Poškozená sadba - šmejd Drátovec

Příspěvky: 94
Registrován: 25 bře 2008 21:34

Poškozená sadba - šmejd Drátovec

Příspěvekod sandy » 22 pro 2013 13:03

Letošního roku brzy na jaře jsem zakoupil jinou odrůdu - červenou, tuším LAURA, abych měl barevně odlišné brambory od své původní žluté sadby BELANY. Nejen že letos byly obrovské problémy s deštěm, že v červenci jsem dosazoval nové brambory, protože mi vyhnily, ale zjistil jsem na podzim, že právě ty červené jsou totálně napadeny drátovcem, z čehož přepokládám, že už byl v sadbě. Přitom jsem sadbu koupil v bramborárně zastoupené šlechtitelskou firmou ...... Otázka zní - jakou mám proti tomu obranu a jaká bych měl provést účinná opatření. Podotýkám, že brambory pěstuji doma na zahradě, takže s výběr nového pozemku k sadbě budu mít potíže, to bych asi musel min. 1 rok přestat brambory pěstovat.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Poškozená sadba - šmejd Drátovec

Příspěvekod Pavel Toman » 22 pro 2013 13:34

Pochybuju, že byl drátovec v sadbě (spíš hnůj, kompost, nebo tam prostě přilezl, kovářík je dost mobilní :)). On je to potvora, a letošní rok mu přál. Taky jsem s ním měl problémy na záhumenku, kde mi likvidoval vzcházející kukuřici. Přitom minulý rok, jsem měl kukuřici hned vedle a vše bylo OK. Letos mám v plánu pozemek poházel dusíkatým vápnem. Je to sice nákladnější, ale proti drátovci je to prý účinné dostatečně. + zlikviduje to všechno ostatní - plevele, choroby, háďátka a dokonce by to mělo poškodit i zimující mandelinku. Jo taky to prý zlikviduje vajíčka slimáků... kteří zase trápili v bramborách mě....

Příspěvky: 94
Registrován: 25 bře 2008 21:34

Re: Poškozená sadba - šmejd Drátovec

Příspěvekod sandy » 22 pro 2013 15:32

Za normálních okolností bych to předpokládál také, ale proč nebyl drátovec v těch druhejch bramborách, v Belaně ? A byly vysázeny napůl ...Proto tak usuzuji !

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Poškozená sadba - šmejd Drátovec

Příspěvekod Pavel Toman » 22 pro 2013 15:56

Tak drátovec jde hlavně pro vodě. Třeba v tom období, kdy byla maximální aktivita drátovec, mu z nějakýho důvodu přišli ty Laury přitažlivější. Přeci jen, belana je raná A/B a Laura poloraná B, takže tam nějaký rozdíly bejt můžou. Jestli byla Belana byla na stejným záhonu bez poškození, tak to vypadá že tam drátovec škodil až koncem léta. Kdyby byl na tom záhonu už od jara jak by se určitě dostal i na tu druhou odrůdu.
Ovšem těžko říct, letos byl prostě nestandardní rok.. :?

Příspěvky: 94
Registrován: 25 bře 2008 21:34

Re: Poškozená sadba - šmejd Drátovec

Příspěvekod sandy » 22 pro 2013 18:31

Jediným důvodem, může být ta poslední věta, které však ale vůbec nevěřím, protože to samé se stalo u sestry a tchána, kteří měli také jiné brambory, v jiné nadm. výšce a drátovec řádil tam také. Bohužel, sadbu dostali ode mne, ach jo. Tchán měl dokonce 4 druhy, odskákaly to jen ty moje !!!!!?? Takže nevím, nevím ,,,, HOLT, pozor si musí dávat člověk dnes všude .....

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Poškozená sadba - šmejd Drátovec

Příspěvekod tele » 22 pro 2013 23:04

přenos drátovce sadbou je velice nepravděpodobný 8)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Poškozená sadba - šmejd Drátovec

Příspěvekod bold » 23 pro 2013 13:27

dusíkaté vápno..
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 73
Registrován: 29 pro 2010 22:52

Re: Poškozená sadba - šmejd Drátovec

Příspěvekod Petr.J » 23 pro 2013 15:59

Není možné, aby napadená sadba drátovcem, měla vliv na napadení dceřiných hlíz. Ani množství vláhy nemá takový vliv na napadení drátovcem ( to si plete s můrou osení, kdy larvy při nedostatku vody požrají hlízy a vytváří v nich velké viditelné otvory). Na kovaříka má zásadní vliv použitá agrotechnika, viz. plodiny jdoucí po sobě a časté obracení půdy ( každý rok orat).

Zpět na Okopaniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník