Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 27 bře 2011 14:56

traktor Zetor píše:
Kahsa píše:Mám to jako vedlejšák, třeba to vyjde a bude dobře. :-)


A třeba to nevyjde a ty zapláčeš nad prodělkem ...



I to se může stát a ani až tak letos nepočítám že vydělám. Spíš mi jde o to vypěstovat pro rodinu a příbuzenstvo. A když se něco prodá tak to bude dobrý.

Příspěvky: 12
Registrován: 24 dub 2011 21:57

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod deere-hanys » 24 dub 2011 23:21

dat brambory tam kde byla pastvina....splačeš nad vydělkem....budeš tam mit tolik dratovce že většina brambor bude dirkovana.....

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 25 dub 2011 06:50

deere-hanys píše:dat brambory tam kde byla pastvina....splačeš nad vydělkem....budeš tam mit tolik dratovce že většina brambor bude dirkovana.....




No nevím, bavil jsem se s jedním a ten mi řikal že dal brambory po louce (nikdy nebyla pole) a měl krásný velký zdravý brambory. Nevěřím tomu že by mi lhal. Je to asi sázka do loterie.

Příspěvky: 12
Registrován: 24 dub 2011 21:57

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod deere-hanys » 25 dub 2011 11:11

no zaleži asi na lokalitě....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod bold » 25 dub 2011 18:53

jsou krásné publikace....jedna se jmenuje BRAMBORY. Doporučuju koupit a nastudovat. Brambory po louce, možná, hromada herbicidů a hromada dusíku.......
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Pavel Toman » 25 dub 2011 20:44

No mezi místními SHR (zárověn bývalými zaměstnanci ZD, kde se pěstovalo cca 300 ha brambor ročně) je rozšířen fakt, že pokud zoráš louku, rozdrápeš drny a zasadíš brambory, tak ten první rok budeš mít krásný velký zdravý brambory.
TTP má v půdě hodně dusíku, navíc zoraraný drn má pod povrchem velké prostory, takže brambory můžou narůst do poměrně velkých rozměrů.
Sám jsem to kdysy na kousku vyzkoušel a příští rok to asi zopakuji. Předpovídaný výsledek se dostavil. Bez hnojení a přece byly brambory asi dvakrát větší než na "nrmálním" poli. Likvidaci plevelů herbici neřeším.. stačí brázdy 3 - 4 x proorat. :)

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 25 dub 2011 21:10

Děkuji pane Toman za podporu :-) No už jsem je dneska dal do země, tak uvidíme co vyroste.Stihl jsem to jen taktak když jsem zavřel vrata o stodoly, začalo pršet.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod bold » 26 dub 2011 07:55

No nevím. Osobně jsem to v životě nedělal. Tudíž hovořím z "patra" já osobně bojuju s pýrem, toho je myslím na loukách dost.
To že je půda po louce "odpočatá" tomu věřím, ale s tou proorávkou coby boj s plevely.....nevím. Ale možné je všechno, vyzkoušejte a poreferujte jak to dopadlo-docela mně to zajímá.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 26 dub 2011 09:07

tak tomu věř. Po drnu nejlepší, byla stará pravda. Dokud nebyly herbicidy, likvidoval jsi brambory pouze mechanicky. Ono to není jen o likvidaci plevele, ale i pohybu s půdou a líp odnožují, líp narostou, než když je půda slehlá. Ovšem na to musíš mít uzpůsobené řádky a úzké pneu na traktoru, nejde mít gumy jak hrom a vjet do úzkejch meziřádků. Jaký si to uděláš, takový to máš. Takže dokud natě umožní, proorávat a přihrnovat je to pravé ořechové. A to jsem vynechal 2 operace, válení a bramborové plecí brány, takové ty pero-sítě.
Chemie je snažší, u odkameněné půdy při pěstování na záhonu nebo dvojřádku se v tom pak už nejezdí,ale "po staru" jsi byl v bramborech pořád a akologicky bys tam byl dosud.
Ekologicky jde ničit plevel, o tom žádná,i když spálíš kotel nafty, té ekologické :) ale brouka (mandelinku) musíš stříkat. Ukažte mi ekologa, co ji spase nějakými perličkami nebo vyzbírá hektárek :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 26 dub 2011 09:12

proč bojuješ na loukách s pýrem plazivým?? zlatej pejr! je sladkej, ničemu nevadí. Na poli neřeknu. Tam ho musíš vzít, Accentem nebo něčím jiným.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod bold » 26 dub 2011 10:46

na loukách ne, na orné ho řeším, teď šel do pšenic zeus, počítám na strniště ještě nějaký total herbicid. Spíš jsem uvažoval že když zořeš louku tak tam pýr zůstane-propícháné brambory moc na odbyt nejdou.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 12
Registrován: 24 dub 2011 21:57

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod deere-hanys » 26 dub 2011 21:34

když jste se tu zminili o BIO bramborach....tak sem slyšel postupy....musel sem se smat...je to vice magie než zemědělstní.... ale střikaji to ruznymi bylinkami(myslim kopřivy a ještě něco) třeba měsic před postřikem nasečou ruzne bylinky,dají do sudu a zalejou vodou.to pak třeba po měsici zcedí a s tim střikají....vysvětlovali mi že to ty larvy popali... a na listech pry zustane neviditelny ,,film,, a ty listy jim pak nechutnaji....

nevim přesně ty postupy jakou bylinku na co....pry to funguje.....

(ja to určitě na 10 ha brambor skoušet nebudu......:-) )

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 27 dub 2011 10:04

boha. Samozřejmě, existují fytoherbicidy, dyť je to přirozená ochrana rostlin :) ale tohle je už fakt alchymie. Nevím nevím, tady jeden rok mandelinky zblbly a neuvěřitelná kvanta mandelinek se rojila na sousedky keřích rybízu a sežraly jí všechny listy. Na větvičkách zůstaly jen ty trsy bobulí :) to k vybíravosti a když to stříkám, jeden rok přípravek funguje skvěle a druhý skoro vůbec, takže se musí dost obměňovat, jak jsou ty mrchy šikovný co se rezistence týče. To tak nějak k jejich likvidaci. Proto bych se docela divil,ale vyloučit to prostě nelze, kdyby existovala opravdu účinná směs přírodního původu, že by nebyla rozhlášená, navíc vyráběná. :shock: proto ač jsem to nikdy neviděl, dovolím si nesmělou obavu, že je to s účinkem spíš tak, že tonoucí se stébla chytá, což by byla ale vážně škoda, protože hafo malopěstitelů by něco takového jistě přivítala.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 12
Registrován: 24 dub 2011 21:57

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod deere-hanys » 27 dub 2011 14:23

ja tomu taky nevěřim...jen sem formuloval co sem slyšel....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 27 dub 2011 16:43

nemohu odsoudit co jsem nevyzkoušel, jen bych to moc rád viděl. :)
Teď se přichází s fytoherbicidy a fytopesticidy,ale zatím to je výkřik do tmy. Ale už aby to tu bylo....za nějakou normální kačku.
Dokonce i rostliny produkují látky, (fytoherbicidní), které v jejich okolí dachmaj ostatní rostliny a tím jim pomáhají se prosadit. To, že některé umí produkovat fytopesticidy je známé, to se teď pomocí genetické úpravy dělalo myslím s GMO kukuřicí, například a asi i s jinými rostlinami. Ovšem co na to příroda, to bude jiné. Nemusíme tvrdit kategoricky, že je to špatné,ale může být. Jo a jestli je pole 75 nebo 150 metrů od normální kukuřice je totální výsměch, když pyl umí větrem putovat přes celou zeměkouli :)))) takováhle opatření mi připadnou smutně srandovní.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 01 kvě 2011 08:01

Zdravím, minulej týden jsem zasadil brambory a příští tyden bych je měl převláčit. Myslíte když to vezmu lehkými branamy, tak tím nuuic nepokazím. Protože všude čtu plecími branamy a na ty nemám. Budu rád když se podělíte o vaše postupy.

Příspěvky: 34
Registrován: 16 bře 2009 10:32

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod 7011 » 04 kvě 2011 09:26

Čau , muj postup-
Předplodina - jetel ,vojtěška
Napodzim totalni herbicid
podmitka
Kravský hnuj 25-30 t
Z jara cca 14 dni pred sazenim 60kg K2O v Draselne soli
Těsně pred sazenim 100N v Síranu amonnem a 40 KG P v Superfosfatu
Vysadba narašene sadby okolo 20.4 jsme 510 mnm.
7-10 .5 prooravka ,,na slepo" a 1,5 l AFALON + 0,125L COMMAND
Přihrnuti brazd
Před zapojenim porostu 1.5L systemový fungicid CASOAR + 20g ACTARA - vynikajici učinek
PO 10-14 dnech asi 3 krat to stejne + insekticid podle potřeby
POsledni ošetřeni ALTIMA 0,3 L
Začatkem zaři Reglone 2l na zničeni natě
Sadbu sazim 2roky předem na zahon pak teprv nakoupim na pole, sazim čast velmi ranych ale nejvic rana-polorana.
Doporučit mohu Dali, Princess , Adela, Ditta. Červene - Red Anna,Bella. Velmi rane Magda , Monika,Carrera.
Dotaz rad odpovim
Ahoj Jirka

Příspěvky: 1
Registrován: 13 čer 2011 19:11

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Karel amater » 13 čer 2011 19:25

farmářJH píše:Koňskej hnuj není špatnej,ale zase jako každej slamnatej ( a bacha aby neměli piliny) ...pokud nebude uleželej a zralej, rozloženej, bude krást sláma dusík co jsi nahnojil NPK bramborům.
Koníkáři krměj senem a mačkaným obilým, nebo šrotovaným, jak kdo, jsou dva názory. Nic moc od krávy jinýho, jen se mnohem víc prostele slámy, tak je to slamnatý až hrůza.
Můžeš orat na jaře, copak to,ale musíš si vyzkoušet, že se bude půda drobit, jinak si uděláš akorát tvrdý kusy na pytel. A pořádně zaklopit, obrátit.Nejlepší je mít na pluhu smykovací lištu...kus traverzy, rovnou urovnáš a rozbiješ.


Rád bych se zeptal, přoč vadí piliny v hnoji? Děkuji!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 13 čer 2011 20:52

co třeba kyselost? proč se mulč nedává na pole,ale ke keříkům, které vyžadují kyselé prostředí?
Je pH pole stejné jako pH lesa? :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod bold » 15 čer 2011 10:53

když mně naváželi slavní stavbaři z R55 ornici která jim chyběla tak mně dovezli škrabanku z lesa-kyselý až hrůza, takže na promísení dovezli 80tater vápna, uvidím příští rok co tam poroste a jak.. :oops:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 15 čer 2011 15:49

tý vole. Pardon. Zkus vánoční jedličky.
Nejde jen o to pH.....
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod bold » 16 čer 2011 09:53

je to pod 30cm ornice, oni napřed udělali skrývku a pak ji měli rozhrnout nazpět, ovšem někdo inteligentní rozhodl, že použijí část na vysvahování svahů, a pak jim chyběla takže chtěli dát jen 30cm a pod to nějaký čurbes. Nejúrodnější část půdy v katastru, výška ornice nějakých 60cm a oni ji chtěli takhle zdegradovat, takže proto les a vápno a na to 30cm původní ornice.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 16 čer 2011 16:32

a tak to snad jo, já myslel, že ti to dali nahoru :D to by byl průser. Takhle budeš bojovat s pHčkem to jo,ale holt uvidíš.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod bold » 16 čer 2011 21:18

já moc bojovat nebudu, prostě naseju uvidím jak poroste, pokud bude problém tak sonda a trestní oznámení na neznámého pachatele z důvodu znehodnocení půdy, ve spolupráci s TV, a udělám takové haló že se budou stavbaři divit. :evil:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 8
Registrován: 20 bře 2011 23:24

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Otík » 18 čer 2011 22:40

Tak to mě zničili stavbaři pole totálně. Měli jsme jedno sice malé políčko,ale skvělá půda,zapoměls tam motyku a do měsíce rostla :shock: ,tam byla zelenina a brambory.... Jenže ti buzeranti kopali přívod na čističku a překopali meliorace a už je nenapojili ,prý nebyly v plánech . Letos tam ještě před měsícem plavaly kachny.Tak si chystám na příští rok na brambory pole kde byla asi před 4 lety vojtěška od té doby nic.Před měsícem jsem to stříknul Touchdownem ,zbyl jenom sem tam palach a teď nevím co dál ,mát to zaorat,projet kultivátorem nebo nechat tak a později stříknout něčím ještě jednou?

Příspěvky: 12
Registrován: 24 dub 2011 21:57

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod deere-hanys » 11 črc 2011 21:53

Otik....no zaleži na typu pudy a jak hodně se tam vyskytuji drátovci...u nás(ostravsko) už bych zo zoral, a pravidelně podmital protože u nas když je puda v klidu tak se do ni nastěhuji drátovci takže před bramborama musí byt častější kultivace...takže u nas je nasledující postup(po obilovině) hlubší podmitka...tak za 14 dni seci kombinace(s rotacimi branami) se zaseje meziplotina..většinou vojtěška...pak v zimě orba... tyden před sazenim znova rotačni brany.... a pak už konečně hrobkovací freza a sazeč....

Příspěvky: 8
Registrován: 20 bře 2011 23:24

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Otík » 13 črc 2011 21:33

Dík za odpověď,v sobotu to zaorám.S drátovci u nás problémy nebyly,tak snad to dopadne dobře.
Jinak mimochodem letos to vypadá na pěknou úrodu brambor.

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Lnena » 29 srp 2011 21:05

Kdo tu nedoporučuje jarní orbu u brambor, tak se šeredně plete. Tedy neříkám, že bych čekal s orbou na jaro, ale na jaře to ryju skrz naskrz, letos podrývákem 45 cm a k tomu kompaktorem cca 7, 13 a nakonec tak 20 cm, zkrátka na max. Družstvo to dělá odkameňovací technologii, což je překopávání ještě víc a hlouběji. A kdo kdy sázel na jaře za pluhem, potvrdí, že tam brambory vyrostlo habaděj, i když to je snad už historický způsob. když pak kde kopu, můžu jen potvrdit, že čím víc překopáno, tím víc brambor. Naopak uhypanou zem kolikrát nezachrání ani tuny hnoje s NPK dohromady. Po drnu rostou taky fest, ale riziko drátovce je tam obrovské.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod traktor Zetor » 29 srp 2011 22:50

Jakým přípravkem desikujete bramborovou nať, je alespoň jeden prípravek v menším množství než 20 litrů? :D
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 30 srp 2011 13:54

a vůbec, jak to pokračuje?
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

PředchozíDalší

Zpět na Okopaniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník