Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 14 zář 2015 07:31

Dostal jsem se do svízelné situace. Příští rok chci nasejt řepku a když jsem teď naorával pod pšenku, tak jsem se nestačil divit, co mi ty poslední nezimy udělaly, vlastně neudělaly s polem. Snažil jsem se držet hloubku 20 - 23cm, ale byly místa, kde to vylezlo na polovinu? Jen odhaduji, neměl jsem odvahu měřit. Mám 160 Zetora a potřeboval bych nějaký agregát, se kterým bych to dokázal prorvat, takže tak 30 cm, o moc víc ani neni ornice. Nemáte někdo zkušenost? Popřípadě tip na nářadí? Jinak si asi budu muset pozvat službu s pásákem a žlutým zázrakem a to se mi teda úplně nechce. To beru až jako poslední možnost. Díky za tipy a rady.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod bold » 14 zář 2015 08:27

jaký máš pluh?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 14 zář 2015 09:12

bold píše:jaký máš pluh?

Kvernelanda 150 S, 4-radle.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tomous » 14 zář 2015 12:03

Z toho si nic nedělej. Já letos oral za sucha 5let starou vojtěšku a dostat se na 20cm na nejakejch místech nešlo. Příští rok to vemu co to půjde.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod neznalek » 14 zář 2015 12:10

kolega má letos stejný problém se zaoráním jeteliště na nově vydaném DPB po místním ZD. Pozemek je tak utužený, že pokud už pluh dostane trochu do země, tak vypíná nonstop jištění (kverneland).

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod bold » 14 zář 2015 14:10

mám stařičký agronom PL-6 cca skoro 3 tuny poctivého železa, ještě se mně nestalo že by vylezl ze země, a to jezdila 16145 i po zadních (urvané ventilky 2x). Párkrát mně vylezlo těleso přes jištění na souvrati ale pluh držel v zemi. Od té doby při extrému použiju slušovický podrývák a mám klid. Ale pokud nebylo uježděno, tak držel v zemi. Viděl bych to na "výměnu" nářadí. ideál půjčit někde roudnický pluh a zkusit to s ním.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 14 zář 2015 20:03

rsv píše:Dostal jsem se do svízelné situace. Příští rok chci nasejt řepku a když jsem teď naorával pod pšenku, tak jsem se nestačil divit, co mi ty poslední nezimy udělaly, vlastně neudělaly s polem. Snažil jsem se držet hloubku 20 - 23cm, ale byly místa, kde to vylezlo na polovinu? Jen odhaduji, neměl jsem odvahu měřit. Mám 160 Zetora a potřeboval bych nějaký agregát, se kterým bych to dokázal prorvat, takže tak 30 cm, o moc víc ani neni ornice. Nemáte někdo zkušenost? Popřípadě tip na nářadí? Jinak si asi budu muset pozvat službu s pásákem a žlutým zázrakem a to se mi teda úplně nechce. To beru až jako poslední možnost. Díky za tipy a rady.

Se žlutým zázrakem si moc nepomůžeš. Dnes jsme se 3 m variantu pokoušeli naladit s kolegou v jednom podniku, agregován ze Serionem 4500 a pod desku v suchu v cca 30 cm se nedokázal dostat ani na třetí přejezd. Ramena na zemi, hydraulické jištění naprané na maximum a zadní válce šli vzduchem. Praskalo v něm, jak když jde prase z bukvic. Osobně nechápu, jak si to někdo může pořídit a co od tohoto zpracování půdy očekává :(

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 14 zář 2015 20:23

Letos jsem přípravě věnoval maximální pozornost. Máme celkem unikátní možnost odstranit utužení v celém profilu ornice a díky suchu se nepřenáší utužení pod nastavenou hloubku kypření. První podmítku jsem páchal na hloubku cca 18 cm s intenzivním mícháním a maximálním zpětným utužením co nejdřív po sklizni. Druhá podmítka na hloubku cca 28 cm pod pšenici a ječmen také s maximálním zpětným utužením a pouze špičky bez křídel. Pro jařiny se chystám na hloubku co zmůže traktor a bez pěchu, nechám hrůbky na snažší prosychání na jaře. Stojí to sice dost peněz na zvýšeném opotřebení pneu a vyšší spotřebě nafty, ale vrátí se to díky lepšímu prokořenění a zpřístupnění podorničí. Ještě spotřeba: první 15-18 l/ha, druhá 20-25 l/ha. Osazení špičkama vydrží 200-250 ha. Je mi jasný, že tohle není v možnostech každého. 340 koní v 5 metrovém kopáči dostává pořádně zabrat :mrgreen:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 14 zář 2015 21:55

Já těch verglů nejsem fanda. Ostatně ani podrývání celkově mě moc nebere. Myslím si, že hloubkové kypření a systematická práce je cesta. Nicméně pole jsou ve stavu v jakém jsou a tím, že nejsou moje, tak si ani nemůžu dělat co chci, ale nebudu přece strkat před problémem hlavu do písku. Jak to tak čtu, tak 160 kobyl stačit prostě nebude. Snad se příští rok najde někdo, kdo štrejchne hlouběji, ikdyby to měl být ten Bednářův zázrak.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod bold » 15 zář 2015 07:57

tele píše:Letos jsem přípravě věnoval maximální pozornost. Máme celkem unikátní možnost odstranit utužení v celém profilu ornice a díky suchu se nepřenáší utužení pod nastavenou hloubku kypření. První podmítku jsem páchal na hloubku cca 18 cm s intenzivním mícháním a maximálním zpětným utužením co nejdřív po sklizni. Druhá podmítka na hloubku cca 28 cm pod pšenici a ječmen také s maximálním zpětným utužením a pouze špičky bez křídel. Pro jařiny se chystám na hloubku co zmůže traktor a bez pěchu, nechám hrůbky na snažší prosychání na jaře. Stojí to sice dost peněz na zvýšeném opotřebení pneu a vyšší spotřebě nafty, ale vrátí se to díky lepšímu prokořenění a zpřístupnění podorničí. Ještě spotřeba: první 15-18 l/ha, druhá 20-25 l/ha. Osazení špičkama vydrží 200-250 ha. Je mi jasný, že tohle není v možnostech každého. 340 koní v 5 metrovém kopáči dostává pořádně zabrat :mrgreen:

Používáš pod jařiny LD radličky?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 15 zář 2015 15:15

bold píše:
tele píše:Letos jsem přípravě věnoval maximální pozornost. Máme celkem unikátní možnost odstranit utužení v celém profilu ornice a díky suchu se nepřenáší utužení pod nastavenou hloubku kypření. První podmítku jsem páchal na hloubku cca 18 cm s intenzivním mícháním a maximálním zpětným utužením co nejdřív po sklizni. Druhá podmítka na hloubku cca 28 cm pod pšenici a ječmen také s maximálním zpětným utužením a pouze špičky bez křídel. Pro jařiny se chystám na hloubku co zmůže traktor a bez pěchu, nechám hrůbky na snažší prosychání na jaře. Stojí to sice dost peněz na zvýšeném opotřebení pneu a vyšší spotřebě nafty, ale vrátí se to díky lepšímu prokořenění a zpřístupnění podorničí. Ještě spotřeba: první 15-18 l/ha, druhá 20-25 l/ha. Osazení špičkama vydrží 200-250 ha. Je mi jasný, že tohle není v možnostech každého. 340 koní v 5 metrovém kopáči dostává pořádně zabrat :mrgreen:

Používáš pod jařiny LD radličky?

Momentálně ne, psychologická cena 4000,- za kus je pro leckteré managery nepřekonatelná. Myslím si, že na hluboké kypření není nic lepšího. Jestli řepka nebo jařiny je fuk. A ze zbytku jsou parádní sekáče ( majzlíky ) :lol:

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tomous » 15 zář 2015 16:52

Dneska jsem se svezl s magnumem 340 a 5m simbou. Prácu to dělá pěknou,ale co má za smysl kypřit 25cm hluboko proužek 10cm pak 20cm nic a tak dál. Navrchu disky 10-15cm hluboko. Není to lepší vše zorat. Jinak měl toho až až. Rachlost 6-8 a prokluz taky 30% :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 15 zář 2015 20:35

tomous píše:Dneska jsem se svezl s magnumem 340 a 5m simbou. Prácu to dělá pěknou,ale co má za smysl kypřit 25cm hluboko proužek 10cm pak 20cm nic a tak dál. Navrchu disky 10-15cm hluboko. Není to lepší vše zorat. Jinak měl toho až až. Rachlost 6-8 a prokluz taky 30% :mrgreen:

Nevím, co jsi viděl za konkrétní model. V jedné z firem, ve které působím, se v lednu pořídilo SLD 4,2, které v loňském roce jezdilo jako předváděčka po ČR. Servis, který to servisuje, to bohužel neumí špičkově seřídit a často dává obsluze protichůdné informace. Je to dost složitý stroj a není jednoduché ho naladit na konkrétní podmínky. Už z tohoto důvodu je to pro mě problém, protože nemůžu na každém pozemku ladit hodinu jeden stroj celý podzim :mrgreen: Malý záběr, nízká rychlost a z toho pramenící mizerný denní výkon nevynahradí ani to, že za optimálních podmínek stačí na kvalitní přípravu jeden přejezd. Dále mi vadí, že to nemíchá intenzivně půdu a posklizňové zbytky. Poslední problém, a to naprosto zásadní, je výdrž opotřebitelných dílů. Ono měnit špičky každou hodinu skutečně leze do peněz. O náročnosti na morálku obsluhy nemluvě - vylézt na každé souvrati, fyzicky zkontrolovat skutečné opotřebení, v případě nutnosti vyměnit špičku, nalézt do traktoru a za 10 minut na druhé souvrati to samé. Na sousedním poli se přitom prohání kolega v pásáku s terranem a zastaví pouze na vychcání a večer během natankování vymění tři špičky a pět křídel a spokojeně odchází k domovu :lol: :lol: :lol: S tím prokluzem u Magnumu 340 to nebude tak horké, na 19 z kopce po silnici to ukazuje i 6% :wink:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 15 zář 2015 20:54

Měli jsme Simbu disker pár let a maximální spokojenost. Poslední dobou mi to přijde jako ty podrejvací verky. Našli si pár "pseudoargumentů" a obchodují s lidskou hloupostí. Toť můj pocit.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tomous » 15 zář 2015 21:00

No co to bylo za typ nevím. V předu disky-radlice-disky-válec železnej jako by dva jídel.talíře k sobě. Výdrž radliček někde 50ha a kde je kamení(toho je tu někde celkem dost) 25-30Ha.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 15 zář 2015 21:31

rsv píše:Měli jsme Simbu disker pár let a maximální spokojenost. Poslední dobou mi to přijde jako ty podrejvací verky. Našli si pár "pseudoargumentů" a obchodují s lidskou hloupostí. Toť můj pocit.

Ten marketing nás jednoho krásnýho dne sežere :lol:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 16 zář 2015 08:48

tele píše:
rsv píše:Měli jsme Simbu disker pár let a maximální spokojenost. Poslední dobou mi to přijde jako ty podrejvací verky. Našli si pár "pseudoargumentů" a obchodují s lidskou hloupostí. Toť můj pocit.

Ten marketing nás jednoho krásnýho dne sežere :lol:

Dobře tak všem, co nemaj vlastní rozum! Viz Maraton, další příklad... :lol:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Buclík » 16 zář 2015 11:29

rsv:Co je s Maratonem ?

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 16 zář 2015 15:51

Podle mě přeceněná odrůda, u který udělali prodejci super marketing, kterej dokázal zbláznit tuny lidí.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tomous » 16 zář 2015 16:41

A co Tobak?

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 16 zář 2015 18:34

tomous píše:A co Tobak?

Ten samý případ.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 16 zář 2015 21:17

rsv píše:Podle mě přeceněná odrůda, u který udělali prodejci super marketing, kterej dokázal zbláznit tuny lidí.

A přitom Mercedes je blbuvzdornější a vypadá to, že i výnosnější :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 16 zář 2015 21:19

rsv píše:
tomous píše:A co Tobak?

Ten samý případ.

To je přímo učebnicový příklad :lol:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 17 zář 2015 20:09

tele píše:
rsv píše:
tomous píše:A co Tobak?

Ten samý případ.

To je přímo učebnicový příklad :lol:

Je třeba uznat, že marketing maj němci zmáknutý na výbornou!

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 17 zář 2015 20:20

Já bych to nesváděl na Němce. Problém je u nás. Kdo si najde originál německý katalog na internetu a porovná s českým, bude se divit. Nesedí výsevek, náchylnost k fusariím ....

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod Rolník74 » 17 zář 2015 21:46

Nevím,jak se na tom podepsal marketing a jak neschopnost jedince,ale dodavatel osiva mě včera oznámil,že pro mě prostě Viriato nemají,protože jim chybí 25t osiva.Takže náhradní varianta Premio.Docela mě to mrzí,protože zase rok v prd... a tak jsem se na Viriato těšil. Takže nakonec já 6,4ha Pannonia a 4ha Premio.Kolega 10 ha Pannonia a 7ha Tacitus.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 17 zář 2015 22:21

Rolník74 píše:Nevím,jak se na tom podepsal marketing a jak neschopnost jedince,ale dodavatel osiva mě včera oznámil,že pro mě prostě Viriato nemají,protože jim chybí 25t osiva.Takže náhradní varianta Premio.Docela mě to mrzí,protože zase rok v prd... a tak jsem se na Viriato těšil. Takže nakonec já 6,4ha Pannonia a 4ha Premio.Kolega 10 ha Pannonia a 7ha Tacitus.

To jsme na tom stejně, než proběhl schvalovací proces, bylo Viriato v prdeli. Nahradil jsem Jindrou. Premio nedává sucho, tak abys nebyl překvapen :wink:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 17 zář 2015 22:32

Rolník74 píše:Nevím,jak se na tom podepsal marketing a jak neschopnost jedince,ale dodavatel osiva mě včera oznámil,že pro mě prostě Viriato nemají,protože jim chybí 25t osiva.Takže náhradní varianta Premio.Docela mě to mrzí,protože zase rok v prd... a tak jsem se na Viriato těšil. Takže nakonec já 6,4ha Pannonia a 4ha Premio.Kolega 10 ha Pannonia a 7ha Tacitus.

Já bych to vyřešil jiným dodavatelem. Dneska se všichni předhání, aby vyšli vstříc, tak ať se příště víc snaží. Naštěstí jsou firmy, kde záleží i na těch "malých". Jasně, každý má to měřítko velikosti jinde. :lol:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod tele » 18 zář 2015 00:23

rsv píše:
Rolník74 píše:Nevím,jak se na tom podepsal marketing a jak neschopnost jedince,ale dodavatel osiva mě včera oznámil,že pro mě prostě Viriato nemají,protože jim chybí 25t osiva.Takže náhradní varianta Premio.Docela mě to mrzí,protože zase rok v prd... a tak jsem se na Viriato těšil. Takže nakonec já 6,4ha Pannonia a 4ha Premio.Kolega 10 ha Pannonia a 7ha Tacitus.

Já bych to vyřešil jiným dodavatelem. Dneska se všichni předhání, aby vyšli vstříc, tak ať se příště víc snaží. Naštěstí jsou firmy, kde záleží i na těch "malých". Jasně, každý má to měřítko velikosti jinde. :lol:

To Viriato prokazatelně není napříč prodejci osiv od minulého čtvrtka - to měl poslední ZZN Pelhřimov :mrgreen:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Utužené pole, zakládání porostu

Příspěvekod rsv » 19 zář 2015 17:22

Když jsem dneska procházel řepku (PX104), kterou jsem sel relativně brzy (20.8.), obvykle seju až kolem 25. tak jí sucho dalo na prdel a myslim si, že už to sama nedotahne. Přemýšlím čím ji popostrčím, až bude mít alespoň 4 listy. Bude lepší nějakej stimulátor, napadá mě Rexan (co si budem povídat, stojí stovku) nebo foliárním hnojivem? Koukal bych po nějakým fosforečným, abych podpořil kořen.

Další

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků