Obnova lúky

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Obnova lúky

Příspěvekod Deutz-Fahr » 26 pro 2009 23:58

Ahoj vedel by mi niekto poradiť ako by som mohol najlacnejšie obnoviť lúku na ktorej rastú len take nevyužiteľné druhy? Nie je tam nálet. Musím to orať a znova nasiať to čo tam chcem alebo to tam nejako stačí nasiať bez prípravy? To čo tam teraz rastie tak by som najradsej zlikvidoval úplne. Pomohol by totálny herbicíd? Ak ste niekto už niečo take robili tak mi prosím napíšte postup ako ste to urobili a aj výsledok. Ďakujem za pomoc.
Deutz-Fahr

Příspěvky: 4
Registrován: 27 pro 2009 00:23

Re: Obnova lúky

Příspěvekod Pumpik » 27 pro 2009 00:39

No já bych to celí hluboko zaoral ale počkal bych až bude trochu sněhu,říká se že když se zaorá sníh tak že je to poloviční hnojení(protože se všechna vlhkost dostane do země)počkáš až přejdou mrazi usmikuješ a počkaš co to bude dělat ale bejt tebou tak bych to asi něčim stříknul,a pak bych do toho až zasel a pořádně přikoulel a na tom smikování si děj záležet a i na orání to neni jako když je obilí na 1 rok tak se tam ten hrb co se tam po špatní orbě udělal zaorá ale u louky to nejde tak když uděláš upřostřed špatnej svor a bude tam boule tak tam ta boule bude 20 let když tu louku nezoráš :lol: ,a kolik chceš dělat hektarů na seno?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Obnova lúky

Příspěvekod bold » 27 pro 2009 10:10

do tohoto moc nedělá, ale pokud to chceš zničit tak totální herbicid určitě.ovšem pokud je ta louka ve svahu tak se může stát že když to zořeš připravíš a zaseješ tak může přijít přívalový déšť a budeš mít všechno osivo dole i s tou trochou úrodné země. Já osobně bych použil nějaký jiný herbicid než totální, zničil bych ty nejhorší rostliny, přetáhl bránama a pohodil nějakým podsevem.Hrůza nežádoucích rostlin jde vyséct ostatní určitě nemají něco rády (vápno, čerstvý hnůj) takže je lze eliminovat tímto způsobem. Osobně jsem ale přítelem přírodních luk a ne těch "technických".
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 4
Registrován: 27 pro 2009 00:23

Re: Obnova lúky

Příspěvekod Pumpik » 27 pro 2009 13:57

jestli máš pole na rovině tak to udělej jak sem psal,no a jestli je to někde v kopcích tak si vem brány dej jich tam mín aby ti je traktor utáh a každou nějak zatěž a tahej je naostro at se to tam pořádně protrhá,jezdi po dílce,pak po šířce pole a pak ruzně křížema prostě at se to protrhá a to zrno se pod tu zem dostane a pak až zaseješ tak to che zase těžký válce to neni jako hliná že je rozmačkeně lehkym válcem tady to sou drny zpivněný kořenama,to to přejedeě lehkym válcem a ono se to hned po přimačknutí zase postaví při zakládáni louky se vždicky propalí dost nafty no:D ale když si dáš zaležet tak tam tu louku můžeš mít zase celej život :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Obnova lúky

Příspěvekod neznalek » 27 pro 2009 15:02

v okolí se praktikuje: posekat/mulčovat, pak plna davka roundupu (nebo jinyho glyphosatu, roundup je porad nejdrazsi), pak 2-3x přejet diskama, zasít, a dobře zaválet. Osobně si myslim, že pokud je ta možnost, tak je to lepsí volba než přeorání, rozdelavat a rovnat přeoranou louku bych nikomu nepřál :)

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: Obnova lúky

Příspěvekod OŤAS » 27 pro 2009 16:41

Trvalý travní porost se dá docela jednoduše obnovit přímým přísevem a tím se potlačí i šťovíky, různé lopuchy atd. Na tuto technologii existují stroje jako např. Herbamat od firmy Köckerling. Viz:http://www.koeckerling.de/HERBAMAT.1846.0.html. Ale existují i jiné podobné, jednu dobu je vyráběly i u nás mám dojem že STS Prachatice a SOR Libchavy.
Naposledy upravil OŤAS dne 28 pro 2009 11:28, celkově upraveno 1
Každý člověk má právo na můj názor.

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: Obnova lúky

Příspěvekod Deutz-Fahr » 27 pro 2009 22:41

Ide o to že tie lúky ma tunajší podnik. Sme len dohodnutí že ja ich budem kosiť lebo potrebujem niečím kŕmiť a oni ich len mulčujú. Tak preto by som to chcel urobiť čo najlacnejšie. Na niektorých je len čisto psica tuhá. To je este ten lepší prípad. Ale na jednej je taká tvrdá tráva čo nechce nič žrať. Cca 10ha. Najskôr sú to len kruhy v lúke(môj prípad) a potom je to už všade. Neznáša kosenie. A pomedzi tie kruhy je nejaká burina čo kvitne na žlto a ma tvrdé drevnaté stonky. Čiže nič použiteľné tam nerastie. Chcel by som tam dať nejakú kombináciu trávy a ďatelinoviny. A neviem či ďatelinovina narastie aj bez orby. A je lepšia lucerna alebo ďatelina? A je to v trochu miernom svahu. Vôbec neviem ako to urobiť. A tie sejačky na sejbu do lúky tiež som o nich počul ale u mňa to nehrozí. Perfektná úprava po orbe je samozrejmosť. Potrebujem lacný spôsob ale aby to malo aj dostatočný výsledok. Ak nie je iná možnosť tak sa nebránim ani orbe. Hoci to by už niečo stálo. Aj ked asi nič nebude lacné. A dokopy budem na budúci rok robiť cca 30ha sena.
Deutz-Fahr

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: Obnova lúky

Příspěvekod OŤAS » 28 pro 2009 11:35

Samozřejmě že kvůli 10 ha louky nebudeš kupovat secí stroj na přísev do drnu, ale zkus se poptat po okolí, jestli někdo nemá takovou mašinu a nebo přímo nenabízí služby. Vím že pokud se do staré takřka vypálené louky zasela směs jetelotrávy, tak několik let potom tam byl perfektní porost. Jeteloviny mají právě radši utuženou zem a proto jim louky vyhovují, hlavně jetel bílý plazivý, a potřebuje zjara přiválet, oproti tomu vojtěška (lucerka) je více vhodná do orných půd, kde může hluboko zakořenit a na jaře vyžaduje provláčení.
Každý člověk má právo na můj názor.

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Re: Obnova lúky

Příspěvekod agronpav » 28 pro 2009 13:34

Taky přihodím pár svých rad a postřehů. Hlavní problém v tuto chvíli vidím v tom, že pokud chceš obnovu provádět už na jaře, pak měl být pozemek nahrubo připravený už na podzim. Osobně mám ale lepší zkušenosti s obnovou/zakládáním travních a jetelotravních porostů v srpnu/září, kdy srážky přibývají, ne jako na jaře, kdy směrem k létu srážek často ubývá. To ale samozřejmě závisí i na oblasti, ve které působíš, jestli je to teplá a suchá KVO, ŘVO, (OVO), nebo naopak studená a vlhká BVO nebo dokonce PVO.
Z hlediska zpracování půdy k TTP, pokud není půdní struktura na pozemku hluboko zdevastovaná, pak je, z hlediska agroekologických požadavků trav (opakovaná vlastní zkušenost), úplně zbytečné, až nežádoucí provádět hluboké zpracování půdy, většina pícních trav pro kvalitní vzejití a prvotní zdárný vývoj nutně vyžaduje kapilárně aktivní (vzlínání vody) seťové lůžko a současně jemné, ale zase ne příliš (škraloup), půdní agregáty. Ještě víc to platí pro jetel plazivý. Abys toho dosáhl, pak, pokud bys oral, by to chtělo orat asi tak v polovině září, 4-5 týdnů počkat, až se drn trochu rozloží a ještě na podzim ho rozpracovat, nejlépe aktivními rotačními bránami, disky ani radličky si s rozoraným drnem až tak dobře neporadí. Navíc není jisté, jestli orbou dostatečně potlačíš plevelné rostliny. Taky záleží na mocnosti ornice, abys nevytahal podorničí, kamení atp...
K jetelovinám, jak píše OŤAS, vojtěška se více hodí do osevních postupů na orné půdě, konkurenční schopnost v TTP je nízká, za dva roky vymizí, navíc se hodí od KVO do OVO, výše už ne. Jetel luční v porostu taky obvykle moc dlouho nevydrží. Optimální je jetel plazivý.
Osobně bych na obnovu šel takto:
1) začátkem srpna na obrůstající porost (cca 10 cm) aplikace glyphosate v dávce podle druhového složení plevelů
2) za cca 5 - 15 dní, tj. po projevení se účinků, zpracování plochými radličkami (kvalitní a "ostré", je žádoucí, aby drn řezaly a ne zbytečně vytahovaly) na asi 3 - 5 cm, po naschnutí zpracovat cambridge válcem a znovu nakoso na 4 - 8 cm radličky a cambridge nebo crosskil, jde o to "nadělat jemnou půdu", mít urovnaný povrch a nastartovat rozklad zbytků.
3) 3 - 4 týdny po tomto zpracování by půda měla částečně slehnout a toxicita rostlinných zbytků vůči klíčícím a vzcházejícím rostlinkám by měla být minimální, je tedy možné přistoupit k setí.
Všechno ale samozřejmě velmi záleží na místních podmínkách.

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: Obnova lúky

Příspěvekod Deutz-Fahr » 28 pro 2009 13:40

Možno teraz napíšem totálnu hlúposť ale nešlo by to prisiať aj obyčajnou diskovou sejačkou? Kdesi som to tu asi aj čítal. Takou čo sa dá siať aj malé množstvo a malé semená. Len neviem či by nebol problém s tou hmotou čo ostala po mulčovaní. To s tými službami to by som mohol zistiť. Ale zatiaľ som to tu nikde nevidel. Len oranie a posiat do toho. A pred tým siatím do lúky ak to tak urobím tak to mám postriekať najskôr? Koľko potom musím čakať kým môžem siať? Môžem čakať nejakú úrodu už v roku zasiatia? A ďakujem každému čo mi čo i len kus pomôže. Vôbec ale vôbec s týmto nemám skúsenosti lebo doteraz sme mali poľnohospodárstvo len ako výpomoc k otcovej výplate a ja popri škole. Ale chcem sa tomu začať venovať naplno. Vlastne už sa venujem. Ale začiatky sú ťažké zatiaľ
Deutz-Fahr

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Re: Obnova lúky

Příspěvekod agronpav » 30 pro 2009 14:17

Přímý přísev diskovým secím strojem, který dodrží požadovaný výsevek a hloubku setí, bez likvidace stávajícího porostu, je samozřejmě možný, má to ale několik hodně významných ale:
1) používá se hlavně k doplnění prázdných míst, protože v zapojených místech osivo nejenom velmi mizerně klíčí a vzchází, ale často vzešlé mladé rostliny vypadávají z porostu v konkurenci starších jedinců.
2) louka je společenstvo velkého množství druhů, které se vzájemně ovlivňují, mimo jiné kořenovými výměšky. Díky těmto výměškům (a taky vrstvě stařiny) se může stát, že osivo trav vůbec nevzejde. Odolnější k tomuto setí by snad měl být jetel plazivý.
3) hmota po mulčování - nejlepší by bylo, kdyby se rychle zahřála, pak zmokla a rychle uschla, aby se rozložily případné látky inhibující klíčení - tohle je vždycky taky tak trochu nevyzpytatelné, rozhodně bych ale nesel do čerstvě zmulčované (cca 5 dní) louky.
= shrnul bych to asi tak, že to může vyjít, ale taky nemusí, porost ale pravděpodobně nebude tak produkční, jako po znovuzaložení.
Ještě jsem si vzpomněl, k totální obnově, zajímavé a jednoduché by mohlo být využití secího exaktoru od Horsche, pak by stačilo jen aplikovat glyphosate, počkat 10 - 15 dní na projevení se účinků a zaschnutí hmoty, a pak přímo set. Osivo je obstojně odděleno od mulče, takže nejsou větší problémy s inhibicí klíčení. Zkus popátrat po službařích (nebo kup tuto mašinu a nabízej tyto služby :) ).

Zpět na Trávy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků