Čím ošetřit pastvinu pro koně?

Příspěvky: 22
Registrován: 02 čer 2009 20:47

Čím ošetřit pastvinu pro koně?

Příspěvekod ferguson » 16 dub 2011 19:01

Máme na nově založené pastvině hojně vyskytující se, Rozrazil, Heřmánky, Penízek, atd. Ale hlavně potřebujeme odstranit jedovatý Pryšec kolovratec a Bolehlav. Existuje nějaký postřik na tyto druhy plevelů. Ale aby byly zachovány samozřejmě trávy. Je tam i jetel, ale ten oželím.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Čím ošetřit pastvinu pro koně?

Příspěvekod farmářJH » 16 dub 2011 19:28

na pastvinu není žádná chemie, prostě musíš nejprve vysadit pastvu. Druhá věc je nejprve pH půdy....většina plevele je tam proto, že pastvina je mokrá,kyselá. Takže velmi dobrá věc je povápnit, odvodnit.
Tady si můžeš zkusit najít vhodnej přípravek :http://www.agromanualshop.cz/34-louky-pastviny/
ale to co popisuješ, jsou jednoleté generativně (pohlavně) se rozmnožující plevely, takže jedna věc je včasně sekat před tvorbou semen, ovšem plevele jsou tak odolné, že i nedozrálá semena jsou schopna vyklíčit.
Postřiky nejsou většinou stoprocentně účinné, jen potlačují. proto zbavit se jich není snadné a jde o kombinaci úpravy pH (vápnění), vodního režimu, mechanického ničení, zvýšení konkurence jiných druhů a až poté aplikace chemie - ložiska nejlépe ke všemu tomu ničit Roundupem. Ten ale ničí rostlinu, ne semena.

Poradit něco, co zabere jedním postříkáním a ještě by po tom šlo relativně rychle pást je podle mne dost nemožné. Sekat sekat, povápnit, lokální likvidace mechanicky ,lokálně herbicidem, pohodit semeny travin (zdrolky sena bez plevelů) ... pokud je to rozšířené, půjde spíše o běh na dlouhou trať nebo celkově pozemek není vhodný k pastvě.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Čím ošetřit pastvinu pro koně?

Příspěvekod farmářJH » 16 dub 2011 19:32

nově založené pastvině? pokud tam bylo pole a to silně zaplevelené (pokud plevele nejsou z náletu z okolních rumišť) chtělo to podmítnout, nechat vzejít a pak vzít roundapem. Nej dvakrát po sobě...ne vždy vše vyklíčí.
Já sel deset ha, plevele tam bylo hodně,ale ne jedovatého. První rok jsem tam měl chrpky, až to vypadalo, že jedu na bohatou sklizeň nějaké technické plodiny :)
Pak jsem to kvůli sladkému lupenu a pcháči bral Dicopurem. A spokojenost.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 22
Registrován: 02 čer 2009 20:47

Re: Čím ošetřit pastvinu pro koně?

Příspěvekod ferguson » 20 dub 2011 17:03

Děkuju za rady. Ten Bolehlav a Pryšec už jsme pomalu začali likvidovat vypichováním. A Heřmánky zatím nevadí. Sice "dusí" trávy ale koně je žerou.

Zpět na Trávy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků