Založení TTP

Příspěvky: 6
Registrován: 21 říj 2012 11:58

Založení TTP

Příspěvekod maxb3 » 05 bře 2013 20:57

Ahoj všem,
rád bych se někoho zkušeného zeptal, jakým nejlepším způsobem, pokud možno cenově přijatelným, zasít travinu, abych si nemusel někoho najímat.
Slyšel jsem o variantě s rozmetadlem a příměsí písku. Tam bude zřejmě vyšší spotřeba osevu.
Porost chci využívat především jako pastevní pro ovce, ale vzhledem k tomu, že prozatím nebudu schopen všechno seno ukrmit, uvažuji také o možném prodeji sena, ať už ke krmným účelům, nebo bych ho nabídl k technickému využití.
Proto bych rád věděl také, jaký druh traviny nebo směs travin namíchat, aby se jednalo o nějaký kompromis.
Na poli je těžší hlinitá půda.
Děkuji za odpovědi.
maxb3

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení TTP

Příspěvekod neznalek » 05 bře 2013 21:34

někde se to tady už řešilo, zkuste pohledat. Nevím o jakou se jedna výměru, ale porost se dá založit i obyčejným secím strojem, pokud se da nastavit na požadovany výsevek, sám jsem tak zalozil asi 15ha pastvin a bezpočet podsevů. Pro ovce budete pořebovat pastevní smes ideálně bez jetele, da se koupit několik druhů případně si nechat směs namíchat, v obou případech Vám poradí v každé osivářské firmě. Ještě maličkost, se senem počítejte po osetí až v další sezoně, v rozumným porostem k pasení o sezonu později, je potřeba vytvořit "drn" jinak máte do roka po pastvě...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Založení TTP

Příspěvekod farmářJH » 06 bře 2013 16:42

když to bylo dotované, chtěli míchací protokoly a certifikaci osiva trávy. Pokud je to pro vás osobně a nikdo to nepodmiňuje žádnou certifikací, najděte si kus louky bez plevele s přirozenou skladbou travin, která se vám líbí, nechte skoro dozrát semeno ...tedy těsně před samovýsev, posečte to na řádky, nechte to zaschnout a skliďte to kombajnem.

Nebo si kupte, na co narazíte :)

dá se to úplně normálně rozhazovat rozmetadlem, chce to trošku cviku, ale viděl jsem z toho nejlépe založené porosty.

Další způsob je vysetí zdrolků ze sena ze seníků a půd....obvykle obsahují spousty semen travin, všech, co byly v seně zastoupeny.

Nenapsal jste výmeru, zda je o půl ha nebo 30ha... :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení TTP

Příspěvekod bold » 06 bře 2013 17:19

musíš ale podotknout že nesmí být 60let staré :-)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Založení TTP

Příspěvekod Martis » 06 bře 2013 19:10

Co jsem se učil, tak trávy zásadně házet rozmetadlem ( klíčí jen na povrchu půdy).
Jinak základní rostliny tvořící pastvinu jsou: kostřava luční, jílek vytrvalý a jetel plazivý
Nebo když už nic jiného tak volně trsnaté trávy.
Musím podotknout, že ceny trav jsou vysoké tudíž bych volil jednu z variant jak už psal farmářJH :D
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 28
Registrován: 28 črc 2011 20:28

Re: Založení TTP

Příspěvekod zetorzhor » 08 bře 2013 13:55

Hodit rozmetadlem. A pokud je to na dotace tak koupit traviny zvlášť a namíchat třeba v míchačce, vyjde to na polovinu.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 08 bře 2013 14:50

Jo a nebo z letadla......... Na jaře budu taky zatravňovat 4ha,ale abych vymejšlel takový píč...ny s trávama ze starejch luk nebo opadanejch semínek ve stodole na to nemám čas a ani peníze. Travinu budu kupovat aby to k něčemu bylo a set to hodlám kombinací aby to nevypadalo jak v 30.letech. Když jde set travina rozmetadlem co zkusit i jetel,řepku,mák a můžem třeba i zkončit u kukuřice :lol: ,ale na druhou stranu každýho věc. Já když něco dělám,tak se to snažím dělat pořádně!!! Jak zaseješ,tak sklidíš............. Tom

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Založení TTP

Příspěvekod farmářJH » 08 bře 2013 15:33

tak jak je libo, jen nezapomeň že kolega výše má pravdu v tom, že se sejí na povrch a nezavlačují. Druhá věc je řádkování.....u travin docela kontraproduktivní věc a třetí věc, jen si kup osivo z úplně jiné oblasti. To, že se ti některé z mích. listu ani neobjeví, bude to nejmenší. Za druhé myslet si, jak perfektně je oficiální osivo bez plevele je další optimistická perlička a šlo by pokračovat.
Výroba vlastního osiva není z mé hlavy, ale od chlapíka, co to dělal na šlechtitelské stanici travin a nebyl trakotrista, ale inženýr rostlinář. Mysli si o tom své.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení TTP

Příspěvekod bold » 08 bře 2013 17:08

tomous píše:Jo a nebo z letadla......... Na jaře budu taky zatravňovat 4ha,ale abych vymejšlel takový píč...ny s trávama ze starejch luk nebo opadanejch semínek ve stodole na to nemám čas a ani peníze. Travinu budu kupovat aby to k něčemu bylo a set to hodlám kombinací aby to nevypadalo jak v 30.letech. Když jde set travina rozmetadlem co zkusit i jetel,řepku,mák a můžem třeba i zkončit u kukuřice :lol: ,ale na druhou stranu každýho věc. Já když něco dělám,tak se to snažím dělat pořádně!!! Jak zaseješ,tak sklidíš............. Tom

viděl jsi někdy porost pšenice rozhozený rozmetadlem? Viděl jsi někdy porost založený rozmetadlem? Kolik je ti let? :?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Založení TTP

Příspěvekod Martis » 08 bře 2013 19:23

Jo a nebo z letadla......... Na jaře budu taky zatravňovat 4ha,ale abych vymejšlel takový píč...ny s trávama ze starejch luk nebo opadanejch semínek ve stodole na to nemám čas a ani peníze. Travinu budu kupovat aby to k něčemu bylo a set to hodlám kombinací aby to nevypadalo jak v 30.letech. Když jde set travina rozmetadlem co zkusit i jetel,řepku,mák a můžem třeba i zkončit u kukuřice ,ale na druhou stranu každýho věc. Já když něco dělám,tak se to snažím dělat pořádně!!! Jak zaseješ,tak sklidíš............. Tom


Nevím jak chceš začít s pastvinami když neznáš pratotechniku travin.
1) Trávy a jetele potřebují ke klíčení sluneční záření, což v zemi tolik nebude :lol:
2) Řepka, mák, kukuřice je kapitola jiná, a vůbec, nevím jak tě to napadlo
3) Pýr plazivý, smetánka lékařská.... jsou na poli plevel, ale na louce či pastvině hlavní travina
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení TTP

Příspěvekod bold » 08 bře 2013 19:49

. Rozmetadlo bogballe má tabulky i na obiloviny (http://www.bogballe-charts.com/cz/), takže na tom něco bude.
Byl bych rád kdyby mně tomous odpověděl na výše uvedené otázky. Děkuji.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 08 bře 2013 20:38

BOLD- Jo porost jetele po rozmetadle jsem viděl-na zblití! Obilí ne. Doufám,že mě nezačneš tvrdit,že je to normální,ba co hůř nejlepší. Já jetel,a i trávy seju strojem-nechám je volně padat na zem a zavlačujou to jenom zavlačovače a pak klasicky cambridge vál. Jetele a vojtěšky už jsem takto zasel troufnu si říct stovky ha a travin cca 20ha a VŽDY se to povedlo. Let mě je dost na to abych věděl jak se co seje-ten kdo vynalezl secí stroj,jetelák nebyl ůplně blbej.

MARTIS-S tou řepkou,kukuřicou jsem to myslel obrazně,ale proč to nezkusit.... a jestli pampeliška,a pýr jsou u tebe na loukách hlavní travina tak potěš vidle.

FARMÁŘ-osivo už je na cestě,A zatím co jsem nakoupil osvedčilo se a VŽDY vzešli všechny druhy trav a jetele a nestalo se aby v osivu byl i plevel jako štovíky pýr a podobně,ale co je pro někoho plevel může pro někoho být HLAVNÍ TRAVINA. Tom

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení TTP

Příspěvekod bold » 08 bře 2013 21:21

já viděl pšenici po rozmetadle, jeden z nejpěknějších porostů. ( byl to takový hurá pokus-ne u mně) Je mně úplně jedno jak kdo co seje, ovšem trošku mně mrzí tvá agresivní reakce. připadalo mně to jako rada všudybýlka a na ty co se nacpali moudrem jsem poslední dobou alergický. Jen proto že jsi něco viděl ještě neznamená že to nefunguje. Ale každému co jeho jest. :?
P.S. máš aspoň 30?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení TTP

Příspěvekod neznalek » 08 bře 2013 21:34

tak zatravit se dá rozmetadlem i sečkou. Dělam to uplně stejně jako tady TOMOUS a nikdy nebyl problém. Stejně tak vim ,že vlastní "osivo" bude druhove a cenove v nejlepší možnost, nicméně na více hektaru vcelku nereálná :lol: Jinak pýr jako travovity plevel dobytku vcelku chutná, smetanka je ale plevel na louce i v pastvině :wink:

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 09 bře 2013 07:38

Neznalek-Jsu rád,že je tu někdo kdo to dělá jak já. To že pýr dobytku chutná je jasný,protože je nasládlej,ale jestli ho má někdo za hlavní travinu v pořádku asi nebude. Pak si může ztěžovat,že mu na loukách nic neroste.

Bold-Kdyby setí pšenice rozmetadlem bylo tak super,tak by asi bylo víc rozšířenější. Jen by mě velice zajímalo jak seřizuje výsevek a neříkej mi,že na to jsou tabulky. Řekl bych,že dnes se šetří každé kg osiva a u toho rozmetadla si to nedokážu představit. Neříkám,že nejde něco zaset rormetadlem,dřív osivo rozhazovali rukama a taky to bylo "dobrý".Jak jsem psal jestli se někdo chce vrátit do 30.let tak prosím.Jestli jsu všudybýlek nevím,ale zemědělstvím se živím skoro 20 let a troufnu si říct,že celkem dobře. Jinak jestli má reakce byla agresivní netuším byla jaká byla. Kousek od mě je taky jeden vynálezce-jen aby ušetřil pšenicu už seje svou několikrát a ani ju všechnu nemoří mořidlem u jařin to stejný pak tu máme plno snětí atd. Postříkat to taky nestíhá a to je radost. Hlavně,že hamtá po hektarech skrz dotace. Tak na takovýhle "šetřiče" mám zase alergii já! Tom

Příspěvky: 35
Registrován: 21 lis 2012 19:24

Re: Založení TTP

Příspěvekod berdys » 09 bře 2013 08:03

Ja ti odpovim , že na seti pšenice rozmetadlem jsou tabulky . Koukni třeba na VICON od kwernelandu .

Příspěvky: 115
Registrován: 26 lis 2011 11:58

Re: Založení TTP

Příspěvekod CaseMXU » 09 bře 2013 10:33

Ježiš chlapy,jsem docela rád že se tahle diskuze tak rozjela,o rozhazování pšenice rozmetadlem jsem ještě nikdy neslyšel,a to už pár let v tom zemědělství sem.Řekl bych celkem zajímavá věc,ne?Na kolik metrů se to tak dá dělat? :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP

Příspěvekod Pavel Toman » 09 bře 2013 10:50

No takové doplnění. V pokusech dává jarní ječmen nejvyšší výnosy jarní ječmen, když je setý na široko.
Ale při setí obilí rozmetadlem je problém v tom, že to zavláčítě do různý hloubky, což pro malýho soukromníka problém není, ale ve velkým by vám to zklomplikovalo třeba použití herbicidů atd.
Když projedete youtube, tak najdete plno videí z polska jak sejou třeba oves běžně rozmetadýlkem a vůbec to neřeší.

Jinak když pár lety začal ten boom zatravňování orné půdy, tak se viděl soukromníka co taky sel rozmetadlem a moc se mu to nepovedlo. Kdybych to měl shrnout, tak aby se to povedlo, musí být: pokud možno rovné pole, ideálně pravidelnýho tvaru, aby nebyly velký přesevy, nesmí foukat vítr a ideálně to chce sít směs kde jsou jen trávy, páč jetel se protřepal v rozmetadle dolů (stejný problém je často i u sečky) a od rozmetadla odletěl dál. Ve výsledku byly místa, kde byl jen jetel a místa kde nebyl vůbec.

Pokud můžu radit, tak na zasetí trávy, je nejlepší sjednat si někoho, kdy má přísevovou sečku, jako je Einböck apod, tak založí trávu moc pěkně. Klasická sečka na obilí je dobrá, když sejete co nejmín druhů. Spolehlivě se s ní dá založit hlavně jílek, který má největší semena.

Příspěvky: 6
Registrován: 21 říj 2012 11:58

Re: Založení TTP

Příspěvekod maxb3 » 09 bře 2013 10:54

Pro upřesnění uvávím, že se jedná cca o 20 ha plochy na zatravnění.
Dotace bych rád zkusil. Trochu mne zarazila poznámka o certifikaci směsi. Není možné si vyrobit vlastní osivo na 20 ha ze zdrojů, které jsou k dispozici, navíc je využívám ke spásání.
Secí mašinu nemám. Slyšel jsem a nevím, zda je to možné, že se to také nechá nasít sečkou s jetelákem.
maxb3

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Založení TTP

Příspěvekod Martis » 09 bře 2013 10:59

Jsu rád,že je tu někdo kdo to dělá jak já. To že pýr dobytku chutná je jasný,protože je nasládlej,ale jestli ho má někdo za hlavní travinu v pořádku asi nebude. Pak si může ztěžovat,že mu na loukách nic neroste.


Doporučuju si projít pár stran o pratotechnice, to je jedna věc.
Druhá věc je, že by ses mohl jet podívat na pastvinu, udělat rozbor trav, a pak trvdit kdo je v pořádku :lol:
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Založení TTP

Příspěvekod Martis » 09 bře 2013 11:04

tak zatravit se dá rozmetadlem i sečkou. Dělam to uplně stejně jako tady TOMOUS a nikdy nebyl problém. Stejně tak vim ,že vlastní "osivo" bude druhove a cenove v nejlepší možnost, nicméně na více hektaru vcelku nereálná Jinak pýr jako travovity plevel dobytku vcelku chutná, smetanka je ale plevel na louce i v pastvině


Smetánka je na louce špatná, ale ty jsi někdy viděl louku či pastvinu bez pampelišek ? Nebo stříkáš louky proti plevelům ?
Pampeliška je bylina, pro dobytek výtečná věc, akorát proč je špatná je proto, že při sklizni velmi seschne a tudíž má malý výnos ať už je to seno či senáž.
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Založení TTP

Příspěvekod Martis » 09 bře 2013 11:14

Pro upřesnění uvávím, že se jedná cca o 20 ha plochy na zatravnění.
Dotace bych rád zkusil. Trochu mne zarazila poznámka o certifikaci směsi. Není možné si vyrobit vlastní osivo na 20 ha ze zdrojů, které jsou k dispozici, navíc je využívám ke spásání.
Secí mašinu nemám. Slyšel jsem a nevím, zda je to možné, že se to také nechá nasít sečkou s jetelákem.
maxb3


V tom případě bych volil koupit semeno, protože pokud to máš na dotace, musíš mít certifikované osivo, dělá se to jedním způsobem i na černo, ale to tu raději zminovat nebudu :lol:
Pokud se jedná o 20 ha ,tak to by chtělo něco přesnějšího něco jak psal pan Toman, aby jsi zbytečně nerozhazoval drahé osivo
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení TTP

Příspěvekod bold » 09 bře 2013 11:17

ohledně tabulek na pšenici viz http://www.bogballe.cz/Bogballe/index.php (vybrat čr, a v odkazu skupina hnojiv nastavit seeds) :lol:
Já tu neříkám že setí rozmetadlem je nějaká hitparáda, jen říkám že to jde a že jsem viděl porost. Budu teď dělat 0,5ha nějaké směsky na semeno, páč plánuju zatravnit 10ha na tři roky (kvůli dusíku a odpočinku polí) plánuju to udělat taky rozmetadlem. Jak jsem ale zjistil vybrat vhodnou směs je otázka pro vysokoškoláka, takže budu muset jednoho poprosit ať se jde mrknout na pozemky na kterých to bude a namíchá mně směs. Nyní to půjde bez podsevu no a na těch 10ha to bude s podsevem ovsa. Setí už klasicky, diskovkou a jetelákem. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení TTP

Příspěvekod neznalek » 09 bře 2013 12:24

Martis píše:
tak zatravit se dá rozmetadlem i sečkou. Dělam to uplně stejně jako tady TOMOUS a nikdy nebyl problém. Stejně tak vim ,že vlastní "osivo" bude druhove a cenove v nejlepší možnost, nicméně na více hektaru vcelku nereálná Jinak pýr jako travovity plevel dobytku vcelku chutná, smetanka je ale plevel na louce i v pastvině


Smetánka je na louce špatná, ale ty jsi někdy viděl louku či pastvinu bez pampelišek ? Nebo stříkáš louky proti plevelům ?
Pampeliška je bylina, pro dobytek výtečná věc, akorát proč je špatná je proto, že při sklizni velmi seschne a tudíž má malý výnos ať už je to seno či senáž.


o pár příspěvků výš jsi napsal, že pýr a smetanka jsou hlavní traviny... což uznej sám je blbost, i kdyz znám lidi co to tvrdí, protože jim na louce či pastvině neroste nic jinyho :wink: Jak se říká, dobrého po málu ;)

Jinak dotace na zatravnění také pobíram ( zatravňuji protože potřebuju krmení, ale kdyz dotace davaji proc je nebrat). A certifikát od osiva po mě nikdo nechtěl ač jej mám. Co vím, tohle musí dokládat ekologové, Ti musí dokládat i složení apod.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP

Příspěvekod Pavel Toman » 09 bře 2013 12:38

Pokud chcete brát dotaci jako Zatravňování orné půdy, nesmí se ta plocha potom využívat 5 let jako pastvina, nesmí se hnojit dusíkatými hnojivy ani kalem a herbicid používat jen bodově.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Založení TTP

Příspěvekod Pavel Toman » 09 bře 2013 12:44

Pavel Toman píše:Pokud chcete brát dotaci jako Zatravňování orné půdy, nesmí se ta plocha potom využívat 5 let jako pastvina, nesmí se hnojit dusíkatými hnojivy ani kalem a herbicid používat jen bodově.


A sazba dotace se liší podle toho čím a kde zatravňujete. Nejvíc se dostane, když zatravníte regionální směsí poblíž vodního útvaru.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 09 bře 2013 13:23

Pavel Toman píše:Pokud chcete brát dotaci jako Zatravňování orné půdy, nesmí se ta plocha potom využívat 5 let jako pastvina, nesmí se hnojit dusíkatými hnojivy ani kalem a herbicid používat jen bodově.



No jsi trochu vedle. Když zatravním ornou,tak si tam můžu klidně pást,ale až druhý rok po vytvoření drnu.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 09 bře 2013 13:29

berdys píše:Ja ti odpovim , že na seti pšenice rozmetadlem jsou tabulky . Koukni třeba na VICON od kwernelandu .



Co na to říct. Tak znovu. Já neříkám že to nejde,ale k čemu to bude vypadat??? Ještě řekni že lepší jak po kombinaci a já ju snad dovopravdy prodám.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení TTP

Příspěvekod bold » 09 bře 2013 13:48

ty jsi nevěřil že na to jsou tabulky, tak jsme ti jen dokázali že jsou :lol: Nic ve zlém. jen je potřeba si uvědomit že když něco považuju za nereálné, tak že to neexistuje :lol: Ty jsi tady reagoval poněkud prchlivě, tak to holt hodilo kontrareakci :lol:
Nikdo tady netvrdí že setí rozmetadlem je TOP, jen se tu konstatovalo že to lze a když jsou dobré podmínky tak je to i pěkný porost. Ovšem kdy je to ideál? Takže nejspíš všichni provádíme setí zaručenou metodou (značky a typ výsevu jsou už rozdílné dle finančních možností) Až budu mít čas na blbnutí tak si pohodím půl pole rozmetadlem a půl zaseju klasicky.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Založení TTP

Příspěvekod tomous » 09 bře 2013 13:56

Martis píše:
Jsu rád,že je tu někdo kdo to dělá jak já. To že pýr dobytku chutná je jasný,protože je nasládlej,ale jestli ho má někdo za hlavní travinu v pořádku asi nebude. Pak si může ztěžovat,že mu na loukách nic neroste.


Doporučuju si projít pár stran o pratotechnice, to je jedna věc.
Druhá věc je, že by ses mohl jet podívat na pastvinu, udělat rozbor trav, a pak trvdit kdo je v pořádku :lol:



Pořád se neoháněj pratotechnikou travin co tě učili na škole,a pochlub se kolik jsi už zasel ha trav ap. rozmetadlem? A kolik secím strojem?? Na louky a pastvinu chodit nemusím,protože vím,že vetší podíl je tam toho co na louce má být. Některé louky jsem taky musel nechat postříkat(i několikrát) a přiset jílkem,jetelem. A co se týče toho kdo je v pořádku,tak si ještě přečti co jsem psal-já nepsal,nic o tobě,ale o loukách :lol:

Další

Zpět na Trávy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků