delani senaze

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 24 srp 2007 07:37

Po te balicce uz s tim nesmis hybat. Lizinama to musis zakonite potrhat. nevim s jakou balickou kdo u tebe byl. Ke me jezdi s nesenou malou hrackou za par korun, ale jak zabali balik, polozi ho vedle jinyho tak ze jsou pekne jeden vedle druhyho na jednom miste. Ale hybat s nima uz nee! Na to nejsou dobry ty masiny co lisujou i balej zaroven na poli, protoze pak to musis nabrat a nekam odvezt. Asi jsou nejake masiny na prevoz tehle baliku, ale je jednodussi si zjdnat firmu co to nepotrebuje. Pouze odvazis od lisu z louky baliky k balicce. Ja to vozim az k baraku. Taky kdyz nestihas, muzes rict tomu s balickou at si je svazi sam a nechava to na louce nekde na kraji, ale ja si to svazim dom. V zime mi to pak usetri hromadu casu. Ale jak rikam, nehybat! A kdyz ti soused rozkryje balik tak mu pak rozkryj treba strechu. Aby vedel jake to ma nasledky kdyz prsi kam nema
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 25 srp 2007 09:03

Ke me jezdej taky 40 km! Proc by neprijeli kdyz si za jedinnej den vydelaj minimalne 10 000 cistyho? Jo a s tou v3skou... Tys mu sveril i dynamit nebo co provedl?
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 27 srp 2007 17:01

Ty mas nejakej pech!
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 33
Registrován: 12 bře 2007 17:10
Bydliště: Praha

Příspěvekod JenikOK » 27 srp 2007 22:26

Tak jsem přelouskal všechno to co jste napsali do tématu Z 9540 i to sem a nedá mi to se k tomu taky nevyjádřit......
Jsem určitě zastáncem silážní jámy před balíkama. Pokud je senáž v jámě dostatečně ušlapaná, politá kyselinou a konzervantem, zakrytá a i plachta vhodně dotížená tak podle mých zkušeností nedochází téměř k žádným ztrátám hnitím. Samozřejmě i pak záleží na tom jakým způsobem je z jámi senáž odebírána..... Balíky jsme pravda svážely z luk už ve fólii takže docházelo k občasnému potrhání ale i z nepoškozených se kvalita senáže s kvalitou z jámy nedala srovnat.
Dále byla řeč o ŠT 180 N což je dle mého názoru na šlapání v jámě naprosto ideální jak už svojí váhou tak i schopností rozhrnout. Netvrdím že si jí máš koupit na to aby ti 2x ročně šlapala v jámě ale určitě bych se domluvil v místním ZD aby ti na senáž přijeli službařit. Pokud chceš kvalitní senáž tak se to určitě vyplatí a odpadnou ti další problémy okolo rozhrnování a šlapání. Zároveň to i celý proces senážování zrychlí a nebudeš mít problém s přesycháním hmoty. DH 112 je na tohle naprosto nevhodná, je to přeci jen bagr;)

Příspěvky: 33
Registrován: 12 bře 2007 17:10
Bydliště: Praha

Příspěvekod JenikOK » 28 srp 2007 12:04

To že ti to nejde rozhrnovat strojema je tím že na to nemáš nic vhodného.... Věř že ať už ŠT 180 N, traktor s čelním nakladačem, jakýkoli jiný kolový nakladač (UNC 320, atd.) nebo manipulátor by si s tím bez problému poradil. Buď si jist že než by jsi se vrátil s další fůrou tak by cokoli z výš vyjmenovaného už mělo dávno ušlapáno.... Nechce se mi věřit že by se v tvém okolí nenachází nikdo kdo by něco z toho co jsem vyjmenoval nevlastnil...... Ať už ZD, stavební firma nebo třeba cestáři.
Další věc je že jáma 4,5x25m rozhodně malá neni!!!! Mám zkušenosti se stejně velikou;) Taky jsem viděl zatěžovat jámu panelama ale to je pro velký podniky s odpovídající technikou. V tvém případě jsou pneu naprosto dostačující pokud jsou jedna vedle druhé. Moje zkušenost je že nejideálnější jsou z osobáků když tam dáš z náklaďáku nebo z traktoru už to veprostřed odehnívá....
Co se týče konzervantu tak ten je vhodnější aplikovat přímo při zběru. (pokud aplikátor nemáš, jakože asi ne a nechceš do něj investovat, ikdyž se to vyplatí, myslím že by se dal i nějakej "spíchnout" doma) Dá se samozřejmě polít i jen vršek jámy ale není to úplně ono. Ohledně kyseliny, tak tou stačí už jen rovnoměrně polít ušlapanou jámu.
PS: těch 20ks dobytka jsi myslel veškerý dobytek nebo jen krávy co dojej?

Příspěvky: 33
Registrován: 12 bře 2007 17:10
Bydliště: Praha

Příspěvekod JenikOK » 28 srp 2007 14:31

Já si myslím že na tvoje poměry je jáma 4,5x25 naprosto dostačující. Udělat jámu širokou 10m je v tvých podmínkách holý nesmysl. Nikdy by jsi neměl pro 20ks dobytka tak velký odběr senáže aby nedocházelo k masivnímu hnití odkryté plochy. Nic ve zlým ale nakladač v jámě jsi nezkusil tak nesuď jak dokáže rozhrnovat. Zkus a uvidíš;)
Vlastně mě spíš překvapuje že když máš dobytek na výkrm tak nemáš žádnou kukuřici.....
Aplikátor na konzervant je dalo by se říct takovej malej postřikovač. Jedná se vlastně o nádrž s čerpadlem, hadici a postřikovací trysku která je umístěna zpravidla někde nad zběracím zařízením.
Co se mě týče já osobě nemám žádné hospodářství, mluvím jen o zkušenostech z prostředí ve kterém se částečně pohybuji. V mém případě se ale jedná o mléčnou farmu.

Příspěvky: 33
Registrován: 12 bře 2007 17:10
Bydliště: Praha

Příspěvekod JenikOK » 28 srp 2007 16:26

No dělej jak myslíš, konec konců šéf si ty :lol: Při vší úctě ale DH 112 nemůžeš srovnávat s nakladačem. To je jako kdyby jsi tvrdil že když ti do nejde hrnout UNHZ 500 tak to nezvládne nic :lol: Minimálně už když to vysejpáš ze zběráku tak to už tim že popojíždíš můžeš částečně rozprostřít, popřípadě do toho couvnout;)
Ohledně tý kukuřice jsem měl dojem že máš nějaký pole nebo louky přibírat..... a přeorat nějakou louku a dát tam kukuřici zas neni takovej problém ne.... Myslím že by po kukuřici přibývaly víc.....

Příspěvky: 33
Registrován: 12 bře 2007 17:10
Bydliště: Praha

Příspěvekod JenikOK » 28 srp 2007 17:34

V takovým případě si s tím musí nakladač poradit bez mrknutí oka :wink: Je fakt že jsem neuvážil že v tom zběráku máš asi tu 7211.... Já jsem zvyklej na JD 6820 + europrofi3 a tam s couváním není problém :lol:
Ohledně je toho přeorání asi závisí na tom jak by do toho kdo moc šťoural ale připouštím že v tomhle máš nejspíš pravdu :wink:

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 28 srp 2007 19:23

Hele, ja mam 54 ks dobytka vcetne telat a byku. Na zimu si jich necham tak 35 amyslim ze z tak velky jamy by i me zbylo. Nejde totiz krmit jen senazi. (jednou jsme ji meli trochu vic tak se davalo min sena ktery se tak nezkazi a dost toho zmetalo a ty co nezmetaly se rodily strasne velky!) A zase jen seno a srot je podle vsech tabulek malo, ale vim ze to tu kdekdo taky zastava. Ja to nezkousel tak nevim. Jo a s tou kukurici... Driv jsme ji delali taky. Meli jsme teda min kusu, asi tak do dvaceti, mozna patnact, nevim, ale v kazdym pripade bylo kukurice jen neco kolem jedinyho hektaru. Kukurice je totiz nejvydatnejsi krmeni na plochu. nedavali jsme ji teda na max, asi bychom zkrmili i ze dvou, ale mit hektar kukurice pro kazdou kravu je silenstvi. pravdou teda je, ze jsme hnojili, kupovali hybridni vynosne odrudy a rezacka to brala dost nizko a je lepsi to sekat vys, protoze dole jsou nestravitelne slozky. Ale taky je pravda, ze do toho obcas vlitly prasata a tretinu rozvalely. Ale pro tech patnact kousku to jakz takz stacilo i tehdy. S konzervantama zkusenost nemam.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 28 srp 2007 19:56

Jo a kdyz pises ze davas byky 8,5q, zkus se pozeptat jestli ti davaji nejvyssi cenu. Nevidim do toho zas tak dobre. Vim ze pod sest q davaji mensi cenu, ale kdyz to nabira hodne a neni to belgicke modre, taky dost casto davaji nizssi cenu. rozhodne jdou s cenou dolu jak to presahne 24 mesicu, ale taky jak to presahne osm metraku, zacina to nabirat luj a tak ti daji rovnou horsi kategorii. Ale nevidim do toho zas tak dobre, tak se na to zkus pozeptat. Byla by skoda krmit byky tak moc kdyz ti pak daji nizsi cenu. Ja mam problem opacny. Kvuli mistu ve chlive davam byky v 19-20 mesicich, kdyz maji casto jen 6q. Loni mi udelal jeden belgicak a jeden strakac i 8q za tak kratkou dobu, ale spis jsem rad kdyz maji pres 7q. Ale aspon mi nedavaji srazky pac byci nemaji luj. To uz musi byt aby mi neco strhli. Aberdeeny ale nedoporucuju. S nima tata zacinal. A taky galoway, coz je jeste horsi. Tihle byci tak nerostou, maji trosku vic loje. Prezivaji sice vetsi mraz a v americe za ne plati vic, teda aspon za galowaye, ale tu ti daji vzdycky min. Tata driv delal ve velkym prenosy embrii a delal inseminaka a do dneska tu delame nejaky pokusy. Asi nejlip vychazi belgicke modre, ale telata jsou obrovska a hlavne jalovice belgicanky to sami naprosto nezvladaji a uz jsme tu i dve roztrhli, tak je ani nechci. Ale byci maji vzdycky na porazce tak o dvacet az padesat kilo vic nez stejne stari kamaradi. Dobre vychazi pry limuzini co chces zkouset, ale ti nezvladaji mistni klimaticke podminky, velmi spatne zabrezavaji a jsou s nima koplikace. No, chtel bych je zkusit taky, ale ne ciste, i kdyz tata mi rozmlouva i pulky limuziny. Dobri jsou blondaci, trosku jsou divocejsi, ale jinak s nima neni problem. Charolais urcite vis, ja je nemam ale chci jejich krev do stada primichat. Dobre vychazi masny simental a piemont, ale nedam dopustit na ceske strakace. Telata rostou hodne, kravy maji dost mleka i kdyz maji min potravy, nejsou kravy tak divoke a agresivni, mistni klima jim vyhovuje, s telenim ani se zabrezavanim nejsou problemy. Jedinne co je spatne, ze jsou vudci stada a napadaji ostatni. Z cloveka maji respekt ale z ostatniho dobytka ne. Ja jejich krev ale do stada jednou za cas vzdycky primichavam.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 28 srp 2007 20:01

jestli vis o nekom kdo pase limuziny (a ma je venku i pres zimu), docela by me zajimalo jak to snasej. Chlapi z rapotina na to nadavaji, ale reznici zas na limuziny nedaji dopustit. Stejne jako na belgicaky:o) ale s tema belgicakama to je pri porodu porod...
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 28 srp 2007 21:34

No, davam na jatka pravidelne nekolik byku stejneho stari a ruznych plemen. Nerikam ze aberdeen je vylozene spatne plemeno, ale radsi bych pestoval jen strakace nez tyhle cernochy. Ja nevim, nemaji spatne prirustky, ale kdyz uz mi dali byka do horsi skupiny, byl to vetsinou cernej byk (krom belgicaka). At uz galoway nebo aberdeen. Jsou proste lojovatejsi. No, ja mam dobytek venku porad, jen s pristreskem, tak mam z limuzinu strach. Jo a s tou silazi... Nerekl jsem ze naplnis jamu z jednoho hektaru kukurice, ale rekl jsem ze z jednoho hektaru ziskas dostatek silaze pro dvacet krav. Teda pokud je nechces krmit jen kukurici. Pocitam ze bys jim daval jeste dost sena a tu kukurici teda jen pres zimu kdyz pres leto pases. Jine to je u druzstev kdyz krmej celej rok a jeste kvuli mliku. Jeden hektar pro patnact kousku stacil. Krmilo se rijen nebo listopad az brezen, duben. Jinak byla pastva a dokrmovalo se senem. Ze ctyr hektaru pekne kukurice bys jeste prodaval. Jak rikam, kdyz se krmi prilis mnoho senaze, silaze, zacinaji problemy. Dochazi k odvapneni, byci zacinaji hur vstavat a kravy zmetaji. Uz tu nekdo psal ze mas jamu velkou bohate dost. A kor kdybys delal kukurici. Ono se to nezda, ale co v sene i v lisovanem zabere celou halu, to se da pri konzervaci seslapat na malinkej kousek.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 28 srp 2007 21:41

Jo a s tim zmetanim jak jsem psal... Vzpominam ze jednou byl taky problem, kdyz nam zhnedlo seno. Sena se sice davalo dost, ale byla to prakticky senaz, takze se krmila senaz a senaz. Sklidili jsme seno vlhci a v balikach se zahralo, ale ze byly rovnane, nedostal se k nim vzduch a zhnedlo to. Je to na principu konzervace klasicke senaze bez konzervacnich latek. Sklidis zelenejsi, dobehne fotosynteza, spali se O2 a vznika CO2, ktery vse zakonzervuje. No a v senazi se likvidujou vitaminy.. To hnedy seno sice kravy bastily jak otekly, ale tehdy zmetaly a jeste byly ty velky telata. Tehdy to bylo uplne nejhorsi, i kdyz jsme si celou dobu rikali jak mame perfektni krmeni.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 29 srp 2007 12:21

Kvuli dotacim nejde postavit pristresek? neslo by to potom vyjmout z dotaci? Ja teda slysel ze to nejde kvuli duchodu pro zemedelce a to ja nemam. No, mam pristresek stenu ze tri stran, od jihu prostor a se strechou. 14 x 12 metru. Asi jedna tretina je teda senik, akorat jsem hazel dolu maly baliky, ale presel jsem na velky, letos poprve. pred salasi je nezamrzajici napajecka a asfalt s panelama. Mam to i s ohrazenim abych je tam mohl zavrit, nahaneci chodba, fixacni klec... Vubec tam nefouka a maj tam sucho, tak to zvladaj i nachylnejsi. Hnuj delam jednou do roka nakladacem, krmim do ocelove ohradky na kolech, aby do toho nelehaly, ted kupuju takovy to kulaty krmitko se zabranama, abych mohl davat dva baliky naraz. Soupnu balik sena, balik senaze, jednou tydne balik slamy a mam poklizeno 30 kusu za pet, deset minut.
Ale byky mam ve chlive, tam je to klasika. Telata se mi rodi unor brezen vsechny, kravy rodi aspon v salasi kdyz je kolem snih a netahaj telata do bazin, jinak v lete rodily vsude mozne v rakosi, chvilku pijou mleko, pak uz travu a na podzim kdyz prestava byt trava, dam vsechny stare byky na jatka, udelam selekci i v kravach, pripadne kdyz je nejaka nerost jalovice, soupnu do chliva mladaky a mam aspon min kusu na zimu na krmeni. A takhle se to toci porad.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 29 srp 2007 20:14

Proc bys nemohl mit na pastvine pristresek? Vzdyt to maji uplne vsichni! Udelas to nekde na kraji pastviny, nejlip nekde u baraku a tu plochu proste z pastviny vyskrtnes. Proste se ti jen zmensi vymera pastviny. Jedine ze bys byl vymerou nejak k necemu zavazanej. Nejaky zatravnovani, ty duchody, ja nevim, ale jinak normalne neco postavis a vyjme se to z ttp. Jakpak kdyz si pronajmes novy pole nebo o nejaky prijdes? proste se udela zmena. Jinak mam ocelovou konstrukci, nadrazni stozary, kdyz se tu delal koridor tak jsme nejaky koupili za srotovou cenu. Ty jsme ztabetonovali, oplastovali prknama ze smrku(uz tam jsou deset let a spodni zacinaj pomalicku hnit, horni jsou naprosto ok) a strecha je z plechu. vyslo to asi na 80 tisic, uz je to ale asi deset let, mozna necelejch, ale hlavne to bylo dost prace. A je to samozrejme s povolenim. Podlaha... Tam co je senik jsou panely a jinak dobytek je na hline. Teda stelu dost pac mam mrak slamy, takze jsou porad na vrstve hnoje. A ten koneckoncu v zime taky hreje.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 29 srp 2007 22:30

Dotace na pastvu neberu. Jen dotace na skot. Ja bych musel mit dobytka ctvrtinu. A ty byky dam na podzim do chliva a dalsi podzim na jatka. V devatenacti, dvaceti mesicich. Jinak ten pristresek mam vysokej abych se tam dostal s nakladacem. Kamaradi maji pristresek trosku jinak. Maji ho otevreny ze dvou stran a treti jde otevrit taky, je to mirne z kopce a pod kopcem maji diru s hnojnistem. A traktorem to proste vyhrnou do hnojniste. Nekdy je to az problem to urvat, ale jak to maji mirne zkopecka, jde jimn to. Neni ale dobry to mit zkopce moc, slysel jsem ze nekde kravy spaly na svahu a vyjizdely jim po porodu furt delohy... No, mokro tam nemam. Mam dost slamy. A kdyz mam malo ( a taky hned potom co to vyvezu) vozim tam piliny. Je tu v okoli mrak katru a nevedi co s tim. Jsou radi kdyz se jich zbavi zadarmo. Ty piliny to dost utuzej a vysajou vodu. I kdyz beton by nebyl spatnej. Jak je to uz nekolik let, dela se tam dira a nekdy uz mivam i problem vyjet. Zatim to jde, ale casem to asi taky vybetonuju az se dira jeste zvetsi. Da se tu sehnat beton za slusnou cenu. MA to svoje vyhody kdyz je to vybetonovany, ale jinak radsi udelej tu stavbu vetsi a zatim bez betonu, pak to vybetonujes. My meli nejdriv pristresek tak pro patnact kusu, pak se udelalo pro tricet a zacina to byt malo. A kdyz je vetsi, schovas tam klidne masiny a tak. Trosku je mi lito ze to neni dvojnasobny. Ale delalo se co slo a tehdy si tata rikal ze to bude stacit uplne bohate. Ale aspon ze je to. To je k nezaplaceni takova hala. Jen kdyby byla jeste jedna aspon tak velka, asi se do nove brzy pustim. Jinak zkus sousedovi neco nabidnout. Nebo to postav na parcele aby sousedni byly jen tvoje jestli to tak nekde jde. Nevim to urcite, ale pak bys snad vyjadreni sousedu nepotreboval. Nebo jo? Tu ve vedlejsi vesnici se jedna hala ted musela bourat ze byla nacerno. To pak je dost rana....
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 30 srp 2007 07:43

Ti kamarad to meli asi za tricet tisic. Drevo nekde sehnali skoro zadarmo, beton po tisicovce, nechali to narezat. tramy na konstrukci, prkna na strechu a odrezky na plast. A strechu potahli nejakou pevnejsi folii a tim skoncili. Maj to asi 15 x 6 a vysoky asi 8. Jinak ti doporucuju pod sloupky vybetonovat betonovy zaklad do vysky aspon 1-1.5 m a celou konstrukci dat na to a spodek pak udelat zvlast i s plastem, s tim ze bys ten spodek za 15-20 let vymenil. Zbytek ti vydrzi naveky. Dole to od hnoje dost hnije a jak se o to drbou a tak... Ja mam kci teda ocelovou a prkna mam asi do 2.5 m a pak zbytek nahoru. Tak vymenim ty spodni se spodnima tramama na kterejch to je pribity a taky jedu dal.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 562
Registrován: 12 lis 2005 11:19
Bydliště: České Budějovice

Příspěvekod jirka » 30 srp 2007 18:12

To eretradek: Pokud vím, už jendou jsem ti vytýkal způsob vyjadřování. Ber tohle jako poslední přátelské upozornění.....

Příspěvky: 19
Registrován: 24 dub 2007 11:59

Příspěvekod VH » 13 zář 2007 10:23

niekde na nete som nasiel ekonomicke porovnanie skdadovanie senaznych balikov (valvovych aj hranatych) roznymi metodami. Indidividualne vo folii, vo vakoch, kontinualne obalene foliou a najekonomickejsie riesenie baliky ulozene v dvoch radoch na sebe zakryte dvoma silaznymi plachtami okraje zakrnute pieskom.Vraj to nieje problem aj s okruhlymi balikmi. Je to nieco jako silazna jama len sa to nemusi rozhrnat a utlacat. dve vrstvy su dolezite pre stabilitu a potom aby sa to stihalo krmit.
Ma niekto s takymto uskladnenim skusenosti, alebo to skusal?
Mame este nejaky ha datelinovej otavy, tak to chcem vyskusat na par balikoch (ostatne pre istotu obalime klasicky). Ak to niekto skusal a je to dobre tak na pestovanie vaclavky alebo uhoriek nech mi da vediet.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Příspěvekod neznalek » 05 říj 2007 17:09

na senaž a silaž stačí nejmeně 6 tydnu :wink: smrdi to dycky, odpad je pokazde i u sebelip udelane silaže/senaže, ale i kdybys mel plachtu jako řešeto, tak 100%odpadu mit nebudeš 8) normalne to mužeš dat na pole, a kdyz se ti to nevejde, tak to nech nekde na hromade a zdelas to pristi rok, aspon to krasne zahnije :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Příspěvekod neznalek » 05 říj 2007 20:03

to poznáš, až to otevřeš, ale pokud nedělas mliko, jakože ho nedělas, tak kdyz nebudes krmit vyslovene plesnivy kusy nebo mazlavy, tak tim zadnou skodu nenadelas.. :wink: a pokud mas dobytek jako ja, tak ten nic spatnyho nesežere, vyberou co jim bude "chutnat" a zbytku se nedoktnou

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 17 říj 2007 23:35

Ahoj. Jestli to neni shnily ani plesnivy, tak je to v poradku. Mohlo by to teda asi lip vonet, ale hodne se pokazilo terminem a taky jak ti do toho prselo. Delam senaze z rane prvni sece (mezi 20 a 30 kvetnem) a nekdy i otavu a pak hlavne treti sec. A ta treti sec je dobra tak akorat kdyz maji kravy na pastvine hlad na podzim, a musim rict ze mi zmoklo i trochu prvni sece a ta bykum taky moc nevoni. A kdyz zmokne stara otava nebo treti sec... Ostatne seno z prvni sece je taky vzdycky vetsi pochoutka. Ale treba si na to jeste zvyknou, jestli jsi presel naraz ze zeleneho na senaz, par dni trva nez si zvyknou. Prechody na jinou stravu ostatne nikdy nejsou zrovna dobre, i kdyz je to z horsiho na lepsi. Kravy vzdycky ztrati trochu mlika a tak velke podniky jedou casto jednu stravu cely rok. A ja kdyz prechazim, snazim se prechazet postupne a je to trochu znat. No vsak uvidis
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Uživatelský avatar
Příspěvky: 9
Registrován: 25 lis 2007 20:24

Příspěvekod JaJco » 26 lis 2007 19:51

To: Eretradek.
Tak si to tu pročítám, a chtěl bych ti říct k tomu jak si říkal, že s tím nakladačem by ta senáž nešla rozhrnout, Tak ti říkam že to jde a to bez problémů :wink: :wink: , v podniku kam chodím na praxi, brigády a zachvíli tam půjdu i na stálo, tak tam svážejí z luk dvouma zběracíma vozy "krone 4XL" a jedním menším petingrem a už několik let bez problémů to v jámě rozhrnují Loadalem 535-95 s vidlama. Jen když je tráva přeschlá tak tam skočí i s nějakým kristalem a stou kukuřicí je to stejný jen to vozí s ještě jedním flieglem

K té aplikaci kyseliny a konzervantů, co jsem mel možnost vidět u soukromníků s menšíma jámama tak si to namíchaly buď to do konve nebo do postřikovače na záda a stříkali to v jámě po jednotlivých fůrách (nehnilo to bylo to OK) :wink:
Jinak u nás na agru mají buď na voze 50-L sud ve kterém mají ty kvasinky, čerpadlo, a přes hadici to navedli na oje vozu kde měli normální trysku z postřikovače, nebo to měli na předku na traktoru.
Když Traktor na polní práce, ale hlavně na dopravu tak FASTRAC...!!!

Příspěvky: 44
Registrován: 08 bře 2007 10:12

Re: delani senaze

Příspěvekod sadlicko » 01 bře 2008 01:12

jestli jsem to dobře pochopil z předchozích příspěvků, tak je dobrý krmit tak seno + senáž cca1:1 a k tomu šrot. Šrotu dáváte kolik?
Pak jenom možná blbej nápad: nešlo by ty baliky omotat ručně?? Samozřejmně pokud jich neplánuju 200 ale třeba tak 10-20.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 9
Registrován: 25 lis 2007 20:24

Re: delani senaze

Příspěvekod JaJco » 02 bře 2008 19:49

sadlicko píše:jestli jsem to dobře pochopil z předchozích příspěvků, tak je dobrý krmit tak seno + senáž cca1:1 a k tomu šrot. Šrotu dáváte kolik?
Pak jenom možná blbej nápad: nešlo by ty baliky omotat ručně?? Samozřejmně pokud jich neplánuju 200 ale třeba tak 10-20.


Zdarec, s tím ručním omotáváním by to podle mě nedopadlo dobře :) , Protože ručně by jsi tu foli nestáh dost hodně a senáž by ti zhnila a to z toho důvodu, že by se ti tam dostal vzduch. :( :( 8)
Když Traktor na polní práce, ale hlavně na dopravu tak FASTRAC...!!!

Příspěvky: 44
Registrován: 08 bře 2007 10:12

Re: delani senaze

Příspěvekod sadlicko » 03 bře 2008 15:03

balik by byl slisovanej v síti, tak už bych to moc utahovat nemusel. Asi to letos zkusim. Nechal bych udělat co nejmenší balíky (cca 80cm) a uvidim.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 9
Registrován: 25 lis 2007 20:24

Re: delani senaze

Příspěvekod JaJco » 03 bře 2008 22:52

sadlicko píše:balik by byl slisovanej v síti, tak už bych to moc utahovat nemusel. Asi to letos zkusim. Nechal bych udělat co nejmenší balíky (cca 80cm) a uvidim.


ZDARs S tím, že bude balík slisovaný se počítá, ale tobě se dostane ten vzduch na senáž (i staženou), a zhnije ti to. Možná by jsi měl uvnitř trochu dobrého, ale to pochybuji. To máš stejný jako se senážníma jámama (když to pořádně neušlapeš zhnije ti to :!: , Když to pořádně nezaplachtuješ tak ti to taky zhnije :!: - kolem krajů panelů i vrstva nahoře ti zhnije vždy a je to právě proto, že se k tomu dostal vzduch - a taky ti to zhnije pokud tu senáž porádně nezatížíš :!: , což u balíku obstará dostatečně stažená síť a folie.
Tak zdar a jestli to chceš přece zkusit tak to proveď prvně s jedním balíkem, aby jsi neměl velké škody.
Co chováš? Kolik kusů? :?: 8)
Když Traktor na polní práce, ale hlavně na dopravu tak FASTRAC...!!!

Příspěvky: 44
Registrován: 08 bře 2007 10:12

Re: delani senaze

Příspěvekod sadlicko » 04 bře 2008 11:23

AA 9ks. mám to spíš jako koníčka.

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: delani senaze

Příspěvekod Deutz-Fahr » 30 dub 2009 22:39

Ahoj. Ja som tak rozmýšľal či by sa senáž nedala robiť aj týmto spôsobom: A to že by som tu zavadnutu trávu zlisoval s lisom na malé hranaté balíky na maximum. A potom by som ich pekne čo najtesnejšie poukladal do "stohu". Zospodu by bola silážna plachta a aj zakryté by to bolo poriadne vzduchotesne aj z bokov. Prípadne by som medzery ktoré by ostávali medzi jednotlivými balíkmi a aj krajne steny postriekal konzervantom. Chcem to vyskúšať tento rok iba s menej balíkmi cca 20-30ks. Myslíte že sa to dá? Skúšali ste to už niekto?
Deutz-Fahr

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: delani senaze

Příspěvekod OŤAS » 30 dub 2009 23:09

Zajímalo by mě jak moc vzduchotěsně dokážeš zakrýt ty balíky. Jsou baličky které dokážou ovinout i několik menších balíků pohromadě.Záměrně mluvím o baličkách , protože ta folie která se na zabalení používá má smršťovací efekt a tím pádem dokáže materiál ovinout tak těsně že vytlačí nežádoucí vzduch a nepustí tam zvenčí žádný. Pokud přesto jen tu silážní folii (předpokládám že klasickou folii na zakrývání silážních žlabů) přehodíš, tak to není zrovna dobré řešení. Pokud ji zatížíš a v ještě lepším případě zasypeš spodní záhyb např. hlínou, tak by se to mohlo povést, ale stejně musíš počítat s tím že ty krajové balíky nebudou zrovna moc vhodné pro zkrmování, protože v nich bude přece jenom dost plísní, tzn že pokud by jich bylo hodně , tak jich vyhodíš do hnoje určitou část, ale pokud, jak ostatně píšeš to chceš vyzkoušet jen asi na 20 balících, tak mám strach že větší část z nich bude nepoužitelná.
Každý člověk má právo na můj názor.

Další

Zpět na Trávy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků