Založení TTP

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 09 bře 2013 14:03

bold píše:ty jsi nevěřil že na to jsou tabulky, tak jsme ti jen dokázali že jsou :lol: Nic ve zlém. jen je potřeba si uvědomit že když něco považuju za nereálné, tak že to neexistuje :lol: Ty jsi tady reagoval poněkud prchlivě, tak to holt hodilo kontrareakci :lol:
Nikdo tady netvrdí že setí rozmetadlem je TOP, jen se tu konstatovalo že to lze a když jsou dobré podmínky tak je to i pěkný porost. Ovšem kdy je to ideál? Takže nejspíš všichni provádíme setí zaručenou metodou (značky a typ výsevu jsou už rozdílné dle finančních možností) Až budu mít čas na blbnutí tak si pohodím půl pole rozmetadlem a půl zaseju klasicky.



Já nikde nepsal,že to není možné,jen že výsledek(podle mě a za tím si stojím) bude k hovnu. Jak říkám každýho věc.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení TTP

Příspěvekod bold » 09 bře 2013 14:21

já se přesvědčil o opaku, no holt každého věc :-) Opět opakuju, seju klasicky, ovšem traviny půjdou asi rozmetadlem. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Založení TTP

Příspěvekod Dark » 09 bře 2013 14:44

Já seju jetel a traviny taky rozmetadlem a je to pohoda. Letos sem koupil amazonku a sou k tomu výsevní tabulky na jetel, traviny, obilí i řepku :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Založení TTP

Příspěvekod Martis » 09 bře 2013 15:23

tomous píše:
Pořád se neoháněj pratotechnikou travin co tě učili na škole,a pochlub se kolik jsi už zasel ha trav ap. rozmetadlem? A kolik secím strojem?? Na louky a pastvinu chodit nemusím,protože vím,že vetší podíl je tam toho co na louce má být. Některé louky jsem taky musel nechat postříkat(i několikrát) a přiset jílkem,jetelem. A co se týče toho kdo je v pořádku,tak si ještě přečti co jsem psal-já nepsal,nic o tobě,ale o loukách



Zdá se mi, že se tu vymýšlí věci již dávno vymyšlené. pokud chci něco dělat, tak o tom něco musím vědět (pratotechnika je bohužel základ zacházení s travinami :lol: ) .
Už mám zkušenosti s přísevem jílku s obyč. rozmetadlem a letos to budu dělat znova.
Dále házím hořčici na zelené hnojení - též rozmetadlem
Jetel seju normal sečkou s jetelákem bez zavlačení
Pokud se člověk něco naučí, tak to bývá většinou ve škole, kor když na tom mám zaměření :lol:
Sory, ale přečti si , co jsi napsal kdo je v pořádku, nebo tedy aspoň piš čárky, když se v tom někdo má vyznat

neználek píše:
o pár příspěvků výš jsi napsal, že pýr a smetanka jsou hlavní traviny... což uznej sám je blbost, i kdyz znám lidi co to tvrdí, protože jim na louce či pastvině neroste nic jinyho Jak se říká, dobrého po málu


Přiznám se, že slovo HLAVNÍ rostlina nebylo zrovna nejvhodnější, spíš jsem to mínil, tak že mají svůj zástup na každé louce :wink:

Sakra, jsem se z toho psaní nějak zapotil :lol:
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 09 bře 2013 20:37

No ono přísev a setí je něco jiného. Už to nebudu řešit. Každej si to dělejte jak chcete. Hlavně ať si to maxb3 přebere a dobře zaseje.

Příspěvky: 28
Registrován: 28 črc 2011 20:28

Re: Založení TTP

Příspěvekod zetorzhor » 09 bře 2013 21:34

Já teda ze srandy hodil půl pole rozmetadlem a půl sečkou. Není poznat nějaký rozdíl. Akorát v nákladech a že z rozmetadla vypadá porost hustější z dálky, ale to je asi tím že tam nejsou řádky. A přísev pouze rozmetadlem. Pouze můj názor. Nenutím, chápu :lol:

Příspěvky: 14
Registrován: 07 dub 2013 15:05

Re: Založení TTP

Příspěvekod Jiří Moravec » 07 dub 2013 15:50

Já bych se s dovolením taky zeptal. příští rok respektive 31.8.2014 mi vrátí cca 30ha z toho 25ha orné. Ornou půdu bych chtěl zatravnit na dotace (jestli teda budou) zatravnění provedu osivem které koupím a bude certifikované a zaset ho nechám službou. Dále by tato půda přesněji tedy 18ha po zatravnění měla sloužit jako pastvina pro plemeno galloway nebo angus.Protože ovšem nemám zkušenosti v tomto oboru a beru to jako spíše koníček a nyní jsem ve fázi zjišťování všeho, zajímalo by mě do kdy mohu reálně set travinu,.Mohu jí zaset v případě dobrých meteorologických podmínek ještě v roce 2014 v říjnu??Dále by mě zajímalo jak je to s tím vpuštění zvířat na pastvu??ja to mám v plánu na jaře roku 2016 ale pan Toman tu psal až po 5 letech to by mi dost zkomplikovalo plany jak to tedy nejlépe udělat.


Diky Jirka

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP

Příspěvekod Pavel Toman » 07 dub 2013 15:55

Omlouvám se, sám jsem měl špatné informace. TTP se nesmí jako pastvina používat pouze v prvním roce založení/obnovy, od druhého roku se pást může.

Jinak výsev v říjnu určitě ne. Zasijte až na jaře, pole pořádně připravte a urovnejte, pozor vytrvalé plevele, co by tam mohly dělat neplechu (např pcháč atd.)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení TTP

Příspěvekod neznalek » 07 dub 2013 17:40

Pavel Toman píše:Omlouvám se, sám jsem měl špatné informace. TTP se nesmí jako pastvina používat pouze v prvním roce založení/obnovy, od druhého roku se pást může.

Jinak výsev v říjnu určitě ne. Zasijte až na jaře, pole pořádně připravte a urovnejte, pozor vytrvalé plevele, co by tam mohly dělat neplechu (např pcháč atd.)


a doporučuji zasít do krycí plodiny :wink: Doytek mužete na pastvu dát po vytvoření dobrého "drnu", jinak Vaše práce přijde rychle v niveč. Za stávajícího dotačního systému se zavážete 5letým nedělitelným a nepřevoditelným závazkem...(pastva zustane pastvou- nesmíte tedy vrátit TTP zpět na ornou, pouze v případě obnovy) Otázka ale je, jak vše bude vypadat až se bruseláci dohodnou na nové podobě dotací...

Příspěvky: 14
Registrován: 07 dub 2013 15:05

Re: Založení TTP

Příspěvekod Jiří Moravec » 07 dub 2013 18:58

To si právě nejsem jistý jesli to mužu zasít do krycí plodiny. V metodice píšou že žadatel zaseje čistosevem travního semena. Je to pravda že se zavážu na 5 let ale trochu mě láká ta dotace 7000 na ha a zmámý mě říkal ža těch 7000 dostává v průběhu 5 let každý rok což se mi zdá jako nesmysl na to se ještě musím přeptat. Každopádně by se koruny hodili když začínám.

Příspěvky: 14
Registrován: 07 dub 2013 15:05

Re: Založení TTP

Příspěvekod Jiří Moravec » 07 dub 2013 19:01

a další věc co udělají s těma dotacema právě proto čekám na rok 2014 až bude vše jasné. Kdyby to bylo prodělečné asi by bylo rozumné se nato vy... nebo nevím co s 30ha

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP

Příspěvekod Pavel Toman » 07 dub 2013 19:16

Založit do krycí plodiny se může, důležitý je, aby byla sklizená v červenci (nevím jestli 15. nebo 31). Jak píše neználek, převedení na ttp je trvalé a nejde tu plochu pak zpětně převést na ornou půdu. Plno lidí tady v okolí to tak udělalo aby si nahrabali dotace a dnes si někteří rvou vlasy, protože TTP je dost a potřebovali by naopak ornou.
Jak mi řeklo několik takových farmářů, kdyby to věděli, že to bude tak komplikované, nechali by to jako ornou půdu, zaseli tam jetelo trávu a využivali to jako louku a podle potřeby to zorali.
Naopak jsou zase tací, kteří pobrali peníze za zatravnění, převedli vše na eko plochu, dvakrát do roka posečou a jsou vysmátí. Z pohledu skoro zaměstnance podniku, je ale pak neštěstí, když pole převedené na TTP dostane do nájmu podnik zpět. Pak vám uprostřed orný trčí kus louky a vy to nemůže to rozorat....

Takže dobře si rozmyslete, jestli se vám vyplatí tu půdu trvale zatravnit...

Příspěvky: 14
Registrován: 07 dub 2013 15:05

Re: Založení TTP

Příspěvekod Jiří Moravec » 07 dub 2013 19:21

Závazek je na 5 let tak že po 5 letech by neměl být problém ne??

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP

Příspěvekod Pavel Toman » 07 dub 2013 19:30

Bohužel ne. Rozorání TTP na ornou půdu je porušení standardu GAEC 8, bez ohledu na to z jakého závazku to vzešlo. Prostě ttp.

Teoreticky lze louku rozorat na pole bez nějakého postihu, jen když jí vyjmete z LPIS a nebudete na tu plochu žádat dotace

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení TTP

Příspěvekod neznalek » 07 dub 2013 20:12

To se právě dělávalo tak, že se daný pozemek vyjme z LPIS na nějakou dobu (rok?) pak se vloží zpět a jede se vesele dál... nikdy sem to nepotřeboval, ale znam lidi, kteří to tak dělají ...

Příspěvky: 28
Registrován: 28 črc 2011 20:28

Re: Založení TTP

Příspěvekod zetorzhor » 08 dub 2013 13:06

Jo a nebo se to na rok pronajalo někomu jinému který to rozoral :D . Ale prý je to čím dál složitější, takže nevím. Zatím jsem to nepotřeboval ale určitě to chce pořádně promyslet než do toho vlítnete.

Příspěvky: 14
Registrován: 07 dub 2013 15:05

Re: Založení TTP

Příspěvekod Jiří Moravec » 08 dub 2013 17:49

No moc možností nemám než to zaset stavinou a pást. Stroje na rostlinnou výrobu jsou drahé a je jich potřeba více a druhá věc je ta že nikdy nebu soběstační protože kupovat kombajn na 30 ha je nesmysl a čekat na to jesli se někdo uráčí mi to posekat se mi opravdu nechce. No a nebo tu máme poslední možnost nechat to součesnému farmáři který na tom bude do nekonečna valit kukuřici do bioplynky až tam bude jen kamení a pole k ničenu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP

Příspěvekod Pavel Toman » 08 dub 2013 18:18

Kukuřice se dá do pěstovat na poli několik let v kuse. Navíc současná legislativa řeší erozi i navracení organický hmoty dost důsledně, takže toho že "na poli zůstane jen kamení a že bude k ničemu" bych se nebál.
Já nejsem příznivce takzvaného uvádění půdy do klidu. Podle mě se má pole obdělávat, ale je to samozřejmě věc názoru. Co se týče techniky, navíc budete potřebovat hlavně pluh a brány, setí, postřiky a sklizeň se dá zařídit službami a určitě bych se nebál, že budete muset někoho prosit aby k vám přijel, na úklid slámy a tak budete potřebovat stejnou techniku jako na obdělávání luk.
Nechci vás tady od ničeho odrazovat, je to čistě vaše záležitost. Ale nerad vidím, když je úrodná půda zatravněna jen kvůli tomu aby někdo vydělával na dotacích. Vždy se páslo jen je pozemcích, které orat nešlo a tak by to mělo být i dnes. Dobře vím, jak potom v podniku, který má živočišnou, potažmo i bioplynku, je znát nedostatek orný půdy. Pokud si někdo veme zpět pozemky, a dál je využívá jako pole, absolutně nic proti tomu nemám, ale pokud si někdo veme pozemky jen z výše popsaného důvodu, je to na pováženou.
Znovu říkám, nechci vás od toho odrazovat, ale než se do toho pustíte, spočítejte si všechny výdaje a náklady bez dotací, riziko, že dotace nebudou, nebo budou výrazně snížené je tu velké. A co byste dělal potom. Samotné pasení krav není zrovna výdělečná věc.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Založení TTP

Příspěvekod Martis » 08 dub 2013 18:36

Také záleží na tom, jak vypadá struktura půdy. Já někdy do budoucna také chci zatravnit asi 9ha a mám na to pádný důvod: eroze, jíl a všude skála. Pakliže se jedná o úrodnou půdu, tak je to škoda.
Co se týče pastvy, tak v dnešní době jen masný dobytek a pást :D
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 14
Registrován: 07 dub 2013 15:05

Re: Založení TTP

Příspěvekod Jiří Moravec » 08 dub 2013 20:29

Kukuřice se možná dá pěstovat i několik let zasebou ale to že je trvale znehodnocena ja nadmíru jasné.U nás kde běží bioplynová stanice již 5 let je na svažitách pozemcích jasný úbitek ornice. Oproti pozemkum na kterých hospodaří soukromník a pěstuje jiné plodiny. Jak řeší legislativa navracení organické hmoty do země? Budu mluvit o tom co znám z praxe, to že se vozí téměř bezcenný digestát na pole, že pole hnůj vídí tek leda na voze když jede kolem do bioplynky a nebo že se práškuje a práškuje, ptám se jak to legislativa řeší?? Dále jak píšete o vydělávaní na dotacích??? Nejvíce na dotacích vydělávají TY agro podniky nemluvím jen o dotacích z půdy ale o stamiliónových na stavbu tech. zařízení (bioplynky, sila, silážní jámy atd atd) na to soukromník v životě nedosáhne. Co je na pováženou?? to že někdo chce pást na louce krávy a výrábět potravinu potažmo výrobek a nebo brát dotace na plochu a výrábět elektřinu?? Mimochodem jaký je účel něco zadotovat?? Dotuje se to, čehoš výrobní náklady jsou tak vysoké že by koupěschopnost byla nízká. V praxi to znamená to že by rohlík nestál 2.5kč ale 5kč. Jak to že se tedy dotuje výroba elektřiny ??To je regulérní byznis!! V příštích letech by měli být dotace na farmu tím by měly být zvíhodněny "menčí" podniky a né ty tisíci hektarové. Každopádně můj záměr určitě nebude fungovat bez dotací to nepopírám. Bohužel na takto malé výměře to dělat tak aby z toho měl člověk radost bez dotací nepůjde nikdy. jinak abych upřesnil mou situaci o kvali půdy 430m.n.m LFA (Oa 1 nejsem si jist označením) jilovité půdy. Rostlinka je hezká ale zase bych musel hnojit prášky atd atd.

tak asi tak to vidí moje laické oči

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP

Příspěvekod Pavel Toman » 08 dub 2013 20:52

Pokud někdo seje kukuřici na svah a nedodržuje protierozní opatření je to samozřejmě špatně. Nic méně jde to dělat tak, aby k erozi nedocházelo. Návrat organické složky do půdy řeší GAEC 3. Aplikace hnojiv zase řeší nitrátová směrnice. To jak jsou tyto nařízení dodržovány a kontrolovány už je jen ale lidech azodpovědných orgánech, ale to je u všeho. Na pováženou je to, když si někdo zabera hektary úrodné půdy, zatravní je a pak se o to stará jen na minimální úrovni, tak aby dosáhl na dotace.
Samozřejmě, že cílem zemědělství má být výroba potravin, ale EU to vidí jinak. V rámci unie je prý nadvýroba potravin, takže bioplyn se dotuje z úplně stejného důvodu jako se dotuje pasení krav. Cílem je snížit produkci potravin, tzn pšenice a ječmene a podpořit tak jiné směry využití půdy jako je zatravnění ne pěstování energetických plodin. Netvrdím, že to takhle je správně, ale dál si stojím za tím, že pokud je pole úrodné, má být obdělávané. Zkušenosti v mém okolí (také LFA OA, 400 - 500 m.n.m), kde se v letech 2004 - 2010 prudce zatravňovalo a ted se kouká kde by se co zoralo, mi to jen potvrzují.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Založení TTP

Příspěvekod tele » 08 dub 2013 20:56

Jiří Moravec píše:Kukuřice se možná dá pěstovat i několik let zasebou ale to že je trvale znehodnocena ja nadmíru jasné.U nás kde běží bioplynová stanice již 5 let je na svažitách pozemcích jasný úbitek ornice. Oproti pozemkum na kterých hospodaří soukromník a pěstuje jiné plodiny. Jak řeší legislativa navracení organické hmoty do země? Budu mluvit o tom co znám z praxe, to že se vozí téměř bezcenný digestát na pole, že pole hnůj vídí tek leda na voze když jede kolem do bioplynky a nebo že se práškuje a práškuje, ptám se jak to legislativa řeší?? Dále jak píšete o vydělávaní na dotacích??? Nejvíce na dotacích vydělávají TY agro podniky nemluvím jen o dotacích z půdy ale o stamiliónových na stavbu tech. zařízení (bioplynky, sila, silážní jámy atd atd) na to soukromník v životě nedosáhne. Co je na pováženou?? to že někdo chce pást na louce krávy a výrábět potravinu potažmo výrobek a nebo brát dotace na plochu a výrábět elektřinu?? Mimochodem jaký je účel něco zadotovat?? Dotuje se to, čehoš výrobní náklady jsou tak vysoké že by koupěschopnost byla nízká. V praxi to znamená to že by rohlík nestál 2.5kč ale 5kč. Jak to že se tedy dotuje výroba elektřiny ??To je regulérní byznis!! V příštích letech by měli být dotace na farmu tím by měly být zvíhodněny "menčí" podniky a né ty tisíci hektarové. Každopádně můj záměr určitě nebude fungovat bez dotací to nepopírám. Bohužel na takto malé výměře to dělat tak aby z toho měl člověk radost bez dotací nepůjde nikdy. jinak abych upřesnil mou situaci o kvali půdy 430m.n.m LFA (Oa 1 nejsem si jist označením) jilovité půdy. Rostlinka je hezká ale zase bych musel hnojit prášky atd atd.

tak asi tak to vidí moje laické oči

Pavla se musím zastat, určitě to nemyslel zle, pouze upozornil na možná rizika :wink:

Příspěvky: 14
Registrován: 07 dub 2013 15:05

Re: Založení TTP

Příspěvekod Jiří Moravec » 08 dub 2013 21:25

Možná že jsem to napsal moc ostře rozhodně bych se tím nechtěl někoho dotknout to ne. Jsem rád za každý příspěvěk do diskuze a jiný pohled :-)

Jirka

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení TTP

Příspěvekod neznalek » 08 dub 2013 21:39

zeptám se, tech 30 ha budete mít v jednom - dvou blocích?? Ono mát zatravněno x parcelek a po nich honit dobytek pro který stejně budete muset mít krmění na zimu.... Kolik dostáváte nájemné? Pokud se Vám nelíbí jak je s Vašuimi pozemky nakládáno, chápu Vaše rozhořčení. Nicméně vyjednat si navrácení pozemků s tím, že si s nimi stejně nevim rady... na Vašem místě bych si vyjednal novou smlouvu s odpovídajícím nájmem a podminkami, ktere zabraní degradaci pozemků, budete to mít bez starosti a penize budou taky slušné. :idea:

Příspěvky: 14
Registrován: 07 dub 2013 15:05

Re: Založení TTP

Příspěvekod Jiří Moravec » 08 dub 2013 22:31

18 ha mám v kuse několik parcel něco orná něco ttp na těchto pozemcích bych chtěl mít celoročně dobytek (je to za domem)
12 ha mám o vesnici dál tam bych připravoval krmení na zimu. Nájemné je tu 1000 kč + obhospodařovatel plátí daň z nem. nájemné tu drží všichni stejně aby si nedělali mezi sebou problémy.Rozhodně na tom nechci zbohatnout ale rozhodně něchci aby došlo k znehodnocení pozemků a ty peníze co bych vydělal by šly zpět do statku nechci na tom být finančně závislý.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 09 dub 2013 10:44

Taky jestli chceš něco zatravnit,tak musíš mít adekvátní počet VDJ. Tuším 0,2 nebo 0,3VDJ na 1Ha,tak aby jsi nenarazil. Já zatravnil 15 ha a letos ještě3 ha zatravním,ale hlavně skrz kamení a velký svah.Tady je n.v.n.m. 550-650m. Tom

Příspěvky: 14
Registrován: 07 dub 2013 15:05

Re: Založení TTP

Příspěvekod Jiří Moravec » 09 dub 2013 16:09

No nikde jsem to nečetl ale to není problém chovám ovečky tak že to bude v pohodě. Když jsi teda zatravňoval chtěl bych se tě zeptat jesli tu dotaci na zatravnění pobereš jednorázově tedy cca 7000 což by mi přišlo logické nebo ji pobíráš pět let tedy 5x7000 jak mi tvrdil známí?? jakou směs si sel jesli se můžu zaptat?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení TTP

Příspěvekod neznalek » 09 dub 2013 18:07

Jiří Moravec píše:No nikde jsem to nečetl ale to není problém chovám ovečky tak že to bude v pohodě. Když jsi teda zatravňoval chtěl bych se tě zeptat jesli tu dotaci na zatravnění pobereš jednorázově tedy cca 7000 což by mi přišlo logické nebo ji pobíráš pět let tedy 5x7000 jak mi tvrdil známí?? jakou směs si sel jesli se můžu zaptat?


Pozor na přepočet VDJ, kdy jedna dospělá ovce je 0,2 VDJ. Dotace na zatravnění jsou pětiletý závazek jako každý z kategorie AEO.... pro jistotu sem se jeste koukal na svýho farmáře :)

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 09 dub 2013 19:59

Jiří Moravec píše:No nikde jsem to nečetl ale to není problém chovám ovečky tak že to bude v pohodě. Když jsi teda zatravňoval chtěl bych se tě zeptat jesli tu dotaci na zatravnění pobereš jednorázově tedy cca 7000 což by mi přišlo logické nebo ji pobíráš pět let tedy 5x7000 jak mi tvrdil známí?? jakou směs si sel jesli se můžu zaptat?



Ty dotace jsou každej rok 7000kč a na travní směs se zeptej u prodejce osiv-jsou různý druhy do různejch podmínek(sucho,vlhko,pastva,louka) a tam ti poradí a nebo pročti toto vlákno odborníků je tu dost. :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení TTP

Příspěvekod bold » 09 dub 2013 20:34

kde si lze šáhnout na dotace na zatravnění?
:?:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

PředchozíDalší

Zpět na Trávy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků