Založení TTP po podmítnuté kukuřici

Uživatelský avatar
Příspěvky: 108
Registrován: 22 pro 2009 23:05
Bydliště: Podkrkonoší

Založení TTP po podmítnuté kukuřici

Příspěvekod farmarpetr » 14 bře 2012 09:14

Přebírám pole po postjezeďácké akciovce. Samozřejmě se jim to vůbec nelíbí a tak místo řádné podzimní orby mi předaly pole po kukuřici jen podmítnuté diskama. Zbytky stébel kukuřice z toho všude lezou. Chci to teď zatravňovat a moc nevím co s tím. Máte někdo nějaký nápad?

To že v zemi zůstalo množství kukuřičných zbytků po nichž jdou divoká prasata a budou mi to tady průběžně ničit radši ani nemluvím… :(
Přílohy
b.JPG
b.JPG (73.3 KiB) Zobrazeno 4660 krát
a.JPG
a.JPG (71.45 KiB) Zobrazeno 4660 krát

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení TTP po podmítnuté kukuřici

Příspěvekod neznalek » 14 bře 2012 11:02

1. pole by se měly předávat podmítlé...
2. pokud bych tohle měl zatravňovat, určitě bych přeoral. eventuelne osel jařinou a zatravnění nechal až na další rok

Uživatelský avatar
Příspěvky: 108
Registrován: 22 pro 2009 23:05
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Založení TTP po podmítnuté kukuřici

Příspěvekod farmarpetr » 14 bře 2012 11:23

No ono to podmítnuté je, ale jen diskama… :(

S obděláváním půdy nemám téměř žádné zkušenosti. Přeorání mě taky napadlo, ale nevím teď na jaře?

Zatravnění nechci odkládat na příští rok. Chci to nahlásit na dotace AEO-zatravňování. Dost mi ty dotace teď v začátku pomůžou. Poté co se zastavily příjmy dalších farem do dotací AEO kromě zatravňování se bojím, aby za rok nebylo zastaveno i to zatravňování.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP po podmítnuté kukuřici

Příspěvekod Pavel Toman » 14 bře 2012 12:11

Vím, že ti do toho nemám co mluvit a neznám důvod, proč to chceš zatravnit.
Jen mi přijde škoda nechat zarůst trávou takový pěkný pole. Nevypadá, že je ve svahu a tak. Moc se tý akciovce nedivím... :?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení TTP po podmítnuté kukuřici

Příspěvekod neznalek » 14 bře 2012 13:44

vždyt je jedno čím je to podmítlé, v podstatě mužete být rád, že to vubec podmítle je :D. Dotace AEO neni zas až takovej vejvar, abych jen kvuli tomu zatravňoval (vypada to, že travy vubec nepotřebujete...nerad bych použil pojem dotační zlatokop). O AEO bych neměl obavy minimálně do roku 2013, ale i tak je dobre si to poradne rozmyslet, je to zavazek na delší dobu s par zasadníma omezeníma :idea:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 108
Registrován: 22 pro 2009 23:05
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Založení TTP po podmítnuté kukuřici

Příspěvekod farmarpetr » 14 bře 2012 21:30

Lehké soudit, když neznáte souvislosti.

Ono to pole možná vypadá hezky a možná to ani podle fotek není takový svah. Ale když je tam kukuřice každým druhým rokem, střídaná obilím, a každým druhým rokem se vám při každém větším dešti valí na dvorek a do stodoly moře bahna a na poli je místy už jen kamení… :(

Nevím proč bych se tady v podkrkonoší (jilemnicko) měl snažit o rostlinnou výrobu, když vidím jak o pár kilometrů dál (jičínsko, hořicko) jsou dvojnásobné výnosy při stejných vstupech.

Jinak ze Suchdolské školy jsem vylezl před 14 lety s holým zadkem, takže sny o rodinném statku si začínám plnit až s určitým zpožděním. Na vše co teď mám (rozpadlej statek a 12 ha) jsem si vydělal svejma rukama manuální prací, i když jsem mohl sedět někde v teple v kanceláři ministerstva zemědělství.

Ty pozemky bych zatravňoval i bez dotací a tak nevím proč bych měl být tak hloupej a dotace nevyužít. Dostat kolem 7000 Kč/ha navíc za zatravnění po dobu pěti let mi nepřijde tas tak špatný a z hlediska mého plánu hospodaření, žádné zásadní omezení nevidím. Ano letos trávu nepotřebuju, ale příští rok tam chci začít budovat pastevní areál. Prostě víc tíhnu k živočišné výrobě než k rostlinné. A jestli si někdo myslí, že jdu do zemědělství kvůli dotacím… ať si to klidně myslí. Ekonomicky bych se měl mnohem lépe kdybych se držel řemesla, které mě doteď živí, a ne cpal všechny peníze po mnoho příštích let do rozpadlého statku a budování rodinného hospodářství.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP po podmítnuté kukuřici

Příspěvekod Pavel Toman » 14 bře 2012 22:06

V tom případě ti držím palce.
Jsi dnes jeden z mála s těmito úmysly... bohužel. Z okolí znám spíš případy, kdy si soukromníci od akciovky nabrali pozemky, za tučné dotace je zatravnily. Samozřejmě se ani s tím moc nepatlali, takže ty pozemky mají k pěkným loukám daleko. Sečou to vždy těsně před termínem, balíky tam pak zustávají dlouhý týdny či měsíce... Rovný pole dnes spásá dobytek...
Pak se stane, že se ty pole po pár letech vrátí do ruky podniku a zpětné zornění je dneska papírově, díky EU, velmi obtížné, ale o tom se na tomhle foru už debatovalo....

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Založení TTP po podmítnuté kukuřici

Příspěvekod tele » 14 bře 2012 22:16

Sláma se rozloží, čím dřív s tím hneš, tím líp. Zatravni to co nejdéle, ( samozřejmě s ohledem na termín dotace a případné vzejití porostu ) aby se zbytky palic co nejvíc rozložily a prasata si hledala zábavu jinde. A ať se daří!

Zpět na Trávy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků