dávky tak od oka.Ještě rozpouštím síran hořečnatý...myslím,že to vyjde levněji než už připravená listová hnojiva v tekutém stavu...

Moc práce 8)

Příspěvky: 47
Registrován: 12 led 2007 22:26
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Vaclav01 » 25 říj 2015 20:33

rsv píše:Dostal jsem se do svízelné situace. Příští rok chci nasejt řepku a když jsem teď naorával pod pšenku, tak jsem se nestačil divit, co mi ty poslední nezimy udělaly, vlastně neudělaly s polem. Snažil jsem se držet hloubku 20 - 23cm, ale byly místa, kde to vylezlo na polovinu? Jen odhaduji, neměl jsem odvahu měřit. Mám 160 Zetora a potřeboval bych nějaký agregát, se kterým bych to dokázal prorvat, takže tak 30 cm, o moc víc ani neni ornice. Nemáte někdo zkušenost? Popřípadě tip na nářadí? Jinak si asi budu muset pozvat službu s pásákem a žlutým zázrakem a to se mi teda úplně nechce. To beru až jako poslední možnost. Díky za tipy a rady.


Letos jsem zkusil Simba ST BAR ve 3 m. Má to pět radliček v řadě a nechá se za to pověsit disker, případně doplnit i pneumatickým setím drobnosemenných plodin. Tahám to Case 140 Maxxum a utáhl jsem to letos všude na 30 cm, je pravda, že bez diskeru se tomu v tom suchu nechtělo místy do země a výdrž radliček taky není žádný ideál, chtělo by to carbidový, ale ty se asi nevyrábí. Nahradil jsem s tím letos orbu před setím řepky a setím pšenice po řepce, abych pole orbou ještě více nevysušil. První radličky, které byly na novém stroji vydrželi 16 ha a ty další "originály" v podobných podmínkách s bídou po 10 ha. Ale co se dá dělat, když z podrýváků za traktor do 160 koní není na výběr.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 25 říj 2015 21:45

Vaclav01 píše:
rsv píše:Dostal jsem se do svízelné situace. Příští rok chci nasejt řepku a když jsem teď naorával pod pšenku, tak jsem se nestačil divit, co mi ty poslední nezimy udělaly, vlastně neudělaly s polem. Snažil jsem se držet hloubku 20 - 23cm, ale byly místa, kde to vylezlo na polovinu? Jen odhaduji, neměl jsem odvahu měřit. Mám 160 Zetora a potřeboval bych nějaký agregát, se kterým bych to dokázal prorvat, takže tak 30 cm, o moc víc ani neni ornice. Nemáte někdo zkušenost? Popřípadě tip na nářadí? Jinak si asi budu muset pozvat službu s pásákem a žlutým zázrakem a to se mi teda úplně nechce. To beru až jako poslední možnost. Díky za tipy a rady.


Letos jsem zkusil Simba ST BAR ve 3 m. Má to pět radliček v řadě a nechá se za to pověsit disker, případně doplnit i pneumatickým setím drobnosemenných plodin. Tahám to Case 140 Maxxum a utáhl jsem to letos všude na 30 cm, je pravda, že bez diskeru se tomu v tom suchu nechtělo místy do země a výdrž radliček taky není žádný ideál, chtělo by to carbidový, ale ty se asi nevyrábí. Nahradil jsem s tím letos orbu před setím řepky a setím pšenice po řepce, abych pole orbou ještě více nevysušil. První radličky, které byly na novém stroji vydrželi 16 ha a ty další "originály" v podobných podmínkách s bídou po 10 ha. Ale co se dá dělat, když z podrýváků za traktor do 160 koní není na výběr.

Tak to si můžeš gratulovat, to Ti vydrželo dost. Pro mě je výdrž opotřebitelných dílů na strojích Great Plains po letošní sezóně obrovským zklamáním. Vím, že podmínky nebyly jednoduché, ale mít náklady na ha cca 2000 jenom za železo, je naprosto mimo realitu. To mě utvrdilo v tom, že je to stroj pouze do ideálních podmínek - vlhko, neabrazivní půda, bez skeletu :mrgreen:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 26 říj 2015 23:37

Já teda nevim jak u Vás, ale za mě je to hrozně složitej stroj na nastavení a seřízení. Když kolem toho lítáš půl dne, tak to dělá práci hezkou, ale přijedeš na jiný pole a celej cirkus znova...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 27 říj 2015 01:00

rsv píše:Já teda nevim jak u Vás, ale za mě je to hrozně složitej stroj na nastavení a seřízení. Když kolem toho lítáš půl dne, tak to dělá práci hezkou, ale přijedeš na jiný pole a celej cirkus znova...

Dnes jsem o tom diskutoval se známým na polním dnu, ale tvrdil mi opak. Já mám naprosto stejnou zkušenost jako ty :mrgreen:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 27 říj 2015 15:53

tele píše:
rsv píše:Já teda nevim jak u Vás, ale za mě je to hrozně složitej stroj na nastavení a seřízení. Když kolem toho lítáš půl dne, tak to dělá práci hezkou, ale přijedeš na jiný pole a celej cirkus znova...

Dnes jsem o tom diskutoval se známým na polním dnu, ale tvrdil mi opak. Já mám naprosto stejnou zkušenost jako ty :mrgreen:

Určitě to neprodával, můžu-li si tipnout.. :lol:

Příspěvky: 47
Registrován: 12 led 2007 22:26
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Vaclav01 » 27 říj 2015 20:46

Počítal jsem to letos v porovnání s pluhem a zjistil jsem, že v tom letošním suchu to zas takový rozdíl není, když teda započtu i to, že jsem měl jedním přejezdem i připraveno. Ale asi to předělám na radličky jiného renomovaného výrobce :) . O jedné soupravě za pásákem taky vím a když jsem tuhle viděl tu kopici opotřebovaných dílů, tak šli na mě mdloby a nejen radličky, ale i slupice, držáky slupic a jištění. Zas na druhou stranu tam toho "skeletu" mají opravdu hodně, dlouhodobě odváží slámu, jezdí dost tatrama bez ohledu na vlhkost půdy, dlouhodobě zpracovávaly jen mělce atd.... . Ještě dodám, že tam 300koňovej traktor měl problém utáhnout roudnický paterák.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 29 říj 2015 00:45

Vaclav01 píše:Počítal jsem to letos v porovnání s pluhem a zjistil jsem, že v tom letošním suchu to zas takový rozdíl není, když teda započtu i to, že jsem měl jedním přejezdem i připraveno. Ale asi to předělám na radličky jiného renomovaného výrobce :) . O jedné soupravě za pásákem taky vím a když jsem tuhle viděl tu kopici opotřebovaných dílů, tak šli na mě mdloby a nejen radličky, ale i slupice, držáky slupic a jištění. Zas na druhou stranu tam toho "skeletu" mají opravdu hodně, dlouhodobě odváží slámu, jezdí dost tatrama bez ohledu na vlhkost půdy, dlouhodobě zpracovávaly jen mělce atd.... . Ještě dodám, že tam 300koňovej traktor měl problém utáhnout roudnický paterák.

To ale se zemědělstvím nemá nic společnýho.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 01 lis 2015 18:23

rsv píše:
tele píše:
rsv píše:Já teda nevim jak u Vás, ale za mě je to hrozně složitej stroj na nastavení a seřízení. Když kolem toho lítáš půl dne, tak to dělá práci hezkou, ale přijedeš na jiný pole a celej cirkus znova...

Dnes jsem o tom diskutoval se známým na polním dnu, ale tvrdil mi opak. Já mám naprosto stejnou zkušenost jako ty :mrgreen:

Určitě to neprodával, můžu-li si tipnout.. :lol:

Neprodával, ale je do toho velkej fanda, má od nich už nějaký podrývák a je přesvědčen, že má desku od náklaďáků mezi 40-50 cm.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 02 lis 2015 23:22

Přesvědčil se čim? Penometrem? Jako sorry, ale je hovado, že si tam ty náklaďáky pouští. A jen tak by the way, jestli má desku v 50, tak si myslim, že to má od těch všech "odborníků" na podrejvání, GreatPlainů a dalších..

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 03 lis 2015 12:32

rsv píše:Přesvědčil se čim? Penometrem? Jako sorry, ale je hovado, že si tam ty náklaďáky pouští. A jen tak by the way, jestli má desku v 50, tak si myslim, že to má od těch všech "odborníků" na podrejvání, GreatPlainů a dalších..

Blbec to není, tvrdil, že je to historické dědictví. Nicméně na poli jsem nebyl, takže to nevím. Ta možnost, že si přenesu utužení podrývákem za mokra do velké hloubky tu prostě je. Těžké jílovité půdy se dle mých zkušeností dají do pořádku v podorničí snadněji díky roztahování a smršťování jílovitých částic, ale z roku na rok se to za vlhka zase utuží. Tam je jediné řešení - organika, vápnění a cit při obdělávání.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Buclík » 03 lis 2015 14:02

tele píše:
rsv píše:Přesvědčil se čim? Penometrem? Jako sorry, ale je hovado, že si tam ty náklaďáky pouští. A jen tak by the way, jestli má desku v 50, tak si myslim, že to má od těch všech "odborníků" na podrejvání, GreatPlainů a dalších..

Blbec to není, tvrdil, že je to historické dědictví. Nicméně na poli jsem nebyl, takže to nevím. Ta možnost, že si přenesu utužení podrývákem za mokra do velké hloubky tu prostě je. Těžké jílovité půdy se dle mých zkušeností dají do pořádku v podorničí snadněji díky roztahování a smršťování jílovitých částic, ale z roku na rok se to za vlhka zase utuží. Tam je jediné řešení - organika, vápnění a cit při obdělávání.


Chtěl jsem se tady zeptat, jak zjišťujete v jaké hloubce podrývat(pro zachycení veškeré dešťové vody), jestli desetkrát na hektaru pedometrem nebo odkryjete profil rýčem nebo podkopem, vždy desetkrát na hektaru nebo jen citem? A v jaké hloubce podrývat bez vynášení podorničí. Co je to kritická hloubka podrývání podle GP? Všechnu slámu drcenou zaoráváme a vápníme dolomitickým vápencem. Je lepší co nejjemnější vápenec nebo hrubší frakci?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 03 lis 2015 14:59

Buclík píše:
tele píše:
rsv píše:Přesvědčil se čim? Penometrem? Jako sorry, ale je hovado, že si tam ty náklaďáky pouští. A jen tak by the way, jestli má desku v 50, tak si myslim, že to má od těch všech "odborníků" na podrejvání, GreatPlainů a dalších..

Blbec to není, tvrdil, že je to historické dědictví. Nicméně na poli jsem nebyl, takže to nevím. Ta možnost, že si přenesu utužení podrývákem za mokra do velké hloubky tu prostě je. Těžké jílovité půdy se dle mých zkušeností dají do pořádku v podorničí snadněji díky roztahování a smršťování jílovitých částic, ale z roku na rok se to za vlhka zase utuží. Tam je jediné řešení - organika, vápnění a cit při obdělávání.


Chtěl jsem se tady zeptat, jak zjišťujete v jaké hloubce podrývat(pro zachycení veškeré dešťové vody), jestli desetkrát na hektaru pedometrem nebo odkryjete profil rýčem nebo podkopem, vždy desetkrát na hektaru nebo jen citem? A v jaké hloubce podrývat bez vynášení podorničí. Co je to kritická hloubka podrývání podle GP? Všechnu slámu drcenou zaoráváme a vápníme dolomitickým vápencem. Je lepší co nejjemnější vápenec nebo hrubší frakci?

Mám ruční penetrometr ( 10 hlazenku se špičkou ) a s ní chodím v létě a na podzim. Kde se zastaví, je problém. Na kalibraci použij trávník doma na zahradě - zajede do země s malým odporem až do metru. Na poli až po odstranění desky. Pozor akorát na kameny, ten se nedá propíchnout :wink: Většinou stačí půdu prorvat na hloubku ornice. Hluboko kypřit bez vynášení podorničí podle mě nejde, každý kopáč něco více či méně vytáhne. Tyhle dogmata jako konsolidace a práce nad kritickou hloubkou nepoužívám, jsou to marketingové plky. Důležité je vědět, že když za sucha pracuju v hloubce např. 30 cm, tak se mi rozpraská půda jak do stran, tak do hloubky a zbytek rozruší kořeny třeba řepky, že je důležité půdu utužit a obnovit kapiláry, mít v seťové hloubce jemnozem, příznivou spotřebu, výkon a nízké náklady na opotřebitelné díly atd. A jestli nehnojíš organicky, tak tu půdu sice pomalu, ale jistě drancuješ. A čím vyšší výnos máš, tím to drancuješ intenzivněji. U vápnění platí jednoduchá úměra - čím větší zrnitost, tím pomalejší působení. Pálené vápno ihned, štěrk stovky let.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 03 lis 2015 18:14

Ve svý podstatě je to zemědělství hrozně jednoduchý. Nemůžeš to ojebávat a čekat dlouhodobé výsledky, to prostě nejde. Nedávno jsem měl v ruce 40 let starou knihu a v podstatě jsem se všim, co se tam psalo souhlasil. Podle mého tady za velkých ovací objevujeme znova kolo, které tu už jezdilo a je vynalezeno, jen si to lidé neuvědomují. Možná, co je pro mě horší, že ani nechtějí uvědomovat a čekají na převratné vynálezy moderní doby, které samozřejmě doprovází promo akce a další kratochvíle.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Buclík » 03 lis 2015 18:38

Nemám rád chemii na poli, ale zároveň se mi nezdá že objevujeme co tady už ÚSPĚŠNĚ fungovalo. Tuhle jsem někde zahlédl, že výnosy v padesátých letech byly průměrně 2,5t/ha, v šedesátých necelé 4, v sedmdesátých 5. To jsou podle mne proti dnešku slaboty. Asi to jen v té chemii nebude. Hnůj nemám, všechnu slámu zaorávám(je to poznat blahodárně na struktuře zeminy), vápním, přidávám prvky a připadá mi, že zemina plus stejné množství chem.živin se dostává do rovnováhy s výnosy řepky nad 4tuny a pšenice nad 8tun. Takže huntuju nebo nehuntuju? Rád bych dával hnůj. Kolik musím mít kusů hovězího na hektar abych měl patřičně hnoje na hektar na hnojení jednou za 4 roky?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 03 lis 2015 19:16

rsv píše:Ve svý podstatě je to zemědělství hrozně jednoduchý. Nemůžeš to ojebávat a čekat dlouhodobé výsledky, to prostě nejde. Nedávno jsem měl v ruce 40 let starou knihu a v podstatě jsem se všim, co se tam psalo souhlasil. Podle mého tady za velkých ovací objevujeme znova kolo, které tu už jezdilo a je vynalezeno, jen si to lidé neuvědomují. Možná, co je pro mě horší, že ani nechtějí uvědomovat a čekají na převratné vynálezy moderní doby, které samozřejmě doprovází promo akce a další kratochvíle.

Ono ve finále je jedno čím to obděláváš, základem je osevák, organické hnojení, vápnění, bilance živin a cit pro vedení porostu :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 03 lis 2015 19:20

Buclík píše:Nemám rád chemii na poli, ale zároveň se mi nezdá že objevujeme co tady už ÚSPĚŠNĚ fungovalo. Tuhle jsem někde zahlédl, že výnosy v padesátých letech byly průměrně 2,5t/ha, v šedesátých necelé 4, v sedmdesátých 5. To jsou podle mne proti dnešku slaboty. Asi to jen v té chemii nebude. Hnůj nemám, všechnu slámu zaorávám(je to poznat blahodárně na struktuře zeminy), vápním, přidávám prvky a připadá mi, že zemina plus stejné množství chem.živin se dostává do rovnováhy s výnosy řepky nad 4tuny a pšenice nad 8tun. Takže huntuju nebo nehuntuju? Rád bych dával hnůj. Kolik musím mít kusů hovězího na hektar abych měl patřičně hnoje na hektar na hnojení jednou za 4 roky?

Výnos Ti dělá dusík, herbicid, fungicid a výkonnější odrůda. To naši předchůdci neměli a hodně toho dojebali kolektivizací. Huntuješ, udělej si bilanci živin a organické hmoty. Nemusíš pořizovat krávy, sežeň kompost, kaly, kejdu nebo slepičince :mrgreen:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Buclík » 03 lis 2015 21:20

Ty bilance neumím udělat, takže nevím co v půdě ubývá a proč a jak to doplnit.

PředchozíDalší

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník